Europarlamentarai atmetė bandymą susilpninti bičių apsaugą nuo pesticidų (1)

Europoje dramatiškai sumažėjo visų vabzdžių apdulkintojų populiacija ir įvairovė | europa.eu nuotr.

Europoje dramatiškai sumažėjo visų vabzdžių apdulkintojų populiacija ir įvairovė | europa.eu nuotr.

Po to, kai ES šalių atstovai privertė Europos Komisiją sušvelninti bičių apsaugos priemonių projektą, vakar, spalio 23 d. Europos Parlamentas (EP) jį atmetė.

Europos Komisija buvo pasiūliusi įteisinti Europos maisto saugos tarnybos (EMST) 2013 m. gaires, skirtas sumažinti bitėms kenksmingų pesticidų naudojimą. Projekte buvo numatyti nauji privalomi pesticidų bandymų būdai, kurie leistų geriau apsaugoti bites tiek nuo ūmaus, tiek nuo lėtinio poveikio.

Kadangi daugelis ES šalių su naujomis nuostatomis nesutiko, galiausiai projekte liko nuostatos, skirtos apsaugoti bites tik nuo ūmaus, o ne nuo lėtinio pesticidų poveikio.

Europos Parlamentas absoliučia balsų dauguma (533 balsai už atmetimą, 67 prieš ir 100 susilaikė) užblokavo tokį sušvelnintą pasiūlymą ir pareikalavo, kad Europos Komisija parengtų naują teisės akto projektą, pagrįstą naujausiomis mokslo ir technikos žiniomis.

Europarlamentarai pažymi, kad esamas pasiūlymas „neatspindi naujausių mokslinių bei technologinių pasiekimų“ ir nesustiprina bičių apsaugos, nors tai reikėtų padaryti. Jie atkreipia dėmesį į tai, kad, Komisijos teigimu, „dramatiškai sumažėjo visų rūšių Europos laukinių vabzdžių apdulkintojų skaičius bei įvairovė, įskaitant laukines bites, žiedmuses, drugelius ir kandis. Daugybė apdulkintojų rūšių išnyko arba joms gresia išnykimas.“

„Nesutikdami su pernelyg švelniais pesticidų keliamo pavojaus bitėms vertinimo kriterijais, keliame paprastus klausimus: ar mes rimtai žiūrime į aplinkosaugą? Ar rimtai rūpinamės gyvų organizmų apsauga? Ar rimtai žiūrime į Žaliąjį susitarimą? – sakė EP Aplinkos komiteto pirmininkas Pascalis Canfinas („Atnaujinkime Europą“, Prancūzija). Jis pridūrė: – Rezultatas labai aiškus: EP dauguma nenori švelninti bičių apsaugos teisės aktų.“

Europos Sąjungoje apie 84 proc. kultūrinių augalų ir 78 proc. laukinių gėlių rūšių bent iš dalies yra priklausomos nuo gyvūnų atliekamo apdulkinimo. Su tuo susijusios žemės ūkio gamybos vertės siekia iki 15 mlrd. eurų per metus.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: