2022-03-19 Delfi puslapyje paskelbtas Pauliaus Jurkevičiaus straipsnis „Kas teisus: patriarchas Kirilas ar Zita Šličytė?” Autorius, savo straipsnyje tariamai analizuodamas šovinistinį Rusijos patriarcho Kirilo pasisakymą, pateisinantį rusistinį (analogija terminui „fašistiniam”) karą prieš Ukrainą, ir Zitos Šličytės kalbą, pasakytą Seime Kovo 11-osios proga, bando nubrėžti mąstymo analogijas.
Galiausiai padaro išvadą, kad „poniai Šličytei, pasisakiusiai praėjus 5 dienoms po Kirilo pasisakymo Maskvoje, derėtų susirūpinti: jos „kritinis“ mąstymas liečiasi, kertasi, pinasi, dėliojasi su „šventojo“ karo prieš Vakarus kurstytojo propaganda”.
Neanalizuosiu straipsnio autoriaus pateiktos „analizės”, nes nemanau, kad korektiškas pats tokių asmenų sugretinimas bei jų kalbų citavimas paimant frazes iš konteksto bei savaip jas interpretuojant. Tačiau pabandysiu paanalizuoti Zitos Šličytės kalbos esmę, kaip ją išgirdau aš.
Visų pirma nereikia pamiršti, kad Zita Šličytė buvo viena iš nedaugelio Lietuvos konstituciniame virsme dalyvavusių pažangiųjų teisininkų, kuri pati tiesiogiai prisidėjo prie Konstitucijos teksto kūrimo.
Taigi turėtų būti suprantamas jos nuogąstavimas dėl to, kad kai kurios esminės Konstitucijos nuostatos neveikia ir tapo tik tam tikra deklaratyvia teisine fikcija. Jos kalboje pateikta Seimo ir žiniasklaidos veiklos kritika yra nukreipta į esminių klausimų kėlimą, o ne jų atsakymus.
Mano nuomone, audringa reakcija į Z. Šličytės kalbą yra sukelta sąmoningai ar nesąmoningai ignoruojant šios kalbos esmę ir dėmesį kreipiant į autorės pasirinktas iliustracijas bei pavyzdžius, kurie kai kuriems klausytojams buvo nepriimtini.
Esminė mintis, kurią išsakė Zita Šličytė, buvo priminimas, kad pagal Lietuvos Konstitucijos 9 straipsnį „svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu”.
Kalbėtoja priminė, kad jau 2012 metais yra priimtas Lietuvos Respublikos konstitucinių įstatymų sąrašo konstitucinis įstatymas, kuris tam tikra teisine forma įvardino svarbiausius Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimus.
Tame sąraše pirmuoju numeriu įrašytas Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos konstitucinis įstatymas, kuris iki šiol taip ir nėra priimtas.
Taip pat Konstitucijos 14 straipsnyje yra įtvirtinta: „valstybinė kalba – lietuvių kalba”. Ar galėtų kilti bent menkiausia abejonė, kad istoriškai susiformavusi lietuvių kalbos rašmenų sistema yra neatsiejama lietuvių kalbos dalis?
Ar galėtų kilti bent menkiausia abejonė, kad lietuvių kalbos identiteto klausimas esant tokiam teisiniam reguliavimui neabejotinai priskiriamas vienam iš svarbiausių Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimų?
Tačiau neseniai Seimas pats priėmė Lietuvos Respublikos asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą ir panaikino dar Lietuvos Respublikos Aukščiausios tarybos priimtą vieną iš konstitucinio virsmo nutarimų „Dėl vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase”.
Naujuoju įstatymu Seimas įteisino vardų ir pavardžių rašymą asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose ir civilinės būklės aktų įrašuose nelietuviškais rašmenimis.
Taigi esminė mintis, kurią išsakė Zita Šličytė, buvo ta, kad Lietuvos Konstitucijos 9 straipsnio nuostata: „Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu” tapo neveikiančia teisine fikcija, ir tai yra Lietuvių Tautos (kaip ji įvardinta Konstitucijos preambulėje) suverenitetą ignoruojantis faktas.
Taip pat Zita Šličytė paminėjo ir Stambulo konvencijos, kuri neabejotinai tapo vienu iš svarbiausių visuomenei rūpimų klausimų, ratifikavimo problemą.
Stambulo konvencijos bei Partnerystės įstatymo nuostatomis ketinama pakeisti esminius, istoriškai nusistovėjusius visuomenės stereotipus, susijusius su lyčių tapatumu bei naujo lytinio tapatumo propagavimu net per švietimo sistemą.
Taip pat ketinama koreguoti iš to kylančias visos visuomenės teisines atsakomybes. Todėl šis klausimas tapo vienu svarbiausiu Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimu ir taip pat turėtų būti sprendžiamas referendumu.
Problema yra ne gėjų paradai ar Z. Šličytės kalboje pavartota Lietuvos „homoseksualizacijos” sąvoka, bet atsisakymas svarbiausius Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimus spręsti referendumu, kaip tai numato Konstitucija.
Taigi Zitos Šličytės kalboje aš išgirdau esminį jos potekstėje keliamą klausimą: kokia šio Konstitucijos 9 straipsnio prasmė, jeigu svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai nėra sprendžiami referendumu. Ir kokie tada dar svarbesni klausimai pagal Konstitucijos 9 straipsnį sprendžiami referendumu?
Būtent ši esminė Zitos Šličytės mintis buvo emocingai iliustruota kai kuriems klausytojams nepriimtinais pavyzdžiais, kurie pasiglemžė jų dėmesį ir sukėlė neadekvačią reakciją.
Beje ši aplinkybė tik dar kartą parodo kalbėtojos paliestų temų jautrumą ir tai, kad neteisinga visuomenę jaudinančius klausimus spręsti remiantis tik politinės konjunktūros galia, ignoruojant galimybę išsiaiškinti Tautos valią (pagal Konstitucijos 2 straipsnį „Suverenitetas priklauso Tautai”).
Tautos teisė į referendumą paversta teisine fikcija. Nei Lietuvos Respublikos referendumo konstitucinis įstatymas, nei Lietuvos Respublikos piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos konstitucinis įstatymas (kurie taip pat įtraukti į patvirtintą konstitucinių įstatymų sąrašą) nėra priimti.
Pats Seimas nesiima realizuoti galimybės išsiaiškinti pilietinės visuomenės valią referendumu svarbiausiais visuomenei rūpimais klausimais.
Tai ir sukėlė visuomenės norą pakeisti faktiškai neįgyvendinamą teisę inicijuoti referendumą surenkant ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių parašų. Paradoksalu, kad bandoma pakeisti teisę remiantis teisine fikcija, todėl toks mėginimas iš anksto yra pasmerktas.
Straipsnio autorius įžvelgė patriarcho Kirilo ir Zitos Šličytės minčių panašumą dėl homofobijos. Kur kas labiau turėtume bijoti panašumo į Rusiją ir Baltarusiją ne dėl straipsnio autoriaus įžvelgtos homofobijos (kuri gali būti ir tam tikru istoriškai lėtai kintančiu tautinio identiteto elementu), bet:
- dėl valdžios nepasitikėjimo savo tauta ir jos valia;
- dėl neužtikrintos asmenų teisės į teismą ginant viešąjį interesą;
- dėl žiniasklaidos tapimo propagandos įrankiu, o ne informacijos šaltiniu;
ir panašių politinių fenomenų.
Gal būt Zita Šličytė pavartojo kažkam per daug agresyvią leksiką, tačiau mano atmintyje būtent „Sąjūdžio” lyderių (tarp kurių buvo ir Zita Šličytė) kalbėjimo drąsa lėmė Lietuvos išsivadavimo aušros pradžią.
Tai gal pasisakyme reikėjo mažiau ieškoti „neapykantos kalbos” elementų, o pradėti gilintis į jos turinį bei esmę?
Autorius yra advokatas, Viešojo intereso gynimo fondo vadovas
Referendumas, kaip reiškinys, šiais laikais turi būti uždraustas.
Kai buvo rašoma konstitucija, tokių smegenų plovimo technologijų kaip dabar, dar nebuvo.
Kaip galima sužlugdyti valstybę parodė Visagino – Astravo referendumas.
Rusai metė vagoną rublių ir Lietuvoje prasidėjo lenktynės kas labiau apdergs Hitachi, atominę energetiką ir japonus aplamai.
Visi parsidavėliai klykavo apie pigią baltarusišką elektrą (pigi labai, a?)
