Trečiadienis, 5 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

3 ypatingi būdai panaudoti sviestą gaminant skanėstus

www.alkas.lt
2024-11-10 11:55:00
35
PERŽIŪROS
0
Sviestas | pixabay.com, Rodeopix nuotr.

Sviestas | pixabay.com, Rodeopix nuotr.

Susiruošę namuose pasigaminti gardų desertą greičiausiai neapsieis be sviesto. Tai yra vienas iš esminių įvairių kepinių ir kremų ingredientų, suteikiantis bei išryškinantis jų tekstūrą, skonį ir struktūrą. Šio gaminio išskirtinėmis savybėmis bei 3 įdomiais receptais dalijasi bendrovės „Pieno Žvaigždės“ filialo „Mažeikių pieninė“ vyriausioji technologė Vilma Laukytė-Staniuvienė.

Ypatinga sviesto sudėtis lemia desertams palankias savybes

Prieš atsiraitojant rankoves virtuvėje, verta susipažinti su sviesto savybėmis, dėl kurių jis yra toks nepakeičiama desertų dalis. Bendrovės „Pieno Žvaigždės“ ekspertė V. Laukytė-Staniuvienė sako, kad specifinės sočiųjų ir nesočiųjų riebalų bei vandens proporcijos suteikia sviestui unikalias savybes, kurios yra itin naudingos gaminant įvairius desertus.

„Apie 80 proc. sviesto masės sudaro riebalai, iš kurių 50-70 proc. paprastai yra sotieji, o likusi dalis – nesotieji riebalai. Ši proporcija lemia pusiau kietą sviesto konsistenciją kambario temperatūroje ir galimybes pagal poreikį sviestą tirpdyti, plakti, maišyti su kitais ingredientais ir stingdyti. Tokiu būdu sviestas daugelyje desertų gali būti rišančiuoju ingredientu, leidžiančiu formuoti ir palaikyti kepinio struktūrą“, – sako V. Laukytė-Staniuvienė.

Svarbus ir tekstūrai, ir skoniui

Anot V. Laukytės-Staniuvienės, svieste esantys riebalai ne tik suriša miltų daleles ir nulemia, pavyzdžiui, pyragų ar sausainių struktūrą bei tekstūrą, bet taip pat dėl jame esančio vandens suteikia tešlai reikiamos drėgmės ir sodrumo. Su sviesto pagalba taip pat galima išgauti purumo efektą. Pavyzdžiui, sviestiniuose kruasanuose sviestas tepamas tarp tešlos sluoksnių, o kepimo metu svieste esanti drėgmė garuoja ir išpučia tešlą. Taip išgaunama itin puri ir traški kruasano tekstūra.

„Sviestas taip pat suteikia kepiniams ypatingą skonį. Kalbant apie bet kokį maistą, riebalai veikia kaip terpė, leidžianti atskleisti kitų komponentų skoniui, išskirtinumui. Dėl to riebus maistas paprastai pasižymi ryškesniu ir turtingesniu skoniu. Prie desertų skonio ir aromato sviestas taip pat prisideda per karamelizacijos procesą bei vadinamąją Majaro reakciją.

Ši reakcija vyksta, kai aukštoje temperatūroje sąveikauja amino rūgštys ir redukuojantys angliavandeniai. Šios reakcijos metu susidaro medžiagos, kurios lemia kepinių aukso rudumo spalvą ir kompleksiškesnį jų skonį. Desertams kepant, susidaro naujos kvapo, skoninės  savybės, kurios sukuria skonio puokštę, kuri ir padaro desertus ypatingais ir nepamirštamais“, –  pasakoja V. Laukytė-Staniuvienė.

3 dėmesio verti sviesto panaudojimo desertuose būdai

Šiomis sviesto savybėmis ir nepakeičiamumu virtuvėje neabejotinai ne kartą galėjo įsitikinti kiekvienas desertų entuziastas. Tačiau sviesto panaudojimo galimybės desertų gamybai yra kone neišsemiamos. Štai trys idėjos įkvėpimui.

Medaus ir ryžių batonėliai su sviestu

Pastaruoju metu itin išpopuliarėjo energijos batonėliai. Tai įvairių grūdų, riešutų ir džiovintų vaisių pagrindu pagaminti skanėstai. Jie puikiai tinka tiek kaip užkandis, tiek pasimėgavimo akimirkai prie kavos ar vaišėms. Tokį gardėsį nesunku pasigaminti namuose, o tam, žinoma, pravers sviestas.

Energijos batonėlių versijų yra įvairių, tačiau šiam prireiks:

  • Ketvirčio stiklinės sezamo sėklų

  • 5 stiklinių pūstų ryžių dribsnių

  • 115 g „Dvaro“ sviesto

  • 2 šauktų medaus

  • Trečdalio stiklinės miltų

Gaminimas yra labai paprastas ir didelių kulinarinių įgūdžių nepareikalaus. Pirmiausiai keptuvėje apkepiname sezamo sėklas ir beriame jas į dubenį su ryžių dribsniais. Į atskirą puodą dedame medų, sviestą bei cukrų ir keletą minučių pakaitiname nuolat maišydami, kol gausime vientisą aukso rudumo spalvos masę. Šį sirupą pilame į dubenį su sezamo sėklomis ir ryžių dribsniais, viską gerai išmaišome, o tuomet pilame į sviestu išteptą kepimo formą. Joje masę supresuojame ir suformuojame tolygų sluoksnį. Jį supjaustome norimo dydžio gabalėliais ir laukiame, kol sustings.

Kepti persikai su sviestu

Desertų kontekste apie sviestą neretai galvojama pagrinde kaip apie įvairių kepinių tešlos ingredientą. Tačiau sviestas gali pasitarnauti ne tik kepant pyragus ir sausainius. Puikus to įrodymas – kepti persikai su sviestu, kuriuos galima patiekti atskirai kaip saldų užkandį arba kartu su ledais, obuolių pyragu ar blynais.

Norimą kiekį persikų supjaustome perpus ir pašaliname kauliukus. Kiekvieną puselę pjautoje pusėje nepagailėdami ištepame ištirpdytu sviestu. Iki vidutinės kaitros įkaitiname keptuvę su grioveliais ir dedame į ją persikus pjauta pusele į apačią. Keptuvę uždengiame dangčiu ir kepame, kol persikai gražiai apskrus ir suminkštės – kiekvieną pusę maždaug po keturias minutes. Jei norima daugiau saldumo, iškeptus persikus galima apibarstyti cukraus milteliais ar šokolado drožlėmis.

Olandiškas sviestinis pyragas („Boterkoek“)

Sviestinių pyragų tikrai netrūksta, tačiau tradicinis olandiškas „Boterkoek“ išsiskiria burnoje tirpstančia tekstūra ir migdoliniu skoniu. Visiems desertų mėgėjams tikrai verta jį išmėginti – juolab, kad tokį pyragą pasigaminti patiems yra labai nesudėtinga.

Prireiks:

  • 2 didelių kiaušinių

  • 2 su puse stiklinių miltų

  • 2 arbatinių šaukštelių kepimo miltelių

  • 1 su puse stiklinės baltojo cukraus

  • 1 stiklinės ištirpdyto „Dvaro“ sviesto

  • 1 šaukšto migdolų sirupo

  • 2 šaukštų smulkiai pjaustytų migdolo riešutų arba migdolų drožlių

Prieš ruošdami pyragą įkaitiname orkaitę iki 175 °C temperatūros ir pasiruošiame dvi apvalias kepimo formas, kurias ištepame riebalais. Išplakame kiaušinius, o atskirame inde sumaišome miltus ir kepimo miltelius. Dideliame inde elektriniu maišytuvu išplakame sviestą ir cukrų – kol gausime lengvą ir purią konsistenciją. Į sviestą ir cukrų įmaišome plaktus kiaušinius ir migdolų sirupą. Galiausiai, pilame miltų ir kepimo miltelių mišinį. Viską maišome dideliu šaukštu. Gausis standi tešla.

Į kiekvieną kepimo formą dedame po pusę masės, ant viršaus įspaudžiame migdolų gabalėlius ar drožles ir paviršių patepame truputėliu plakto kiaušinio. Kepimo formas dedame į įkaitintą orkaitę ir kepame, kol pyragai gražiai paruduos. Telieka palaukti, kol kepiniai atvės, juos supjaustyti gabalėliais ir dar kartą įsitikinti sviesto daromais stebuklais.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. 5 būdai panaudoti kūčiukus naujiems patiekalams
  2. Iškylų metui prasideda. Kokius skanėstus nuo šunų laikyti atokiau
  3. Įvairių skonių sviestą ruošiame namuose
  4. Gaminant voveraites – jokio vandens
  5. Sultis galima panaudoti ir ruošiant maistą
  6. Vienas baklažanas – penki būdai jį paruošti kepsninėje
  7. Ledo kubelius galima panaudoti įvairiai ir išradingai
  8. 7 paprasti būdai, kaip paruošti žuvį, kad namuose neliktų jos kvapo
  9. Kuo ypatingi ryžiai, kuriuos valgo pusė pasaulio?
  10. Šilauogių nauda ir netikėti panaudojimo būdai
  11. 5 būdai pomidorais mėgautis visą žiemą
  12. 6 būdai, kad pieno gaminiai tiktų valgyti ilgiau
  13. Keli būdai, kaip visai lengvai paruošti stintas
  14. Klaidų gaminant patiekalą pirmą kartą galima išvengti
  15. J. Steponavičiūtė: juoda duona tinka ir desertams

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Studentai
Lietuvoje

Su universitetais ir kolegijomis sudaryta beveik 18,5 tūkst. studijų sutarčių

2026 08 04
V. Adamkus ir V. Sinkevičius
Lietuvoje

V. Adamkus po susitikimo su M. Sinkevičiumi: svarbiausia išsaugoti Lietuvą demokratišką

2026 08 04
Kelio darbai
Lietuvoje

Pradedamas tvarkyti vieną pagrindinių krašto kelių Vilniaus rajone

2026 08 04
Pinigai, biudžetas | pixabay.com, Bru-nO nuotr.
Lietuvoje

Per pusmetį valstybės ir savivaldybių biudžetai gavo apie 8 proc. daugiau daugiau pajamų

2026 08 04
Saulės elektrinė
Energetika

Lietuva – sparčiausiai auganti atsinaujinančios elektros energijos rinka ES

2026 08 04
Įsigaliojo nauja vandens gręžinių įrengimo tvarka
Lietuvoje

Baigėsi ketverius metus trukęs neįregistruotų gręžinių įteisinimo laikas

2026 08 04
Policija
Lietuvoje

Pareigūnai paskelbė rugpjūčio patikrinimus

2026 08 04
Lietuva pirmininkauja Europos mokykloms
Lietuvoje

Lietuva pradėjo pirmininkavimą Europos mokyklų tinklui

2026 08 04
Naktigonė
Etninė kultūra

Anykščiuose vyks tradicinė naktigonė!

2026 08 04
Europos tikimybinio dirbtinio proto kūrėjai
Lietuvoje

Europos tikimybinio dirbtinio proto kūrėjai susitinka VU Matematikos ir informatikos fakultete

2026 08 04
ISM universitetas
Lietuvoje

ISM universitetas tirs galimą akademinės etikos pažeidimą, susijusį su M. Sinkevičiaus daktaro disertacija

2026 08 04
Kęstutis Budrys
Lietuvoje

K. Budrys: NATO atsakas į Rusijos raketos smūgį Lenkijai galėjo būti stipresnis

2026 08 04

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • klaustukas apie J. Vaiškūnas. Karaliaučius – pokario žaizda, paversta ginklu
  • klaustukas apie J. Vaiškūnas. Karaliaučius – pokario žaizda, paversta ginklu
  • +++ apie A. Navys, M. Sėjūnas. Imperija nemiršta tyliai
  • +++ apie Ar įmanoma apeiti gamtos taisykles?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Rugpjūčio 5-osios horoskopas: tvirtumą parodys ne užsispyrimas, o saikas
  • A. Navys, M. Sėjūnas. Imperija nemiršta tyliai
  • Su universitetais ir kolegijomis sudaryta beveik 18,5 tūkst. studijų sutarčių
  • V. Adamkus po susitikimo su M. Sinkevičiumi: svarbiausia išsaugoti Lietuvą demokratišką

Kiti Straipsniai

Maistas, žuvis

Ne kiekvienai žuviai kepti tinka tas pats būdas

2026 08 02
5 įpročiai medžiagų apykaitai pagreitinti

Kodėl vieniems atostogos atneša papildomų kilogramų, kitiems – priešingai

2026 08 01
Šašlykai

Majonezas prieš actą: kokį šašlykų marinatą lietuviai laiko geriausiu

2026 07 26
Tretinio sifilio pėdsakai Šv. Stepono bažnyčioje palaidotos jaunos moters kaukolėje

Bioarcheologinis tyrimas Lietuvoje: mokslininkai atkūrė senovės vilniečių gyvenimo istorijas

2026 07 22
Pomidorai

Vasarą žiemai ruoškite ne tik roges, bet ir pomidorus

2026 07 19
Marinuoti agurkai

Vienas slaptas priedas ir nuo šiol kitaip marinuosite agurkus

2026 07 19
Rinkdamiesi maistą, lietuviai didžiausią dėmesį skiria kainai ir sveikumui

Kaip saugiai laikyti ir gabenti maistą vasarą

2026 07 05
Maisto ruoša virtuvėje

Cinkas ir imunitetas: kodėl šis mineralas toks svarbus?

2026 06 29
Ledai

Visi gelato yra ledai, bet ne visi ledai – gelato: kuo skiriasi šie šalti desertai?

2026 06 27
Pienas

Nepasterizuotas pienas gali būti erkinio encefalito viruso šaltinis

2026 06 14

Skaitytojų nuomonės:

  • klaustukas apie J. Vaiškūnas. Karaliaučius – pokario žaizda, paversta ginklu
  • klaustukas apie J. Vaiškūnas. Karaliaučius – pokario žaizda, paversta ginklu
  • +++ apie A. Navys, M. Sėjūnas. Imperija nemiršta tyliai
  • +++ apie Ar įmanoma apeiti gamtos taisykles?
  • +++ apie J. Vaiškūnas. Karaliaučius – pokario žaizda, paversta ginklu
Kitas straipsnis
Ruskiai nepraeis | facebook.com/GeneralStaff.ua nuotr.

Geopolitinių tektoninių lūžių nebus

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai