„Aktualioji istorija“: Tremties atmintis: sibiriečių, tremtinių ir kolaborantų perspektyvos (video) (6)

Rasa Čepaitienė ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Rasa Čepaitienė ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Šiandien mes pasikalbėsime apie tremčių atmintį su Lietuvos istorijos instituto vyresniąja mokslo darbuotoja rasa Čepaitiene.

Ką gi darė tie sovietiniai kolaborantai, kurie asmeniškai ir jų palikuonys dabar siekia sovietinio revanšizmo, juodindami tuos žmones, kurie kovojo prieš juos ar jų pirmtakus, tėvus? Tremtiniai yra pasisakę dėl Noreikos lentos grąžinimo. Tai buvo oficialus jų pareiškimas Ariogaloje. O štai sovietinė tardytoja Faina Kukliansky (kurios tėvas buvo ypatingų bylų tardytojas) yra kitoje pusėje.

O mes pakalbėsim apie tuos žmones, kurie gal aktyviai nebekovojo (nors buvo sukilimų ir tremtyje), ir tai buvo ne tik tremtiniai, bet ir politiniai kaliniai, nes tie patys partizanai pakliūdavo į Gulago sistemą. Tai – pasekmės to, kad kova buvo pralaimėta. Kokią „šviesią ateitį“ siūlė priešinga pusė? Tai galime prisiminti, žiūrėdami į žemėlapį, kuriame pažymėtos lietuvių tremties ir kalinimo vietos Sovietų Sąjungoje. R. Čepaitienė ką tik lankėsi šiose vietose, todėl laidoje dalinasi ir savo asmeniniais įspūdžiais.

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. O ar žydų bendruomenė yra pasmerkusi konkrečius asmenis žydus, kurie prisidėjo prie komunistinio režimo Lietuvoje vykdyto genocido nusikaltimų prieš jos gyventojus?… O gal tokių nebuvo?…

 2. Regiu, kad ALKE, apie tremtinius kalbama tiktai tada, kai jie jau būna išėję į ANAPILĮ. Kada ALKOS studijoje pamatysiu gyvą 41-jų tremtinį?!
  Kada ALKE matysime laidą apie “GARDARIKIJĄ”, – ( nuo 2-jo iki 5-jo amžių!), “SARMATIJĄ”- ( nuo 6-jo iki 10-jo amžių), Lietuvių protėvių – VYKINGŲ gentį ( nuo 7- jo iki 11-jo a.) ?!

 3. tarybinis žmogus:

  Kuo jaunesnis istorikas, tuo sunkiau jam prie Stalino buvo. Trėmimų tikslas – perkelti į tolimas vietas antiratybinius elementus, buvusius buržuazinės valdžios narius, karius ir visus, kurie liko ištikimi Smetonos režimui, priešinosi tarybbų valdžiai. Nekaltų buvo nedidelė dalis ir tai sąlyginai nekaltų. Įvertinant pokario banditavimą miškuose valdžia negalėjo sau leisti pro pirštus žiūrėti į buvusius Šaulių organizacijos narius ir panašiai, nes tai potencialūs provokaoriai ardomosajai veiklai.
  Senelių karta nuvertė smetoniškus ponus ir prisijungę prie TSRS sukūrė valstybę, kurioje pakilo raštingumas, mokslas tapo prieinamas visiems, medicina prieinama, socialinė apsauga, Lietuva iš agrarinio krašto tapo pramonine šalimi. Visi draugiškai gyveno, niekas kariaut nenorėjo, valdžia rūpinosi žmonėmis. O tėvų karta visa tai prapylė pasimaudami ant saldaus žodžio laisvė pasmerkdami mus savo vaikus ir anūkus kęsti liberalaus kapitalizmo jungą.

 4. Kaip “tarybinis žmogus” galėjo patekti į šį puslapį? Ar šiame puslapyje yra atsakingas už viešus pasisakymus? Manę 41-jų tremtiniui, jį perskaičius, vos neištiko širdies priepuolis?! Laikas ALKUI pradėti mastyti!

 5. Žemyna, Tamstai lengva pasakyti – NEVERTA PASTEBĖTI?! O aš ir DABAR MENU, KAIP 1942-jų PAVASARY, ALTAJŲ KALNUOSE, buvo pasklidusi žinia – LIETUVIUS TREMTINIUS VĖL VEŽA – DABAR JAU Į RUSIJAI DRAUGIŠKĄ KANADĄ!>>??? Ir ką JUS manote? Viena MOTERYS pasakojo – “ėjau ir aš su vaikais prašytis, kad vežtų!” Tačiau mane pažįstamas milicininkas išvijo, rusiškai pritardamas – DŲRA, TY NE ZNAJĖŠ ŠTO ix ŽDĖT? SKORĖJ BEGI DAMOJII??!!!
  O pasirodo, KAD JŲ LAUKĖ – LAPTEVŲ PAKRANTĖS?!>?! Mat, VEŽĖ TIKTAI TAS ŠEIMAS, KURIUOSE VAIKAI ATLAIKĖ PIRMĄJĄ SIBIRO ŽIEMĄ IR NESUSIRGO?! Kadangi mes, trys broliukai, jau vadavomės su mirtimi, mus paliko merdėti ir nesivargino su mumis! DABAR MES ESAME TIKRI LIUDININKAIS, KAD 41-jų TREMTIS BUVO ne tremtis bet GENOCIDAS!!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: