Z. Zinkevičius. Tikiu, kad mūsų kalbos ir kultūros naikintojai liks nieko nepešę (35)

Akademikas Zigmas Zinkevičius ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė | lrp.lt nuotr.

Akademikas Zigmas Zinkevičius ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė | lrp.lt nuotr.

Akademiko Zigmo Zinkevičiaus sveikinimas Baltų vienybės dieną Vilniuje vykusio judėjimo „TALKA už Kalbą ir Tautą“ steigiamosios konferencijos dalyviams

Sveikinu visus sąmoningus Lietuvos piliečius, susirinkusius į valstybinės kalbos ir tautinių vertybių puoselėtojų sąjūdžio steigiamąjį susirinkimą. Jei nebūtų piliečių dėmesio ir paramos, įvairūs mūsų šalies politiniai veikėjai dėl išsilavinimo ir geros valios stokos padarytų nepataisomų klaidų, trikdančių lietuvių kalbos valstybinį statusą ir jos viešą vartoseną.

Ypatingą nerimą kelia kai kurių politikų neapgalvoti sumanymai įteisinti okupacinių laikų rašybos formas, siekiant įteisinti lietuvių kalboje bei valstybės oficialioje raštvedyboje kitų kalbų rašmenis ir lietuvių kalbos sistemai svetimas raides ir formas. Daugelis Lietuvos kalbininkų yra aiškiai ir kvalifikuotai pasisakę šiais klausimais, išskyrus keletą, kurie pasirinko slidų patarnavimo politinėms grupėms kelią. Keista, kad antikonstitucinius autonomininkų siekius nesibodi palaikyti ir kai kurie įtakingi, patriotais besidedantys Lietuvos politikai.

Tačiau šiandien mūsų kalbai ir tautai grėsmės kyla ne tik iš nedraugiškų kaimynų, bet ir iš mūsų pačių prisitaikėlių, kurie tuoj puola šliaužioti prie globalistų kojų, ima gėdytis ir išsižadėti savo kalbos bei kultūros. Šio didžiulio pavojaus mastelį ypač aiškiai parodo tik ką Vilniaus Universiteto vadovybės šiais, Lietuvių kalbos kultūros metais, priimtas nutarimas ištrinti lituanistikos ir baltistikos tradicijas Filologijos fakultete, panaikinant Lietuvių kalbos, Lietuvių literatūros, Baltistikos katedras ir įsteigiant jų vietoj taip vadinamus Taikomosios kalbotyros, Literatūrų ir kultūrų tyrimo, Baltijos tautų ir kultūrų institutus. Išraunami ne tik pavadinimai, žymintys lietuvių ir baltų kultūras, bet keičiami ir tyrimų prioritetai būsimoms kartoms. Šių veiksmų negali pateisinti jokie naujojo internacionalizmo argumentai ir tariami mokslo tarptautiškumo siekiai, tuo labiau, kad jie sugebėjo panaikinti net ir Algirdo Juliaus Greimo centrą. Ir tai padarė šio iškilaus lietuvių kultūros tyrėjo garbei pavadintais metais.

Linkiu TALKOS judėjimo dalyviams jokiu būdu nenuleisti rankų, visada garsiai sakyti neprotingam karaliui, kad jis nuogas. Tikiu, kad anksčiau ar vėliau piliečių balsas bus išgirstas, ir kaip visada, mūsų kalbos ir kultūros naikintojai liks nieko nepešę. Būtų žinoma geriau, kad į tai, kas sudaro mūsų šiuolaikinės lietuvių kultūros pamatus, jie niekuomet nė nebedrįstų kėsintis ir neberastų jiems tinkamų klapčiukų. Tam tereikia tik tokio mūsų sąmoningumo ir vienybės, kuriuos išreiškia jūsų steigiamo judėjimo pavadinimas.

Jūsų bendražygis
Akademikas Zigmas Zinkevičius

Vilnius, 2017 m. rugsėjo 22 d.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .

35 komentarai

 1. Vilnietis:

  Pasirodo, Lietuvoje dar liko patriotų. Ačiū Gerbiamam Akademikui! Linkiu jam stiprios sveikatos ir ilgų metų.

 2. Žemyna:

  Dėkoju gerbiamajam Akademikui už jo tvirtą poziciją, nekintančią, nelinkstančią pagal vėjus ir „pažangias” madas.

 3. Vilnietis:

  Sauliukai, maldauju tavęs kaip tikro brolio – neberūkyk daugiau to brūdo! Juk matai, kad smegenims kenkia… 😭

 4. Žemyna:

  Šie žodžiai apie tamstą ir tamstos šeimos kultūrą labai daug pasako.

 5. Bartas:

  Klausyk tu,”sauliux” , nenaudėli. Tu, šio garbingo Žmogaus batų raištelių pagarbos nevertas.
  Gerai sakoma, kad kiekvienas kaimas turi savo durnelį. “Tvankstai” atleisk, negaliu į tą sutrauką kreiptis “jūs”.

 6. Tvankstas:

  Akademikas Z. Zinkevičius tiek daug nudirbęs lietuvių kalbai ir Lietuvai, kiek visas mokslinio tyrimo institutas – darbų apimtys stulbinančios.
  Sauliux yra drąsus pasislėpęs rašinėti tokias nesąmones, jei būtų sugautas dėl šmeižto, sėdėtų nuleidęs galvą, paslėptą asasino gobtuve – kad niekas nei akių, nei veido nepamatytų, kad niekas gatvėje nepažintų.

 7. Kemblys:

  Zigmas Zinkevičius:
  ,,politiniai, statusą, okupacinių, formas, oficialioje, kvalifikuotai , antikonstitucinius autonomininkų, patriotais, politikai, kultūros, lituanistikos ir baltistikos tradicijas Filologijos fakultete, (5 svetimžodžiai iš eilės!), literatūros, prioritetai, internacionalizmo argumentai, centrą,”

  • Tvankstas:

   Oi, oi, Kembrys net akademiką Z. Zinkevičių pradėjo mokyti lietuviškai kalbėti.
   Dievulėliau brangus, čia tai koks stebuklas !
   Kuo turi Kembrys įsivaizduoti – Dievu, Jėzumi ar Visagaliu ?

   • Kemblys:

    Ar teisingai suvokiau, pagal sakinių prasmę, kalbininko vartotus svetimžodžius?

    oficialioje – viešoje ?
    kvalifikuotai – nusimanačiai ?
    antikonstitucinius – priešįstatyminius ?
    politikai – valstybės veikėjai ?
    tradicijas – įdirbį ?
    internacionalizmo argumentai – tarptautininkų teiginiai ?
    centrą – įstaigą ?
    prioritetai – pirmumas ?

    Akademikas Zigmas Zinkevičius:
    ,,Tačiau šiandien mūsų kalbai ir tautai grėsmės kyla ne tik iš nedraugiškų kaimynų, bet ir iš mūsų pačių prisitaikėlių, kurie tuoj puola šliaužioti prie globalistų kojų, ima gėdytis ir išsižadėti savo kalbos bei kultūros.”

    • Vilnietis:

     Atleisk, gerb. Kembly, gal išaiškintum, kaip lietuviškai bus “televizorius”, “ekranas”, “radijas”, “telefonas”, “faksas”, “liftas”, “motoras”, “karbiuratorius”, “viražas”, “kosmosas”, “planeta”, “logotipas”, “algoritmas”, “ritmas”, “kompiuteris”, “klavišas”, “klaviatūra”, “elektra”, “rozetė”, “dušas”, “klozetas”, “technika”, “santechnikas”, “tušas”, “akvarelė”, “viadukas”, “centras” (miesto centras), “panorama” ?… Ar kartais iš didelio rašto neišėjai iš krašto?!

     • Kemblys:

      motoras – variklis
      kosmosas – visata
      liftas – keltuvas
      viražas – posūkis
      algoritmas – veiksmų seka
      planeta – dangaus kūnas
      panorama – kraštovaizdis
      viadukas – tiltas per…
      klozetas – ŠIKPUODIS 🙂 🙂 🙂

     • Kęstutis:

      … kai pirmą kartą Kemblys man papriekaištavo, jog kalbu ne lietuviškai, o kažkokia maišyta esperanto kalba, buvau labai jau užpykęs, bet greit supratau – jis teisus. Kemblys ir dabar teisus – kam vartoti savo lietuvių kalboje tarptautinius žodžius, jei yra puikiausi laiko patikrinti žodžiai?… Svetimi žodžiai kalbant lietuviškai, tai ne mažesnis kalbos “vėžys” nei svetimos raidės svetimų pavardžių rašyboje… apsispręskime ar mes tarpusavyje “comunikuosime” ar bendrausime, ar savo vaikus mokysime, šviesime ar “edukuosime”… Pagarba Kembliui, kad nepabijojo ir Zinkevičių pataisyti…

      • Vilnietis:

       Tai kaip vis dėlto, gerbiamieji, bus lietuviškai “televizorius”, “radijas”, “telefonas”, “telegrafas”, “kompiuteris”, … “ginekologas”? Nežinote? Ai, ai, ai… Kaip gi taip?! O kritikuojate akademiką Zinkevičių… Eikite jūs geriau miegoti, “bezdariai”!!!

       • Kęstutis:

        Kas per žodis “bezdarius”? Nuo rusiško “bez dara”? Na ir kas vėl orą pagadino?… Pakartosiu ypač negabiems – svetimžodžiai kalboje tiesioginė grėsmė kalbai sunykt… Ir kalba eina ne apie žodžius daiktavardžius, kurie atsirado jau gerokai po kalbos atsiradimo – televizorius, radijas, telefonas… ar kas dėl to priekaištauja? Klausimas – kam lietuvių kalbai svetimi žodžiai, jei kalba turi puikiausius savo žodžius?

     • Lordas:

      Vietoje telefono Prūsijos lietuviai 20 a. Pradžioje naudojo žodi TOLKALBIS.

      • Kemblys:

       Tie svetimžodžiai savo kalbose vartojami buitinėmis reikšmėmis. Daugeliu atvejų lietuviai, vartodami svetimžodžius, jiems primeta savo susigalvotas sudėtingas prasmes. Pvz., ‘skalės’ pirminė prasmė kopėčios 🙂
       Manau, pusę, dabar vartojamų svetimžodžių, lengvai galima keisti lietuviškais žodžiais, dar ketvirtadalio galima išvengti – noro tik reikia. Pvz., ‘reklama’ tarpukario Lietuvoje buvo apskelbimas.

 8. Vilnietis:

  Parašyta – 10 komentarų, o matau tik 5 (?!)… Kur kiti 5, redaktoriau???

 9. tikras lietuvis:

  Puiki kalba.
  Pagarba.

 10. Alantas:

  Nuostabūs žodžiai ar tai išgirs dabartiniai buvusių okupantų pakalikai, svyruojantis ties tautos išdavystės negrįžtama riba

 11. Stiprybės Z. Zinkevičiui:

  Kur akademiko Z. Zinkevičiaus garbingi mokiniai-studentai? Ar nėra padorių, nevykdančių politinių užsakymų kalbininkų? Liūdna akademikui, kad Vilniaus universitete vadovaujant Smetonai, jau parengta visa eilė liberalių kalbininkų, kurie neturi meilės gimtajai kalbai, kuriems tas pats kokia kalba viešojoje erdvėje, įstaigose ar net Lietuvos piliečio dokumentuose.

  • Akad. Z. Zinkevičiaus garbingi mokiniai-studentai!:

   Akademiko Z. Zinkevičiaus garbingi mokiniai-studentai, junkitės prie „Talkos” ir imkitės bendrų veiksmų, ginkime savo tautos žmogaus teises ir mūsų kultūrinio paveldo teises visur – ir ŽT teisme, ir UNESCO, kadangi jis pateko į išdavystės suokalbį!

 12. D Ė M E S I O !:

  1) Šiandien Ridas Jasiulionis vėl paleido dar labiau faktus iškraipančią ŽINIŲ RADIJO DEZINFORMACIJĄ – esą, „TALKA” rinko parašus PRIEŠ pavardžių originalą!!!
  Nors yra būtent priešingai – „Talkos” paso variantas yra už SKAMBESĮ + RAŠYBĄ tapačiai atspindintį paso projektą,
  o QWX projektas IŠKRAIPO ir pavardės SKAMBESĮ, ir jo RAŠYBĄ, kadangi ignoruojami diakritiniai ženklai, o pavardės rašomos pagal anglų k. perrašos taisykles, visiškai ignoruojančias ir originalų ne angliškos pavardės skambesį ir rašybą?
  Šiuo metu lietuviškasis pasas tobulai atspindi pavardės skambesį,
  o priQWXinta „pavardė” neatspindi nieko, nes yra tik APYTIKRIS užrašas, nuslepiantis ir originalią rašybą, ir jos skambesį, ir su tokiu pasu žmonės turės dar daugiau išlaidų, negu dabar su lietuvišku. Specialistai tai mato iš anksto, o paso turėtojai tai savo kailiu patirs, tačiau grįžti į latvišką variantą bus ne taip paprasta, be to, užsitrauksime šalies su nepatikimais asmens dokumentais šlovę, kas pridės papildomų sunkumų.

  2) Šiandien per pokalbį 8.05 su ŽR premjeras paskelbė, jog vyks derybos dėl el. tinklų sinchronizacijos paspartinimo bei kt. abiems šalims svarbių dalykų, todėl spartins ir pasų klausimą (tai galimai ir dar daugiau klapčiukaus*, dar daugiau dovanos iš MŪSŲ kišenės ir turtų?)…

  KLAUSIMAS – ar neturėtų „Talka” visų 70000 pasirašiusiųjų vardu paduoti į teismą ŽINIŲ RADIJO žurnalistą R. Jasiulionį už nuolatinį dezinformacijos skleidimą tautai, už piktybišką šmeižtą
  (apklausos pabaigoje apie „Talką” ir jos tikslus jam išsprūdo „man atrodo”, tačiau jis laidas rengia taip nepasivarginęs įsitikinti, jog tai tikrai tiesa, o ne haliucinacijos?!)

  Kalbant apie ŽT, kas svarbiau –
  – 70 „signatarų”, nelabai išmanančių nei dokumentacijos, nei notarinių reikalų, nei lotyniškos abėcėlės pagrindu rašančių tautų rašybą bei rašmenų įgarsinimo skirtumų (kad tik mažuma jų įgarsina raides taip, kaip mums įprasta!),
  – ar 70000 PILIEČIŲ, asmeniškai SUINTERESUOTŲ turėti kokybišką, išvaduojantį nuo išlaidų, nervų bei gaišinimo sprendžiant svarbius reikalus pasą, o taip pat pavardę jame, originaliai atspindinčią ir rašybą ir skambesį?

  Taigi, kas nusvers – Lenkijos ir jos klapčiukų Seime SMURTAS prieš savo tautą, politikierių suktybės, ar visgi žmonių teisės tikrąja to žodžio prasme?

  ________________
  * – nežiūrint, kad Michnikas ir apie tai prasitarė, jog ne vienas klausimas yra DAUG svarbesnis Lenkijai, negu pačiai Lietuvai – tai ar tos šalies padoriems politikams tai nereiškia, jog Lenkija turi nustoti išsidirbinėti, meluoti, sukčiauti ir politiškai smurtauti prieš Lietuvą, kad turi pati pasistengti gerinti santykius, o ne kaip vaikas kitiems kaltę versti? Ar PL tautą tenkina tokie „politikai”?

 13. Labai derėtų akademikiškai atsikirsti ir į jogailiškos, liubliniškos, netgi pilsudskinės dvasios Lenkijos Seimo maršalkos M.Kuchčinskio kalbą, išdrožtą Lietuvos Seime užuot čia vis knibėjantis dėl raidžių, jų skambesių, kas yra seniai aišku, kad tereikia netęsti 1994 m. Lietuvos ir Lenkijos liubliniško bendrumo sutarties ir Lenkijai teisinis pagrindas kištis į Lietuvos vidaus reikalus dėl raidžių, žodžių skambesio išnyktų. Taigi kur mūsų akademikai dėl lenkinizmo skleidžiamos propagandos, apeliavimo istorinės vienybės jausmais net į Tautos rinktąjį Seimą, prašant jį balsuoti už lenkišką pavardžių rašybą. Čia kažkodėl Talkos nesigirdėjo, taigi papiketuoti prie Seimo proga praleista, o gal dar nežinia kam iš esmės Talka “talkins”…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: