Gruodžio danguje – įspūdingieji Geminidai (tiesioginė transliacija, video) (4)

Meteorai | espacepourlavie.ca nuotr.

Meteorai | espacepourlavie.ca nuotr.

Šią naktį iš gruodžio 13-osios į 14-ąją įvyks vieno iš įspūdingiausių meteorų srauto – Geminidų maksimumas. Šis srautas vadinamas Geminidais todėl, kad pratęstos meteorų trajektorijos susikerta Dvynių (Gemini) žvaigždyne. Geminidai – vienintelis žinomas meteorų srautas kildinamas, ne kaip yra įprasta iš kometos paskleistų dulkių, tačiau iš asteroido Faetono (Nr. 3200) kosminėje erdvėje paskleistų dalelių. Geminidai reiškiasi kasmet nuo gruodžio 7 d. iki gruodžio 17 d. Šio meteorų srauto radiantas (meteoro trajektorijų susikirtimo taškas) yra Dvynių (Gemini) žvaigždyne, netoli Kastoro žvaigždės. Šiemet daugiausia meteorų Geminidai pažers naktį iš gruodžio 13 d. į  14 d. Tikimasi sulaukti iki 120 meteorų per valandą. Tačiau gali nutikti ir nenumatytų staigmenų. Mat šiuo metu prie Saulės artėja Geminidų meteorus sukeliantis slaptingas asteroidas  Faetonas 3200. Arčiausiai Saulės jis atsidurs praėjus kelioms dienoms po Geminidų maksimumo. Meteorus sukeliančio dangaus kūno priartėjimas prie Saulės gali ženkliai pagausinti meteorų kiekį.

Daugiausia meteorų galima bus pamatyti po vidurnakčio apie 2 val. nakties, kai Dvynių žvaigždynas kulminuos. Jei naktis bus apsiniaukusi, meteorus stebti tiesiogiai įgalins tiesioginė transliacija internetu iš virtualaus teleskopo. Gruodžio 15 d. 8 val. čia taip pat galėsite pamatyti ir plika akimi nematomo paslaptingojo asteroido Faetono 3200 priartėjimą:

geminidai-alkas-lt-nuotr

Geminidų meteorų srautas 2010 m. Japonijos padangėje:

Gruodžio 17-25 dienomis palei Šiaurinę žvaigždę reikšis ir kitas ne toks gausus Ursidų meteorų srautas. Naktį iš gruodžio 21 į 22 d. jis paskleis nuo 5 iki 10 lėtaeigių meteorų per valandą. Viena kita „krentančia žvaigžde“ prisidės ir kiti ne tokie skaitlingi gruodžio mėnesio meteorų srautai, besikryžiuojantys Mažojo Liūto, Berenikės Garbanų ir Vėžio žvaigždynuose.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

4 komentarai

  1. Žemyna:

    Na, jei ir toliau taip, tai iki ryto man neliks nė vienos žvaigždės, matomos iš mano balkono! Protestuoju? Nežinau, kaip apsispręsti: viena vertus – nuostabus vaizdas. Kita vertus – bijau, kad kitoje žemės pusėje gyvenantys mūsų žvaigždes susiprivatizuos…

  2. O….. jie krenta. Išėjome į balkona su drauge: 10 per kokias 5 mintes suskaičiavome. Ir tai tik mažame dangaus plotelyje – tarp Grįžulo Ratų ir Liūto žvaigždyno. Tiek matėsi iš balkono. Jei neapsiniauks 2 val. išbėgsime ir į lauką… Iki.

  3. Vanduo:

    Stebėjom geminidus virš Vilniaus apie vidurnaktį, dangus nuo miesto žiburių šviesokas, tai šiek tiek trukdė, bet vis tiek suskaičiavom 8 meteorų švystelėjimus į abi puses nuo Dvynių galvų per 10-15min. Reginys vertas dėmesio tikrai.

  4. Kūlversčiais,:

    visi puolam į balkoną, kiemą ar sodą ir pasigrožime žiemos aprengtais medžiais – kiekviena šaka apmauta stora sniego rankove… Kol dar neištirpo… O dangus? – Ar tik miesto žiburiai Vilniaus dangų rausvai nudažė, ar ir visoje Lietuvoje jis toks džiugus?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: