Lenkų skundų tikrinti į Lietuvą atvyko ESBO komisaras tautinių mažumų klausimams (10)

Knutas Volebekas (Knut Vollebaek) | OSZE nuotr.Lapkričio 14 d. švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius susitiko su Lietuvoje viešinčiu Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) aukštuoju komisaru tautinių mažumų klausimais Knutu Volebeku (Knut Vollebaek).

Už tautines mažumas atsakingas Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) komisaras K.Volebekas Lietuvoje praleis tris dienas. Pirmadienį susitikęs su politikais, antradienį jis vyks į Šalčininkų rajoną susitikti su vietos valdžios ir nevyriausybinių organizacijų atstovais, etninių bendrijų vadovais, aplankys vietos lenkų ir rusų vidurines mokyklas, pirmąjį Lietuvoje baltarusių centrą.

K.Volebeko vizitą paskatino lenkų tautinės mažumos skundai ir protestai nukreipti prieš naująjį Lietuvos Respublikos švietimo įstatymą pagal tautinių mažumų mokyklose lietuvių kalba turi būti mokoma Lietuvos geografijos, istorijos ir pilietiškumo pagrindų. Iki šiol lietuviškai mokyta buvo tik lietuvių kalbos. Taip pat buvo nutarta ateityje suvienodinti lietuvių kalbos egzamino užduotis lietuviškų ir tautinių mažumų mokyklų abiturientams.

„Mano atvykimo čia priežastis yra tarp lenkų tautinės mažumos ir lietuvių susiklosčiusi situacija, apie kurią tenka girdėti…Kitą savaitę vyksiu į Lenkiją, kad įvertinčiau lietuvių tautinę mažumą Lenkijoje. Ir tada teiksiu išvadą“, – sakė ESBO komisaras.

K.Vollebaeką domino, kokias pertvarkas Lietuvos tautinių mažumų ugdyme numato naujas Švietimo įstatymas, kaip vykdomas ugdymas mokyklose tautinės mažumos kalba.

ESBO komisaras pažymėjo, kad tautinių mažumų integracijai į visuomenę yra svarbi galimybė mokytis valstybine kalba, tačiau taip pat svarbu padėti jiems išlaikyti tautinį identitetą.

Ministras G.Steponavičius pabrėžė, kad įstatyme, numatant stipresnį lietuvių kalbos dėstymą mokyklose tautinių mažumų kalba, siekiama sudaryti sąlygas geriau jaunimui integruotis į visuomenę, o ne asimiliuoti.

Ministras supažindino aukštąjį komisarą, kaip nuo 2013 metų numatoma įgyvendinti visiems abiturientams vienodą valstybinį lietuvių kalbos egzaminą ir taikyti pereinamąjį laikotarpį, vertinant mokyklų tautinės mažumos kalba abiturientų pasiekimus. Yra nutarta, kad nuo 2013 m. Vertinimo komitetas prie Nacionalinio egzaminų centro bus papildytas tautinių mažumų atstovais.

Ministras papasakojo, kaip buvo pasirengta Švietimo įstatymo įgyvendinimui, kokia parama buvo suteikta mokykloms ir mokytojams, taip pat informavo, kaip organizuojamas švietimas Vilniaus krašte, kur daugumą gyventojų sudaro tautinės mažumos.

Šį rudenį, kai jau dalis pamokų turėjo vykti lietuvių kalba, lenkiškųjų mokyklų atstovai pareiškė, kad ir toliau vaikai bus mokomi tiktai lenkiškai. Vilniaus rajono vicemeras Janas Mincevičius spalio viduryje patvirtino, kad  Vilniaus rajone Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo nesilaikoma:

„Niekas nepasikeitė. Taip, kaip ir iki šiol, visi dalykai lenkų mokyklose dėstomi lenkų kalba“, – teigė J. Mincevičius ir pabrėždamas, kad „įstatymo nepaisymas yra pilietinio nepaklusnumo išraiška   bei noro mokytis gimtąja kalba demonstracija.“

Palaikydama lenkų protestus Lenkijos Respublika lenkų pirmokams, pasirinkusiems ne lietuvišką, o lenkišką mokyklą išmokėjo 1 000 zlotų paskatinimus.

Kategorijos: Lietuvoje, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. ŽUVO VILNIAUS RAJONAS:

  Vilniaus rajono savivaldybę (Rinktinės g. 50, prie Kalvarijų turgaus) JAU okupavo lenkai. VISUR PAVADINIMAI LENKŲ KALBA – per visus aukštus ant kiekvieno kabineto durų. Prie įėjimo lenta, sakanti “SAMORZOND REJONA WILENSKIEGO”. Kodėl leidžiama šita savivalė ir niekas negina Lietuvos įstatymų? Tai yra VALSTYBINIS pastatas, LR konstitucija skelbia lietuvių kalbą valstybine, bet Vilniaus rajono savivaldybė priima tiesioginius įsakymus iš Lenkijos, jiems nusispjaut ant Lietuvos įstatymų. Nusispjaut ir Lietuvos Ministrui pirmininkui, jis tik aprėkia jaunimą, sugalvojusį švęsti savo baltų šaknis Dieveniškėse. Lietuviai – nacionalistai, negalima. Lenkai – patriotai, galima. NUO ŠIOL ČIA NUMATOMA, KAD BUS LENKIJA, MATOMAI VILNIAUS RAJONAS KRITO BE ŠŪVIO PIRMAS, SEKANTI EILĖ LAUKIA IR PAČIO VILNIAUS. Juk lenkai vieną dieną pasakys – lenkų kalba jau seniai iškabos kabo, niekam jos netrukdo – laikas jas įteisinti. BUS LEGALIZUOTA “LENKŲ AUTONOMIJA” LIETUVOS ŽEMĖSE. Kas apgins DABAR intensyviai lenkinamus Vilnijos lietuvius? Gudus? Kitų tautybiu Lietuvos piliečius? O kas mūsų pareigūnams, jie senatvę leis kur nors salose, už pinigus gautus pardavus Lietuvą ir už vogtus pinigus, o kas čia karaliaus ar rusai ar lenkai vienodai šviečia. AR TAU TAI PRIIMTINA? JEI NE – KOVOK! UŽ LIETUVOS VIENTISUMĄ, LIETUVIŲ KALBĄ IR SAVO TAUTINĘ SAVIMONĘ, KAD ČIA BUS LIETUVA, NUO AMŽIŲ PER AMŽIUS! REIKALAUK ATSAKYMO IŠ UŽ TAI ATSAKINGŲ POLITIKŲ! KAS GINA LIETUVOS KONSTITUCIJĄ? RAŠYKIT SAVO POLITIKAMS IR REIKALAUKIT ATSAKOMYBĖS IR VEIKSMŲ!

 2. Mantas:

  Lauksim komisaro išvadų. Iš čia matysim, kaip “padirbėjo” Tomaševskis. Bet turėkim vilties, kad protas ir sąžinė šiam komisarui bus svarbiau.

 3. savas:

  JEIGU PO KOMISARO TEIGIAMŲ IŠVADŲ TOLIAU BUS IGNORUOJAMI LR ĮSTATYMAI,LAIKAS ĮVEST TIESIOGINĮ VALDYMĄ IR IŠVAIKYT ŠĮ SOVIETINĮ RAUGĄ IŠ SAVIVALDYBIŲ IR KITŲ VALSTYBINIŲ ĮSTAIGŲ.
  GANA.

 4. Justas:

  Lenkija taip supranta strateginę partnerystę.

 5. Master:

  Tarp komentatorių kaip visada: ta pati antilenkiška isterija. Per 20 metų nesulenkėjo nė vienas lietuvis ir nė vienas nebuvo priverstas mokytis lenkų kalbos. O suispanėjusių, suvokietėjusių ar suanglėjusių teko sutikti gana daug. Kadangi mano hobis yra kalbos, puikiai su muzikine klausa skiriu tarties ypatumus. Lietuviai net Lietuvoje prastai kirčiuoja, neskiria priegaidžių ypač miestuose. Ką jau bekalbėti apie emigrantus. Sunkiausia klausytis suispanėjusių. Taip rėžia ausį jų tartis, kad kartais kyla noras jų paprašyti kalbėti ispaniškai. Juokinga kova dėl metalinių lentų, dėl bandymų “integruoti”. Tuoj būsiu apšauktas 🙂

 6. savas:

  Ispanas,anglas mums nieko blogo nepadarė tai labai didelis skirtumas.Pagrindinis kenkėjas BALTUI tai slavas.Laikas tai įsisąmonint visiems LIETUVIAMS.Viską rodo ISTORIJA kur tik su juo susidėjom visur nukentėjom,………………………..ir kam jis mums,kai turim civilizuotus skandinavus,laikas daugiau su jais bendraut.

 7. Remigijus:

  Neabejoju, kad Knuto Volebeko išvados bus prolenkiškos. Nes, neabejoju, niekas jam nepaaiškino pamatinių permanentinės lenkų konflikto su lietuviais eskalacijos priežasčių.

 8. Tai:

  RAŠYKIME KOMISARUI LAŠKUS, SKATINKIME TAI DARYTI SAVO PAŽYSTAMUS, DRAUGUS. ARGUMENTUOTAI ĮRODYKIME LENKŲ MELĄ, KOMENTARUOSE NEPAKANKA TUOM PIKTINTIS

 9. arvydas damijonaitis:

  LIETUVOJE NĖRA LENKŲ, RUSŲ, ŽYDŲ „TAUTINIŲ MAŽUMŲ“

  Terminas “Tautinė mažuma” Tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su „išorinės valstybės” sąvoka.
  Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės Lietuvoje turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija- 40 milijonų, Rusija – 150milijonų,Izraelis- 8 milijonai gyventojų) negali turėti „tautinės mažumos“ statusą Lietuvoje(3 milijonai). Tik žydai nevardina savęs „tautine mažuma“. Okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės “tuteišai“. Tai yra GINESO REKORDAS. Pvz. USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, jas išlaiko lenkų bendruomenė. Rusijoje yra tik 8 valstybės išlaikomos lenkiškos mokyklos.
  Lenkiškų mokyklų nusikalstamas valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės „ tuteišų“ polonizacijos faktas, kurie kalba ne lenkiškai “po prostu“. Tuteišų polonizacija yra lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai.
  Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos – karaimai ir totoriai, neturi išorinės valstybės. Tautinės mažumos Europos Sąjungoje turi išimtines teises, todėl darome Lietuvai meškos paslaugą neatsargiai vartodami terminą „tautinė mažuma“ vietoje tautinė grupė,bendruomenė.
  Lenkai Lietuvoje, kurie įžūliai, chamiškai laksto su tautine Lenkijos vėliava ,yra Lenkijos piliečiai ar ne? Jeigu jie yra Lietuvos piliečiai, tai lenkiškų vėliavėlių viešas brukimas yra Lietuvos pilietybės atsisakymo aktas . Kas juos klaidina? Rusijos spectarnybos, marionetes tomaševskiai. Lenkų ir rusų tautinės grupės atsirado okupacijų metu, todėl yra lietuvių priverstinės asimiliacijos baudžiamųjų bylų objektas.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: