A. A. Terleckas. Isos slėnio dvasios ubagai (25)

Antanas A. Terleckas

Antanas A. Terleckas

Neapsakomai skaudu sausio 13-osios vakarą prisėsti prie kompiuterio ir rašyti apie tokius bjaurius Lenkų rinkiminės akcijos išsišokimus (LLRA). Dar vakar Nepriklausomybės aikštėje kalbėjau, kad Lietuvai taip trūksta idealizmo, o šiandien jau tenka kur kas niūriau kalbėti apie su idealizmu nė kiek nesiderinančiais politines akcijas, kurias šiandien parodė Lietuvos lenkų rinkimų akcija.

Visų pirma, pakalbėti norėčiau apie šiandienos aplinkybes ir sąmoningą jų ignoravimą. Šįryt Seime vyko iškilmingas Laisvės gynėjų dienos minėjimas, kurio metu Sigitui Tamkevičiui buvo įteikta Laisvės premija. Renginio metu pradėjus kalbą sakyti Vytautui Landsbergiui, LLRA nariai demonstratyviai paliko savo vietas, reikšdami nepasitenkinimą dėl nepriimamo Tautinių mažumų įstatymo. Šlykštu yra tai, kad LLRA papiktino anaiptol ne V. Landsbergio kalbos turinys, kadangi jau po kelių minučių nuo išėjimo iš salės BNS pasirodė jų tvarkingai parašytas pareiškimas spaudai. Reiškia, kad ši akcija buvo detaliai suplanuota ir apsvarstyta. Šitaip buvo sąmoningai parodyta nepagarba Sausio 13-osios  aukų atminimui, S. Tamkevičiui, V. Landsbergiui ir kitiems, susirinkusiems salėje. Tiesa, LLRA gynėsi, kad jie supranta Laisvės gynėjų dienos svarbą: „Pabrėždami mūsų nuoširdžią pagarbą Sausio 13 dienos aukoms ir dalyviams, šiandien aktyviai dalyvausime visuose pagrindiniuose renginiuose, skirtuose Laisvės gynėjų dienai paminėti“. Ar tai nėra dar vienas įžeidimas Lietuvai – žengti tokį „keistą“ žingsnį, o paskui lyg niekur nieko dalyvauti visuose renginiuose iš eilės, stebint visuomenės reakcijas? Tie, kurie teigia, kad LLRA atstovai nepaniekino Sausio 13-osios aukų atminimo, arba nesiorientuoja aplinkoje, arba nemąsto. Prieš 23-ejus metus Lietuva liko nepriklausoma dėl to, kad buvo vieninga. Ta vienybė kainavo labai brangiai – 14 žmonių žuvo, daugiau nei tūkstantis buvo sužeisti. Šiandien atvirai nusisukta nuo vienybės ir parodyti asmeniniai kaprizai. Dieną, kai Lietuva turi prisiminti savo vienybę, buvo parodyta, kad LLRA su Lietuva – ne pakeliui.

Aš puikiai suprasčiau šią „akciją“ (na gerai, nesuprasčiau, o tiesiog ignoruočiau), jeigu ji būtų įvykdyta kurio nors Seimo posėdžio metu. Tokie posėdžiai ir yra skirti diskusijoms bei kompromisų ieškojimams. Kai nepadeda diskusijos, galbūt galima griebtis ir tokių kelių. Tačiau ne minint Laisvės gynėjų dieną. Manau, kad taip pasielgti gali tik tikri dvasios ubagai, kuriems vienintelis šventas dalykas – jų asmeninės ambicijos.

Pasikartoti norėtų ir dėl praeitame tekste minėto politkorektiškumo, nuo kurio šiandien mane jau supykino. Štai politologas Lauras Bielinis pareiškia, kad šis LLRA elgesys yra „techniškai teisingas“ bei „natūralus“. Gal užteks pateisinti kiekvieną poelgį vien dėl to, kad demokratijos pagrindas – spaudos ir minties laisvė? Gal galima būtų parodyti, kad Lietuva tam tikrais klausimais turi tvirtas pozicijas ir neleis iš jos tyčiotis?

Mokykloje neretai susilaukdavau reakcijos, kad esu „siauro mąstymo tautininkas“ ir mano visas pasaulio suvokimas baigiasi ties Lietuvos istorija. Taip, Lietuvos istorija man yra neapsakomai svarbi, nes tikiu, kad remdamiesi į istoriją žmonės gali susikurti sau tam tikrą vertybinį pagrindą ir gyvenime visų pirma vadovautis morale. Kadangi istorija man patinka, per ją ir stengiuosi pateikti savo idėjas. Tačiau jeigu žmonės sugeba save dvasiškai ugdyti kitais būdais be istorijos – per literatūrą, teatrą, muziką ar dar kaip nors – puiku. Visos mano idėjos remiasi nuostata, kad žmonės visų pirma turi būti subrendę dvasiškai, tuomet ir valstybei bus geriau. Po šiandienos dar akivaizdžiau supratau, kad apie nieką dvasiško su Valdemaru Tomaševskiu kalbėti neįmanoma. Manau, kad būtent jis yra tikras „siauro mąstymo tautininkas“ ir dvasios ubagas, kurio pasaulis baigiasi ties dvikalbėmis lentelėmis.

Tie, kurie mane pažįsta, žino, kaip nemėgstu dalyvauti internetinėse diskusijose dėl eilinių Loretos Graužinienės ar Petro Gražulio perlų bei visokių Gazmanovo koncertų, jie taip pat žino, kad nieko neturiu ir prieš lenkų tautą, tad turbūt supranta, kad tai nėra eilinis internauto būdas sulaukti dėmesio. „Pasaulyje yra šventi dalykai ir nešventi dalykai“, – „Išvaryme“ kalbėjo Ainio Storpirščio įkūnytas personažas. Šiandien buvo paniekinti man šventi dalykai ir į tai aš negaliu nereaguoti. Negi lenkams taip sunku Lietuvoje gyventi? Niekas Europoje, išskyrus pačią LLRA ir kai kuriuos Lenkijos valdžios atstovus, nepripažįsta, kad Lietuva kaip nors neteisėtai riboja tautinių mažumų teises. Keisčiausia man yra tai, kad LLRA nė kiek nerūpi nei tas Tautinių mažumų įstatymas, nei dvikalbiai užrašai, nei geri Lenkijos ir Lietuvos santykiai. O kas šiandien buvo pasiekta tokiu akibrokštu? LLRA atkreipė į save dėmesį – taip. Tačiau nemanau, kad jiems to dėmesio trūksta – V. Tomaševskis turi unikalų talentą sukoncentruoti žiniasklaidos dėmesį aplink save. Užtenka prisiminti lenkų futbolo sirgalių plakatą ir magišką, V. Tomaševskio įžvelgtą, slaptųjų tarnybų ranką. Kad gautų dėmesio, būtų užtekę ko nors panašaus. Šiandien LLRA pakilo (nukrito) į naują lygį. Ši akcija nė kiek nepajudins Tautinių mažumų įstatymo, o tik dar labiau pablogins abiejų tautų santykius, kas, panašu ir yra galutinis LLRA tikslas. Blaiviai mąstantis žmogus kitokios nuomonės, ko gero, susidaryti negali. O po pusės metų, birželio 14 d., minėdami Gedulo ir Vilties dieną, ko gero, susilauksime naujų akibrokštų dėl dėmesio stokos. Ačiū LLRA už tai, kad turbūt ne man vienam sugadino vieną svarbiausių dienų metuose.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

25 komentarai

 1. Nepolitikas:

  Keistas dalykas, kodėl net tautinis jaunimas toks bukas. Jeigu dėstai savo mintis, tai rink ir argumentus. Kur jie suserga kurstymų „vėžio“, bei išmoksta meluoti… Manau pirma parašyk tiesą, o paskui galima nagrinėti dalyvių reakciją. Terleckas rašo: „Šįryt Seime vyko iškilmingas Laisvės gynėjų dienos minėjimas,(…). Renginio metu pradėjus kalbą sakyti Vytautui Landsbergiui“. Kam melas? Tai buvo ne kalba, o „pamokėlė“- eiliniai Lansbergio išvedžiojimai. Ar iškilmingas minėjimas yra ta vieta, kur reikia aiškintis, laistyti neapykantą, nurodinėti Seimui kokius įstatymus reikia priiminėti, kaip didinti „lojalumą“ įstatymams(ne Tautai, ne LR Konstitucijai) ir t.t.? Visur kur nepasisuka šitas ponas, palieka politinį dvoką ir nesantaiką. Ką turėjo daryti lenkai – Seimo nariai, pabaigoje? Atsistoti ir plojimais palydėti poną Lansbergį? Terleckas tvirtina: „Aš puikiai suprasčiau šią „akciją“ (na gerai, nesuprasčiau, o tiesiog ignoruočiau), jeigu ji būtų įvykdyta kurio nors Seimo posėdžio metu.“…. Ar tai argumentas? Nieko tu vaikeli, suprasti ne gali: „jeigu ji būtų įvykdyta kurio nors Seimo posėdžio metu“, tai manau LLRA galėjo paprašyti laiką replikai ir tikrai nepaliktu salės, o atsikirstu. Gal Lansbergis ir planavo „tokį maištą“ per minėjimą. Jis moka daryti tokius „fokusus“. „O po pusės metų, birželio 14 d., minėdami Gedulo ir Vilties dieną, ko gero, susilauksime naujų akibrokštų dėl dėmesio stokos.“ – viskas gali atsitikti, bet galima ir išvengti, , eliminuojant tokius kaip Landsbergis iš Tautos politikos….. Tarp kitko „tekste minėto politkorektiškumo“, tai panašiai ir Lietuvos deputatai paliko TSRS suvažiavimo salę.

  • jonas:

   Nepilk druskos ant zaisdos….nors ir kaip galima nemegti,nekesti ar dar kitaip ne…, bet tokia diena atlikti tai ….tai didziausias spjuvis mums visiems LIETUVIAMS i veida…
   Su tokiais kolicijos partneriais “politikieriams” valdzioje ….NEPAKELIUI .Tegul jie tuos savo balsus… susikisai gera vieta(balsuojant svarbiais valstybes klausimais).
   Pagalvokite “politikieriu” galvos ir vien tik pirstelio pagrumojimais …neapsiribokite.

   • Nepolitikas:

    „Nepilk druskos ant zaisdos….nors ir kaip galima nemegti,nekesti ar dar kitaip ne…, bet tokia diena atlikti tai ….tai didziausias spjuvis mums visiems LIETUVIAMS i veida…“ – Tai aš irgi apie tai: kaip galima „tokia diena“ ir tokioje vietoje „ suvedinėti politines sąskaitos“? Ar tai ne Landsbergio spjūvis Lietuvių Tautai? Pasmerkčiau bet ką, kuris demonstratyviai tai padarytu be priežasties. Reikia visada rašyti tiesą, bei žiūrėti į įvykius, be išankstinio nusistatymo. Koks tu lietuvis, jeigu bijai savo valstybėje tiesos. Nereikia kalti sau uodegą. Prie bokšto šalia manęs stovėjo senukai – rusai, ir žydai(kalbėjo rusiškai)… Dabar, kada vyksta referendumo pasiruošimas(dėl žemės ir Valstybės), ir aš tikiu kad jis bus, mums reikalinga paramą ir lenkų, rusų, baltarusių … Klausimas, kam reikia skaldyti Lietuvos piliečius, dirbtinai sukelti neapykantą, nepasitikėjimo bangą? Tam kad sužlugdyti referendumą. O Landsbergis tuo labai norėtu. Taip lenkai nori revanšo… bet revanšo nori ir vokiečiai, bet jų nėra Lietuvoje, o lenkai yra… Tai kada yra Lietuvos suverenitetas bus stipresnis, kada mes viduje „kariausim“? Nereikia daryti nuolaidų – LR Konstitucija yra pagrindas ir taškas. Bet kam reikėjo viešai žeminti ir ne tik lenkus, bei ir Lietuvius. Tokia diena, o „lojalumas“ … įstatymams!?, o ne Tautai! Ne LIETUVIAI jus, o tiesiog …. kolona su Landsbergio priešakyje.

  • bartas:

   ” Lietuvos deputatai paliko cccp suvažiavimo salę”. Panašiai pasielgė ir LLRA.
   Tik Lietuvos deputatai sukūrė Nepriklausoma Valstybę, o lenkai ką sukurs?
   Malonėk , Tamsta, paaiškinti . Tik, kuo paprasčiau. Jeigu galima.

  • Povilas:

   Kažin ką bendra turi Sausio 13-osios iškilmingasis posėdis ir TSRS suvažiavimas?! Reikia būti visai bukam, kad lygintum tokius dalykus, todėl ir turime minias, kurie vis dar ilgisi “gerų rusiškų laikų”.

 2. nepamirskit:

  Lenkija po I pasaulinio karo buvo okupavusi Lietuvos sostinę Vilnių ir gretimas jo teritorijas. Netgi buvo planai okupuoti visą Lietuvą. Visas tas Lenkijos okupuotas teritorijas Lietuvai grąžino ne Lenkija, o tuometinė Sovietų Sąjunga, kartu okupuodama ir Lietuvą. Kuomet Lietuva buvo Rusijos imperijos sudėtyje, Lenkija vis durdavo su peiliu į nugarą, kadangi buvo naikinamas lietuviškas žodis. Lenkija nepadėjo, o tik dar labiau kenkė. Nei Lenkija, nei Rusija nebuvo, nėra ir nebus Lietuvos strateginės partnerės. Šios šovinistinės šalys savitai supranta „draugystės“ ir „partnerystės“ sąvokas. Turi besąlygiškai priimti jų diktuojamas sąlygas, kad galėtum būti „artimu“ partneriu. Lenkijos politikai visada turi pasislėpę kažkur savo šovinistinį peilį, kurį bet kada gali išsitraukti ir durti tau, kuomet tu to mažiausiai tikėsies.

  • Nepolitikas:

   Jeigu rašai – rašyk tiesą. Kas yra „Lietuvos strateginės partnerės“?

  • LosAngeles:

   Teisingai… Nepadejo ir kenke. Ir kenks toliau. Lenkija Lietuvai niekada nebuvo ir nebus strateginis partneris, o ir joks kitoks partneris. Is jos galima laukti tik isdavysciu ir nieksybiu. Perzvelgus istorija pavyzdziu galime rasti pakankamai. Kiekvienas lietuvis turi tai prisiminti ir dideliu iliuziju del ju draugiskumo nepuoseleti. Greiciau reiketu ziureti kaip i vilka, kurio kaimynyste neisvengiama. Taigi reikia susigyventi, bet elgtis atitinkamai

 3. Taaip:

  Taip, teisingai pastebėta, Tomaševskiui kaip tik to ir reikia, kad būtų kuo blogiau. Kas gali paneigti, kad tada daug plačiau atsiriša kažkokie Varšuvos ultrų kapšeliai, ir pats Tomaševskis ten tampa daug svarbesniu, matomu, reikalingu. Tik gaila Lietuvos lenkakalbių piliečių, jie tampa vis didesniais LLRA nešvarių žaidimų įkaitais.

 4. Getas:

  Tai kad LLRA nėra jokie lenkai, o jų vadai yra “jedinstveninkų” palikuonys, nes jų išėjimas tą ir patvirtina – taip, įžeidžiančiai elgėsi ir jedinstveninkai per 1990 kovo 11 ir vėliau, po1991 sausio 13d., todėl ir buvo įvestas tiesioginis valdymas Pietryčių Lietuvoje. Čia jų buvo susireikšminimas, kuris sumažins jų reitingus rinkėjų akyse. Su tuo ir sveikiname.

 5. Algimantas:

  Komentatoriui „PADĖKITE PONIAI ATSAKYTI“ (čia turbūt Zigmukas parašė)
  Jei PONIA paprašys, tai ir padėsime, žinoma, – ne komentatoriui. Komentatoriaus klausimai – atsibodę, juolab netinka Sausio 13-osios proga.

 6. nepamirskit:

  Kartais man atrodo, kad Lenkijos vaidmuo yra dėl to sureikšminamas, kad kažkas iš to galėtų užsidirbti. Arba tiesiog iš vergiško noro tarnauti lenkams. Lenkiškų pavardžių rašymas, lenkiški gatvių pavadinimai. Kas toliau? Lenkiškai kalbėti ir melstis lenkiškai? O ką Lietuva gavo iš Lenkijos? Lenkija yra korumpuota, religinga, atsilikusi valstybė. Lenkija neturi ir abejoju ar turės kada nors galingą kariuomenę, kokią turi Rusija, arba atominį ginklą. Norėdama Rusija galėtų sunaikinti Lenkiją per kelias savaites. Galima padaryti išvadas, kad Lenkija nėra Lietuvos strateginis partneris, o tik dar viena kaimynė. Abejoju, ar Lenkijos politikai, o juolab šovinistiniai lenkai vertina Lietuvą kaip lygiavertį partnerį. Lenkijos mąstymas yra artimas savo slaviškai kaimynei Rusijai. Šovinistinis mąstymas, kuomet šalies politikai ir gyventojai nemato kitų šalių interesų, nesugeba kartu veikti ilgalaikėje perspektyvoje. Galbūt ir galima kažkiek kartu bendradarbiauti, tačiau reikia pastoviai laikytis atstumo nuo tokių valstybių. Jų mentalitetas yra kitoks, labiau imperialistinis.

 7. Gintautė:

  Esmė istorijoje, lenkai visada laikė save aukščiau lietuvių, jie nešė į Lietuvą savo kalbą, savo religiją, kultūrą, lenkino kaip įmanydami tuos atsilikusius lietuvius, o ir tada sausio 13-ąją jie gi stovėjo priešingoje barikadų pusėje kartu su Jiedinstvo. Ar pamenat?

 8. Nepolitikas:

  Sausio 13 minėjimas, dėl ko susirinko :pagerbti žuvusios ir kovotojus už Lietuvos laisvę. Kas sudrumstė šią šventą dieną? LLRA, jie palieka savo vietas ir išeina. … Išeina taip sau? … Ne, tik pradėjus kalbėti p. Landsbergiui. Tai kas inicijavo konfliktą? Kaip matom yra du drumstytojai. Kodėl Landsbergis užpuolė LLRA, ar tik ne už jos balsavimą Seime, dėl referendumo ? O „kaltumą“ jus pasirinkot pagal tautybę. O tai jau ne nacionalizmas, o fašizmas. Bet LR Konstitucijoje : „Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, TAUTYBĖS, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu.“ Mažai tuo, šitas jaunas politikas (kaip pats tvirtina „siauro mąstymo tautininkas“) pakiša MELĄ: „LLRA nariai demonstratyviai paliko savo vietas, reikšdami nepasitenkinimą dėl nepriimamo Tautinių mažumų įstatymo.“… Jeigu tai butu tiesa, tai dėl ko jie iš viso atėjo? Jis varo toliau: „ Šlykštu yra tai, kad LLRA papiktino anaiptol ne V. Landsbergio kalbos turinys, kadangi jau po kelių minučių nuo išėjimo iš salės BNS pasirodė jų tvarkingai parašytas pareiškimas spaudai.“ – bet kodėl jis mano kad kompiuteryje surikti tekstą specialistui reikia valandos? Arba lenkai iš anksto žinojo Landsbergio „pamokslus“ ir pasiruošė išeiti, bei išplatinti pareiškimą, jeigu bus toks „pamokslas“. Gaila man jūsų….

 9. jovita:

  kokie šlykštūs šiklenkio, apsimetusio “Nepolitiku”, komentarai – aukščiausios prabos demagogas. Manu iš tokių pirmoje eilėje turėtų būti atimama pilietybė ir išsiuntimas į tėvynę (greičiausiai Gudiją, lenkai nepriims)

 10. Atas:

  “Nepolitikas” – tikrų tikriausias provokatorius-politikas.Manau nevertas,kad su juo diskutuoti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: