Gydyti karpas ar jos išnyks savaime? (0)

pixabay.com nuotr.

pixabay.com nuotr.

Nors karpos nepatrauklus, tačiau dažniausiai nepavojingas negalavimas, vis tik nereiktų į jų atsiradimą numoti ranka – dažnai jos praneša apie suprastėjusį imunitetą, o vyresnio amžiaus žmonėms derėtų jas parodyti gydytojui dėl vėžio prevencijos.

Karpos ir magija

„Beveik visi žmonės per savo gyvenimą yra turėję karpų. Kai kuriems norint jas panaikinti teko kreiptis į gydytojus, kitiems jos išnyko pačios. Būtent dėl šios savybės tam tikrose kultūrose karpos siejosi su magija. Liaudies pasakose karpos siejamos su rupūžėmis, raganomis ir kerais, o žmonės, kad jų atsikratytų, yra išbandę daugybę gydymo būdų“, – pasakoja „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Asta Budreckienė.

Išties karpos su magija neturi nieko bendra, tad ir visi magiški būdai neveiksmingi. Visas karpų rūšis sukelia žmogaus papilomos virusai, jie paskatina nenormalų ląstelių augimą. Papilomos virusas gali sukelti skirtingų rūšių karpas: paprastąsias karpas – ant plaštakų, padų karpas, plokščiąsias ir gerklės.

Paprastai karpomis užsikrečiama nuo kito žmogaus per mažas žaizdeles, tad su jomis dažniau susiduria aktyvesni vaikai ir paaugliai. Taip pat pastebėta, jog jos labiau būdingos tų profesijų žmonėms, kurie darbo metu dažniau patiria smulkių sužalojimų. Pavyzdžiui, mėsininkai karpų turi 34 proc. dažniau nei biuro darbuotojai. Be to, karpos linkusios daugintis, todėl jau turint vieną reikia atkreipti dėmesį į tai, kad ji gali paplisti visame organizme.

Geriausias vaistas – stiprus imunitetas

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijai prasiskverbus pro odą atsiranda žiedinio kopūsto formos išaugų ant pirštų, kelių, skausmingų į nuospaudas panašių mazgelių ant padų (padų karpos), gimdos kaklelio vėžio riziką didinančių mėsingų ataugų ant lytinių organų.

Dažniausiai karpos vystosi lėtai, be aiškios tvarkos. Prieš atsirandant karpai dažniausiai nebūna jokių požymių, nors kartais gali atsirasti niežulys, tempimo, spaudimo jausmas, skausmas.

„Karpos gali išnykti netgi savaime. Nustatyta, jog savaime išnyksta net 65 proc. karpų. Tačiau atsiradusios karpos praneša, kad jūsų imuninė sistema yra nusilpusi, gal patiriate daug streso, – juk ne veltui sakoma – visos ligos nuo nervų. Tad vertėtų pagalvoti, kaip ją sustiprinti, ir pasitarti su specialistais“, – sako A. Budreckienė.

Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Vis tik karpos kelia nepatogumą, o organizmas su kai kuriomis, ypač su išvešėjusiomis, gali pats nesusitvarkyti, atsiranda karpų išsisėjimo pavojus, tad kartais tenka griebtis ir medicininių karpų šalinimo priemonių.

Pastebėję karpą pasidomėkite vaistinėje parduodamomis karpų naikinimo priemonėmis. „Jeigu karpa nėra jautrioje kūno vietoje, ant veido ar lytinių organų, tai nereceptinės priemonės, pavyzdžiui, ugniažolės tirpalas, kiti medicininiai preparatai, tokie kaip acto monochloridinės rūgšties tirpalas, aerozoliniai šaldymo principu veikiantys vaistai, gali sėkmingai išspręsti jūsų bėdą. Tačiau esant užleistoms karpoms, daugybiniam jų atvejui vis tik derėtų kreiptis į gydytoją“, – pataria vaistininkė.

Gydytojai paprastai karpas šalina nušaldydami jas šaltu azotu, tačiau itin sunkiais atvejais gali tekti imtis gydymo receptiniais vaistais.

Atsiradus naujoms karpoms A. Budreckienė ragina būtinai pasirodyti gydytojui, jei sergama diabetu ar sutrikus imuninei sistemai, jei karpos vietoje atsirado pūlinys ar patinimas, jei karpos atsirado ant lytinių organų, nes jos gali sukelti gimdos kaklelio vėžį.

„Jei karpų atsirado ant lytinių organų, jokiais būdais negydykite patys, o apsilankykite pas ginekologą, nes šias karpas sukeliantis virusas siejamas su gimdos kaklelio vėžiu. Gydytojui dermatologui pasirodyti taip pat būtina ir dėl odos vėžio profilaktikos visais atvejais, kai jums daugiau nei 45 metai ir staiga ant kūno atsirado karpa“, – patarė A. Budreckienė.

Vaistininkė taip pat perspėja jokiu būdu nebandyti pašalinti karpų patiems, pavyzdžiui, su žirklėmis. „Bet koks odos pažeidimas gali sukelti rimtų bėdų sveikatai, ne tik skausmą, bet ir infekciją“, – perspėjo „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Siekiant apsisaugoti nuo karpų patariama vengti dalintis rankšluosčiais, batais, pirštinėmis ar kojinėmis su kitais asmenimis, taip pat baseinuose, persirengimo kambariuose ir bendruose dušuose būtina avėti avalynę, nevaikščioti basomis.

Nedidelių karpų gydymą gali paspartinti ir liaudiškos priemonės (vienu metu naudoti tik vieną):

  • Trinkite česnaku. Tiesiog perpjaukite luptą česnako skiltelę perpus ir patrinkite karpą nupjautąja puse. Česnakas turi virusus naikinančių savybių ir esant nesudėtingam atvejui gali padėti. Tai kartokite kasdien septynias dienas, jei nepadėjo – kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.
  • Taip pat gali padėti smulkiažiedė tūbė, pasižyminti priešvirusinėmis savybėmis. Pusvalandžiui užmerkite tris arbatinius šaukštelius džiovintų žolelių 300 ml šalto vandens, paskui lėtai jį užvirinkite ir perkoškite. Nuovire sumirkytą skudurėlį dėkite ant karpų du kartus per dieną.
  • Įberkite penkis gramus džiovintų vaistinės medetkos žiedų į vieną litrą verdančio vandens ir pavirkite penkias minutes, kad pritrauktų. Sumirkykite šiame skystyje skudurėlį ir dėkite ant karpų tris kartus per dieną.
  • Sumaišykite tris keturis lašus Ceilono cinamono eterinio aliejaus su dešimčia mililitrų bazinio aliejaus ir tepkite mišiniu karpas du kartus per dieną.

Jei šie būdai nepadėjo, kreipkitės pagalbos į vaistininką arba gydytoją.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: