Iš fondų – į viešumą: Čiurlionio dailės muziejaus bibliotekoje turimas dailininkų palikimas (nuotraukos) (0)

V. Kilinskienės nuotr.

V. Kilinskienės nuotr.

Jau antrus metus Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus biblioteka dalyvauja Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos inicijuotos autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos projekte, šįkart ieškodama savo saugyklose saugomų dailės katalogų nenustatytų autorinių teisių turėtojų ir pristatydama paieškos rezultatus visuomenei.

Nustačius lig tol nežinotus autorinių teisių turėtojus, su jais pasirašomos autorinių teisių perdavimo Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui sutartys ir muziejaus biblioteka gali sėkmingai vykdyti kultūrinę šviečiamąją veiklą – skaitmeninti dailės katalogus ir vykdyti jų sklaidą visuomenėje: elektroninius išteklius talpinti visuomenei prieinamose elektroninėse erdvėse, pristatyti bibliotekos interesantams, naudoti edukacinėse programose moksleiviams ir studentams.

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus per šiuos projekto vykdymo metus gavo leidimus viešinti dailininkų Eugenijaus Varkulevičiaus, Eglės Velaniškytės, Vaclovo Miknevičiaus, Jadvygos ir Vytauto Klemkų, Stasio Žirgulio ir kitų kūrybos katalogus.

Nepavykus nustatyti leidinių autorinių teisių turėtojų, jie talpinami į Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos kuruojamą ES „kūrinių-našlaičių“ elektroninę bazę, kur registruojami nenustatytų autorinių teisių kūriniai iš visų Europos šalių. Ši registracija patvirtina, jog, nepaisant kruopščios paieškos, autorinių teisių šiuo metu nustatyti buvo neįmanoma, todėl kūrinį tampa teisiškai įmanoma viešinti su sąlyga, jog, atsiradus teisių turėtojui, jam bus išmokėta numatyta kompensacija, o pageidaujant – leidinys bus pašalintas iš viešos elektroninės erdvės.

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus savo bibliotekoje turi didžiulę kolekciją (daugiausia meno) spaudinių  nuo XV a. inkunabulo iki aktualiausias šiandienos meno ir kultūros realijas pristatančios ir analizuojančios šiuolaikinės menotyrinės literatūros. Savo asmenines bibliotekas Nacionaliniam M. K. Čiurlionio dailės muziejui dovanojo Jonas Šileika, Petras Stauskas, Viktoras Vizgirda, Milda Kulikauskienė, Remigijus Grėbliūnas ir kiti praeities ir dabarties šviesuoliai, menininkai, meno mecenatai.

Pamažu Lietuvoje įsivyraujant atviro muziejaus veiklos formai, šių vertingų, retų ir aktualių bibliotekos leidinių prieinamumas plačiajai visuomenei tampa svarbiu Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus uždaviniu. Seniai laikas įsisąmoninti, kad tai, kas muziejuje saugoma, yra saugoma visuomenei, o ne nuo jos, todėl turi būti laisvai prieinama ir pasiekiama visiems, o ne išrinktiesiems. Šiuolaikinėje tinklaveikos visuomenėje geriausias sprendimas tam yra laisvai prieinami elektroniniai ištekliai, tokiu būdu išvengiant interesantų laiko gaišaties, biurokratizuotų procedūrų bei apsaugant dažnai senus ir trapius leidinius, kurie negrąžinamai nyksta nuo kiekvieno fizinio kontakto su skaitytoju. Šiame kontekste labai svarbu teisingai išspręsti autorinių teisių klausimą, nes norėdamas viešinti bibliotekoje saugomus leidinius, muziejus turi būti tikras, ar teisiškai gali tai daryti.

Žinoma, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus bibliotekos turtų sklaida vis dar, ir gana aktyviai, vyksta ir realioje erdvėje, toje pačioje muziejaus bibliotekoje, jos saugyklose. Biblioteka ne tik kasdieniame savo darbe naudojasi muziejininkai, menotyrininkai, kultūrologai, čia praktiką atlieka studentai, įkvėpimo semiasi menininkai, knygų ir meno pasaulį pamilsta mokiniai. Ji pamažu tampa savotišku intelektualių, bendruomenei naudingų kūrybinės komunikacijos idėjų inkubatoriumi.

Daugiau apie Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus vykdytą projektą, jo rezultatus ir kasdienę bibliotekos veiklą bei turtingą jos knygų kolekciją kviečiame sužinoti rugpjūčio 22 d., trečiadienį, 13 val. muziejaus muzikos salėje (V. Putvinskio g. 55) vyksiančiame projekto „Iš fondų – į viešumą: NMKČDM bibliotekoje saugomas dailininkų palikimas“ pristatyme. Renginys nemokamas.

Parengė Vilma Kilinskienė

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus bibliotekoje. A. Kapčiaus ir V. Kilinskienės nuotraukos:

 

Kategorijos: Kultūra, Naujienos, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: