Nors visavertė mityba svarbi bet kuriuo metų laiku, ekspertai pataria didesnį dėmesį jai skirti pavasarį, kuomet organizmui svarbu gauti visų reikalingų medžiagų. Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, į savaitės meniu reikėtų bent du kartus įtraukti žuvį. Ir nors visada geriausia valgyti ją šviežią, patiekalų iš šaldytos žuvies taip pat gali būti mūsų mityboje.
Jūrinės ar gėlavandenės?
Parduotuvėse dažniausiai lietuviai renkasi jūrines lydekas: keptas, rūkytas arba šaldytas, bet Lietuvoje jų pagaunama ir upėse bei ežeruose. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad jūrinės ir gėlame vandenyje užaugusios žuvies maistingumas skiriasi. Nors reikšmingų skirtumų dėl mineralinių medžiagų ar baltymų kieko nėra, tačiau omega-3 riebalų rūgščių jūrinės žuvys turi daugiau.
„Nuo pakankamo Omega-3 polinesočiųjų rūgščių kiekio organizme priklauso, kaip funkcionuoja širdis, kraujagyslės ir imuninė sistema, jos saugo ir nuo uždegiminių procesų. Dėl to geriausia valgyti įvairias žuvis – ir jūrines, ir gėlavandenes. Jei kartą per savaitę valgote jūrinę žuvį, antrą kartą pasigaminkite patiekalą iš sugautos upėse, ežeruose ar tvenkiniuose. Taip gausite skirtingų medžiagų, kurios naudingos organizmui: vitaminų A, D ir E, mineralų. Per abu valgymus reikėtų suvartoti apie 300 g žuvies – taip gausite maksimalią naudą organizmui, o ir racionas bus įvairus,“ – pataria gydytoja dietologė.
Kaip geriausia gaminti lydekos patiekalus
Svarbus ir lydekos gaminimo būdas. Reikėtų vengti gaminti lydekos filė tešloje, gruzdinti dideliame aliejaus kiekyje. Sveikatai palankiausia būtų trumpai žuvį virti garuose, kepti orkaitėje, apšlaksčius citrinos sultimis, arba troškinti.
Galima lydeką pagardinti mėgstamais prieskoniais, žolelėmis. Net kepant orkaitėje, vertėtų vengti ją stipriai apskrudinti. „Kartais žuvį perkepame – juk dažniausiai nedideliems gabaliukams užtenka ir 15-20 minučių. Taip pat neįkaitinkite orkaitės iki itin aukštos temperatūros – pakaks ir 160-180 laipsnių, tada žuvis išliks sultinga“, – pataria „Rimi“ kokybės vadovė Ana Čudinienė.
Laikymo sąlygos ir ženklinimas
Parduotuvėse šaldytos žuvys laikomos šaldikliuose, kurių temperatūra -18 laipsnių šalčio ir žemesnė. Svarbu išlaikyti teisingą temperatūros režimą ir jokiu būdu namuose pakartotinai neužšaldyti jau atšildyto produkto. Pakuotės etiketėje turėtų būti nurodyta, kur žuvis buvo sugauta.
„Skiriame didelį dėmesį lokaliems tiekėjams ir ekologiškiems produktams, todėl rekomenduojame pirkėjams rinktis MSC ir ASC sertifikavimo logotipais pažymėtus žuvies bei jūros gėrybių produktus – šie logotipai padės identifikuoti, kad produktai sužvejoti ar užauginti laikantis atsakingos žvejybos įstatymų. „Rimi“ vadovaujamės tvarios žuvininkystės principais ir neprekiaujame žuvimi ar jūrų gėrybėmis, kurios Pasaulio gamtos fondo žuvies ir jūrų produktų vadovuose pažymėtos raudonai. Atrinkdami asortimentą prisidedame prie žuvų išteklių išsaugojimo bei skatiname įstatymų paisančią žvejybą“, – teigia kokybės vadovė A. Čudinienė.