Tautininkų Sąjunga ragina nedelsiant pradėti Konstitucinio Teismo apkaltos procesą (42)

Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Vasario 28 d. Tautininkų sąjunga (TS) išplatino viešą pareiškimą, kuriame įvertino Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo (KT) spendimą dėl piliečių vardų ir pavardžių rašymo asmens tapatybės dokumentuose kaip Lietuvos Konstitucijos pamynimą ir neleistiną politinį kišimasi į lietuviškos rašybos norminimo kompetenciją.

Tautininkų Sąjungos nuomone, dabartinis KT „nusirito iki politinių grupių užsakymo vykdytojų lygmens“, nes „sudarė teisines prielaidas politikams daryti spaudimą Valstybinei lietuvių kalbos komisijai, kad ši teiktų konstitucinį lietuvių kalbos statusą paneigiančius siūlymus“. Anot teismo, nors piliečių asmenvardžiai pase turi būti rašomi valstybine kalba, komisija gali nustatyti taisykles, kai nenaudojama lietuvių kalbos abėcėlė.

Įvertinusi ne tik vasario 28 d. bet ir kitus pastarojo meto KT sprendimus, peržengiančius šio teismo kompetenciją, TS pareiškė remianti piliečių siūlymus Lietuvos Respublikos Seime nedelsiant pradėti Konstitucinio teismo apkaltos procesą.

Skelbiame visą viešo TS pareiškimo tekstą:

Tautininkų Sąjungos VIEŠAS PAREIŠKIMAS

Dėl Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo vasario 27 d. sprendimo apie Lietuvos Respublikos piliečių asmenvardžių rašymą valstybine kalba

2014-02-28

Vakar Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismas priėmė spendimą, kuriuo Teisingumo ministro prašymu naujai paaiškino ankstesnius šio teismo sprendimus (doktriną dėl piliečių vardų ir pavardžių rašymo asmens tapatybės dokumentuose).

Konstitucinis Teismas negalėjo iš esmės keisti ankstesnėse kadencijose priimtų sprendimų ir konkrečiai 1999 m. spalio 21d. sprendimo:  „jeigu  teisės  normomis būtų nustatyta, jog piliečių vardai ir pavardės Lietuvos Respublikos piliečio pase rašomi kitokiais,  nelietuviškais,  rašmenimis,  būtų ne tik paneigtas  konstitucinis valstybinės  kalbos  principas, bet ir sutrikdyta  valstybės ir savivaldybių  įstaigų,  kitų įmonių, įstaigų bei organizacijų veikla.“

Konstitucinis Teismas 2007 m. gegužės 5d. nutarime konstatavo, kad „lietuvių kalba yra ypatinga   konstitucinė vertybė, ji yra lietuvių tautos etninio ir kultūrinio savitumo pagrindas, tautos tapatumo ir išlikimo garantija; lietuvių  kalba saugo  tautos  tapatumą, integruoja pilietinę  tautą, užtikrina valstybės  vientisumą ir jos nedalomumą, normalų  valstybės ir savivaldos įstaigų veikimą; valstybinė kalba – bendrinė  lietuvių kalba – yra tautos suvereniteto įteisinimo ir oraus bendravimo su pasauliu  priemonė.“

Vakarykštis Konstitucinio Teismo sprendimas akivaizdžiai prieštarauja aukščiau minėtai konstitucinei doktrinai. Sprendime pasakyta, kad Valstybinė lietuvių kalbos komisija turi teikti oficialią  išvadą, ar „/…/ konstitucinio reikalavimo  “asmens  vardas ir pavardė piliečio pase turi būti rašomi valstybine kalba” formuluotė “valstybine kalba”, taip pat formuluotė “lietuviškais rašmenimis” gali būti suprantamos taip, kad  Lietuvos Respublikos piliečio pase kai kuriais atvejais rašant nelietuviškus  vardus ir pavardes galima vartoti ne tik lietuvių kalbos abėcėlės raides, bet ir kitus tik lotyniško pagrindo rašmenis tiek, kiek jie dera su  lietuvių kalbos tradicija, nepažeidžia lietuvių kalbos sistemos, lietuvių kalbos savitumo.“

Todėl Tautininkų Sąjunga p a r e i š k i a:

 1. Dabartinis Konstitucinis Teismas nusirito iki politinių grupių užsakymo vykdytojų lygmens. Jis  sudarė teisines prielaidas politikams daryti spaudimą Valstybinei lietuvių kalbos komisijai, kad ši teiktų konstitucinį lietuvių kalbos statusą paneigiančius siūlymus.
 2. Konstitucinio Teismo siūlymas kai kuriais atvejais nevartoti lietuvių kalbos abėcėlės – yra ne tik Lietuvos Respublikos Konstitucijos pamynimas, bet ir neleistinas kišimasis į lietuviškos rašybos norminimo kompetenciją. Gerai dar bent tiek, kad Konstitucinis Teismas Valstybinei lietuvių kalbos komisijai dar palieka teisę spręsti, ar lietuviškos abėcėlės nevartojimas „valstybinėje kalboje“ dera su lietuvių kalbos tradicija, nepažeidžia lietuvių kalbos sistemos, lietuvių kalbos savitumo.
 3. Tautininkų Sąjunga remia piliečių siūlymus Lietuvos Respublikos Seime nedelsiant pradėti Konstitucinio Teismo apkaltos procesą, nes jis akivaizdžiai peržengė savo kompetenciją ne tik šiame sprendime, bet ir daugelyje kitų. Kaip antai, jis pats savo iniciatyva panaikino piliečių referendume priimto Konstitucijos 125-ojo straipsnio antrosios dalies galiojimą, pasikėlė sau atlyginimus, ir kt.

Tautininkų Sąjungos pirmininkas Julius Panka

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

42 komentarai

 1. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Mano supratimu, kad jau senai KT yra marionete Lietuvos priesu rankose. Kazko kito tiketis neverta, nes tie, kurie juos paskiria yra to paties verti. Uzdaras ratas, nes Lietuvoje demokratija yra tik parodija ir sunaikinta is esmes pusiau sarasiniu rinkimu “istatymu” = papudruota rusikojo istatymo i duma versija. Lietuvoje politika yra pilnoje stagnacijoje kaip Songailos laikais….. beje ta pati partija ir valdo…. tik persidaziusi vaivorykstinemis spalvomis.

 2. Leonas M.:

  Dar 1998 m. “Kauno dienoje” buvo atspausdintas mano straipsnis “Nekritikuojamo Konstitucinio teismo kritika”. Ir nuo to laiko niekas nepasikeitė, KT ritosi vis žemyn ir žemyn, kai Lietuvos gal net pusė milijonų išvykusių piliečių dėl jų “dvasių” išaiškinimo neteko pilietybės, o dabar jau visai atvirai perėjo ne į tai, kad patikrinti, ar Seimo ir Vyriausybės priimti įstatymai, aktai ir nutarimai atitinka Konstituciją, bet ją savaip aiškinti ir peraiškinti, vos ne perrašyti. Labai gerai kažkuris interneto komentatorius parašė, kad ši KT tiesiog vykdo konstitucinį perversmą, vietoj to, kad paklaustų dar gyvų jos autorių ir AT deputatų, kurie ją kūrė, priėmė. Dabar išaiškinama dažnai viskas taip, ko nėra parašyta ir apie ką net nebuvo galvota. Kažin, ar KT teisėjai perskaitė 1992 m. AT stenogramas, kai Konstitucija buvo svarstoma ir priimama? Visa tai sudaro realias prielaidas tikrai nepasitikėti dabartiniu Konstituciniu teismu.

 3. Gražina:

  Seniai rekėjo sutramdyti tą drakoną!
  Sėkmės Tautininkams!

 4. Pritariam:

  Konstitucinis teismas pats aiškina kaip nevykdyti Konstitucijos.
  Tiesiog neįtikėtina – du kartus sakė, kad vardus ir pavardes galima rašyti tik lietuviškomis raidėmis, o dabar jau pagal lenkus paaiškino. Šoka pagal Varšuvos ir Tomaševskio norus.
  Kam reikalingas toks teismas? Jis negali aiškinti Konstitucijos, KT pareiga stebėti ar priimti įstatymai atitinka Konstituciją. Tai skirtingi dalykai.
  Pasirodo, jei įtakingi politikai nori pažeisti Konstituciją, tai reikia paprašyti Konstitucinio teismo ir viskas.
  Baisu gyventi tokioj valstybėj.

 5. Tai teisinis nichilizmas.Kas priverte KT teisejus tarnauti nekonstituciniai santvarkai o globalistu interesams.Tas kas uzkabino apdovanojimus. Tai demokratines, teisines Tautos saulelydis ir su tuo taikstytis nereikia.Mes turime apginti savo Konstitucines teises. Parlamento gynejas. Alytus.

 6. šerys:

  Pritariu Tautininkams. Konstitucinis teismas nuolatos veikia prieš Lietuvos Konstituciją ir Lietuvos valstybę.

 7. N:

  Na, šis pareiškimas iš tiesų yra nieko nereiškiantis. Esmė tame, kad nėra teisinio mechanizmo kaip nušalinti KT, kaip apkaltą vykdyti… Todėl ir jaučiasi KT toks įžūlus. Atskirų KT teisėjų apkalta galima, bet tik jei yra svarūs įrodymai, jog jie padarė kriminalinį nusikaltimą…

 8. Kažin:

  Toks Pankos pareiškimas Seimo nieko neįpareigoja. Na, nebent pasakyti jam ačiū už rūpinimasi Tautai svarbiais dalykais.
  Be to, viešai paremdamas piliečių siūlymą pradėti KT apkaltą dar pademonstravo ir savo teisinį neišmanymą, nes apkalta institucijoms apskritai nėra numatyta, ji gali būti vykdoma tik atitinkamiems aukštas pareigas užimantiems asmenims.
  Tad geriau jau būtų ėmęsis referendumo iniciavimo dėl KT kaip institucijos panaikinimo apskritai. Juk grupei vienu metu inicijuoti kelis referendumus nėra draudžiama.

 9. Juozas:

  akivaizdu , kad brangiai kainuojanti , įstatymus pažeidinėjanti institucija šaliai nereikalinga .

 10. Euromaidanas:

  Jei tokie, kaip šis panka būtų valdžioje – Lietuvoje euromaidanas garantuotas! Retas kuris pakęstų nacionalistų valdžią.
  O dėl KT – tai jie šaunuoliai.

 11. Albina:

  Aš tai seniai nesuprantu mūsų KT misijos, nuo nepriklausomybės pradžios, kai po jos paskelbimo buvo imta draskytis dėl “išlikusio” turto. Tuometis KT pasisakė, kad nevalia visko aklai grąžinti, nes praėjo 50 metų, pasikeitė jau kelios kartos,. Nevalia grąžinti namų su ten gyvenančiais žmonėmis, nes jie dėl to nekalti. Be to susiklostė jau kiti santykiai (kur buvo pievos ir kaimai – iškilo miestai, kur buvo trobelė – jos vietoje iškilo mūrai) ir tai jau naujai sukurtas turtas, kad reikia kompensuoti už tiek, kiek iš tiesų išliko ir tt. Bet po poros metų, jau Kūrio vadovaujamas KT nutarė, kad reikia atiduoti ir kas buvo ir ko ne – perstatytus, pristatytus net iki 50%, su ten gyvenančiais niekuo dėtais žmonėmis ir jau ne tik vaikams, bet ir anūkams ir net buvusiom žmonom. Tai kyla klausimas, kurio teismo sprendimas teisingas? Konstitucija tai ta pati, tik KT teisėjų sudėtis pasikeitė. Tai išeitų anie teisėjai durnesni buvo? O štai pastarieji, dvasių įkvėpti, net gyventojus gyvais įkaitais paversti nepasigėdiję, sudarė sąlygas didžiuliam lėšų iššvaistymui. Tikrų nuostolių Lietuvai, kurie atsirado po jų “išaiškinimų” niekas nedrįsta įvardyti iki šiol.

 12. Žemaitis:

  Apkalta ir nušalinimas būtini. Tačiau, išskyrus referendumą, daugiau nėra jokių kitų priemonių, kas galėtų vykdyti apkaltą ar nušalinimą.
  Iniciatyvieni grupei reikia imtis ir pradėti parašų rinkimą.

 13. Luotinykas:

  „pradėti Konstitucinio Teismo apkaltos procesą“

  Nejaugi neatsirado nei vieno, kuris ten jums paaiškintų, kad apkalta gali būti tik vienam ar kitam teisėjui, ASMENIUI, o ne TEISMUI. Nu debiliukai tie tautininkai. Atleiskit, verkti norisi, nes aš už tautininkus po velnių; darykit namų darbus, bl..

 14. savas:

  Teismai-VALSTYBES pamatai.Kol juose nedalyvaus VISUOMENE-tol nieko gero ir nelaukim.

 15. Liepa:

  Palaikau tautininkus. Vyrai, būkite, gudrūs. Vardan bendro reikalo galima apsimest, kad laistot “neužmirštuoles’. Imkit pavyzdį iš valdžios ;jie daro, kaip jiems reikia, bet šneka tai, ką mes norim girdėti. Nemosikuokim kumščiais viešai. Man ir nebūna jauku, kai eiseną ar mitingą “daboja” gausios pareigūnų pajėgos – jie tąkart paklūsta sistemai, bet stovi tai tie patys žmonės, kaip mes.

 16. oho:

  jau turime naują prezidentą, kuris duoda nurodymus net seimui. Neaišku – kas toliau, kur toliau mus veda Pankos ranka?

 17. gaudy:

  kodėl nepraleidžia komentarų

 18. gaudy:

  To Leonas M. Kodėl ” vos ne perrašyti.” tai, kad jau perašė. 125 Konstitucijos str. Savo nutarime teismas nurodė, kad “Pripažinti, kad Lietuvos Respublikos Konstitucijos 125 straipsnio pakeitimo įstatymas (2006 m. balandžio 25 d. redakcija; Žin., 2006, Nr. 48-1701) pagal priėmimo tvarką prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 147 straipsnio 1 daliai.
  Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas, Konstitucinio teismo nutarimas 2014-01-24, skelbtas 2014-01-24”
  Taigi reiškia, kad pagal Konstitucijos nuostatas, šiuo nutarimu konstitucinis teismas privalėjo, pagal savo kompetenciją paskelbti, kad galioja sena 125 str. redakcija. Tačiau šito nepadarė, o priėmė sprendimą nors ir neteisėtas, bet jis toliau galioja. mus duria kiekvieną dieną net nemirkčiodami…

 19. Lietuvoje kitataučiams vietos neliks?:

  Jei nors kiek gerbiame tuos žmones, kurie šimtmečius gyveno šioje žemėje arba tapo piliečiais, turėtume elgtis KAIP IR VISA EUROPA: nenaikinti asmeninių vardų ir pavardžių.
  Labai nenorėčiau, jei mano pavardė kur nors Jungtinėje Karalystėje būtų perrašoma “taip, kaip girdisi, anglų kalbos tradicija” (Panka ko gero, būtų Punckaa – norėtum tautininke?) O štai mes jaučiamės esantys aukščiau visų kitų.

 20. Matas:

  Jau žinau už ką balsuoti rinkimuose…už Tautininkus…sėkmės Juliau.

 21. Ir kuo greiciau,nes ateisime paraginti.Parlamento gynejas.

 22. bartas:

  Dar kartą. Valdžiukei , darančiai tamsius darbelius KT dirba, kaip advokatų kontorą. O jeigu reikia užgniaužti Tautos balsą , tada dirba budeliu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: