Rudeninis artišokų derlius iš saulėtosios Italijos pasiekė parduotuvių lentynas. Artišokas – italų virtuvės pasididžiavimas ir nors mūsų šalyje vis dar atrodo egzotiškai, jie jau turi ištikimų mėgėjų. Ši unikalios išvaizdos daržovė išsiskiria skoniu ir įvairiais panaudojimo būdais.
Priklauso saulėgrąžų šeimai
Artišokai yra laikomi vienu seniausių maisto produktų pasaulyje. Jie kilę iš Viduržemio jūros regiono ir priklauso saulėgrąžų šeimai. Artišoko protėvis yra Šiaurės Afrikos erškėtuogė, kuri ir šiandien auga laukinėje gamtoje. Pirmieji artišokus pradėjo auginti ir rinkti Artimųjų Rytų gyventojai. Ir nors daugelis galvoja, kad artišokas yra daržovė, iš tiesų tai yra gėlės rūšis.
Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad artišokai išsiskiria ne tik savo išvaizda, bet ir subtiliu skoniu, primenančiu riešutus. Žali artišokai yra daug kietesnės tekstūros ir kartoko skonio. Virti jie suminkštėja ir įgauna švelnesnį skonį, o tekstūra yra panaši į šparagus ir Briuselio kopūstus.
Ką paruošti iš artišokų padažo?
Ši daržovė – universali, ją galima derinti su įvairiais ingredientais, ruošti netikėčiausius patiekalus. Tačiau greičiausia ir skaniausia – pasigaminti burnoje tirpstantį artišokų padažą. Jį lengva valgyti su įvairiais krekeriais, skrudintais skrebučiais, kukurūzų traškučiais ar daržovių, tokių kaip morkos, salierai, saldžiosios bulvės ar paprikos, skiltelėmis.
„Artišokų šerdis susmulkinkite ir suberkite į nedidelį indą. Suberkite mėgstamų prieskoninių žolelių. Sumaišykite grietinę, majonezą, kreminį sūrį, parmezaną. Jei norite sveikesnio artišokų padažo varianto, vietoj majonezo išbandykite graikišką jogurtą. Viską sudėkite į kepimo indą ir kepkite 20 minučių, kol padažas pradės burbuliuoti ir įgaus auksinę spalvą“, – pasakoja J. Sabaitienė.
Šis padažas dera ir prie įvairių, šildančių mėsos sriubų, troškinių, prie šviežių daržovių salotų, gali būti puikus pagardas makaronams. Jei nesugalvojate, ką paruošti pusryčiams, – pasigaminkite artišokų padažo ir pagardinkite juo skrudintus skrebučius ir kiaušinienę. Artišokų padažas dera ir prie halumio, fetos, mocarelos sūrio. Artišokų padažas gali būti panaudojamas ir kiek neįtikėtiems sprendimams, pavyzdžiui, juo įdarykite bulves ar paprikas ir iškepkite orkaitėje.