Lenkai nori dvikalbių rinkimų biuletenių (12)

Rita Tamašunienė | Alkas.lt nuotr.

Rita Tamašunienė

Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) siūlo Seimo, savivaldos, prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose naudoti dvikalbius biuletenius. Teisės specialistai šiame siūlyme įžvelgia galimą prieštaravimą Konstitucijai.

Tokius siūlymus Seimui pateikė LLRA frakcijos seniūnė Rita Tamašūnienė. Ji siūlo perrašyti rinkimų įstatymus ir juose numatyti, kad „rinkimų apylinkėse, kur gyvena ne mažiau kaip 10 procentų tautinių mažumų gyventojų, kurie yra Lietuvos piliečiai, turi būti organizuotas papildomas biuletenių, kuriuose kartu su tekstu valstybine kalba yra jo vertimas į tautinės mažumos kalbą, spausdinimas“.

Politikės nuomone, dabartinė tvarka, kai rinkimų biuleteniai spausdinami tik lietuvių kalba, kenkia rinkėjų aktyvumui ir netgi užkerta kelią daliai rinkėjų dalyvauti rinkimuose.

„Šiuo metu galiojantys Lietuvos Respublikos rinkimų įstatymai numato, kad rinkiminė medžiaga yra platinama tik valstybine kalba. Tai turi neigiamos įtakos rinkėjų aktyvumui, nes dalis rinkėjų nedalyvauja rinkimų procese dėl kalbos barjero.

Rinkiminė medžiaga ir rinkimų bei referendumo biuleteniai tautinių mažumų kalbomis tam tikrose vietovėse ženkliai palengvintų rinkimų procesą ir padidintų rinkėjų aktyvumą. Tokia praktika buvo taikoma ir pasiteisino 2003 metais referendume dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje“, – savo pasiūlymų aiškinamajame rašte teigia R.Tamašunienė.

Ji pastebi, jog kalbos barjero klausimas keliamas ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos ataskaitoje apie pernykščius Lietuvos Seimo rinkimus. Šiame dokumente esą nurodoma, kad „informacijos apie balsavimo tvarką mažumų kalbomis teikimas, ypač vietovėse, kuriose gyvena didelės mažumų bendruomenės, užtikrintų, kad tautinėms mažumoms priklausantys rinkėjai balsuodami nesusidurs su kliūtimis atsiradusiomis dėl kalbos barjero“.

Tuo tarpu Seimo Teisės departamentas ir Europos teisės departamentas įžvelgia R.Tamašunienės siūlymų prieštaravimą Konstitucijai.

Seimo Teisės departamentas pabrėžia, jog referendumo stojimui į Europos Sąjungą tvarka Konstitucinio teismo buvo pripažinta prieštaraujančia Konstitucijai. „Konstitucija nesuponuoja to, kad piliečiams, nemokantiems valstybinės kalbos, turi ar gali būti sudarytos kokios nors ypatingos, palengvintos sąlygos dalyvauti valdant savo šalį“, – teigia Seimo teisininkai.

Analogiškas pastabas teikia ir Europos teisės departamentas.

Jei LLRA siūlymams būtų pritarta, dvikalbiai biuleteniai neabejotinai atsirastų daugelyje Vilniaus krašto rinkimų apygardų, kur lenkų tautinės mažumos dalis neabejotinai siekia ar viršija R.Tamašunienės siūlomą 10 proc. ribą.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

12 komentarų

 1. Pikc:

  Įdomu, kiek ir kokių DAR LLRA išsišokimų reikia, kad “įžvalgioji” valdančioji koalicija suprastų susidėjusi su autonomininkais? O gal jie žino, tik tas jiems nekliūva?

 2. Klaidas:

  “dalis rinkėjų nedalyvauja rinkimų procese dėl kalbos barjero”,- teiveikia savo praeities klaidas (barjerą) ir tedalyvauja,- tiek čia ir bėdos del berasciu praeities klaidu

 3. lyvis:

  Butkevičiaus stribai nieko nesiskiria nuo Armijos Krajovos gagaūzų. Stribai net ruošia savo narį į prezidentus? lyvis

 4. Sėlis:

  As nesuprantu, kaip dar tuos mulkius jedinstveninkus Seime pakencia… 🙂

 5. Arūnas:

  O kas dar. Kaip toje dainoje “o toliau dar bus gražiau”. Stabdyti šliaužiančią okupaciją, kol dar nevėlu

 6. Bartas:

  O kalčiausias yra Butkevičius. Šis , Lietuvos pilietis , tapęs vyriausybės pirmininku nusikalto, pakviesdamas į vyriausybę, Lietuvai priešišką lenkų šaiką. Kuri, atstovaudama Lenkijos valstybės revanšistinėms jėgoms , stengiasi atplėšti iš Lietuvos pietrytines žemes. Taškas.

 7. S:

  Bet gi, velniai rautų, ta ponia yra visiškai teisi dėl ES referendumo! Mes negalėjom suprast, kodėl ant biuletenių surašyta dar ir lenkiškai, aš pamenu vos nesusimušiau su komisija. Buvo parašyta tipo “Rzecpospolita”, kažkas kaip “Žečpospolita”, va toks buvo tas ES stojimas, kaip ten jų visų paskutiniais žodžiais neišplūsi…

  Citata: “referendumo stojimui į Europos Sąjungą tvarka Konstitucinio teismo buvo pripažinta prieštaraujančia Konstitucijai”

  Ten ne tik biuleteniai buvo lenkiški, bet ir balsavimas 2 dienų, papirkinėjimas ir t.t. STOJIMAS Į ES NETEISĖTAS! 😉

 8. Lietuvoje nėra “Tautinių MAŽUMŲ” – tik Tautinės bendrijos.

  O kaip įsivaizduojat Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose vietine baltarusių kalba “Po prostu” parašytą rinkiminę medžiagą? Tai būtų rašoma baltarusiška kirilica ar lotyniškai?

 9. Reszko Napisz:
  “Blondyna źle mówi – karty na całej Wileńszczyźnie powinny być TYLKO po polsku.Pewnie boi się,że i jej sauguma złamie kolano,tak jak Waldkowi.”

  there is 1 reply:

  “na całej Wileńszczyźnie”

  O kur yra toks kaimas “Wileńszczyźna”? Prie Lodzės ar Krokuvos?

  “powinny być TYLKO po polsku”

  Lietuvoje nėra lenkiškų etnografinių žemių;
  Lietuvoje nėra lenkiškų etnografinių toponimų ir hidronimų;
  Lietuvoje nėra etninių lenkų;
  “Lietuvos lenkais” vadinami vietiniai per prievartą nutautinti lietuviai ir iš Baltarusijos atkelti baltarusiai;
  “Lietuvos lenkai” nėra tautinė mažuma Lietuvoje – teisingas pavadinimas turi būti “tautinė bendrija”;
  “Lietuvos lenkai” nėra Lenkijos respublikos piliečiai;
  “Lietuvos lenkai” buityje kalba rusiškai ir “po prostu”(baltarusių kalbos tarmė);
  “Lietuvos lenkai” lenkų kalbą išmoksta mokykloje;
  Teoriškai įmanomas varijantas, kad kai kuriems Lietuvos piliečiams lenkų kalba yra gimtoji – kai mokykloje išmoktoji lenkų kalba yra vartojama buityje.

 10. arvydas damijonaitis:

  LIETUVOJE NĖRA LENKŲ, RUSŲ, ŽYDŲ „TAUTINIŲ MAŽUMŲ“

  Terminas “Tautinė mažuma” Tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su „išorinės valstybės” sąvoka.
  Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės Lietuvoje turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija- 40 milijonų, Rusija – 150milijonų,Izraelis- 8 milijonai gyventojų) negali turėti „tautinės mažumos“ statusą Lietuvoje(3 milijonai). Tik žydai nevardina savęs „tautine mažuma“. Okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės “tuteišai“. Tai yra GINESO REKORDAS. Pvz. USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, jas išlaiko lenkų bendruomenė. Rusijoje yra tik 8 valstybės išlaikomos lenkiškos mokyklos.
  Lenkiškų mokyklų nusikalstamas valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės „ tuteišų“ polonizacijos faktas, kurie kalba ne lenkiškai “po prostu“. Tuteišų polonizacija yra lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai.
  Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos – karaimai ir totoriai, neturi išorinės valstybės. Tautinės mažumos Europos Sąjungoje turi išimtines teises, todėl darome Lietuvai meškos paslaugą neatsargiai vartodami terminą „tautinė mažuma“ vietoje tautinė grupė,bendruomenė.
  Lenkai Lietuvoje, kurie įžūliai, chamiškai laksto su tautine Lenkijos vėliava ,yra Lenkijos piliečiai ar ne? Jeigu jie yra Lietuvos piliečiai, tai lenkiškų vėliavėlių viešas brukimas yra Lietuvos pilietybės atsisakymo aktas . Kas juos klaidina? Rusijos spectarnybos, marionetes tomaševskiai. Lenkų ir rusų tautinės grupės atsirado okupacijų metu, todėl yra lietuvių priverstinės asimiliacijos baudžiamųjų bylų objektas.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

 11. Atgalinis pranešimas: Seimas nesvarstys galimybės rinkimų lapeliuose rašyti ir ne valstybine kalba | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: