Pokario partizanams pagerbti Kauno rajone rengiamas naktinis žygis (0)

Lukša Daumantas

Partizanai | archyvinė nuotr.

Pėsčiųjų žygių asociacija ir Kauno rajono savivaldybė Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną nusprendė minėti ne šiltoje salėje, o naktiniame žygyje pakaunės partizanų kovų vietose.

Naktį iš kovo 9 į 10 dieną suplanuotas žygis „Tauriečiai“ prasidės Pažėruose, prie senosios mokyklos pastato (Mokyklos g. 2, Pažėrai, Kauno r.).

 21 val. čia nugriaudės grupės „Rebelheart“ koncertas, sveikinimo žodį tars Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Partizano Vytauto Balsio – Uosio laišką perskaitys jaunieji šauliai.  Šis partizanas kartu su kitais miško broliais 1944-1945 m. slapstėsi Papiškės-Novos žeminėje, vėliau 20 metų kalėjo lageriuose. V. Balsiui jau 95-eri, tačiau buvęs partizanų vadas stengiasi motyvuoti jaunimą savo įtaigiais pasakojimais.

22 val. renginio dalyviai patrauks į 26 km žygį, į kurį jau spėjo užsiregistruoti keli šimtai dalyvių. Daugiausia tai – vyresnių klasių moksleiviai, mokytojai, jaunieji šauliai. Savo komandą subūrė ir Kauno rajono savivaldybės darbuotojai bei Tarybos nariai. Žygeiviai aplankys išlikusias partizanų žemines ir kovų vietas. Žygiui pasibaigus, jo dalyviai bus apdovanoti atminimo medaliais ir diplomais.

Balsių sodyba, Kauno rajonas | rengėjų nuotr.

Balsių sodyba, Kauno rajonas | rengėjų nuotr.

„Kovo 11-osios Nepriklausomybės aktas buvo pasirašytas 1990 metais, tačiau iki tos akimirkos buvo nueitas ilgas ir sunkus kelias. Žygis į laisvę prasidėjo ne kur kitur, o čia, pakaunės miškuose, kur telkėsi gausios partizanų pajėgos. Juozas Lukša Daumantas, Kazys Veverskis, Vytautas Balsys ir kiti partizanų vadai tikėjo, kad mūsų valstybė anksčiau ar vėliau bus laisva“, – sakė Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Pokario laikais Lietuvos miškuose veikė daugiau kaip 30 tūkstančių partizanų. Tai buvo didelė jėga, kurios bijojo okupacinė valdžia ir jos kolaborantai.

Pažėrai laisvės kovų žemėlapyje yra svarbi vieta, nes čia  veikė „Tauro“ apygardos partizanų būrys, kurio Birutės rinktinei vadovavo J.Lukša-Daumantas, vėliau žuvęs Pabartupio kaime. 1945 vasario 26 d., Lendryno miške, Žiemkelio kautynėse su NKVD kariuomenės daliniu žuvo 16 Tauro apygardos partizanų.

„Džiugu, kad Lietuvos istorija domisi vis daugiau jaunų žmonių. Neabejoju, kad tokie renginiai skatina jaunimo patriotizmą“, – tvirtino vienas žygio organizatorių Vytenis Genys.

Tauriečiai 2018.03.02 Pažėrai Kauno raj_

Tai jau trečiasis Pėsčiųjų žygių asociacijos surengtas žygis, skirtas pagerbti pokario partizanus. Pernai kovo mėnesį surengtame žygyje dalyvavo daugiau kaip 1200 dalyvių.

Meras V. Makūnas viliasi, kad graži tradicija pasitikti Nepriklausomybės dieną įsimintinais žygiais bus tęsiama ir kitais metais.

Skelbimas_naujas spaudai

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Istorija, Kelionės, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: