Alytiškiai gaivina senąją baltų kultūrą (10)

Šventė meilės deivei Mildai | S.Šmigelsko nuotr.

Šventė meilės deivei Mildai | S.Šmigelsko nuotr.

Alytaus dailiųjų amatų mokyklos, dalyvaujančios didžiausiame Lietuvoje pilietiškumo ugdymo projekte „Kuriame Respubliką“, mokiniai gaivina ir puoselėja senąsias baltų tradicijas ir amatus. Gegužės mėnesį jie pirmą kartą Alytuje surengė šventę „Meilės deivės Mildos globoje“ ir viliasi, kad ji taps gražia tradicija, kuri kasmet suburs visus besidominčius savo tautos praeitimi.

„Galvodami apie dabartį ir ateitį, negalime pamiršti ir savo praeities, kilmės šaknų, – sako Ramunė Uždavinytė, Dailiųjų amatų mokyklos projektų vadovė. – Atkūrus nepriklausomybę, Lietuvoje išpopuliarėjo Valentino diena, deja, ji itin komercinė. Nusprendėme visiems priminti, kad mūsų protėviai taip pat turėjo meilės šventę, ir pakvietėme ją švęsti.“

Anot R. Uždavinytės, nėra išlikę tikslių duomenų, kaip pagoniškoje Lietuvoje buvo minima meilės deivės Mildos diena. Remiantis įvairiais padavimais, pasakojimais ir dainomis šiandien tenka bandyti iš naujo atkurti jos tradicijas.

„Įrengėme aukurą, kuriame įžiebė ugnį jos saugotoja Vaidilutė ir globėjas Krivis. Aplink aukurą pynėme vainikus iš žolynų, dainavome liaudies dainas, sukome ratelius, – šventę prisimena R. Uždavinytė. – Ant lapelių rašėme norus ir uždegę metėme į norų puodynę, kad su dūmais jie greičiau pasiektų deivę Mildą ir išsipildytų. O kad deivės globa lydėtų visus metus, susirinkusiesiems dovanojome linines apyrankes.“

„Valentino diena dažniau siejama su aistra, o deivės Mildos – su tyresniu, nuoširdesniu jausmu. Galbūt todėl į renginį rinkosi ir jaunimas, ir garbaus amžiaus alytiškiai“, – pastebi Rimantė Čaplinskaitė, Dailiųjų amatų mokyklos mokinė.

Minint lietuviškąją meilės dieną Dailiųjų amatų mokykloje šurmuliavo ir senųjų amatų miestelis. Jame jaunimas mokė nusilipdyti molinių puodynių, pasigaminti pasaginių segių iš žalvario, išsidrožti medinį šaukštą ar susivelti vilną.

„Jei tęsime darbą, tikiu, kad kasmet sulauksime vis daugiau renginio dalyvių, o žinia apie protėvių gyvenimą pasklis vis plačiau“, – tikina Ugnė Binkauskaitė, Dailiųjų amatų mokyklos mokinė.

Alytaus dailiųjų amatų mokykla – vienintelė profesinė mokykla Lietuvoje, kuri moko tradicinių amatų. Surengti šventę ją paskatino projektas „Kuriame Respubliką: visuomenės pilietinio veikimo kompetencijų ugdymas“. Jame iš viso dalyvauja ir savo iniciatyvas įgyvendina 120 švietimo įstaigų – bendrojo lavinimo ir profesinių mokyklų, kolegijų – iš 30-ies savivaldybių.

Projektą „Kuriame Respubliką“, kuris tęsis iki 2014-ųjų rugsėjo pabaigos, įgyvendina VšĮ „Pilietinės visuomenės institutas“ kartu su partneriais. Jį finansuoja Europos socialinis fondas pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 2 prioriteto „Mokymasis visą gyvenimą“ priemonę „Neformaliojo švietimo paslaugų plėtra“.

Daugiau informacijos apie projektą „Kuriame Respubliką“ rasite interneto svetainėje ir „Facebook“ puslapyje.

Šventė meilės deivei Mildai | S.Šmigelsko nuotr.

Šventė meilės deivei Mildai | S.Šmigelsko nuotr.

Kategorijos: Kultūra, Mes baltai, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. Julius:

  Šaunu, jog jaunimas propaguoja baltiškas tradicijas, bet juk galite pasitarti su istorijos mokytojais, kaip reikia siųti baltiškus rūbelius? Nes pasisiūti bet kokį apdarą iš lino ir pavadinti jį baltiškas rūbeliais, to negana. Bet šiaip sėkmės, Jūs šaunios.

 2. yogi:

  Šaunuoliai,o ir rubeliai puikus manau , nebutina ,kad jie būtu indentiški senovės baltams

 3. Esavičius:

  Baltai 🙂 Nechelmanas pagimde baltus pora simtu metu atgal. Kas tik tapdavo baltu prusijoje tuojau pat nustodavo buti Lietuviu, o dabar tukstanciai univeruose dresiruotu bezdioniu “gaivina” baltus pacioje Lietuvoje. Greitai prades rekauti, kad pats tikriausias baltas yra Lietuvis 🙂 todel visi lietuviai turi save vadinti baltais, kaip ankciau lenkais.

  • Kemblys:

   Čia romuviai iš visų jėgų stengiasi suvelti protėvių pasaulėžiūrą ir lietuvio tapatybę. Žodyne ‘baltas’ vienaskaitoje reiškia spalvą, daugiskaitoje ‘viena iš indoeuropiečių šakų’. Mes ‘baltai’, o aš ‘baltas ar lietuvis’!? Ar suomiai vadina savo protėvių pasaulėžiūrą UGROFINŲ TRADICIJA?
   Kai romuviai šventino AMB’o vėliavą ir atidavė katalikams peršventinti, jau tada išaiškėjo kam jie dirba.

   http://lkz.lt/startas.htm

  • Vilmantas Rutkauskas:

   Kryžių šešėlių esavičiau, netrydaliok ir įsimomenėlink, kad Lietuva – ne Vatikano filialas su kryžreliginiais atgailų piligrimais.
   Baltų religija, tapusi pasaulio paveldo dalimi, per savo Dievų ir Aukurų savikūrą priartina lietuvybę prie savasties, savivokos pradų. Galų gale, kaip sako Jonas Vaiškūnas, jei čia bus pasaulio centras, visur kitur bus periferija.

  • yogi:

   jeigu lietuviai ,kursiai,ziemgaliai ,seliai ir t.t. ne baltai ,tai parasyk kur yra tie paslaptingeji baltai kur ju tos zemes ? Kur jie ugni kureno,kur dainas dainavo kur vaikus gimde kur ta paslaptinga zeme jeigu ne ten kur esame mes ?

 4. Rimantas:

  Kaip save įvardysi, taip ir bus. Jūs ne gaivinate kilties šaknies, o eilinį kartą pasimaunate ant svetimtaučių primesto pavadinimo. Didelė bėda yra tai, kad vyresnieji kolegos nesusitaria tarpusavyje, ką jie gaiviną ir kokį pražuvėlį bando prikelti.

 5. arvydas damijonaitis:

  LIETUVIŲ TRAGEDIJOS ESMĖ
  Suformuluokim pagaliau lietuviškos tragedijos ESMĘ. Problema atsirado dėl rusiškos okupacijos metu organizuoto ir vykdyto lietuvių fizinio ir dvasinio genocido, totalaus smegenų plovimo. Tai, kad Lietuva yra apgyvendinta 60 – 70 % sovietžmogiais (homosovieticus) , yra kryptingos okupantų, bolševikinės Rusų imperijos veiklos rezultatas. Geriausi, mąstantys lietuviai buvo fiziškai sunaikinti “trėmimų” priedangoje, tiesioginių egzekucijų metu. Kaip paspartinti homosovieticus metamorfozę – lietuvių sugrįžimą, atsivertimą? Būtina politinė valia.
  Kompensacija už genocidinius nusikaltimus – svarbiausia Lietuvos dvasinė ir materialinė problema, nes nebaudžiami Rusijos imperijos nusikaltimai skatins naujus lietuvių žudymus, Kremlius kasdien įžūlėja.

  DĖL KOMPENSACIJOS UŽ NKVD-KGB GENOCIDINIUS NUSIKALTIMUS
  Neatidėliotinas uždavinys yra teisiškai įvardinti totalitarinės bolševikinės Rusijos imperijos okupacijos metu organizuotus genocidinius nusikaltimus Lietuvoje (lygiagrečiai ir Ukrainoje).Lietuvoje Įstatymas Dėl okupacinės žalos atlyginimo (kompensacijos) įpareigoja teismo keliu įvardinti senaties termino neturinčius genocidinius nusikaltimus, nekaltumo prezumpcija taikoma visiems nusikaltimams:
  1.Galimi keli teisinio bolševikinės Rusijos genocidinių nusikaltimų įvardijimo etapai. Pirmame etape Lietuvos(ir Ukrainos) teismai, pagal turimą sukauptą siaubingą faktinę medžiagą, sprendžia atskiro nusikaltimo, padaryto duotoje apylinkėje(teritorinis principas) specifiką, įvardina genocido požymius. Antrame etape Lietuvos teismas( kartu su Ukrainos teismu) įvardina tarptautinį tautų naikinimo pobūdį bolševikinėje Rusijoje, ĮVARDINA GENOCIDO FAKTĄ. Šiuos procesinius veiksmus turėtų koordinuoti speciali, Seimo politinių kalinių ir tremtinių frakcijos paskirta darbo grupė. Galimi ir kiti šios politinės valios realizacijos variantai, kuriuos gali pasiūlyti LR Seimo politinių kalinių ir tremtinių frakcija, jos paskirta darbo grupė;

  2. Genocidinius nusikaltimus organizavo ir vykdė ne abstraktus “komunizmas”, “komunizmo šmėkla“, o totalitarinės, bolševikinės RUSIJOS imperijos represinės NKVD-KGB struktūros. Šie nusikaltimai iki šiol nėra įvardinti teisiškai. “Komunizmas” yra paranojinės bolševikinės totalitarinės Rusijos imperijos nusikaltimų klastinga priedanga, masinių žudymų doktrina;
  3.Bolševikinės Rusijos imperijos NKVD-KGB struktūrose tarnavo iki 50 proc., Kremliuje -80 proc. žydų tautybės “vadovų”. Šios struktūros organizavo ir vykdė genocidinius nusikaltimus Lietuvoje (nuo 1945 m. Lietuvoje sunaikino per milijoną lietuvių),Ukrainoje (11 milijonų ukrainiečių ,turtingiausiose juodžemio srityse, numarino badu HOLODOMOR metu). Būtina prašyti holokaustą patyrusius žydus pagalbos teisiškai įvardinant bolševikinės Rusijos genocidinius nusikaltimus. Šios nuostatos turėtų būti politikos, pritraukiant žydus, pamatas;
  4.LIETUVIAI NIEKAD NEDALYVAVO JOKIOSE AKCIJOSE PRIEŠ ŽYDUS, įrodyta, kad tai NKVD-KGB ir NACIŲ specialios klastotės ,t.y. jų pateikti sufabrikuoti dokumentai, nuotraukos sumontuotos, propagandos tikslams, represijoms, genocidiniams nusikaltimams pagrįsti (žiūr. internete, Stasys Žvirgždas, fotonuotraukų montažas; Irena Tumavičiūtė “Laikas sustabdyti lietuvių šmeižtą“).
  LR Seimas turėtų nedelsiant inicijuoti specialios darbo grupės įkūrimą. Įstatymas Dėl sovietinės okupacinės žalos atlyginimo įpareigoja:
  -sukurti koordinacinę darbo grupę paruošti medžiagą genocidinių nusikaltimų baudžiamosioms byloms Lietuvos apylinkės teismuose,
  -koordinuoti apylinkės teismų darbą visoje Lietuvos teritorijoje,
  -suderinti Genocido centro darbą baudžiamųjų bylų ruošimui.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: