Č. Iškauskas. Rusijos piliečio pasai Donbaso separatistams primena Lenko kortą Lietuvoje (13)

Donbasas | Wikipedia.org

Donbasas | Wikipedia.org

Balandžio 25 d., ketvirtadienį vakare Jungtinių Tautų Saugumo Taryba svarstys naują V. Putino įsaką suteikti Rusijos pilietybę Donbaso separatistams.

Nors Volodimyrą Putinas ir pasveikino V. Zelenskį su išrinkimu Ukrainos prezidentu, bet savo bendravardžiui pasiuntė pirmą išmėginimą: Rusijos

prezidentas pasirašė įsaką, kuriuo asmenys, gyvenantys separatinėse Donecko ir Luhansko liaudies respublikose, turi teisę supaprastinta tvarka gauti Rusijos pilietybę. Tereikia paduoti prašymą teritorinėms Rusijos Federacijos vidaus reikalų tarnyboms, ir per tris mėnesius nuo dokumentų pateikimo tu jau esi Rusijos pilietis.

Dūmos Federacijų Tarybos tarptautinių reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas pareiškė, kad tai „humanitarinio, o ne politinio pobūdžio“ įsakas, bet iškart perspėjo, kad Ukrainos reakcija bus „isteriška“, kaip ir jos globėjų Vakaruose, mėginsiančių įžvelgti „DLR ir LLR gyventojų „asimiliaciją“ ir pasikėsinimą į Ukrainos suverenitetą.

Taip ir atsitiko. Ukrainos užsienio reikalų ministerija išplatino pareiškimą, kad taip tęsiama Rusijos agresija Ukrainos atžvilgiu ir kišamasi į jos vidaus reikalus, mat, Kijevas Donbaso regioną tebelaiko savo šalies dalimi. Šiuo įsaku Maskva pakerta Minsko susitarimus ir mėgina pritraukti separatines respublikas arčiau Rusijos, kol galų gale šią Ukrainos teritoriją visai integruoti į imperijos sudėtį.

Iš pradžių sumanyta išdalinti pasus tik išeiviams iš Donbaso, kurių Rusijoje yra apie 77 tūkstančiai. Jie turi pabėgėlio statusą. Tačiau V. Putino stalčiuje nuo praėjusio gruodžio gulėjo įsako projektas dėl pilietybės suteikimo visiems norintiems separatiniuose regionuose.

Šį V. Putino žingsnį politologai vertina nevienareikšmiai. Vieni giria jį, kad tai sutelks rusų pasaulį, suvienys išsibarsčiusius tėvynainius, kiti teigia, kad įsakas tik paskatins 5 metus tebesitęsiantį karą ir „Zelenskį pavers Porošenka“. Jeigu Maskva puoselėjo viltį, kad naujas Ukrainos prezidentas paduos ranką V. Putinui, tai dabar jis bus priverstas nusisukti nuo Kremliaus. Kitaip sakant, sprendimas priimtas ne laiku, kai atsirado galimybė taikiai išspręsti tiek Krymo, tiek Donbaso teritorijų krizę. Kita vertus, buvo atsiradusi dingstis sušvelninti Vakarų sankcijas Rusijai. Dabar gi kompromituojamas jos platinamas teiginys, esą karas Ukrainoje yra jos vidaus reikalas.

Kijevas kreipėsi į JTO Saugumo Tarybos vadovą, prašydamas sušaukti ST neeilinį posėdį šiuo klausimu. Jis numatytas ketvirtadienį 20 val. Lietuvos laiku. Šiuo metu Saugumo Tarybai pirmininkauja Vokietija. Beje, minėtą V. Putino demaršą įvertino ir pats V. Zelenskis. Jo štabas išplatino pareiškimą, kad „šiais veiksmais Rusija visai tarptautinei visuomenei patvirtino savo kaip valstybės – agresorės vaidmenį, kuriuo ketinama tęsti karą Ukrainoje“.

Lietuvos užsienio reikalų ministras L. Linkevičius išvyksta į Kijevą, kur susitiks ir su dabartiniu Ukrainos prezidentu P. Porošenka, ir su išrinktuoju jos vadovu V. Zelenskiu. Tikimasi, kad susitikimuose bus aptartas ir naujas Rusijos demaršas prieš Ukrainą.

Kartu reiktų priminti, kad beveik prieš 12 metų, 2007 m. rugsėjo 7 d., Lenkijos Seimas patvirtino vadinamąją Lenko kortą – dokumentą, įteisinantį lenko kilmę ir suteikiantis lengvatų lenkams, gyvenantims ne Lenkijoje, o 15-oje kitų šalių. 2008 m. pirmoji Lenko korta buvo įteikta lenkų kilmės dvasininkui, tuo metu seniausiam Lietuvos lenkui, Vilnijos lenkakalbių gyventojų patriarchui – Juzefui Obremskiui.

Vilnius šį žingsnį vertino negatyviai, kaip mėginimą išskirti Lietuvoje gyvenančių lenkų diasporą, daryti spaudimą Lietuvos valdžiai, silpninti Lietuvos lenkų lojalumą Lietuvai ir naudoti Lenko kortą kaip pasiteisinimą kišimuisi į Lietuvos vidaus politiką.

Šį įspūdį sustiprino Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) politikai, kurie panašiai interpretavo Lenko kortos reikšmę ir demonstratyviai naudojo ją savo politiniams tikslams. Kadangi 2008 m., kada pradėta dalyti Lenko kortas, dar įvyko Gruzijos-Rusijos karas, kuriam pretekstą suteikė Rusijos noras ginti abchazų ir pietų osetinų separatistus, kuriems prieš tai buvo išdalinti rusiški pasai, ne vienam žmogui iškilo Lenkijos ekspansijos šmėkla ir baimė, užsilikusi nuo 20-ųjų praėjusio amžiaus metų iki šių dienų.

Naujas Maskvos žingsnis Ukrainos atžvilgiu tik pakerta ir šiaip silpnutes taikos viltis regione.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .

13 komentarų

 1. jurgis:

  Putinui pofik, ar tai Zelenskis, ar Porošenka, jis turi strateginį tikslą – pasiglemžti dar dvi Ukrainos teritorijas. Lenkų planuose buvo tas pats, bet čia jiems sutrukdė kietas Lietuvos stuburas…

 2. Arūnas:

  O kaip Lietuvio pasas, ar ne tas pat kaip Lenko korta? Slidus dalykas taip elgtis su svetimų valstybių valdiniais ir sodinti juos ant dviejų kėdžių. Ir ne tik su Rusijos pasu, bet ir su Lietuvoje kosmopolitų diegiama mintimi apie lietuvį su keliomis pilietybėmis. Čia juokiasi puodas, kad katilas juodas 🙂

  • Gerbiamas Arūnai, Lietuvio pasas teikiamas bus viso Žemės gaublio lietuviams, ne kokiems nors išimtinai svarbiems Lietuvai istoriniams pakraščiams kuriuos norėtų prie savęs Lietuva vėl prijungti. Taip, kad neplakite visai skirtingų dalykų į vieną. Lenko korta yra skirta specialiai tik toms žemėms į kurias Lenkija niekada neatsisakė pretenzijų. JAV ar kitų valstybių lenkams – lenko korta neteikiama. Tad Lietuvio pasas – pamoka lenkams kaip reikia daryti ir kaip negalima elgtis.

 3. jurgis:

  Tai tiesa. Džiaugtis 25 m. deklaracija – vasalo malonumas, kai aukštas svečias prikaišioja mums, kad neįsileidom trijų lenkiškų raidžių…

  • mvasionis:

   Lenkų atstovai visai susimovė: girdi, jiems reikia trijų raidžių, tačiau lenkiškam raidynui reikia tik W. Įdomu, kur kiš X ir Q, jų lenkų žodžiuose išvis nėra. Taigi du mažaraščiai Valensa bei AMBas pasirašė nesąmonę, o dabar net protingi gėdisi prisipažinti ir mėtosi kaip karšta bulve.

   • Antanas:

    Na, taip, reikalauja “w”, o taip pat nelenkiškų raidžių “x” bei “q”, bet pačių tikriausių lenkiškų “ś”, “ż”, “ź” ir ”ó” kažkodėl nereikalauja. Keista…

   • Žemyna:

    Kai pirmą kartą išgirdau ar ne VT kaltinimus, jog LT nevykdo sutarties dėl pavardžių rašybos, ir kaip LT lenkai čia jau baigiami pribaigti, paskambinau P. Gyliui, sutarties pasirašymo metu buvusiam URM, negalėdama patikėti, kad už mūsų nugarų būtų taip susitarta.
    PG paneigė tą kaltinimą. Pasak jo, sutartyje ir nekalbama apie originalią rašybą. Ten minima tik tai, kad užrašant bus išsaugomas originalus skambesys (t.y., pase pavardė bus be lietuviškos galūnės). Taigi, L.Valensai medžiagą rengė arba raštingesni, arba sąžiningesni padėjėjai, suprantantys, jog pačiam piliečiui geriau ir saugiau, kai jo pavardė dokumentuose rašoma valstybine k.!
    Tada paklausiau, kodėl neužčiaupia tų kaltinimų, paviešindami būtent šį sutarties punktą, tą svarbiausią sakinį. (Suprantu, sutartyje yra ir neviešinamų dalykų, tačiau nesuvokiau ir ligi šiol nesuvokiu, kodėl nepadaro to, kas taip paprasta padaryti ir kaltinimus paneigti.) Arba mūsų politikos senbuviai per kone 30 m. taip ir neperprato, kas ten parašyta, ir ką tai reiškia. Taip pat jie nesuvokia (ar gal apsimeta?), kad iš originalo nurašant vien tik qwx, pavardės originalo neatkursi, tik priešingai – pavardę ir nutautinsi, ir nuslėpsi jos originalų skambesį. Tavo pavardė taps lyg konvejeriu štampuotas gaminys, ir kiekvienas ją tars, kaip jam atrodys.
    Ponui nieks nepaaiškino, jog Lietuva ir be sutarčių visada rašė pagal originalų skambesį. Galūnė pridedama ne tam, kad pavardę iškraipytų, o tik tam, kad pavardė nebūtų belytė.
    Kiekvienoje valstybėje rašoma pagal tos šalies valstybinės kalbos taisykles. Lenkijoje taip pat. Juk ir Lenkija tik vardininko linksnyje rašo ir taria taip, kaip užsienio k. svetimtautė pavardė skamba. Kituose linksniuose ji irgi, kaip ir visos kt. tautos, laikosi SAVO (o ne kt. kalbų) gramatikos reikalavimų.

    • jurgis:

     O tai čia P. Gylio – to buvusio URMo – nuopelnas? Taip ir galvojau…

    • Antanas:

     Lenkijoje, gerb. Žemyna, yra, deja, šiek tiek kitaip. Ten etninių lietuvių vardai ir pavardės rašomos, pvz., taip: Vytautas Liškauskas – Witold Liszkowski, Jonas Vaišnys – Jan Wojsznis, Danutė Šimčikienė – Danuta Szymczyk ir t.t. To tak, proszę pani. Štai jums ir Lenkijos valdžios leidimas etniniams lietuviams rašyti savo pavardes lietuviškai! Ir iš tikrųjų, pavardės Liszkowski, Wojsznis, Szymczyk tokios lietuviškos, kad iš džiaugsmo norisi… verkti.😪

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *