K. Masiulis. Ką daryti, kad Lietuvoje gyventų 4 milijonai (24)

Kęstutis Masiulis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Kęstutis Masiulis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Kaip ir visi sutaria, kad emigracija ir gyventojų mažėjimas yra pagrindinė Lietuvos strateginė bėda. Na, jeigu ne bėda, tai bent indikatorius visų Lietuvos problemų tai tikrai. Gyventojų mažėjimas kerta per visą valstybės ūkį, grasina išsprogdinti sveikatos ir socialinės apsaugos sistemą, žlugdo švietimą, naikina regionus ir verčia susimąstyti apie tautos išlikimą. Aimanuoti lengva, bet ar galima ką nors pakeisti?

Emigracija politikams nerūpi

Emigracijos klausimo politikai vengia, nes nelabai turi ką pasiūlyti. Medikai su atlyginimų reikalavimu ir mokytojų profsąjungos čia pat už lango, o emigracija tai tokia valstybinė problema, kuri mitingu prie Vyriausybės langų nepatriukšmaus. Dar yra požiūris, kad emigracija išsispręs savaime arba „o kam išvis ką nors daryti“, bet daugiausiai girdisi bambeklių balsai kaip viskas blogai ir absoliučiai nesigirdi jokių siūlymų.

Emigracija, kaip ir imigracija, kaip ir gyventojų skaičiaus pokyčiai, yra socialiniai procesai, kurie gali būti valdomi. Tai įrodo Izraelio pavyzdys: kaip tuščioje nederlingoje ir priešiškoje aplinkoje sukurti klestinčią valstybę. Tačiau Izraeliui nebuvo lengva, ypač pradžioje, kai šalis buvo labai neturtinga, o aplink vieni priešai. Reikėjo sukurti sistemą kaip pritraukti gyventojų, kurie pastatytų ir apgintų valstybę. Nuo pat įkūrimo Izraelio gyventojų skaičius sparčiai augo ir kuo labiau daugėjo gyventojų, tuo šalis stiprėjo. Akivaizdu, kad valstybės stiprybė yra gyventojai. Tą supranta ir kitos šalys ir konkuruoja dėl gyventojų, bet tą daro JAV, Australija, Kanada, Airija ir dauguma pasiturinčių šalių. O ką daro Lietuva? Nieko. Gyventojų skaičius net nesuprantamas kaip problema.

Izraelio būdas: Grįžimo įstatymas

Šį rudenį Izraelio pavyzdžiu pasiūliau Seime priimti Grįžimo įstatymą. Šis teisės aktas sudarytų sąlygas pradėti veikti gyventojų pritraukimo mechanizmui. Paprasčiau kalbant, atsirastų institucija, kuri rūpintųsi kaip pritraukti gyventojų ir vykdytų pritraukimo projektus. Štai čia ir prabilo bambeklių choras: vieniems tai nauji biurokratai, antriems valstybės išlaidavimas, treti tiesiog puolė pavyduliauti – saviems Lietuvoje geriau padėtum ir t.t. Žodžiu, geriau nieko nedaryti..

Tačiau jeigu norime veikti, o ne tylomis kasdien išlydėti po lėktuvą naujų emigrantų, tai reikia imtis tą emigravimo procesą valdyti, ir pradėti siekti reemigracijos.  Reikia suprasti, kad jeigu procesas politiškai yra valdomas, būtini valdytojai, kitaip viskas vyksta savaime ir rezultatai gali būti bet kokie. Ar tikrai valstybinės institucijos negali nieko nuveikti? Lietuvoje turime sėkmės pavyzdžių. Įkūrus „Investuok Lietuvoje“ ir tiesiogiai dirbant su investicijų pritraukimu per paskutinį laikotarpį buvo pasiekta labai didelė pažanga. Valstybinė institucija „Kino centras“ į naują lygį pakėlė visą kino industriją. 2007 m. Lietuvoje buvo sukurti vos keli pilnametražiai filmai, o pernai jau 15, dar 25 Lietuvoje pastatė užsienio kompanijos. Tai tik keli pavyzdžiai, kai aktyvi valstybės politika duoda rezultatų. Pasaulyje tas pats. Juk niekas nesistebi, kad JAV veikiančiai „žaliosios kortos“ programai būtini ir įstatymai, ir administratoriai, ir finansavimas. Jeigu tai neįtikina, siūlau uždaryti Turizmo departamentą ir skiriamus pinigus išleisti skatinant grįžimą. Turistai kaip nors patys ras kelią į Lietuvą ir iš Lietuvos!

Izraelis Grįžimo įstatymą priėmė 1950 m. Nuo tada valstybė vykdo labai intensyvią gyventojų pritraukimo politiką, apjungdama valstybines paslaugas, verslo organizacijas, nevyriausybines organizacijas, savanorius, biurokratus ir mecenatus. Izraelis sugebėjo suvienyti visas žydų organizacijas užsienyje dėl vieno bendro tikslo. Taip šalis įgijo tūkstančius ambasadorių ir rėmėjų, o namuose Vyriausybė sukūrė efektyvią naujakurių paramos ir integracijos programą. Gali pasirodyti, kad tai labai brangu, bet paradoksas, kad tai labai pigu. Atvykę naujakuriai daug dirba, jie yra motyvuoti ir praturtina šalį savo žiniomis bei sukuria daug didesnę vertę nei Izraelis išleidžia jiems prisivilioti. Sistema veikia kaip laikrodis. Įvyko krizė Ukrainoje, Kijeve atsidarė speciali atstovybė, padedanti žydams išvažiuoti. Sunkumai Venesueloje: tik pasakyk „taip” ir avia bilietai į Ben Guriono oro uostą tuoj pat ir nemokai.

Lietuva nedaro nieko

Lietuvos gyventojų pritraukimo sistema apgailėtina. Išdalinome butus tremtiniams ir politiniams kaliniams bei jų vaikams ir tesugebėjome pritraukti vos 2 tūkst. žmonių. Kai Rusijoje lietuvių kilmės asmenų apie 200 tūkst. Ir čia jau nekalbama apie norvegiškus atlyginimus. Nėra ką lyginti kaip žmonės gyvena kokioje nors Krasnodaro srityje ir kaip Lietuvoje. Mūsų šalis tikrai turi ką pasiūlyti. O kur dar Centrinė Azija, Ukraina, Afrikos ir Lotynų Amerikos šalys.

Vytautas gimė Kirgizijoje, tačiau labai norėjo atvykti gyventi į savo tėvų miestą Tauragę, tačiau kaip tai padaryti, kai vien lėktuvo bilietas kainuoja apie 1000 eurų, o alga toje šalyje nesiekia ir 200 eurų. Nors Vytautas prašė pagalbos grįžtant, Tėvynė Lietuva nepadėjo niekaip. Dar apdėjo konsuliniais mokesčiais, pateikė krūvą reikalavimų ir pasiūlė informacijos paieškoti internete.

Laimei, atsirado verslininkas iš Tauragės, pats gimęs tremtinių šeimoje, kuris apmokėjo lėktuvo bilietą Vytauto šeimai, pravedė pro biurokratų koridorius, padėjo išnuomoti butą ir rasti darbą. Dabar Vytautas dirba šalies naudai, yra Lietuvos pilietis ir patriotas, du šeimos vaikai yra šios valstybės ateitis.

O geradarį verslininką aplankė ir jam padėkojo pati šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ar ne laikas tokį sėkmės modelį perkelti į kiekvieną savivaldybę, kiekvieną miestą ir į visą šalį? 

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

24 komentarai

 1. Patartis:
  “Laikas tokį sėkmės modelį perkelti į …”
  siekis, teiginys k v i e t i m a s ir bus parodus

  …užuot atatupstos abejonės
  (klausius)
  ” Ar ne laikas tokį…”

  tad išmokt ir siekt verta, – kad pasiekt
  žodis po žodžio,
  – ir į sugrįžimo tikslą (tiksliau) 🙂

 2. Getas:

  Kęstuti, gal sumaišei: ne Krasnodaras, nes ten juodžemiai, bet Krasnojarskas – tai Sibiras. Taip Izraelio patirtis yra sektina Lietuvai, ypač padidėjo jų gyventojų išeivių iš Sovietų ir ypač demontavus Sovietų imperiją.
  Gal Izraelis padėjo demontuoti blogio imperiją? Dabar lietuvių diasparos yra įvairiose šalyse, gal reiktų ten blogio valstybes sukurti, kad pradėtų grįžti į Tėvynę, jei mūsų valdžia nesugeba sudaryti sąlygų grįžimui.

 3. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Na kaip visada, K.Masiulis pakalbėjimui labai tinkamas, su išvirkštiniu matymu. Kaip antai cituoju: “Emigracija politikams nerūpi”. Nesąmonės, politikams vos ne kas dieną emigracija rūpi ir jie dėl to kas dieną intensyviai dirba jau ketvirtį amžiaus. Vis viena reforma po kitos, tūkstančiai įstatymų po šimtus kartų vis pataisomų, kad neduok Dieve nebūtų ramybės ir stabilumo gyvenime, o svarbiausiai, kad nebūtų TEISINGUMO. Išsijuosę dirba, pluša, kad tik tos emigracijos vis daugėtų ir daugėtų. Net patys atsiradę Seime ir paniekinę Konstituciją, kuriai priesiekė. Apie grįžimą dar per anksti kalbėti, dar nėra legitimios, teisėtos, Konstituciją atitinkančios Lietuvos valdžios. Ir pats K.Masiulis, kaip ir visi likusieji be IŠIMČIŲ yra Konstitucijos NIEKINTOJAI. O neteisinėje valstybėje niekas nenori gyventi apart VAGIŲ.

 4. Daiva:

  Grįžimas – tai lyg brangus gydymas. Pigiau būtų imtis profilaktikos, kad neišvažiuotų. Bet kai kosmopolitinio Tėvynės išdavinėjimo liga jau įsimetė, tai ši gydymo priemonė – brangiai kainuojantis, bet ribotai efektyvus kompresas.

 5. Pats sau ponas:

  Na, mūsų šaunioji biurokratija sudoros verslininką iš Tauragės. Vytautui iš Kirgizijos irgi atsiras kas patvarkys jo
  patriotizmą.
  O mes pjausimės tarpusavyje ir lauksime kol pasieksime kritinį tašką ir užpildyti atsiradusią tuštumą pajudės gal Afrika, gal Azija, gal Kinija ar kaimynai iš Baltarusijos ar Ukrainos. Tikuosi, tai įvyks dar negreitai! Bet stengiamės priartinti tokią puikią progą pabumbėti ir pasakyti – Ar aš nesakiau?

 6. Jules:

  Masiuli, eik į pensiją, bus Lietuvai daugiau naudos.

 7. Tvankstas:

  Toks vaizdas aprašomas, kad galiu įtarti Masiulį esant apsiuosčiusiu.

 8. Pakalikas:

  Kai mums dar 10 metų pavadovaus tokie šiknalaižiai pinpačkiukai kaip Masiulis, tai tik 4 milinjonus negrų matysime.

 9. Kurkime Lietuvą kartu!:

  lietuva2.lt
  ___
  Lietuva – be lsdp_ts-lkd_darbo_liberalų_valstiečių gaujos.

 10. Romas:

  Matai Kęstuti, kiek prisikaupę pas žmones nepasitenkinimo?
  Trečiame (Jono Ramanausko) komentare įvardinta ir pagrindinė šio nepasitenkinimo priežastis – nėra TEISINGUMO, pažeidinėjama konstitucija. Pabandysiu tai sukonkretinti.

  Antroji (Gedimino Vagnoriaus) vyriausybė pakėlė algas teisėjams ir prokurorams. Ji tapo keliolika kartų didesnė už eilinių piliečių… Nuo šios klaidos prasidėjo visos bėdos. Taip buvo duotas oficialus “startas” socialiniai atskirčiai. Netrukus, kaip pasekmė, prasidėjo ir emigracija…
  Prie tokio “teisingumo” mums, paprastiems piliečiams laimės belieka ieškoti svetur… Nes kokie pinigai be ateitų iš ES ar atsirastų valstybės biudžete, jais visų pirma “pasirūpins” valdžiažmogiai, “elitas”.
  Kol nebus atstatytas TEISINGUMAS, svajoti apie žmonių susigrąžinimą tuščias reikalas.

 11. Kemblys:

  Hm… ką daryti?..
  Manau, visi suaugę žino ką daryti!

 12. Keista, kai vyras klausia ką daryti, kad Lietuva turėtų 4 milijonus gyventojų. Negi būdamas jau vyras nežinai, kad gyventojai atsiranda iš vaikų, taigi reikia juos daryti daryti daryti…, kai Lietuvoje šitiek moterų norinčių turėti vaikų. Kitos iš to noro net į užsienius išvažiuoja, kad iš ten sugrįžtų namo su vaikais. Gėdą darai vyrams, Masiuli, su tokiais klausimais!… O kuo užsiima ir visas paties Seimas – vos ne Pūko “iškastravimu” dėl to, kad pakibino panas, kaip vyrui pagal Lietuvos tradicijas pridera. O juk ir pačios Lietuvos moterys nori, kad būtų vyrų pakibintos… Masiulis šito nemato. Taigi už ką iš esmės yra Masiulis su visu Seimu, ar už tų 4 milijonų Lietuvą!…

  • Bartas:

   Skaičiau Masiulio mintis ir su kiekvienu jo pasakymu didėjo liūdesys. Baisu, bet “kažin” , na tikras šaunuolis, viens du trys ir viskas aišku. Ech , būčiau jaunesnis, tikrai sudalyvaučiau, na , kad ir mergų kibinimo judėjime.

 13. Romas:

  Kažkam “nepatogią” temą naudinga nuleisti juokais – pasijuoks ir pamirš…

 14. vilhelmas:

  Su Izraelių mums nesusilyginti,tačiau negi neliko protingų žmonių galinčiu ką nors protingiau pasiūlyti negu į seimą besibraunančiu begalvių politikų pagrindinis lozungas;stabdysime emigraciją

  • Žemyna:

   Ne, ne toks! Didelės jų dalies pagrindinis – pralobti iš verslo kiekvienam asmeniškai į delną už uolias pastangas vis įmetamų banknotų… Jiems Seime daug pelningiau pasėdėti, nei šventoriuje su tuo pačiu ištiestu delnu stovėti… Asmeninis BVP našesnis…

 15. vilhelmas:

  Skaudu ir baisu,mano dvi dukrytės su šeimomis išvyko į Airiją,ten per penkis metus puikiai įsikūrė,o čia baigusios aukštuosius mokslus,neturėdamos gerų dėdžių negalėjo rasti padoraus darbo,tik pardavėjomis,arba kas yra tas pats vadybininkėmis ir žentai panašaus išprusimo negalėjo,ar nesugebėjo suvesti galu,o ten visi dirba ir net atostogų į Lietuvą nenori važiuoti.Taip Lietuva ir aš su žmona netekome keturių artimų žmonių ir trijų anūkų,bei anūkėlės.Tai va mes tikrai neskatinom išvykti,o kuo galėjom padėdavom įsikurti,tačiau nepavyko,tai dėl to skaudu ir baisu.

 16. Žemyna:

  Vienas iš labai svarbių veiksnių – atstovavimo MUMS Seime laiką leisti LABAI produktyviai, netampyti dešimtmečiais iš kadencijos į kadenciją vieną ir tą patį klausimą, kartu vis labiau apleidžiant kitas įsisenėjančias ūkio ir visuomenės ligas! O tai itin būdinga senstantiems ir vis labiau iš „neliečiamųjų sąrašo” iškristi bijantiems.
  Kad ir tie, kas tarnauja „i naszym, i wašym”, o pensijop kuo toliau, tuo žemiau į kaimynės pusę lankstosi… Pajutai savyje dygstant tą bestuburį, tai skubėk lauk iš Seimo, kad ateities kartos neturėtų progos prakeikti prakeiksmu tavęs, o vaikų vaikai tavo pavardės nesikratytų, bendrapavardžiu nesivadintų…
  Klausimai, susiję su Konstitucijos nuostatais, turi būti sprendžiami nevilkinant, nes čia nėra kuo abejoti, reikia tik įvykdyti, kas jos nustatyta. Kad Seimas netaptų tuo, kas duoda peno ir medžiagos troliams kelti abejonių ir valstybe, ir pačiais savimi! Kad Seimo „partijų” „elitas” netaptų tuo, iš ko anksčiau taip pranašiškai patys rusų humoristai šaipėsi – „glavnaja razrušitelnaja sila gosudarstva”…
  Trumpai tariant – judinkitės patys, nevaidinkite, jog dirbate, ir valstybėje viskas pajudės. Tačiau judinkitės valstybės ir tautos tvarumo ir gerovės, o ne, atsiprašant, „partijų” ir jų šelpėjų labui…

 17. kaimieti:

  Ar jus pamirsote???O gal is viso nezinojote??Juk po didziosios krizes is Lietuvos isvyko apie 70 procentu zmoniu su skolomis bankams.Kieno didesnes,kieno mazesnes.Bet skola ne rona(zaizda)neuzgis-tai zino visi.Taigi…Sugrįžta į Lie tuvą tokia”skolininkų”šeima ir…įsidarbina.Dirba abu tėvai.Ir jau iš pirmos algos ir vyrui ir žmonai ans
  tuoliai nuskaičiuoja sep-ty-nias-de-šimt(70)procentų eurų…Pabandžius pasiderėti anctoliai aiškina-tokie Lietuvos įstatymai,ir jie nieko negali keisti(mažinti atskaitymo procentus).Tai kaip išgyventi šeimai???Ar nebūtų galima grįžusiems “skolininkams” leisti pirmais metais nemokėti arba mokėti mažiau…O kai šeima prasigyventų ir toliau išsimokėtų tą skolą.O DABAR tiesiog “smaugia”žmones kiek galėdami…Ir neieškokit užsieniečių..SUSIGRĄŽINKIT SAVUS LIETUVIUS.Padėkit,gelbėkit,grąžinkit lietuvius Į LIETUVĄ.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: