Kas mūvi „Baltąsias pirštines“? (15)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Toks klausimas kyla, stebint „Baltųjų pirštinių“ judėjimo, kuris prisistato kaip rinkimų skaidrumo siekianti „pilietinė iniciatyva“, veiksmus, primenančius biurokratų išsisukinėjimą nuo nemalonių klausimų. Rinkimų kampanijos pradžioje būtent šis judėjimas pakvietė visus kandidatus į prezidentus pasirašyti deklaraciją dėl garbingų ir sąžiningų rinkimų. Visi kandidatai iškilmingai tokią deklaraciją pasirašė. Tad „Baltosios pirštinės“ savo iniciatyva tapo svarbaus politinio proceso reikšmingu dalyviu, įsipareigojusiu prisidėti prie rinkimų skaidrumo.

Kaip jau skelbėme, prieš pirmąjį rinkimų turą kandidato į Lietuvos prezidentus Naglio Puteikio štabas paprašė, kad „Baltosios pirštinės“ viešai įvertintų du nesąžiningo elgesio atvejus: gegužės 7-ąją paprašyta įvertinti, ar Dalia Grybauskaitė nepažeidė visų kandidatų pasirašytos deklaracijos dėl garbingų ir sąžiningų rinkimų, atsisakydama dalyvauti burtų keliu VRK iš anksto numatytoje ir paskelbtoje LRT radijo diskusijoje su Nagliu Puteikiu ir Broniu Rope, o gegužės 8-ąją kreiptasi dėl sąmoningo melo apie neva per pastaruosius metus dvigubai išaugusį ir bendrovės „Vilmorus“ apklausomis nustatytą visuomenės pasitikėjimą teismais, kurį LRT televizijos rinkiminių debatų laidoje, paremdamas Dalią Grybauskaitę ir žemindamas Naglį Puteikį, paskleidė šiuos debatus vedęs žurnalistas Edmundas Jakilaitis.

Naglio Puteikio rinkimų štabo atstovė Rasa Kalinauskaitė perdavė Tiesos.lt portalui susirašinėjimo su „Baltosiomis pirštinėmis“ medžiagą. Ji liudija, kad jau gegužės 8-ąją „Baltosios pirštinės“ pranešė štabo atstovei Rasai Kalinauskaitei, jog „buvo skubiai pateiktos užklausos dėl jūsų pateiktos informacijos vertinimo“.

Po savaitės – gegužės 14-ąją – „Baltosioms pirštinėms“ nusiųstas toks priminimas:

„Baltosios pirštinės“ tą pačią dieną atsakė nepasirašytu laiškeliu:

Dar po savaitės – gegužės 21-ąją – „Baltosios pirštinės“ atsiuntė dar vieną nepasirašytą laiškelį su prašymu:

Tą pačią dieną Naglio Puteikio rinkimų štabo vardu nusiųstas atsakymas:

Į šį laišką gegužės 21-ąją „Baltosios pirštinės“ atsakė taip:

Paskutinis laiškas, gegužės 21-ąją išsiųstas „Baltosioms pirštinėms“:

Daugiau jokių atsakymų „Baltosios pirštinės“ neatsiuntė ir iki rinkimų kampanijos pabaigos pažeidimų neįvertino, nors ši visuomeninė organizacija kvietė kandidatus pasirašyti deklaraciją dėl garbingų bei sąžiningų rinkimų ir yra piliečiams įsipareigojusi rūpintis rinkimų skaidrumu. Stebina ir tai, kad organizacija, deklaravusi politinio proceso skaidrumo siekį, pati atsisakė skaidriai bendrauti su šio proceso dalyviais: visi iš jos gauti laiškai buvo anoniminiai.

Vargu ar toks „Baltųjų pirštinių“ elgesys tėra tik tingus aplaidumas. Jis palieka nemalonų įspūdį, kad Lietuvoje, sekant Rusijos ir Baltarusijos režimais, formuojamas nomenklatūrinei valdžiai lojalių ir jai paslaugas teikiančių nevyriausybinių organizacijų tinklas, kuris iš esmės iškreipia nevyriausybinių organizacijų paskirtį kontroliuoti valdžią ir ginti piliečių interesus.

Naglio Puteikio štabo iškelti sąžiningų rinkimų pažeidimai buvo iš tiesų reikšmingi. Vienu atveju kalbama apie sąmoningą ir cinišką LRT televizijos debatų vedėjo melą, nukreiptą prieš dabartinei prezidentei oponuojantį kandidatą. Toks visuomeninio transliuotojo žurnalisto melas nebūtų toleruojamas nė vienoje šiek tiek brandesnės demokratijos valstybėje. Kitu atveju iškeltas demokratinio politinio proceso taisykles pažeidęs valstybės vadovo elgesys – jo atsisakymas dalyvauti iš anksto Vyriausiosios rinkimų komisijos suderintuose ir paskelbtuose LRT radijo debatuose su kitais dviem kandidatais ir išsireikalavimas atskiro politinės reklamos laiko iš visuomeninio transliuotojo. Nereaguodami į tokius prezidento rinkimų pažeidimus, atsisakydami juos viešai įvertinti, mes stumiame Lietuvą „valdomos demokratijos“ link.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: