Zarasuose minimos poeto Pauliaus Širvio 100-osios gimimo metines (0)

Zarasų viešosios bibliotekos teatras „Juodai balta“ | rengėjų nuotr.

Zarasų viešosios bibliotekos teatras „Juodai balta“ | rengėjų nuotr.

Rugsėjo 8 d. popietę Dusetų Kultūros centre vyko literatūros ir muzikos renginys „O Sartai, jūs Sartai mėlynieji“, skirtas žymaus Lietuvos poeto Pauliaus Širvio 100-osioms gimimo metinėms. Renginyje dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės Pauliaus Širvio apdovanojimo laimėtojai, poetai Antanas A. Jonynas ir Valentinas Graibus, poetė Jurgita Jasponytė, aktorius Algirdas Latėnas.

Tos pačios dienos vakarą Zarasų viešojoje bibliotekoje vyko literatūros ir muzikos vakaras „Turiu žodį, nesuteptą, šventą“, kuriame dalyvavo poetai Antanas A. Jonynas ir Valentinas Graibus, poetė Jurgita Jasponytė.

Viešosios bibliotekos teatras „Juodai balta“ suvaidino spektaklį „Vis dar be pabaigos … Paulius Širvys“ Rimanto Šavelio atsiminimų knygos „Geriu žalią tylą“ motyvais“ (režisierė Gražina Karlaitė). „Štai tokį, vis dar be pabaigos, pamatė Paulių Širvį teatro aktoriai”, – sakė Gražina Karlaitė.

Po spektaklio posmais –

Kam lengva, kam sunki
Paklydimų tiesa?
Ir kaip krislas aky
Tavo žodžių šviesa.

Ar nuskendo diena
Tarp žolynų gražių?
Nuskambėjo daina
Prie svyruoklių beržų…

– skirtais P. Širviui buvo pristatytas šeštasis Pauliaus Širvio apdovanojimo laimėtojas Valentinas Rimgaudas Graibus.

V.R. Graibus papasakojo apie pirmąją pažintį su poetu P. Širviu. Ta pažintis pirmiausia buvusi per pirmąją poeto knygelę „Žygio draugai“. Poetas prisiminė, kad gavo šią knygelę iš Rokiškio bibliotekos. Perskaitė ir jam taip patikę jo eilėraščiai, kad visus eilėraščius iš šios knygelės išmoko mintinai, sudalyvavo skaitovų konkurse su eilėraščiu „O, Sartai, jūs Sartai mėlynieji“ ir tapo laureatu. Vėliau jau dirbdamas „Jaunimo gretų“ žurnalo redakcijoje jis su P. Širviu susipažino akivaizdžiai, nes P. Širvys tada dirbo „Genio“ redakcijoje, o šios abi redakcijos buvusios tame pačiame pastate. Poetas V. Graibus prisiminė eilėraščio, parašyto P. Širviui, istoriją. Eilėraštis jam patikęs, (toli gražu ne visi eilėraščiai jam patikdavę), ir jis pasakęs ačiū. Vėliau, užsukusį į Rašytojų kavinukę, tuo metu ten buvęs P. Širvys, pasisodino prie stalelio.

Poetas Rimgaudas Valentinas Graibus | rengėjų nuotr.

Poetas Rimgaudas Valentinas Graibus | rengėjų nuotr.

Poetas V. Graibus taip pat perskaitė eilėraštį, kurį parašęs ir skyręs P. Širviui jau po jo mirties:

Meilės žvaigždės užges
Liūdesys išsiskleis
Viltis vėlei apaks
ir ne tuos išsirinks
jie sumindžios žodžius
kurie šluostė akis
vėjo žolės sūdžius
tylai patalas bus
o žvaigždžių atmintis
į senatvę sudils
paskubėjus viltis
vėl ne tuos išsirinks.

Gera buvo klausyti išraiškingai skaitomų, šeštosios P. Širvio apdovanojimo laimėtojo, poeto V. Graibaus meilės eilėraščių iš poezijos rinktinės „Didieji medžiai“, išleistos 2019 m.

Kiek kitokiais prisiminimais apie poetą Paulių Širvį dalinosi aštuntasis P. Širvio apdovanojimo laimėtojas poetas Antanas A. Jonynas. Antanas A. Jonynas prisipažino, kad P. Širvio apdovanojimas, kuriuo buvo įvertintas prieš penketą metų, jam vienas svarbiausių, šilčiausių iš visų įvertinimų. Ji tarsi primena P. Širvio buvimą drauge, kuris buvęs vienas artimiausių A. A. Jonyno tėvų draugų, juos visą laiką sieję šilti, artimi santykiai.

Poetas Antanas A. Jonynas | rengėjų nuotr.

Poetas Antanas A. Jonynas | rengėjų nuotr.

A. A. Jonynas pasidžiaugė, kad pats tapo Zarasų žemės piliečiu, nes neseniai įsigijo sodybą savo motinos tėviškėje (mat motina kilusi nuo Dusetų) ir tuo labai džiaugiasi. Svečias perskaitė pluoštą eilėraščių iš prieš savaitę pasirodžiusios savo knygos „Naujieji sonetai“.

Vienas iš jų: „Pavasario kalnas“:

Atsilaupęs pavasario kalnas
metalinis upės vanduo
senas rausvas dviračio balnas
kaip riestinis kirtis ant o
tai kas auga ir tai kas teka

Tai kas rieda dažniausiai – žemyn
Mėlynake, tu mėlynake, bent jau tu, nieko man neprimink
ką darysiu kai krosnis kūrenas
sunkiai vartosi primuštas senis
bet lyg vakaro jis atsigaus

Ten mergaitė kažką siuvinėja
o nuo kalno dviratis skrieja
pasišokčiodamas be žmogaus…

Vakaro dalyvius džiugino gitaristai virtuozai iš Visagino Serafin Zolin ir Vladislav Pilipov, atlikę garsių kompozitorių kūrinius.  

Renginį vainikavo devintojo literatūrinio Pauliaus Širvio apdovanojimo įteikimas. Jį įteikė Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas. Apdovanojimas įteiktas kraštietei poetei Jurgitai Jasponytei – Burokienei už meistriškumą poetine kūryba išreikšti meilę gimtajam kraštui, lietuvių poezijos tradicijų tęstinumą ir folklorinį savitumą. Padėkojusi už įvertinimą Jurgita perskaitė savo naujausius eilėraščius. Šia gražia proga J. Jasponytę sveikino giminės, draugai, mokytojai ir artimieji. Renginys baigėsi betarpišku bendravimu su poetais ir autografų dalijimu.

P. Širvio premijos įteikimas poetė Jurgita Jasponytė ir Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas | rengėjų nuotr.

P. Širvio premijos įteikimas poetė Jurgita Jasponytė ir Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas | rengėjų nuotr.

Taip praėjo dar vienas, Zarasų viešosios bibliotekos rengiamų ir Lietuvos kultūros tarybos remiamų, renginių virtinės „Knygos šventė su poetu Pauliumi Širviu“ renginys skirtas legendinio P. Širvio 100-osioms gimimo metinėms.

Skaitytojų aptarnavimo skyriuje veikia parengta literatūros paroda „Žiedais praregėsiu gėlių“, skirta Pauliaus Širvio 100-osioms gimimo metinėms, kviečianti susipažinti  su poeto įvairiais gyvenimo ir kūrybos etapais.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: