Kviečia paroda „Ypatinga dovana Lietuvai“

www.alkas.lt
2018-06-21 07:00:31
Gydytojas kolekcininkas kultūros veikėjas Aleksandras Mykolas Račkus | istorineprezidentra.lt nuotr.
Gydytojas kolekcininkas kultūros veikėjas Aleksandras Mykolas Račkus | istorineprezidentra.lt nuotr.

Nuo birželio 7 d., pasitikdamas Pasaulio lietuvių metus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus pristato parodą „Ypatinga dovana Lietuvai“ iš kolekcininko, visuomenės ir kultūros veikėjo, Amerikos lietuvio Aleksandro Mykolo Račkaus kolekcijų. A. M. Račkus rinko įvairias lietuvių kultūrinio gyvenimo relikvijas.

Istorinėje Prezidentūroje atidarytoje parodoje bus parodytos dvi jo atvežtos kolekcijos.  Pirmoji – iš numizmatikos rinkinių. Čia bus galima pamatyti įdomiausius eksponatus: retas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir pasaulio tautų monetas, vertingus medalius, egzotiškas įvairenybes ir retas lituanistines bei

numizmatines knygas. Antrojoje parodos dalyje lankytojai turės galimybę per unikalius lituanistinius eksponatus susipažinti su XIX a. 7 deš. – XX a. 4 deš. JAV lietuvių

visuomeniniu gyvenimu, jų indėliu į Lietuvos valstybės atkūrimą ir įtvirtinimą. Paroda bus atidaryta birželio 7 d., minint A. M. Račkaus 125-ąsias gimimo metines.

1893 m. birželio 7 d. Čekiškėje gimė būsimasis gydytojas, kolekcininkas, visuomenės ir kultūros veikėjas Aleksandras Mykolas Račkus. Vaikystę ir paauglystę praleidęs Lietuvoje, 1910 m. išvyko į Ameriką. Vos atvykęs į JAV, jis ėmė sunkiai dirbti, o 1912 m. pradėjo mokslus St. Laurent kolegijoje Kanadoje, Monrealyje. Vėliau mokėsi Holy Cross kolegijoje Vusteryje (Worcester), Lojolos universitete ir Medicinos mokykloje Čikagoje. Nuo 1922 m. vertėsi gydytojo praktika. Dar studijuodamas A. M. Račkus įsitraukė į įvairių lietuviškų organizacijų (Lietuvos Vyčių, Lietuvių Romos katalikų studentų ir kt.) veiklą, buvo lietuviškosios spaudos Amerikoje steigėjas ir bendradarbis, aktyvus Lietuvos valstybės atkūrimo rėmėjas.

Labiausiai A. M. Račkus išgarsėjo kaip kolekcininkas. Senienų rinkimu susidomėjo dar St. Laurent kolegijoje, kadangi besimokydamas papildomai dirbo kolegijos muziejuje konservatoriaus asistentu. Gilintis į kolekcionavimą paskatino dr. Jonas Basanavičius, 1913 m. viešėjęs JAV. A. M. Račkui, susitikus su J. Basanavičiumi, gilų įspūdį padarė jo žodžiai: „Amerikos lietuviai išmirs, nutautės ir paskęs svetimose bangose. Pasirūpink, p. Račkau, kiek galint surinkti čia, Amerikoje, lietuvių kultūrinio gyvenimo relikvijas ir atsiųsk jas Vilniun, Lietuvių mokslo draugijos muziejui.“

A. M. Račkus ne tik rinko Amerikos lietuvių relikvijas, bet ir domėjosi Lietuvos istorija, tad jis tapo vienu aktyviausių 1917 m. Čikagoje įkurtos Lietuvių numizmatikos ir istorijos draugijos narių. Pagrindiniai šios draugijos tikslai buvo lietuviškų senienų ir JAV lietuvių istorijai svarbių liudijimų rinkimas.

Kolekcionavimo aistra ne blėso, o augo. A. M. Račkaus asmeninė kolekcija pildėsi įvairių kraštų senienomis, o ypač numizmatinėmis vertybėmis. A. M. Račkus buvo priimtas į Amerikos numizmatų sąjungą (American Numismatic Association), Čikagos monetos klubą (Chicago Coin Club), Numizmatikos ir archeologijos draugiją (Towarzystwo Numizmatyczno-Archeologiczne) Krokuvoje.

1935 m. Kaune įvyko Pirmasis pasaulio lietuvių kongresas. Ta proga Užsienio lietuviams remti draugijos kvietimu į Laikinąją sostinę A. M. Račkus atvežė Lietuvių numizmatikos ir istorijos draugijos rinkinį ir savo kolekciją. Surengtos dvi didelės parodos Vytauto Didžiojo universitete ir Vytauto Didžiojo muziejuje. Po parodos abi kolekcijas (daugiau kaip 50 000 eksponatų) už daug mažesnę, nei tikroji vertė, sumą (100 000 litų) įsigijo Švietimo ministerija. Pagrindinė šios kolekcijos dalis perduota Vytauto Didžiojo kultūros muziejui.

Kolekcininko A. M. Račkaus 125-osioms gimimo metinėms skirta paroda „Ypatinga dovana Lietuvai“ veiks Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Kaune iki pat 2019 m. pabaigos.

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 2

 1. Giedrius says:

  Ypatingo likimo iš Lietuvos lietuvis Aleksandras Račkus,
  ir veikla jo išskirtinesnė (netgi pastanga į Lietuvą grįžus,
  jau kuriantis čia – vėjo jėgainę iš JAV į Lapes užsisakyt…)
  ht tp://www.wincharger.com/#

 2. Giedrius says:

  panašų tikriausiai:
  ht tps://hubpages.com/technology/Vintage-Wind-Generators-Wind-powered-generators-used-up-to-mid-1900
  ht tps://www.pictasite.com/post/BiM-K07nTYi

  (taigi, 1940-ieji, mus bloškę ojojoj kaip, – dar net nematom iki birželio 16-osios jų, ką jau apie 15-tos griūtį kalbėt)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kiti Straipsniai

Naujienos

Kiti Straipsniai

Kitas straipsnis