R.Garuolis. Lietuvos bankas: optimistiniais skaičiavimais euras atsipirks po 16, pesimistiniais – po 102 metų (28)

Ričardas Garuolis

Ričardas Garuolis

2013 m. pabaigoje Lietuvos bankas pagaliau paskaičiavo kaip Lietuvos ūkį paveiks euro įvedimas.

Remdamiesi Lietuvos banko duomenimis paskaičiuokime ir mes.

NAUDA, įsivedus eurą:

100 mln. litų kasmet. Tiek Lietuva sutaupys nekeisdama litų į eurus. Ir euro šalininkai, ir jo priešininkai dėl to nesiginčija.

IŠLAIDOS, atsiradusios dėl euro:

a) 600 – 900 mln. lt. kainuos vienkartinės euro įvedimo bendrosios išlaidos Lietuvoje, kurias Lietuvos bankas paskaičiavo, remdamasis užsienio šalių patirtimi.

b) Virš 1 mlrd.  Lt (300 mln. eurų) Lietuvai kainuos įmoka į Europos stabilumo mechanizmo (ESM) apmokėtąjį kapitalą, kurią Lietuva turės sumokėti 2015–2019 m.

c) Virš 8,6 mlrd. Lt.(2.5 mlrd. eurų) Lietuvai kainuos, įsipareigojimas prireikus papildyti ESM kapitalą.  Papildomų įmokų į ESM kapitalą prireiktų, jeigu kai kurių euro zonos šalių skolų krizė pagilėtų ir apimtų naujas šalis. Euro zonos šalių skola sudaro virš 90%  jų BVP (Lietuvos – 40% BVP) ir tolydžiai auga. Daugiau duomenų čia.

Nepriklausomas finansų analitikas Valdemaras Katkus įspėja, kad šie Lietuvos kreditiniai įsipareigojimai nėra galutiniai ir augs kylant Lietuvos ūkiui, be to,  Europos centrinis bankas gali bet kada juos vienašališkai padidinti.

Taigi, kaip matome, tam, kad kasmet sutaupytume 100 mln.lt, Lietuvai reikia išleisti mažiausiai 1.600 mlrd.lt ( 600 mln.lt + 1000 mln.lt ).

Nesunku paskaičiuoti, kad jei viskas bus gerai, euro įvedimo sąnaudos atsipirks po 16 – 19 metų ir tada kiekvienais metais Lietuvos eksportuotojai ir importuotojai bei keliautojai į euro zoną išsidalins apie 100 mln.lt kasmet. Tai yra tiek, tiek kainuoja vienas daugiabutis namas Lietuvos didmiestyje.

Bet jei atsitiks nelaimė ir reikės gelbėti geranoriškus užsienio bankus, kuriems skolų nebegalės gražinti prasiskolinusios Pietų Europos ir kitos euro zonos šalys, Lietuva turės pervesti 8.6 mlrd. lt į ESM. Tuomet iš euro  gaunama nauda nusikels dar 86 metams.

Taigi, esant pesimistiniam scenarijui euro atsipirkimo Lietuvoje reikės laukti 102 metus (16 +86 = 102).

Anūkai turbūt nelabai supras, kodėl jų seneliai užkrovė jiems net ne savo, o  svetimas skolas.

Tiesa, mes čia neįskaičiavome 148 mln. Lt dydžio įmokos, kurią Lietuvos bankas turės pervesti  į Europos Centrinio Banko (ECB) kapitalą. Tačiau Lietuvos bankas tai laiko sėkminga investicija, kuri atsipirks po 7 metų, nes remiantis 2012 m. duomenimis Lietuvos bankas gautų apie  21 mln.lt pelno kasmet. Lietuvos bankas į ateitį žiūri optimistiškai ir tiki, kad kokia bebūtų euro zonos padėtis Europos centrinio banko pelnai nemažės.

Nepriklausomas finansų analitikas Valdemaras Katkus siūlo įskaičiuoti ir Lietuvos banko nepastebėtą 1 mlrd. lt, kuriuos  privačios Lietuvos įmonės turės išleisti, įvedant litus. Tuomet esant optimistiniam scenarijui euras atsipirktų ne po 16, o po 26 metų, o pesimistiniam – ne po 102, o po 112 metų.

Tiesa, sunku patikėti, kad Lietuvos verslas taip ilgai lauktų. Verslininkai jau dabar planuoja tas sąnaudas įtraukti į savo prekių kainą vos tik euras bus įvestas, o nekantrieji – ir anksčiau.

Nenoromis kyla klausimas. O iš kur Lietuva paims tuos milijardus? Juk 8.6 mlrd.lt sudaro beveik 40%  visų 2013 metai į biudžetą  įplaukusių pajamų.

O 1 mlrd.lt  yra tiek, kiek 2013 m. buvo skirta visų valstybės tarnautojų (mokytojų, policininkų, gaisrininkų ir t.t.) algoms išmokėti.
Sunku patikėti, kad jie nemokamai dirbtų net 8.5 metų. Sunku patikėti, kad Lietuva, net pakėlusi mokesčius ir sumažinusi pensijas, kitas socialines išmokas, kaip tai ryžtingai darė A.Kubiliaus vyriausybė, sugebės surinkti tokią sumą.

Bet nesunku patikėti, kad Lietuvai pagalbos ranką, kaip visuomet, išties geranoriški bankai. Žinoma, Lietuvos finansinė padėtis bus sudėtinga: 40% dydžio skylė biudžete, prasiskolinusios,  nebegalinčios grąžinti savo skolų euro zonos šalys, pakilusi skolinimo rizika ir palūkanos. Bet kaip bankai neskolins šaliai, kuri skolinasi tik tam, kad šiuos pinigus tuoj pat atiduotų bankų nuostoliams  padengti ir dar jiems sumokėtų palūkanas, kurios tuo metu bus krizinėse aukštumose?

Ar ne dėl to taip aistringai už eurą agituoja Lietuvos bankų analitikai?

Gal 2,3 mlrd.lt palūkanų, kuriuos Lietuva kasmet sumoka bankams yra per mažai?

Sunku nuspėti kokios palūkanos bus už paskolas pirmosioms įmokoms, įsivedant eurą, ar milijardiniams įsipareigojimams svetimoms skoloms padengti, tačiau aišku viena – jos euro įvedimo naudą Lietuvai nutolins dar labiau, nepaisant kokiu optimistiniu ar pesimistiniu scenarijumi vystysis įvykiai.

Autorius yra ekonomistas, Tautininkų sąjungos tarybos narys

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

28 komentarai

 1. Lietuvos Vytis:

  yra Valstybės (Lietuvos) garbus, iškilus ir patvirtintas simbolis, – veikiantis beje,
  – ir herbu (Lietuvos valstybės herbe), ir pinigu,
  t.y. nuo penktadienio Lietuvos konstituciniam teismui atstačius tyčinio sužalojimo žalą
  (konstitucijos 125 str.keitimo bandymą) ir vėl veikiant, – t.y. Lietuvos bankui atgavus pilnas teises
  į pinigų “e-misiją” Lietuvoje, Vytis ant Lietuvos piniginio ženklo LITO n e l i e č i a m a s
  – bent iki būsimo Lietuvos konstitucijos perkeitimo…
  Todėl
  ant EURO užgožti Vyčiu ir abejotinai tinkamą, referendumo visuotinės apklausos pritarimu eigai negavusią
  patvirtinimo (kol kas) keisti Litą kitkuo, …pinigą-mon’etą “eurą-vyčio” leisti ant kt. keliolikos valstybių
  bankinių erdvių baseino, tksliau Z O N O S, – nedera.
  Vytis yra Lietuvos valstybės ženklas; euro pinigas yra tik laikina supaprastinta TARPUSAVIO ATSISKAITYMO
  priemonė, be dažų ir veikos skirtybių. Nomi-nalu vienodu
  visai
  Euro-ZONAI.
  Vytis ant “euro”, –
  kaip popiežiaus kalėdų lėlytė nuo Vatikano prakartėlės …sinagogoje.
  Te-liks (liktų)
  tik melstis;
  bet kam???
  t.y. betkam-belekam. …… T.aš.kas

 2. aišku:

  Na, ir pasipils vertinimai, kaltinimai… Žinoma, ačiū Ričardui, už sudėliotus skaičius ir pilietinę drąsą reikšti kitokią nuomonę, nes didžiuosiuose portaluose viskas nuostabu, puiku -tipo”euras mus išgelbės”.Save išgelbėt galim tik patys.

 3. Ernestas:

  “Nusipjauni ranką arba koją” ir tada skaičiuoji kada atsipirks “investicija”, gaunant pašalpą už apmokėtas išlaidas operacijai ir alga “daktarui”
  Kur nors skirtumą matote?

 4. diedukas Anūpras:

  Banksterių planai aiškūs: įgrūsti Lietuvą į kreditinę vergiją. Ne be reikalo masonai prisisegė neužmirštuoles: jaučia
  puotą bado metu.

 5. mintis:

  Ačiū,gerbiamam autoriui už informatyvų,švietėjišką straipsnį.Kuo daugiau žinosim tuo bus mums geriau ir pasirinkimai,bei apsisprendimai bus tikslesni.

 6. bartas:

  te būna prakeikta ta diena, kai mane, girtą runkelį, nupirko už alaus “bambalį”.

 7. Anūkai turbūt nelabai supras, kodėl jų seneliai užkrovė jiems net ne savo, o svetimas skolas.:

  gerai kad neturiu nieko nei anuku nei skolu

 8. James Huth:

  Sveiki, aš esu James Huth privati ​​paskola skolintojas, kuris
  suteikia RESURSAS galimybių paskolas.
  Ar jums reikia skubiai paskolą išvalyti savo skolų ar jums reikia kapitalo paskola
  pagerinti savo verslą?
  Jums buvo atmestas
  bankai ir kitos finansų įstaigos?
  Ar jums reikia konsolidavimo paskolą arba hipoteką?
  ieškoti ne daugiau, nes mes esame čia, kad visas savo finansines problemas dalykas
  praeities. Mes paskolų lėšos iš asmenims
  reikia finansinės pagalbos, kad turite blogą kredito ar reikia pinigų
  apmokėti sąskaitas, investuoti į verslą, esant 2% norma. Noriu naudoti šį
  vidutinės Jums pranešti, kad mes teikiame patikimas ir gavėjo pagalbą ir
  bus pasirengę pasiūlyti Jums loan.So susisiekti su mumis šiandien per laiškų:
  jameshuth28@gmail.com

  • nesiskolintojas:

   nors visi žino, kad tokie, kaip čia parodytas iliustracijai, yra sukčių atmaina, panašiai, kaip telefoniniai sukčiai, parašiau čia vien dėl to, kad niekam net mintis nekiltų susidėti su tokiais “privati paskola skolinimas”… Kažkada neerlickiškai tokius reguliariai siūsdavau NATO rusiškai, bet paskui tik nukreipiau tiesiai į šiukšliadėžę, kad nevargintų… Graudu, bet vis dar pasitaiko naivių moteriškių, kurios pakimba ant “nato pulkininkų”, “įsimylėjusių britų” ir panašaus pašvinkusio jauko, sugebėdamos savo valia atiduoti nuo kelių iki keliolikos tūkstančių tokiems primityviems sukčiams. O straipsnio esmę geriausiai iliustruoja Ernesto komentaras. Iš esmės mūsų valdžiagyviai bando apdurninti Tautą, lygiai kaip tie telefoniniai sukčiai ar “paskola išvalymas huth”… Atiduok “tik” milijardą, atgal gausi “net” milijoną… Ar daug Lietuvoje norinčių tokios “laimės”?

 9. Juozas:

  geras straipsnis , tuo labiau , iš specialisto. Šią informaciją privalome skleisti savo aplinkoje ir aiškinti žmonėms . Gal ne iš karto visi supras , bet po truputį šviesti būtina.

 10. L.O.>:

  Premjeras nors ir ekonomistas, bet matyt neturi laiko pasverti už ir prieš. Reikalingas referendumas, nes liksime prie suskilusio lovio

 11. Juozas:

  Gal kas žinot, kodėl šis straipsnis buvo patalpintas http://www.ekspertai.com o šiandien ten jau nėra?

 12. Kęstutis:

  O kaip bus su Lietuvos auksu saugomu Anglijoje, jis Lietuvos turtas ar LB turtas? Jei LB tada jau viso labo aukselį…

 13. LosAngeles:

  Aciu auoriui uz gera, issamu ir informatyvu straispni. Specialisto paaiskinta viskas paprastiems ‘plebejams’. Reiketu straipsni platinti kuo placiau, kad kuo daugiau zmoniu suprastu kas ruosiama.

 14. optimistas:

  na jeigu atsipirks per 16 metų, tai reiškia maždaug ESSR subyrėjimo dešimtmečio proga 🙂 Gal tryliktų metinių proga. O šiaipjau, kas galėtų paneigti, kad į skęstantį laivą Tautą per jėgą grūdančios žiurkės nepurptels paskutinę akimirką kregždučių sparnais link Kanarų, Karibų ar Bermudų, kur gal jau iš anksto susisukti auksiniai lizdai.

  • gyventojas:

   Kur jau tai girdėta? Vis iš tos pačios pusės sklinda pliurpalai apie neva “skęstančia ES”. Įdomu kad Alko komentatoriams ir Alkui yra išvien su Kremlium. Tipo gelbėjat “sužlugusią” ES kultūrą, ir ekonomiką, bet vat štai motinos Rassijos ekonomika (paremta ne gamyba o žemės resurtsais) tai jum “auga” ant mielių, ir balalaikinė tualetų myžimų kul’tūra kur kas aukštesnė nei ES? 😀 😀 😀 Oi vargšeiai vargšeliai jūs, gal pakeliaukit pagaliau po tikrą Europą tada suprasit koks ten žmonių išsilavinimas. Tada suprasit kuriam laivui lemta nuskęsti, ar Vakarš Europos, ar Rytų Putinistano Eurazijos sąjungos, kur jūs Alkistai taip veržiatės.

 15. buahahaha:

  “Autorius yra ekonomistas” :)))) Akonomistas taip pat ir apie branduoline fizika speju galetu pasneket, tiek pat ismano 🙂 Nu ir aisku dar apie skalunu dujas.

 16. Rokas:

  Apgailetinas “ekonomistas”, geda siam vardui daro.
  Ivertino vienintele nauda kad ant valiutos keitimo sutaupys, o kur skaiciavimai, kad Lietuva po 300 mln. sutaupys del atpigusios uzsienio skolos aptarnavimo (LT uzsienio skola 30 milijardu, isivedus eura skilinimasis atpigs ~1%), jeigu imones ir gyventojus itrauksime sautaupymas ~800 mln, per metus, o kur dar visos netiesiogines naudos.

  • augis:

   jo netesiogine nauda yra jai nenori vergaut uz 300 euru lietuvoj gali varyt i norvus ar anglus , vokiecius ten galesi vergaut uz 1200 euru, nebelieka nei seimu , hamafobai bujoje, susikisk tuos paskaicevimus ir paziurek kaip normalios seimos gyvena uz mynimuma ir kas ju laukia ateity

 17. augis:

  o sako visi laisvi , vergove nepanaikinta, tik pervadinta skambiu zodziu , demokratije, su tuo jus ir sveikinu,

 18. gyventojas:

  Aš tai manau, kad greičiausiai mums atsipirktų rublis. Ar ne taip, mielieji alkistai “pseudotautininkistai”?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: