Konkursas „Švari kalba – švari galva“, pernai sulaukęs rekordinio – 12 tūkstančių – dalyvių skaičiaus, šiemet rengiamas jau aštuntą kartą. Informacines technologijas, be kurių neįsivaizduojamas šiuolaikinio jaunimo gyvenimas, ir lietuvių kalbą susiejantis konkursas vėl kviečia moksleivius prie kompiuterio parodyti savo gimtosios kalbos žinias ir gebėjimą jas pritaikyti kasdienybėje.
Pasak vieno iš konkurso rengėjų, Švietimo ir mokslo ministerijos kanclerio Dainiaus Numgaudžio, dalyvių kasmet vis gausėja.
„Konkursas auga, plečia geografines, taip pat mokinių amžiaus ribas. Svarbu, kad rašyti lietuviškomis raidėmis ir vartoti taisyklingą lietuvių kalbą skatinantis gražia tradicija tapęs konkursas suburia Lietuvoje ir užsienyje besimokančius mokinius. Jau pernai savo kalbos žinias ir praktinius gebėjimus jame demonstravo lietuviškų mokyklų mokiniai iš Latvijos, Vokietijos, Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos“, – sako kancleris D. Numgaudis.
Konkursas „Švari kalba – švari galva“ tradiciškai vyks dviem etapais. Šiemet prakalbinti kompiuterį lietuviškai kviečiami Lietuvos bendrojo ugdymo ir užsienio lietuviškų mokyklų 5–10 klasių moksleiviai. Užduotys bus atliekamos specialiai konkursui sukurtoje svetainėje, kurioje nuo penktadienio prasideda registracija į konkursą.
„Jau aštuntus metus iš eilės griausime mitą, kad elektroninė erdvė ir lietuvybė – du nesuderinami dalykai. Mokiniai imlūs naujovėms. Todėl siekiame, kad patrauklios lietuvių kalbos technologijos kaip įmanoma labiau gelbėtų ugdymo procese, motyvuotų naudoti lietuvišką programinę įrangą, skatintų dirbti kompiuteriu lietuvių kalba“, – kalbėjo konkurso „Švari kalba – švari galva“ sumanytojos kalbinių technologijų įmonės „Tilde IT“ direktorė Renata Špukienė.
Vilniaus Gabijos gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Alina Armonienė atkreipė dėmesį, kad kiekvieno save gerbiančio žmogaus pareiga – taisyklinga kalba, kuria nuolat reikia rūpintis ir ją puoselėti.
„Šis konkursas atlieka reikšmingą ugdymo funkciją, nes į jį įtraukiamos įvairaus amžiaus mokinių grupės, kurių kalbos vartojimo įgūdžiai dar tik formuojasi. Kartais labai svarbu tinkamu metu ir tinkamais būdais jaunuoliams parodyti, kad ir naudojantis informacinėmis technologijomis lietuvių kalbą išmokti ir vartoti paprasta ir lengva“, – sako pedagogė A. Armonienė.
Motyvacija, funkcija, formuojasi … labai lietuviška:(
Tai nėra kalbos klaidos… ne apie tai čia
‘Tai’ yra baisiu už klaidas 🙁
Kalbos ugdymo pradininkas Dionizas Poška kreipdamasis į lenkomaniškus bajorus rašė – Lietuviai ir žemaičiai, ar galvijai esme? / Argi tėviškos kalbos niekad nebmokėsme?
Jei Arūnas, pašiepdamas pradėjo vardinti Lietuvių kalbą naikinančias šiūkšles, O Arūnas Rasakevičius sako , kad tai, ne mūsų kalbos klaidos . Tai tada, Arūnėlį, galiu tik pasakyti. Labai savę pažeminai. Labai. Jei mokeisi aukštoje žinyčioje. Tai galvoju, Tavęs vaike, nieko neišmokė, nieko. Nes ,Tamsta, nenorėjai mokytis.
Dar kartą kartoju, straipsnis ne apie tai. Tai, ką Jūs minite yra kita tema. Tiesiog, kai komentuojate, tai atkreipkite į tekstą straipsnio (perskaitykite). Galima komentuoti ir kita tema, bet tada nekaltinkite žmonių, kurie kalba pagal straipsnį.
Arūnas Rasakevičius:
,,tema, komentuojate, tekstą….” 😀 😀
Gerbiamas A. Rasakevičiau , dar kartą kartoju , kad angliškas – “comment” , kurį viešai pasakė V. Čerčilis susitikime su žiniasklaida – mūsų kalboje šlykštus svetimžodis. Toliau, nenorėdamas daugiau kalbėti, tarstelėjo ; “no comment”. Nors, kaip jis prisipažino, tą pirmas pasakė kaži koks JAV veikėjas.
Pirmiausiai, aš niekada ne “comentuoju” ir, “…atkreipkite į tekstą straipsnio (perskaitykite)”. Tą padariau ir, Tamsta, įsivaizduoji, išmetus svetimžodžius , pasikeitė tekstas , susijaukė mintis ir galva išsipurvino. Kodėl?.
Alko redaktoriai dirba visuomeniniais pagrindais. Jeigu esi pilietiškas ir Tau rūpi lietuvių kalba, tai radęs klaidą Alko straipsnyje gali pabūti talkininku ir parašyti vienam iš redaktorių. Redaktoriai ją ištaisys. Alko redaktorių elektroninius adresus rasite „APIE ALKAS.LT“. Laukiame Talkos.
“…svarbu tinkamu metu ir tinkamais būdais jaunuoliams parodyti, kad ir naudojantis info…”
—————————————————————————-
Čia reikėjo parašyt, kad svarbu parodyti info ne tik jaunuoliams, bet ir jaunuolėms.
(In) formacija visiems ir visoms !
Nereikia dangstytis visuomeniniais pagrindais dirba. Tie žmonės yra kremliaus samdyti žalieji žmogeliukai ir jie apsimeta kad neišmano lietuvių kalbos. lyvis
Bet kodėl pradinukus nemokinti savo krašto tarminėm kalbom. lyvis
Ir kaip tie kraštiečiai tarpusavyje susikalbės?