Rezultatas – Lietuva tapo daugiausia enegijos importuojanti valstybė Europoje ir Lukašenkos pagrindiniu valiutos šaltiniu. Jis planuoja kas metai iš mūsų surinkti po MILIJARDĄ Eur.
Beda tik ta, kad tas Astravo laužas už kurio statybą taip plėšėsi visas Lietuvos “elitas” ištisai genda.
Per pirmus darbo metus ištiko 9 stambūs gedimai ir ji neveikė 182 dienas.
Dabar, vykstant karui Ukrainoje, Europa ir Lietuva tiesia naujus naftos ir dujų tiekimo kelius.
Tai gana paprastas dalykas.
Bet apie elektrą pas mus tylima.
Rublinio referendumo pagalba ilgiems dešimtmečiams palindus po rusų padu,sureguliuoti jos tiekimą kad nepenėt žudikų, nebeįmanoma.
Ar AE – vienintelis būdas apsirūpinti elektra?
(Šiandien per žinias pranešė apie tai, kad teisiami i-įsilaužėliai, ?2012-2018 m. internetu kišęsi į keleto JAV, Afrikos ir Europos AE darbą). Sėdi sau berniukėlis prie savo kompiuterio kur nors plačiosios tėvynes kaimelyje, galvelę kaso, mygtukus baksnoja, renkasi, katrą čia AE į orą iškėlus… Tai bus juoko, tai bus fejerverkas!.. O paskui su klasiokais aptarsim.
Čia nekalbant apie kitokių, taip pat ir gamtos keliamų avarijų galimybę?
Gal reikėtų kitką apmąstyti – kodėl iš strateginiausios draugės pusės visą laiką kildavo trukdžių bet ko strateginio imantis? Naudojosi progomis, kai kažkas per jos rankas, per jos teritoriją ėjo? Tai, kas mums – valstybės egzistencinė būtinybė, negarbingai naudojo spaudimui įteisinti savo neteisėtoms teritorinėms ir kalbinėms pretenzijoms? Daug metų trukdė magistrales tiesti ir elektros tinklų sinchronizacijai ir tuo smukdė mūsų šalies ūkį, tuo labai padėdama Kremliaus mafijai iš mūsų pelnytis? Teko net vamzdį link švedų tiesti, kad nereiktų tokio ,,krikščioniško” kaimynės spaudimo kęsti.
Kremlinė vata stumanti referendumų kartelę žemyn vis pirštu baksnoja į Šveicariją, kur daug dalykų sprendžiama referendumų būdu.
Tik vata kažkodėl pamiršta paminėt, kad Šveicarijoje strateginių ir specialių žinių reikalaujančių klausimų referendumuose nebūna.
Apie rūkymą kavinėse, mokinių sijonų ilgį, muziką traukiniuose, alkoholio prekybos valandas ir pan.liaudis gali spręsti.
Bet vaišvilinių svajonių apie ištojimą iš NATO ir EU tikrai ne.
Kaip žmogų propagandos pagalba galima paversti glušu, parodė Visagino – Astravo referendumas.
Prisižiūrėję rubliniais parsidavėliais farširuoto teliko, banbaliniai “referendumininkai” paliko Lietuvą be elekros.
Tokie pat televizoriniai orangutangai Rusijoje per apklausas dabar aiškina kokia kalba gera, kokia bloga, kokias tautas išnaikint, o kokią palikt.
Aš nenoriu kad Lietuvos, o tuo pačiu ir mano likimą spręstų propagandos apdorota svetimas frazes kartojanti banda.
Kad žmogus atgautų savo nuomonę, pradėtų mąstyt, taptų asmenybe, reikia bent metus jo neprileisti prie televizoriaus ir interneto.
LRT Radijo ringas. Ar dabar laikas imtis Partnerystės įstatymo?
– lrt.lt/mediateka/irasas/2000207225
Dalyvauja:
Seimo nariai Agnė Širinskienė ir Vytautas Mitalas,
KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas Ainius Lašas,
VDU Teisės fakulteto dekanas Dainius Žalimas,
Laisvos visuomenės instituto valdybos narys Vygantas Malinauskas.
Po 11 val. žinių per LRT R
– lrt.lt/mediateka/tiesiogiai/lrt-radijas
premjere besižavinti jos fotografė pasakos apie savo darbą su ja.
Bet ką, kas pasako, jog Žemė sukasi aplink Saulę, o ne atvirkščiai – ant laužo. Juo apsėdo velnias. Jie pavojingi.
Nuoširdus AČIŪ gerb. Autoriui už straipsnį, už dalykišką žvilgsnį į Signatarės kalbos esmę.
,,Delfio” autoriaus nė kiek neglumina tai, kad ,,Kirilą palaikančią” Signatarę Konstitucijos kūrimo laikais pakeliui į Seimą persekiodavo neaiškus automobilis? Vaje, vaje – ,,saviškę” persekiojo! Kažkas lyg ir ne taip?
Dėl valstybinės kalbos. – Tada gatvėje rinkau praeivių parašus. Malonu prisiminti, kad ne vien lietuviai – nemažai kitataučių už tai pasirašė, nes tai suprantama – valstybei reikia visiems bendros kalbos. Ir ją visi išmoks, kaip kad visose valstybėse to išmokstama, ir iš to nedaroma problema, nes tai tik į naudą visiems šalies piliečiams.
Dabar išgirdau LRT laidos ,,Langas į valdžią” anonsą. Jei gerai supratau, J. Razma iš tribūnos kaip ir papranašauti pabandė, jog kada nors JIE gal bus nebe mažuma, o DAUGUMA (tai apie HoS?). Ar jis savo dukroms ir anūkams to linki? Kažkaip primena anų laikų visuomenininkų aktyvistų komjaunuoliškus persistengimus…
kitokių homofobų dėmesiui. Rimtas straipsnis Ėlėrtė’o portale:
Marius Laurinavičius. Tarptautinis tyrimas apie Kremliaus įdarbintus ultradešiniuosius atskleidžia, kas dar niekada nebuvo atskleista
Dėl Z.Šličytės kalbos Kovo 11-ąją Seime pradėtas ikiteisminis tyrimas
– 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/del-z-slicytes-kalbos-kovo-11-aja-seime-pradetas-ikiteisminis-tyrimas-56-1694282?copied
Kas yra keiksmažodžiai, pertarai, makaronizmai: kalbos šiukšlės, prieskonis ar emocinė iškrova?
– diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/kas-yra-keiksmazodziai-pertarai-makaronizmai-kalbos-siuksles-prieskonis-ar-emocine-iskrova-1084274
,,Valstybinė lietuvių kalbos komisija kitą savaitę rengiame forume svarstys, ar įmanoma taip kontroliuoti savo kalbą, kad keiksmažodžiai net labai supykus ar išsigandus neišsprūstų. Kodėl nenorminė leksika tokia gaji, iš kur ji į mūsų kalbą atėjo, kokį vaidmenį ir įtaką daro?”
Už saviraišką sulauksime vis daugiau baudžiamųjų bylų (158)
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/uz-saviraiska-sulauksime-vis-daugiau-baudziamuju-bylu/
,,ES teisingumo ministrų susitikime vasarį šalys narės išreiškė pritarimą siekiui kovoti su neapykantos kalba ir tokiais nusikaltimais, taip pat palaikymą „ES nusikaltimų” sąrašo plėtrai. Kai kurios pabrėžė, kad svarbu neperžengti ir saviraiškos laisvės, kurią valstybės išsikovojo tik po ilgų totalitarinio režimo metų, ribų. Tačiau Lietuva, aišku, nebuvo tarp tų, kurioms saviraiškos laisvė yra svarbi.”
Dabar tegu tik dar atsiranda, kas drįsta genijus kritikuoti!
Valdžios kritikai persekiojami, pasitelkus teisėsaugą
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/persekiojami-valdzios-kritikai/
,,Nors žmogus tiesiog hipotetiškai pasisakė, kas būtų, jeigu būtų ratifikuota Stambulo konvencija. Teismas jį nuteisė už tai, kad jis sugalvojo kažkokį horoskopą ir pasvarstė, kas būtų, jeigu būtų. Juk ir klausimas debatuose buvo ne apie kažkokią žmonių grupę, o apie nuomonę Stambulo konvencijos klausimu.
– Tokias bylas inicijuoja dabartiniai valdžios atstovai … …. ”
Kritikai baudžiamo tokio dydžio piniginėmis baudomis, kad pragyvenimui lėšų beveik nelieka…