Siūloma 2021 metus skelbti ATR Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado metais (33)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Gegužės 19 d., antradienį, Seimas po svarstymo pritarė siūlymui, pažymint Lietuvos ir Lenkijos bendros Konstitucijos ir Abiejų Tautų tarpusavio įžado akto 230 metų sukaktį, 2021 metus paskelbti Abiejų Tautų Respublikos (ATR) Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado metais.

Nutarimo projektas svarstomas atsižvelgiant į tai, kad 2021-aisiais Lietuva ir Lenkija minės Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto 230-ąsias metines. Šiuo dokumentu Seimas pabrėžia, kad Gegužės 3-iosios Konstitucija yra pirmoji rašytinė konstitucija Europoje ir antroji rašytinė konstitucija pasaulyje, taip pat akcentuodamas, kad joje yra deklaruota pagarba žmogaus teisėms. Kartu atkreipiamas dėmesį į tai, kad konstitucinę valstybės reformą vainikavo 1791 m. spalio 20 d. priimtas Abiejų Tautų tarpusavio įžado aktas, tapęs esmine Konstitucijos pataisa, numačiusia, kad Lietuva privalėjo būti atstovaujama kaip lygiateisė partnerė; Gegužės 3-iosios Konstitucijos dvasia rėmėsi XIX amžiuje vykę sukilimai, kuriais siekta atkurti Lietuvos ir Lenkijos valstybingumą.

„Lietuvos istorijoje yra itin svarbūs tiek Gegužės 3-iosios, tiek ir spalio 20-osios dokumentai. 1791 m. buvo priimtas pagrindinis Abiejų Tautų Respublikos įstatymas – Gegužės 3-osios Konstitucija, o 1791 m. spalio 20 d. – federacinius Lietuvos ir Lenkijos santykius įtvirtinęs Abiejų Tautų tarpusavio įžadas. Todėl svarbu juos minėti kartu“, – siūlymą, kuriam iš dalies pritarė pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Švietimo ir mokslo komitetas, argumentavo vienas nutarimo iniciatorių Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, Seimo narys Emanuelis Zingeris.

Svarstomu nutarimo projektu Vyriausybei siūloma iki 2020 m. liepos 1 d. parengti Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado metų minėjimo programą (toliau – Programa) ir ją patvirtinti; 2021 metų valstybės biudžete numatyti lėšų šiai programai įgyvendinti.

Seimo nutarimo projektui Nr. XIIIP-4765(2) „Dėl 2021 metų paskelbimo Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado metais“ po svarstymo pritarta bendru sutarimu.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

33 komentarai

 1. Kažin!!!:

  Kodėl tyli Kažin?

  Nuo pirmos dienos, kai pamačiau iniciatorių, supratau, jog nereikia iš jo tikėtis lūžio Seime.

 2. Tvankstas:

  Lietuva neturi nei garbės, nei savigarbos supratimo iniciatoriaus E. Zingerio ir chebros dėka.
  1791.05.03 konstitucija ištrynė Lietuvos vardą lyg utėlę.
  Nuo 1990.03.11 neužteko Lietuvai 30-ies metų pareikalauti iš Lenkijos atsiprašyti už 1920.10.07 dienos Suvalkų sutarties sulaužymą, Rytų Lietuvos ir Vilniaus, Gardino, Suvalkų krašto užgrobimą.
  Visa šita iniciatyva yra Lietuvos niekingas atsiklaupimas prieš Lietuvos vardo ištrynimą 127 metams iš pasaulio žemėlapio iki 1918.02.16, niekingas atsiklaupimas ir pritarimas Lietuvos žemių teisingam užgrobimui Lenkijos naudai 1920 m. spalio mėnesį.

 3. Tadas:

  Vilniaus Vyskupa Masalski pakore, jis buvo pries sia konstitucija, kurioje Lietuva isnyko..

 4. LosAngeles:

  taaaip…. valstybes ‘pavogimo’ diena paskelbti svente? matant kas siulo, gal ir nera keista. belieka tiketis seimui uzteks protelio nesimesti dalininkais siai aferai. bet kuriam Lietuva branginanciam turetu butu sarmata apie tai net kalbeti.

 5. Tokia rezoliucija – tai politinis iššūkis lietuvybei, tiesiog akibrokštas, pasityčiojimas iš lietuvio žmogaus. Pagaliau, jeigu tuo užsiima valstybės valdžia – Seimas, partijoms tylint, tai kągi per tuos 30 Nepriklausomybės metų veikė tautininkų partija, švietimas. Ar kartais Tauta Lietuvoje nėra betampanti Polska, o patys tautininkai iš tikrųjų nuo savo atsiradimo nebuvo ir dabar nėra “polskyje tovtinyki na Litwe”. Atsakant į tas patyčias, lietuybei Seimo rinkimuose belieka sąjūdiškai kelti šūkį dėl 1994 metais sudarytos Lietuvos ir Lenkijos bendrumo sutarties nutraukimo. Tai privalo tapti vienu iš pagrindinių programinių punktų į naują Seimą renkamųjų politikų. Taigi sekdami protėvių pavyzdžiu griebkimės gintis nuo tapatinimosi su Lenkija, susiklausymo, kad parodytume tai renkant naują Seimą.

  • Žemyna:

   Ką veikė Tautininkai?
   Įtariu, jog buvo ir tebėra skurdu užčiaupti.
   Tokią išvadą padariau, kai papriekaištavau vienam iš parašų rinkimo dėl dvikalbio paso nelietuviškoms pavardėms iniciatorių*, kodėl parašų rinkimas SLEPIAMAS, kodėl plačiai neviešinamas? Juk daugybė žmonių nėra apie „Alką” girdėję, o girdėjusieji bijo užeiti į „Alką”, kadangi yra prigąsdinti kaltinimų fašizmu ir kuo tik nori. Pats Seimas tyli, ir VRK neplatina žinios (nors turėtų bet kartą per savaitę priminti DEMOKRATINĖS valstybės piliečiams, jog į jų rankas perdavė šio klausimo sprendimą). Stambioji žiniasklaida irgi tyli. Todėl gal net didžioji dalis Lietuvos nė neįtarė, jog parašai OFICIALIAI renkami!
   Tai ir klausiu iniciatoriaus – kodėl tokiame „Delfyje” nepaskelbiate? Ten tiek lankytojų – visa Lietuva sužinotų, žmonėms iš karto paaiškėtų, kas ir kaip? O jis man atsakė, jog „Delfis” (= garbioji p. Monikutė) pareikalavo už pranešimo patalpinimą 30.000 €!!! Juk tekstas būtų ne apie tai, kad kažkas savo balkono agurkus parduoda, tai konstitucinis klausimas! Ar portalai neturi jokių PILIETINIŲ pareigų? Dabar Konstitucijai taip didžiai nusipelniusi patriotė vadovauja ne bet kam, o nacionaliniam LRT. Kaipo patikrinta – pro ją joks „praeities šešėlis” nepraeis.
   Paskaičiavau – jei mūsų patriotiškieji Seimo nariai iš savo kišenių norėtų tam skelbimui susimesti (nors tai turėtų būti VRK sąskaita apmokėta), jiems tai kainuotų vos po 212 €. 🙂 Tačiau jiems nė to nereikėjo – jiems tai kainuotų TIK balsavimą PRIEŠ KONSTITUCIJOS IŠDAVYSTĘ! Juk PRISIEKĖ būti Konstitucijai (MŪSŲ, ne kaimynės Konstitucijai!) ištikimi! Bet jiems dėl Lietuvos, dėl jos orumo ir suverenumo net tiek nepakeliama užduotis…
   Taigi, kaip suprantu, sisteminės partijos pasirūpino, kad tautiškos krypties partijoms bei judėjimams kelias į viešumą būtų užkirstas ir finansiniu ginklu. Ar daug tarp jų yra stambių verslininkų, kurie galėtų iš savo verslo pajamų paremti?
   ———————————-
   * t.y., Valstybinės kalbos neišmetimo iš LR asmens dokumentų, kaip spirgėjo padaryti eruditai-patriotai-visų kalbų mokslų akademikai 2K!

   • Ir vėl kreipiate vien į moralų skaitymus, pasikeiksnojimus, kai akivaizdu, kad adekvati išeitis šiuo atveju 30- metės Zingerio politikos atžvilgiu – griebtis už 1994 metų sutarties su Lenkija nutraukimo. Moralai politikui šiandien – tik vargšelio dejonės…

    • Žemyna:

     Dėl moralizavimo poveikio: jiems – taip, nepadės. Tačiau tai nereiškia, jog mes turime jais sekti, užmiršti moralę. Juk taip ir Sąjūdžio laikais vieni kitus per susibūrimus padrąsindavome – kai atsirasdavo provokatorius, žodžiais bei veiksmais siekęs išprovokuoti net ir muštynes, mes vieni kitiems primindavome, jog mes ne tokie, ne ant tokių „užšoko”.
     Kad jiems moralės principų taikymas nepadės – pritariu. Jie tik pagal savo naudą orientuojasi ir veikia. Jiems gaunamų algų bei privilegijų jau mažai. O premijos iš pašalies už klusnumą ir gerą tarnybą nedvokia. Nors būna ir malonių atvejų. Teko pora veikėjų paprasčiausiai žvilgsniu ir keliomis frazėmis priversti stipriai susinepatoginti.
     Tokiems esant nedoroj aplinkoj jų nuosavas stuburas spaudimo neatlaikys, jis veiks, „kaip visi” kaip daro „mokantys gyventi”. Tačiau kitoje aplinkoje atsidūrę, jie bent jau nerodys bjaurių iniciatyvų. Svarbu tokių neatstumti, nes tokie negali patys vieni būti, jie ieško, su kuo susidėti, tad mūsų atstumti, tokie nueis priešingą pusę.
     Kita vertus – iš kur tokiems žinoti, jog egzistuoja moralė, ir yra žmonių, kurie jos laikosi, pagal ją savo veiksmus rikiuoja, jei jis nuo pat pradžių savo politinėje biografijoje tik kitokį pavyzdį matė? Žiūrėk, vienam (gal tik iš 100) ir įkris į širdį sėkla?
     (Bet, jei tamstą mano mintys piktina, tiesiog nekreipkite į jas dėmesio. Juk neprivalote… 🙂 )

     • Bet paprastai savo moralais tarsi oponuojate siūlomiems veiksmams, juos nutylėdama, tarsi jie nieko verti, kad jų dera būtų imtis, o pakeiksnodama, moralus politikai varydama, vedate skaitytoją gyventi komunistų valdžių įpratintu pasikeiksnojimų, moralų skaitymo, tik dabar jau viešų, lygiu. O demokratija tam, kad laisvas žmogus dalykiškai veiktų.

 6. Bartas:

  Zingeris. Ir vėl Zingeris. 30 metų tas pats Zingeris. Atrodo, kad Lietuvoje nėra kam pakeisti Zingerio.
  Vargšė mano Lietuva.

  • Žemyna:

   Jo, tie „trisdešimtmečiai” („jaunuoliai”), ko gero, veikia Seime kaip anais laikais POLPREDAI, POLITRUKAI… Net didžiosiose bibliotekose tokie buvo (bent jau iš ten algas už tokią veiklą gaudavo).

 7. Rimgaudas:

  Na, šįkart ne komuniagos, o konservatorius Emanuelis Zingeris važiuoja į Varšuvą “Stalino saulę” Lietuvon parvežti. Kai grįš, tik, ar bus jų draugai suorganizavę liaudies mitingą prie išniekinto J. Basanavičiaus paminklo “Stalino Saulei” gerbti surengę, ar ne? Klausimėlis galėtų ir tautos nuomonės šia tema paklausti,

 8. Juozas:

  ATR Konstitucija panaikino Lietuvos vardą amžiams. Liko tik Lenkija, o Lietuva tapo jos provincija. Ar tokios norime pagarbos išreiškimo? Tai dar vienas Lietuvos pažeminimas. Iš šį kartą pačių rankomis. Aš protestuoju.

 9. Būkime tikslesni. Buvusi Lietuvos karalystė jau po Krėvos unijos tapo tik Lenkijos karalystės provincija (kunigaikštyste), o po Liublino pertvarkymų LDK (Lietuvos) net ir kaip provincijos nebeliko. Buvusi Lenkijos karalystė tapo teritoriškai vieninga valstybe – Lenkijos karūnos respublikiškai tvarkomu narodu (Tauta).

 10. Gabrielė:

  Ar tiesa, kad Krėvos unijos originalas dingęs dar tais laikais ir vėliau atstatytas pagal lenkų “prisiminimus”?

 11. Klausimas Žemynai:

  Negirdėjau, kad renkami parašai dėl dvikalbių įrašų pasuose. Žemyna, gal galėtumėt patikslinti kaip tai vyksta, kad galim būtų skleisti žinią.

  • Žemyna:

   Atsiprašau, jei nesuprantamai parašiau: tai JAU įvyko (neprisimenu – gal 2014 ar 2015 rudenį?) – ir Seime sėkmingai „užmiršta”.
   REFERENDUMO statusą turėję nedviprasmiško „UŽ” Tautos parašai IGNORUOJAMI, dūla stalčiuose. Yra „svarbesnių” įstatymų – pvz., įteisinti iškrypėliškus žvėrių žudymo būdus ir kitus mūsų politikams rūpimiausius.

 12. Tuos viduramžių šlėktų įžadus duotus Lenkijai Lietuva nutraukė Vasario 16 -osios aktu, taip padėdama jiems politinį tašką. Tačiau, akivaizdu, kad dabar Zingerio ir “valstiečių” valdžių rezoliucija rengiamasi tą tašką nubraukti… Tad tokią valstybės valdžių nepagarbą Vasario 16- ajai regime gyvenime šiandien.
  O kiek tai regi iš besilankančiųjų alke.lt, kaip manytume?…

  • Žemyna:

   Labai teisingas pastebėjimas – nutraukė Vasario 16 -sios aktu!
   O nuo tautos kruopščiai slepiamoje dabar besibaigiančioje „draugystės” sutartyje ar nebuvo pakišta kiaulė?

   • Be abejonės 1994 metų sutartimi buvo šiuolaikiškai atkurtos Žečposlitinės Lenkijos teisės Lietuvoje, o tai Vasario 16 -osios nuostatos, valstybiškai atskyrusios Lietuvą nuo Lenkijos, išdavystė.
    Tą sutartį būtina nutraukti, jeigu ir toliau nenorime kitų akyse ir istorijoje būti laikomi teisiškai ir politiškai žiopla, valstybinės ir tautinės savigarbos neturinti tauta.
    Vietoje tos sutarties galima būtų tarpusavio santykių su Lenkija dokumente pasakyti, kad šalių tarpusavio santykiai grindžiami tarptautinės teisės normomis.
    Tą jau 100 -us kartų Alke esu aiškinęs, bet regis taip niekam iš lankytojų ir “nedašunta”, kiek tos sutarties nutraukimas (netęsimas) yra Lietuvos valstybei ir tautai suverenumo išlaikymo praktine prasme yra svarbus.

 13. Žemyna:

  „Vis dar matau Vytį Lukiškių aikštėje”
  – respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/vis_dar_matau_vyti_lukiskiu_aiksteje/
  „Spjūvis J.Basanavičiaus Lietuvai ”
  – respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/spjuvis_jbasanaviciaus_lietuvai/

 14. Baltų palikuonis:

  Kas valdo Lietuvą? Kodėl valdžios žmonės neturi valstybinės savigarbos? Ko tuo siekiama? Mes metus laiko džiaugsimės ir garbinsime konstituciją, kurioje neliko Lietuvos vardo? XIX a. įsisteigusios lenkų endekų ir kitos partijos nepripažino lietuvių teisės į valstybingumą. Žeminimasis ir tautinės sąmonės neturėjimas „strateginiam partneriui“ – Lenkijai suteiks viltis, kad ateityje Lenkijoje galėtų atsirasti Kauno ir Vilniaus vaivadijos. O sąjūdžio laikais ne viename susirinkime teko girdėti – „daugiau jokių sąjungų, jokių unijų“. Dar likę garbingi Lietuvos istorikai, kalbininkai tyli, nes gali netekti darbo. Jau seniai keliamas siūlymas apjungti tris humanitarinius Lietuvos institutus. Kviečiu garbingus lietuvius inteligentus protestuoti prieš tokius planus.

 15. Na ir kas, jei::

  S. Jakeliūnas: ilgalaikius pinigų dalinimo padarinius pajaus visi
  – diena.lt/naujienos/verslas/ekonomika/s-jakeliunas-ilgalaikius-pinigu-dalinimo-padarinius-pajaus-visi-968752

  O mes, brač, tokią „šventę” surengsime šia „džiugia” proga! .. Jei reiks, dar mlrd. pasiskolinsime, kad tik „partnerę” pagerbtume…

 16. Laiku ir į temą:

  B. Valionytė išleidžia savo albumą, skirtą lietuvių palikimui Lenkijoje.
  Radijo laidoje ji, be kitko, pasakė, jog visada istorija = politika, o mūsų valdžios nusikalstamai mažai skiria dėmesio ir lėšų istorijos studijoms Lietuvoje. Jog tai, ką turime, yra padarinys to, kad MŪSŲ istorikai rašo projektus, finansuojamus… Varšuvos ir Krokuvos universitetų(!!!), todėl kitokio rezultato iš tų, ką PL delnas maitina nė negalima tikėtis.
  Kaip čia padarius, kad tas albumas pasiektų mūsų Seimo Kultūros ir švietimo komiteto narius, premjerą, ministrus, universitetų rektorius bei istorijos fakultetus, LII – kiekvieną asmeniškai?
  Kad pasiektų PL lietuvius? Povilą Vasilčiką ir jo bendraminčius?
  ( – alkas.lt/2019/10/15/varsuvos-universitete-apgintas-magistro-darbas-apie-suvalkieciu-kalbos-ypatybes/?comments#comment-313866)
  Žinoma, visas LT mokyklas (VISAS – ir „mažumų”) ir istorijos mokytojus?
  Gal turime kažką iš stambaus verslo, katrie, susidėję, leidyklos kaina padovanotų mūsų politikams? Kaip galima būtų pakišti jiems mintį, kad jie ir dėl Lietuvos kažką nuveikti gali – reikia tik išdrįsti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: