Tegul lėkštėse pavasarį vyrauja ryškiausios spalvos: paįvairinkime ją raudonos, oranžinės, geltonos spalvos paprikomis, kurios ne tik kels apetitą, bet ir bus naudingos kūnui.
Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, paprikos yra vitaminų C, A, E, mineralų ir karotinoidų šaltinis: „Jos mažai kaloringos, tačiau pasižymi didele maistine verte, todėl, jei nekyla bėdų dėl virškinimo, jomis galima mėgautis labai dažnai.“
Maiste svarbu spalvų įvairovė
Kadaise atvežtos iš Pietų ir Centrinės Amerikos, aitriosios paprikos kurį laiką Europoje buvo auginamos kaip dekoratyviniai augalai, vėliau jos buvo sukultūrintos, įgavo saldų skonį ir išpopuliarėjo. Jas itin pamėgo vengrai, kurių virtuvėje jos tapo vienu pagrindinių ingredientų ir prieskonių. Iki šiol paprikos išsiskiria rūšių, skonių, formų gausa ir ryškiomis spalvomis.
Dėl klimato ypatybių Lietuvoje neturime tiek spalvingų daržovių ir vaisių, kiek pietų šalys, todėl O. Suchočeva rekomenduoja naudotis kiekviena proga pasigaminti patiekalų, džiuginančių akį savo spalvomis. „Paprikų populiarumą užtikrina jų ryški spalva, pagražinanti patiekalus, traškumas bei ryškus skonis.
Pastebėjome, kad daugiausiai jų nuperkama nuo spalio iki kovo mėnesių – žmonės tuomet gamina daugiau troškinių su daržovėmis, tačiau pavasarį ir vasarą taip pat naudinga jas naudoti salotoms ar kaip garnyrą prie mėsos patiekalų“, – pastebi „Rimi“ vaisių ir daržovių pirkimų direktorė Olgos Suchočeva.
Skirtingų spalvų paprikose yra skirtingų karotinoidų, kurie joms suteikia spalvą. „Oranžinės spalvos paprikose yra daugiau betakarotinoidų, kitose – karatinoido zeaksantino. Iš tiesų, nėra itin didelio skirtumo, kokios spalvos paprikas valgome, reikėtų tik stengtis, kad maistas būtų įvairus ir spalvingas, o tam paprikos labai tinka. Žinoma, verta atsižvelgti į individualias organizmo savybes, nes jautresnį virškinamąjį traktą turintiems žmonėms jos gali sukelti diskomfortą“, – pataria gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė.
Kaip jas išsirinkti, laikyti ir vartoti
Nors šiek tiek auga ir Lietuvoje, dažniausiai paprikos ant mūsų stalo patenka iš tolimesnių kraštų: Ispanijos, Nyderlandų, Turkijos. Kaip jas išsirinkti? „Rimi“ vaisių ir daržovių pirkimų direktorė O.Suchočeva pataria: „Ieškokite kietų, ryškios spalvos ir blizgių paprikų. Jų odelė neturėtų būti susiraukšlėjusi, be minkštų dėmių, įpjovimų, o ant stiebo nesimatyti pelėsių. Geriausia paprikas laikyti šaldytuve, sandariai suvyniotas į plastikinį maišelį.“
Paprikos – itin universali daržovė, tinkanti ir kaip pagrindinis patiekalas, ir kaip garnyras, o taip pat – kaip sriubų, salotų, įvairiausių troškinių, padažų, užtepėlių komponentas. Jas galime valgyti įdarytas, keptas, marinuotas – patiekalų su paprikomis tikra gausybė.
Šiltuoju laiku paprasta ir skanu jas tiesiog išsikepti grilyje. „Daugiausia naudos gausime vartodami termiškai neapdorotas paprikas, bet skaidulos ir mineralinės medžiagos išlieka net jas kaitinant. Be to, paprikų skonio savybės išlieka ir kitaip atsiskleidžia termiškai apdorojant“, – teigia gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė.