Antradienis, 21 liepos, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Kova su antsvoriu: sveikos gyvensenos pakanka ne visada

www.alkas.lt
2025-05-17 10:29:00
17
PERŽIŪROS
0
Svarstyklės

Svarstyklės | pixabay.com, Joa70 nuotr.

Naujausia visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad 6 iš 10 gyventojų (63 proc.), susiduriančių su antsvoriu ar nutukimu, pirmiausia imasi keisti savo mitybą, o daugiau nei pusė (52 proc.) siekia būti fiziškai aktyvesni. Vis dėlto specialistai pastebi, jog daugelis ieško ir greitesnių sprendimų – maisto papildų ar vaistų, tikėdamiesi greitesnio rezultato. Kada užtenka gyvensenos pokyčių, o kada būtina kompleksinė pagalba?

„Nutukimas yra liga, o ne valios trūkumo pasekmė. Tai sudėtinga, lėtinė, progresuojanti ir atsinaujinanti būklė, kurią lemia daugybė veiksnių – genetika, netinkama mityba, fizinis pasyvumas, stresas bei aplinkos įtaka. Ši liga didina riziką susirgti daugiau nei 200 kitų gretutinių ligų, tarp jų – širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, onkologiniais susirgimais bei psichologiniais sutrikimais“, – tvirtina Lietuvos nutukimo asociacijos prezidentė doc. dr. Auksė Domeikienė.

Ji pabrėžia, kad nutukimo gydymas turi būti ilgalaikė strategija, apimanti gyvensenos keitimą, elgesio terapiją ir, jei reikia, medikamentinį gydymą. Pastarasis taikomas, kai kūno masės indeksas (KMI) yra didesnis nei 30 arba siekia 27, kai nustatomos gretutinės ligos: arterinė hipertenzija, dislipidemija, prediabetas, cukrinis diabetas, miego apnėja, širdies ir kraujagyslių ligos, nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga, lėtinė inkstų liga, depresija, gastroezofaginis refliuksas ar artrozė.

„Prieš skiriant medikamentinį gydymą, būtina aptarti su ligoniu gydymo tikslus, vaistų vartojimo būdą, galimus nepageidaujamus reiškinius. Svarbu, kad gydymo tikslas būtų ne tik svorio mažinimas, bet ir sveikatos gerinimas bei gyvenimo kokybės atkūrimas. Deja, dažnas tikisi greitų rezultatų, tačiau nutukimo gydymas reikalauja kantrybės ir nuoseklaus darbo“, – sako doc. dr. A. Domeikienė.

Vaistinėje – greitų sprendimų paieškos

Kaip pastebi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė, daug žmonių ieško „stebuklingos“ lieknėjimo priemonės.

„Klientai dažnai teiraujasi, kokį papildą ar vaistą pasirinkti, kad kilogramai greitai tirptų. Populiariausios priemonės – berberinas, obuolių sidro actas, garcinija, aviečių ketonai, karčiavaisiai citrinmedžiai. Šie maisto papildai tinka ne visiems žmonėms ir gali sukelti įvairių šalutinių poveikių. Taip pat domimasi vaistais – tiek nereceptiniais, tiek receptiniais“, – sako vaistininkė.

Vaistininkė pabrėžia, kad didžiausias pavojus – kūno alinimas ir badavimas, siekiant kuo greitesnio efekto. Tai gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų, o prarasti kilogramai greitai grįžta. Todėl esant nutukimui vertėtų kreiptis į gydytoją dietologą, kuris padėtų lieknėti saugiai, atsižvelgiant ir į kitus organizmo rodiklius.

„Svarbiausia yra nuoseklūs pokyčiai. Net ir naudojant papildus ar vaistus, nereikėtų tikėtis greitų rezultatų. Saugus lieknėjimo tempas – 2–3 kg per mėnesį. Taip pat labai svarbu vartoti pakankamai vandens – apie 30 ml kilogramui kūno svorio per dieną. Tai ne tik padeda užpildyti skrandį, bet ir yra svarbu beveik visoms kūno funkcijoms“, – pataria ji.

Anot S. Korbutaitės, šalies vaistinėse galima įsigyti vienintelį nereceptinį vaistą, skirtą svoriui mažinti, taip pat yra registruoti ir keli receptiniai vaistai.

Mitybos ir fizinio aktyvumo svarba

Doc. dr. Auksė Domeikienė pabrėžia, kad sudarant nutukimo gydymo strategiją, svarbu žmogui pateikti aiškias sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo siūlymus, pritaikytas jo poreikiams ir pomėgiams.

„Kasdien reikėtų suvalgyti 400–500 g daržovių, ankštinių, vaisių ir uogų, iš jų apie 300 g turėtų sudaryti daržovės, išskyrus bulves. Rekomenduojama rinktis viso grūdo gaminius – grikius, avižas, miežius, perlines kruopas, taip pat ruduosius, raudonuosius, juoduosius ryžius bei bolivinę balandą. Būtina kontroliuoti riebalų suvartojimą – jie turėtų sudaryti ne daugiau kaip 30 proc. paros raciono. Sočiuosius riebalus svarbu keisti nesočiaisiais – vartoti alyvuogių, linų sėmenų, rapsų aliejų, riešutus, avokadus. Pieną ir jo gaminius reikėtų rinktis su mažesniu riebalų ir druskos kiekiu, be pridėtinio cukraus“, – ji vardija patarimus.

Taip pat patariama sumažinti druskos vartojimą iki 5 g per dieną, įskaitant ir esančią maiste. Pridėtinio cukraus taip pat reikėtų vengti – idealu, jei jis sudaro mažiau nei 5 proc. visos paros energijos. Per parą būtina išgerti 1,5–2 l vandens ar nesaldintos arbatos.

Fizinis aktyvumas – neatsiejama sveikos gyvensenos dalis. Gydytoja pataria bent 150 minučių per savaitę skirti vidutinio intensyvumo veiklai, tokiai kaip greitas ėjimas, plaukimas, važiavimas dviračiu, lengvas bėgimas, sportiniai žaidimai ar aktyvus darbas namuose bei sode.

„Jei pasirenkamas didelio intensyvumo krūvis, pakanka 75 minučių per savaitę. Tai gali būti greitas bėgimas, intensyvus važiavimas dviračiu ar sportiniai žaidimai. Svarbiausia – judėti kasdien ir laikytis principo „nei dienos be aktyvumo“, – pabrėžia doc. dr. A. Domeikienė.

Parengta pagal „Gintarinės vaistinės“ pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Europos Sąjungoje siūloma maisto gaminius privalomai ženklinti pagal Nutri-Score sistemą
  2. Medikai ragina imtis priemonių prieš nutukimo pandemiją
  3. Priklausomybė nuo maisto panaši į priklausomybę nuo narkotikų?
  4. Kaip gydytis nealinant kūno?
  5. Šventes apkartina sutrikęs virškinimas
  6. Specialistų patarimai gali sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis
  7. Gydytoja onkologė atskleidė, kaip išvengti rimtų ligų
  8. Svarbiausia žinoti, kiek ir ko suvalgyti
  9. Ką daryti, jei nepavyksta numesti svorio?
  10. Cholesterolis: blogąjį būtina „numušti“, gerąjį – išsaugoti
  11. Gydytojams nerimą kelia vaikų antsvoris
  12. VMVT: maisto papildai skirti ne gydymui
  13. Neteisingai vartojami vitaminai – grėsmė kūnui
  14. Kodėl tabletes reikia užgerti vandeniu ir kokių vaistų nemaišyti?
  15. Dėmesingas valgymas – raktas į sveiką gyvenimą

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Autobusas
Lietuvoje

Savivaldybėms – 141 naujas autobusas

2026 07 20
Traukinys
Lietuvoje

Keliaujant traukiniais Vilnius–Klaipėda–Vilnius – iki 40% pigesni traukinio bilietai

2026 07 20
Kinas
Lietuvoje

Sostinėje planuojama kurti kino studiją

2026 07 20
Žolės pjovimo robotas
Gamta ir žmogus

Panevėžyje „įdarbintas“ pirmasis autonominis žolės pjovimo robotas

2026 07 20
Šuo, spanielis
Lietuvoje

Siūlomi gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimai

2026 07 20
Išmoka
Lietuvoje

Pinigų plovimo prevencija: padėtis gerėja, tačiau baudų neišvengta

2026 07 20
Atliekų konteineriai
Lietuvoje

A. Nemunaitis renka parašus neeiliniam Vilniaus Tarybos posėdžiui

2026 07 20
Miesto gamtos ir bendruomenės šventė „Drevės“
Kultūra

Kviečia miesto gamtos ir bendruomenės šventė „Drevės“

2026 07 20
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus
Gamta ir ekologija

T. Ivanausko zoologijos muziejus kviečia įamžinti laukinę gamtą ir dalyvauti nuotraukų varžytuvėse

2026 07 20
Skaitymo iššūkį „Vasara su knyga“
Kultūra

Tūkstančiai žmonių Lietuvoje dalijasi įspūdžiais apie įdomiausias knygas

2026 07 20
Valgomasis česnakas
Gamta ir žmogus

Česnakas gydo peršalimą? Vaistininkė atskleidė tikrąjį jo poveikį

2026 07 20
Žemės sklypai
Lietuvoje

Kur kreiptis pastebėjus žemės naudojimo pažeidimus?

2026 07 19

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie Vienas slaptas priedas ir nuo šiol kitaip marinuosite agurkus
  • Kažin apie A. Navys, M. Sėjūnas. Kada baigsis karas?
  • +++ apie A. Navys, M. Sėjūnas. Kada baigsis karas?
  • Kažin apie A. Nemunaitis renka parašus neeiliniam Vilniaus Tarybos posėdžiui

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Liepos 21-osios horoskopas: mandagūs žodžiai turės būti paremti tikrais darbais
  • Savivaldybėms – 141 naujas autobusas
  • Keliaujant traukiniais Vilnius–Klaipėda–Vilnius – iki 40% pigesni traukinio bilietai
  • Sostinėje planuojama kurti kino studiją

Kiti Straipsniai

Pomidorai

Vasarą žiemai ruoškite ne tik roges, bet ir pomidorus

2026 07 19
Marinuoti agurkai

Vienas slaptas priedas ir nuo šiol kitaip marinuosite agurkus

2026 07 19
Vaistai

Riba tarp tik vienos tabletės ir priklausomybės gali būti labai slidi

2026 07 12
Rinkdamiesi maistą, lietuviai didžiausią dėmesį skiria kainai ir sveikumui

Kaip saugiai laikyti ir gabenti maistą vasarą

2026 07 05
Maisto papildai

Vaistininkė įspėja dėl madingų papildų vartojimo

2026 06 28
Ledai

Visi gelato yra ledai, bet ne visi ledai – gelato: kuo skiriasi šie šalti desertai?

2026 06 27
Jauna moteris geria berberino kapsulę ir rankoje laiko berberino maisto papildo buteliuką

Berberinas: gamtos lobis, keičiantis sveikatą iš vidaus

2026 06 16
Kepsninė

Kepsnių metas prasideda: kada dešrelėse esantys nitritai tampa pavojingi?

2026 06 13
Vaistai

Raminamieji vaistai tarp jaunimo tampa vis didesniu iššūkiu

2026 06 13
Prieš lovą sėdintis žmogus iš nugaros

Tylusis priešas viduje: kai nuovargis ir svoris praneša apie kepenų bėdą

2026 06 11

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie Vienas slaptas priedas ir nuo šiol kitaip marinuosite agurkus
  • Kažin apie A. Navys, M. Sėjūnas. Kada baigsis karas?
  • +++ apie A. Navys, M. Sėjūnas. Kada baigsis karas?
  • Kažin apie A. Nemunaitis renka parašus neeiliniam Vilniaus Tarybos posėdžiui
  • taiva apie A. Navys, M. Sėjūnas. Kada baigsis karas?
Kitas straipsnis
Pavojingus gaminius į rinką teikusioms bendrovėms skirtos baudos | vvtat.lrv.lt nuotr.

Pavojingus gaminius į rinką teikusioms bendrovėms skirtos baudos

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai