Lieknėjimas siejamas su grožiu, tačiau tai netūrėtų būti prioritetas. Pirmiausia svorio metimas tai būdas išlaikyti gerą savijautą. „Žalioji dėžutė“ įkūrėja Agnė Gedminaitė Miškininė sako, kad apkūnumas nėra tik estetikos problema. Didesnis antsvoris anksčiau ar vėliau tampa kai kurių ligų priežastimi. Beje, dažniausiai tų ligų pradžios net nepastebime. Atrodo, kad jautiesi puikiai, o paskui tarsi iš niekur ima ir užgriūva sveikatos problemos.
Agnė papasakos:
- kas turi didesnę riziką susirgti dėl antsvorio;
- kokios 7 ligos dažniausiai išsivysto turintiems antsvorio;
- kaip atpažinti ligas, kurios atsiranda dėl nutukimo;
- kas padeda numesti svorio.
Riebalų kaupimasis ant pilvo – didesnė rizika sveikatai
Nutukimas nustatomas tuomet, kai kūno masės indeksas (KMI) yra 30 ar viršija šį skaičių. Didelis antsvoris padidina riziką susirgti įvairiomis ligomis. Agnė atkreipia dėmesį, kokie žmonės turi didesnę riziką susirgti.
Jei figūros tipas – kriaušė, galima būti ramesniu. Žmonėms, kuriems riebalai kaupiasi ant sėdmenų ar šlaunų, sveikatos sutrikimų dėl antsvorio pasitaiko rečiau. Ypatingai susirūpinti reikėtų jei figūros tipas – obuolys. Obuolio formas turintys žmonės daug dažniau suserga ligomis, kurių atsiradimą įtakoja antsvori. Taip yra todėl, kad riebalai kaupiasi ant skrandžio ir kitų vidinių organų.
Jei yra didelis antsvoris, dažniausiai išsivysto 7 ligos:
Širdies ir kraujagyslių ligos
Žmonės, turintys antsvorio daug dažniau suserga širdies ir kraujagyslių ligomis. Papildomas svoris įtakoja kraujospūdžio padidėjimą, taip pat ir cholesterolio kiekio didėjimą. Kas vyksta? Susiaurėja kraujagyslės, sunkėja širdies darbas, ima storėti jos sienelės. Širdžiai tenka labai didelis krūvis. Dėl to gali ištikti insultas, atsirasti stenokardija (širdies angina), išsivystyti koronarinės širdies ligos, širdies nepakankamumas.
Kaip atpažinti, kad kažkas negerai su širdimi?
Gali būti juntamas skausmas krūtinėje. Jis gali būti juntamas ne visada. Tik tam tikrais momentais. Po didesnio fizinio krūvio sunkiai normalizuojasi kvėpavimas. Numetus svorio ženkliai sumažinama širdies ligų tikimybė.
Antro tipo diabetas
Didelis antsvori turi įtakos ir antrojo tipo diabeto atsiradimui. Taip nutinka todėl, kad kūne sumažėja nejautrumas insulinui. Tam, kad būtų galima valdyti cukraus kiekį kraujyje, būtina būti fiziškai aktyviems, valgyti subalansuotą maistą, gerai išsimiegoti. Jei jau sergama antrojo tipo diabetu, svorio sumažinimas taip pat padės pagerinti savijautą.
Kaip atpažinti, ar sergama antro tipo diabetu?
Požymiai, kad išsivystė antro tipo diabetas yra daug silpnesni nei susirgus pirmo tipo diabetu. Kai kas gali visiškai nieko nejausti. Tačiau jei pasireiškė tokie požymiai: dažnas šlapinimasis, nuolatinis troškulys, padidėjęs alkio jausmas, staigus svorio mažėjimas, nuolatinis nuovargis, suprastėjęs regėjimas, pykinimas, vėmimas, skrandžio skausmas, dilgčiojančios rankų ir kojų galūnės, susilpnėjęs imunitetas, sunkiai gyjančios žaizdos, nesugebėjimas išlaikyti dėmesį, būtina atkreipti dėmesį.
Onkologinės ligos
Nacionalinis vėžio institutas JAV atliko daug tyrimų, kurie parodė, kad vėžys dažniau išsivysto antsvorio turintiems žmonėms. Vienas iš tokių tyrimų vyko dar 2012 m. Tuomet buvo tiriami žmonės, kurių KMI (kūno masės indeksas) viršija normas. Tai reiškia, tie žmonės, kurie turi antsvorio. Buvo nustatyta, kad tais metais vėžiniai susirgimai išsivystė 28 000 vyrų ir net 72 000 moterų. Iš šio skaičiaus buvo nustatyta daug atvejų, kai įtakos turėjo antsvoris. Antsvorio ar nutukimo atvejų procentas buvo labai skirtingas tiriant įvairių tipų vėžinius susirgimus. Moterims dažniausiai išsivystė tulžies pūslės vėžys. Tuo tarpu vyrams dažniausiai išsivystė stemplės adenokarcinoma.
Dėl antsvorio gali išsivystyti šių tipų vėžiniai susirgimai: storosios žarnos vėžys, endometriozė, tulžies, inkstų ir stemplės vėžys. Rečiau išsivysto kiaušidžių ar kasos vėžys.
Kaip atpažinti vėžinius susirgimus?
Onkologines ligas atpažinti yra sudėtinga. Jų požymiai dažnai maišomi su kitomis ligomis. Todėl geriausias apsisaugojimo būdas – dažni tyrimai. Jei profilaktiškai tikrinsiesi sveikatą padidinsi tikimybę, kad vėžys bus aptiktas pačioje pradžioje. Tuomet ligą nugalėti daug paprasčiau.
Tulžies pūslės ligos (akmenligė)
Nutukimas ir riebalų kaupimasis ant organų paskatina akmenų susidarymą tulžies pūslėje. Tačiau svarbu žinoti, kad akmenys gali susidaryti ir tada, kai svorį meti per greitai. Todėl labai svarbu svorį mesti pamažu.
Kaip atpažinti ar sergama akmenlige?
Jei tulžyje ar virškinimo sistemoje susidarė akmenų, gali jausti tokius požymius: sunkumas, kartumas po valgio, patamsėjusi šlapimo spalva (drumzlės), išmatos tapo šviesesnės spalvos, dažnai jaučiamas pykinimas, niežti odą, juntamas dažnas pilvo pūtimas.
Osteoartritas (osteartrozė)
Dėl didelio antsvorio sąnariams tenka papildomas krūvis. Dėl to nusidėvi kremzlė, kuri yra sąnarių apsauga. Esant nutukimui dažnai išsivysto kelių, nugaros ar klubų sąnarių liga – osteoartritas.
Kaip atpažinti ar atsirado osteoartritas?
Osteoartrito požymiai panašūs, kaip ir reumatoidinio artrito: sąnarių skausmas, sąnarių sąstingis ir nepaslankumas.
Podagra
Dar viena dažna liga, kuri atsiranda dėl nutukimo – podagra. Podagra išsivysto tada, kai sulėtėja medžiagų apykaita. Susirgus šia liga kraujyje atsiranda per daug šlapimo rūgšties, kuri kristalizuojasi. Šie kristalai nusėda sąnariuose ir juos pažeidžia. Taip pat, svarbu žinoti, kad išsivysčius podagrai labai svarbu svorį mesti pasitarus su gydytoju. Staigus svorio metimas tokiu atveju gali pakenkti. Tai reiktų daryti labai pamažu, kad organizme nevyktų staigūs skysčių pokyčiai.
Kaip atpažinti podagrą?
Podagrai būdingi požymiai: sąnarių skausmas, sąnarių patinimas, karščiavimas, odoje atsiradę mazgeliai.
Miego apnėja
Nutukimas yra dažna miego apnėjos priežastis. Žmogus miegodamas ima knarkti. Knarkimo metu miegant trumpam sustoja kvėpavimas. O tai labai negerai širdžiai. Dėl miego apnėjos padidėja rizika susirgti širdies ligomis, tikėtinas ir insultas. Miego apnėja sukelia mieguistumą dienos metu.
Kaip žinoti, ar sergama miego apnėja?
Išsivysčius miego apnėjai gali būti šie požymiai: mieguistumas, ryklės skausmas, suprastėjusi dėmesio koncentracija, džiūstanti burna, galvos skausmas, nuovargis.
Patarimai, kaip numesti svorio
Jei turima antsvorio, svorio metimas būtinas dėl sveikatos. Svorio metimas nėra lengvas procesas. Ypatingai tuomet, kai antsvoris labai didelis. Bet viskas, ko reikia – tai noro ir supratimo, kad viskas daroma dėl geresnės savijautos. Tam, kad svoris kristų, būtina pakeisti kai kuriuos įpročius kasdieniniame rėžime.
Daugiau fizinio aktyvumo.
Net ir esant dideliam antsvoriui būtina daugiau judėti. Pradžioje tai gali būti sunku. Puiku, jei randama laiko sportui. Tuomet su specialisto pagalba viskas daug paprasčiau. Specialistas sudaro kiekvienam asmeniškai skirtą programą. Krūvis didinamas pamažu. Jau po mėnesio jaučiama, kad pratimus atlikti daug paprasčiau, o ir svoris po truputį krenta.
Subalansuota mityba.
Sveika, subalansuota mityba yra vienas svarbiausių dalykų norint numesti svorio. Tinkama mityba užtikrins ne tik nukritusius kilogramus, gražesnes kūno linijas, bet ir gerą savijautą. Juk ne veltui sakoma, kad metant svorį net 80 % sėkmės lemia mityba.
Pirmiausia reikėtų pradėti gerti daugiau vandens, įtraukti į savo mitybą įvairių daržovių, šiek tiek vaisių. Vaisius valgyti patariama iki pietų, nes juose yra cukraus. O metant svorį geriau gauti jo mažiau, net ir natūralaus. Derėtų rinktis ir liesesnę mėsą. Valgyti daugiau baltyminio maisto. Baltymai yra raumenų statybinė medžiaga. Be to, mažesnis angliavandenių vartojimas taip pat padeda mažinti svorį (čia: https://www.zaliojidezute.lt/blog.php?id=28&4-10-produktu-svorio-metimui galima sužinoti apie 10 gaminių, kurie padeda mažinti svorį).
Patariama į savo mitybą įtraukti skaidulų. Skaidulos suteikia sotumo jausmą, sumažėja noras valgyti saldumynus, nustojama užkandžiauti. Patariama išbandyti skaidulų mišinį lieknėjimui ir žarnynui „Drakonas“. Tai visiškai natūralus gaminys, kuris padės lieknėti, pagerins žarnyno veiklą, sumažins pilvo pūtimą.
Dienos rėžimas
Metant svorį labai svarbus rėžimas. Tai reiškia, kad reikia pasistengti valgyti, mankštintis ir eiti miegoti panašiu laiku kiekvieną dieną.
Neleiskime širdžiai valdyti proto. Saugokime savo sveikatą, o ypač širdį, nes ją turime vieną. Jei domina daugiau skaitykite https://astipri.lt/sveiki-iprociai-ir-teisingi-pasirinkimai-uztikrina-sveika-sirdi/
Koks pilkas, tartum roboto turėtų būti gyvenimas tų, kas nė sykio sau neleido širdimi atsiliepti tam, ką myli… Ar tam, kas reikalingas pagalbos. Pvz., labai skubu, negaliu pavėluoti, bet pakeliui matau parkritusį. Kuo reaguoti – sąžine, širdimi, ar galvoje kalančia proto ,,Morze” – ,,pavėluosi, nespėsi, skubėk, kas nors kitas pasirūpins”?
„Patariama išbandyti skaidulų mišinį lieknėjimui ir žarnynui „Drakonas“.“ Reklama? Jamam sviestą sviestuotą, o po to – drakoną? 🙂