Seime bus aptarta etninės kultūros politika (tiesiogonė translacija) (1)

Alkas.lt koliažas.

Alkas.lt koliažas.

Gruodžio 14 d. 14-17 val. Vilniuje, Seimo Europos informacijos biuro patalpose (Seimo III rūmai, Gedimino pr. 53) vyks konferencija, skirta Lietuvių etninės kultūros draugijos (LEKD) atlikto tyrimo „Etninės kultūros vertybinių nuostatų tyrimai valstybės politikai“, kurį dalinai remia Lietuvos kultūros taryba, išvadų aptarimui.

Tą pačią dieną 9:30-10 val. Seimo spaudos konferencijų salėje įvyks Seimo narių Stasio Tumėno ir Roberto Šarknicko spaudos konferencija „Etninės kultūros politikos problemos ir iššūkiai“. Spaudos konferencijoje dalyvaus LEKD pirmininkė, Muzikos ir teatro akademijos doc., etnomuzikologė dr. Dalia Urbanavičienė, Lietuvos istorijos instituto moksl. darb. etnologas dr. Vytautas Tumėnas, politologas, VU filosofijos doktorantas Vytautas Sinica.

Žiūrėkite tiesioginę transliaciją iš spaudos konferencijos (spaudos konferencijos dalyviams klausimus galima užduoti internetu – ČIA (nuoroda veiks vykstant spaudos konferencijai)):

lekd-tyrimasKonferencijoje, kurią rengia Lietuvių etninės kultūros draugija, bus aptariami naujausi duomenys apie etninės kultūros puoselėjimą kultūros lauke, apie jos dėstymą mokyklose, moksleivių požiūrį į etninės kultūros vertybes. Remiantis etninės kultūros politikos formuotojų apklausos duomenimis, bus pristatytos aktualiausios etninės kultūros politikos problemos ir iššūkiai. Taip pat bus nagrinėjama etninės kultūros teisinio reguliavimo visuma ir sistemiškumas, konvencijų, įstatymų ir vykdomosios valdžios teisės aktų atitiktis ir efektyvumas. Tyrimas atskleidžia etninės kultūros puoselėjimo būklę valstybės politikoje ir parodo su kokiais sistemiškumo stokos iššūkiais susiduriama. Pateikiamos rekomenduoja, kaip spręsti įsisenėjusias problemas.

Politologas V. Sinica pirmą kartą Lietuvoje nagrinės etninės kultūros globos ir puoselėjimo teisinio reguliavimo visumą, jo sistemiškumą. Aiškinsis, ar šalies norminiai dokumentai užtikrina etninės kultūros gyvybingumą, kaip demokratišką kultūrinės raiškos formų įvairovės elementą. Ar mūsų teisinio reguliavimo sistema atitinka Etninės kultūros globos pagrindų įstatymo nuostatas, UNESO konvencijas dėl nematerialaus paveldo ir dėl kultūrų raiškos įvairovės apsaugos ir skatinimo, bei esmines Europos Tarybos (Faro) konvencijos dėl kultūros paveldo vertės pagrindų visuomenei nuostatas.

Sociologė Inija Trinkūnienė aptars etninės kultūros perteikimo vidurinėse mokyklose problemas. Jos apžvelgs švietimo sistemos įtaką moksleivių požiūriui į etninės kultūros vertybes, jų pokytį nuo XXI amžiaus pradžios iki dabarties. Ataskleis ar padaryta pažanga padaryta valstybės politikoje etninės kultūros ugdymo srityje. Keliamas klausimas, ar pasiteisina integruoto etninės kultūros švietimo modelis.

Etnologas V. Tumėnas pristatys aktualiausias etninės kultūros politikos problemas ir iššūkius, pateiks išvadas ir rekomendacijas, remdamasis tyrėjų grupės (dr. Gaila Kirdienė, Akvilė Rubikienė, Nijolė Balčiūnienė) vykdyta kultūros politikos formuotojų ir dalyvių apklausa, bei dr. Dovilės Kulakauskienės ir dr. Andželikos Bylaitės-Žakaitienės įžvalgomis apie etninės kultūros integravimo į formalaus ugdymo procesą nesklandumais. Kritiškai nagrinės, kaip užtikrinamas kultūrinės raiškos formų įvairovės prinipas, kokia didžiausių šalies paveldo bendruomenių prieigos galimybė prie etninės kultūros, ar tinkamas valstybės dėmesys etninės kukltūros tyrimams, puoselėjimui ir sklaidai, kokios integruoto etninės kultūros ugdymo mokyklose silpnybės ir alternatyvos.

Tyrimo pristatymą, kuris vyks drauge su politikais, aktyviais kultūros lauko puoselėtojais, vadybininkais, tyrėjais pabaigs LEKD Pirmininkės etnomuzikologės dr. D. Urbanavičienės vadovaujamas pokalbis. Tikimasi sulaukti pastabų dėl išvadų ir pasiūlymų, kaip tobulinti valstybės politiką etninės kultūros srityje.

Šio tyrimo svarbą liudija Europos Tarybos konvencijos dėl kultūros paveldo vertės pagrindų visuomenei nuostatos. Teigiama, kad kultūros paveldą, papročius reikia išsaugoti ir tvariai naudoti dėl žmogaus raidos ir gyvenimo kokybės. Atkreipiamas dėmesys į paveldo bendruomenes, vertinančias papročių ir kultūros paveldo savitumą, norinčias viešosios veiklos dėka jį išlaikyti ir perduoti ateities kartoms. Įpareigojama pripažinti jų, kaip veiklos partnerių ir konstruktyvių kultūros paveldo politikos kritikų, vaidmenį.

Dalivauti konferencijoje gali kiekvienas norintis. Leidimų įeiti į Seimo į Seimo Europos informacinį  biurą nereikia. Konferencijos rengėjai apie dalyvavimą prašo pranešti el. paštu: lekd.renginiai@gmail.com.

Norintys dalyvauti Seimo narių spaudos konferencijoje turėtų užsiregistruotis el. paštu balciunienenijole@gmail.com arba tel. 8-616-19417.

Žiūrėkite tiesioginę transliaciją iš konferencijos internetu:

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Marė:

    Pagaliau Seime prakalbo apie etninės kultūros svarbą, ko anksčiau neteko stebėti. Senosios tradicijos yra labai svarbios šiandienos žmogui, jos padeda išsaugoti tapatybę, ryšį su buvusiomis kartomis ir perdavimą jaunimui. Europos katile išliks tos tautos, kurios turės savo kalbą, savo papročius, savo mentalitetą. Visos kitos bus sulygintos ir apjungtos į kažkokią dirbtinę tautą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: