J. Vaiškūnas. „Tautosakos vartai“ kelias į dvasines protėvių lobių erdves (4)

virginijus-kasinskas-tautosakos-vartai-alkas-lt-koliazas

Virginijus Kašinskas | Alkas.lt koliažas

Kompiuterių ir mobiliųjų įrengimų amžiuje, kai mūsų dėmesį vis labiau įtraukia spalvingos, judrios, beprotiškai greitai besikeičiančios internetinių atvašynų erdvės, regis baigėsi laikas lėto dvasingo skaitymo, žiūrėjimo, klausymo, mąstymo, gebėjimo įsigilinti siela ir jausmais susiliesti su mūsų protėvių išjaustomis ir per amžius išpuoselėtomis Pasaulio medžio šaknimis – mūsų tautosaka, mūsų etnine kultūra.

Ir štai 2015 m. internetiniame atvašyne išdygsta gležnas „Tautosakos vartų“ daigas – www.tautosakosvartai.lt.  Jo puoselėtojas ir augintojas – tapytojas, lietuvių mitologijos tyrinėtojas, Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės fakulteto docentas, etnotapytojas Virginijus Kašinskas. Įkvėptas, jau 2011 m. savo veiklą pradėjusio ir Lietuvių etninės kultūros draugijos globoje ją  išplėtojusio tautinio gyvenimo būdo ir naujienų portalo Alkas.lt, pasirįžo internetiniame atžalyne atauginti lietuviškosios etninės kultūros vaisius nokinantį medį. Ir man teko garbė prie šio sumanymo įgyvendinimo pačioje pradžioje prisidėti.

Prisipažinsiu, pradžių pradžioje abejojau sumanymo sėkminga ateitimi. Pabandys, paplušės, maniau, Virginijus kol pajaus kaip nelengva internetinėje platybėje pakabintus naujus aruodus užpildyti tautos kūrybos derliumi – pačiam rinkti medžiaga, maketuoti, redaguoti ir skelbti, rūpintis svetainės programiniais ir techniniais reikalais, pačiam rašyti projektus, juos vykdyti ir už juos atsiskaityti… O juk tautosakos derlių dar reikia nuimti, nuvokti diena iš dienos po grūdelį dėti aruodan.  Tai darbas ne iš lengvųjų. Bet Virginijus – nepalūžo. Ir kur tik jo nebuvo ir kur tik jo nėra. Jis po Lietuva kaip vijurkas iš vietos į vietą suspėja nusivokti visur ten kur tautinė šventė ar koks kitas iškilesnis etnokultūrinis renginys bevyktų. 

WWW.Tautosakosvartai.lt

tautosakosvartai.lt nuotr.

Nepraslysta pro jo platų akiratį nei folkloriniai ansambliai, nei „etnografinės“ bobutės ir diedukai, nei tautosakos žinovai, pasakoriai, giesmininkai, nei šiuolaikiniai mūsų protėvių tikėjimo tęsėjų veikla – religinės apeigos, šventės ir kiti tautiniai renginiai. Ir tuo pačiu dar kantus dėmesys mūsų tautos dvasios didžiavyrių istoriniams darbas: Simonas Daukantas, Teodoras Narbutas… ir kiti mūsų didingos būtovės puoselėtojai Virginiajus pastangų dėka atranda savo vieta virtualiuose „Tautosakos vartų“ aruoduose…  Tiesa, dar pamiršau pokario partizanus. Ir pro juos A. Kašinksas pro šal nepraeina…

Šiandien jau neabejotinai galima sakyti, kad V. Kašinsko iškeltas tikslas – sukaupti ir pateikti vienoje erdvėje tautinės kultūros reiškinių visumą, per kurią galima būtų apčiuopti mūsų tautos savasties esmę gyvąją tąsą jo kantrių pastangų dėka priartėjo.

Virginijus Kašinskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Virginijus Kašinskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Įėjęs į „Tautoskos vartus“ švietimo darbuotojas ras jo pamokoms tinkamų žinių. Naudingų dalykų atras istorikai, kultūros darbuotojai, ar tiesiog istorijos mylėtojai, tautiečiai, gyvenantys čia ar išvykę svetur. Juk internetiniai aruodai yra nuolat po ranka, jie įgalina lengvai prisiliesti prie juose sukauptų tautos žinių ir jausmų lobių ir įkvepia mus perduoti tai ateinančioms kartoms.

Nuolat pildomi bei tobulinami „Tautosakos vartai“  jau paskelbė daugiau nei 200 originalių vaizdo ir bemaž 600 garso įrašų. O svarbiausia, svetainėje veikia radijas kuriuo lankytojai turi galimybę 24 val. per parą  klausytis čia skelbiamų garso įrašų: lietuvių liaudės dainų, liaudies muzikos ir įgarsintų  tautosakos ir Lietuvos istorijos skaitinių. Čia pradėtas telkti ir visų Lietuvos folklorinių ansamblių sąvadas, kuriame išsamiai pristatomas kiekvienas ansamblis. Besidomintys tautine muzika sąvado dėka galės susipažinti su įvairių ansamblių veikla bei jų atliekamais kūriniais, turės galimybę išsirinkti ir pasikviesti į savo rengiamą renginį tinkamą kolektyvą.

Praverkite ir Jūs „Tautosakos vartus“, panirkite į mūsų tautos dvasines vertybes, galvoseną, regėseną, gyvenseną.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvos kūrėjai, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: