„TALKA už valstybinę kalbą“ rugsėjo 22 d. kviečia vienytis – ginti baltų kalbas (22)

Mitingas prie Seimo | R. Garuolio nuotr.

Mitingas prie Seimo | R. Garuolio nuotr.

Rugsėjo 22 d., Baltų vienybės dieną, 11-14 val. Vilniuje, Lietuvos Mokslų akademijos Didžiojoje salėje (Gedimino pr. 3) Lietuvos piliečių iniciatyvinė grupė „TALKA už Lietuvos valstybinę kalbą“ kviečia į renginį-pasitarimą „Apginkime baltų kalbas“.

9 val. prieš šiuos renginius Seimo spaudos konferencijų salėje įvyks Lietuvos Respublikos Seimo vicepirmininkės Rimos Baškienės ir Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininko,  „TALKA už Lietuvos valstybinę kalbą“ iniciatyvinės grupės nario Povilo Urbšio spaudos konferencija „Apginkime baltų kalbas“. Spaudos konferencijoje taip pat dalyvaus „TALKA už Lietuvos valstybinę kalbą“ iniciatyvinės grupės nariai: Vilniaus rajono tarybos narys, verslininkas Gintaras Karosas ir politologas, Vilniaus universiteto doktorantas Vytautas Sinica.

Tiesioginės spaudos konferencijos transliaciją vyks internetu čia:

Klausimus spaudos konferencijos dalyviams taip pat galima užduoti ir internetu ČIA (nuoroda veiks spaudos konferencijos metu).

„Tarsimės kokių veiksmų turime imtis, siekdami apginti konstitucinį valstybinės kalbos statusą Lietuvoje, svarstysime būdus, kuriais galėtume paveikti Seimą gerbti, konstitucinę piliečių įstatymų leidybos iniciatyvą, pagrįstą ir bemaž 70 000 piliečių parašais Seimui pateiktą, asmenvardžių rašymo dokumentuose įstatymo projektą. Ieškosime būdų sutelkti TALKOS judėjimo ir jį palaikančios visuomenės pastangas ir veiksmus, išsaugant mūsų svarbiausią tautinės tapatybės atsparą – valstybinę lietuvių kalbą“, – sakė TALKA iniciatyvinės grupės narys, Alkas.lt vyriausiasis redaktorius Jonas Vaiškūnas.

Vytautas Sinica | J. Česnavičiaus nuotr.

Vytautas Sinica | J. Česnavičiaus nuotr.

Renginio „Apginkime baltų kalbas“  dalyviai rugsėjo 22 d. 11 val. pirmiausia bus pakviesti išklausyti pranešimus apie kalbos politikos padėtį Lietuvoje, susipažinti su Latvijos patirtimi ir pasiekimais šioje srityje. Tikimasi, kad į renginį atvyks Latvijos politikai ir kalbininkai. Antroje renginio dalyje bus priimti sprendimai TALKOS judėjimą įteisinantys kaip juridinį asmenį, tariamasi dėl šio judėjimo tikslų, uždavinių ir veiklos būdų.

„Į šį viešą pasitarimą pirmiausiai kviesime piliečius, prieš du metus prisidėjusius prie parašų rinkimo teikiant Seimui TALKOS įstatymo projektą dėl nelietuviškų asmenvardžių rašybos, bet taip pat visi tie, kas palaiko siekį išsaugoti ir plėsti lietuvių bei latvių kalbų vartojimą, puoselėti giminiškas mūsų kalbų sistemas, saugant jų savitumą bei tradicijas. Susitelkę draugėn gebėsime geriau atremti grėsmes bei geopolitinius iššūkius“, – sakė vienas iš TALKOS iniciatyvinės grupės narių politologas Vytautas Sinica.

Prie V. Kudirkos paminklo Lietuvos valdžia bus raginama valstybinės kalbos nedaryti politinių susitarimų įkaite

14.30-15.30 val. po renginio-pasitarimo visi baltų kalbų likimui neabejingi piliečiai bus pakviesti į viešą akciją-mitingą o „Už baltų tautų  vienybę ir valstybinės lietuvių kalbos išsaugojimą“ aikštėje priešais Vyriausybės rūmus, prie Vinco Kudirkos paminklo Vilniuje. Čia dainomis, kalbomis ir šūkiais Lietuvos valdžia bus paraginta valstybinės kalbos nedaryti politinių susitarimų įkaite. Akcijos reikalavimus atspindi šie šūkiai:

 1. Prezidentė: „Lietuvių kalba negali būti sandėrių objektu“
 2. Prezidentė: „Lietuvių kalba neturi tapti politinių susitarimų įkaite“
 3. Skwerneli – už kiek parduodi valstybinę kalbą?
 4. Skverneli netapk Skwernel!
 5. „Latviškas“ asmenvardžių variantas – UŽ!
 6. „Valstiečiai“ laikykitės rinkiminių pažadų – ginkite valstybinę kalbą!
 7. Lietuviškai abėcėlei – raidžių netrūksta!
 8. Vyriausybe – neprekiauk tuo kas jums nepriklauso
 9. Visi Lietuvių kalbos išdavikai bus suskaičiuoti!
 10. Amžina gėda lietuvių kalbos ir tautos išdavikams!
 11. Apginsime kalbą – apginsime Lietuvą!
 12. Kalba – Tautos savastis!
 13. Neišduok Lietuvos!
 14. Išduodi kalbą – išduodi Tėvynę (Lietuvą)!
 15. Lietuva – ne Lenkijos provincija!
 16. Už kiek sidabrinių, Skverneli?
 17. Ne policininkui spręsti kalbos likimą!
 18. Tauta mena savo didvyrius, atsimins ir išdavikus!
 19. Gegužės 3-iosios grupė – penktoji kolona!
 20. „Talka“: už Kalbą, už Tautą, už Tėvynę!

TALKA siekia, kad nelietuviški asmenvardžiai Lietuvos oficialiuose dokumentuose būtų rašomi taip kaip Latvijoje

Respublika.lt, I. Sideravičiaus nuotr.

Respublika.lt, I. Sideravičiaus nuotr.

Primename, kad piliečių iniciatyvinė grupė „Talka: Už Lietuvos valstybinę kalbą“, 2015 m. surinkusi bemaž 70 tūkstančių piliečių parašų, kurie VRK buvo pripažinti galiojančiais, Seimui Lietuvos piliečių vardu pateikė svarstyti įstatymo projektus pagal kuriuos nelietuviškais rašmenimis pavardes būtų galima rašyti ne vietoje įrašo valstybine kalba, bet kitame paso įrašų skyriuje arba kitoje asmens tapatybės kortelės pusėje.

TALKOS projektui tais pačiais metais Seimas pritarė po pateikimo, tačiau tolesnis šio įstatymo projekto svarstymas buvo pristabdytas, todėl Seimo narys Audronius Ažubalis ir grupė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos narių Seimui pateikė kitą iš esmės TALKOS siūlymus atitinkantį nelietuviškų asmenvardžių rašybos įstatymo projektą (Nr. XIIIP-471). Gegužės 9 d. Seimas šį bei G. Kirkilo-A. Kubiliaus projektą priėmė svarstymui po pateikimo.

Nors Seimo rinkimus laimėjusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų Sąjunga (LVŽS) bei jos lyderiai prieš Seimo rinkimus aktyviai dalyvavo visuomeninėje TALKOS už Lietuvos valstybinę kalbą“ iniciatyvoje, kuri buvo viena iš sėkmių, atvedusių LVŽS į Seimo rinkimų pergalę, tačiau naujajame Seime iki šiol TALKOS siūlomas projektas nėra nagrinėjamas.

Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt, A. Rasakevičiaus nuotr.

Jonas Vaiškūnas | Alkas.lt, A. Rasakevičiaus nuotr.

TALKOS iniciatyvinės grupės narys, J. Vaiškūnas taip pakomentavo susidariusią padėtį: „Deja, LVŽS vadovybė dabar nesistengia ar neįstengia įtikinti savo partijos bendražygių vieningai palaikyti TALKOS siūlymų asmenvardžius rašyti nelietuviškais rašmenimis paso papildomų įrašų skyriuje bei kitoje tapatybės kortelės pusėje išsaugant ir pagrindinį įrašą valstybine kalba. LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis nors ir vadina šį klausimą „vertybiniu“, bet, deja, aktyviai neragina savo partijos kolegų palaikyti TALKOS iniciatyvą ir nesipriešina savo bendražygių Sauliaus Skvernelio ir Viktoro Pranckiečio veiksmams, proteguojant antikonstitucinį Kirkilo-Kubiliaus įstatymo projektą. Dar daugiau, LVŽS vicepirmininkas, neprieštaraujant valstiečių ir žaliųjų vadovybei Seime, jau įregistravo TALKOS iniciatyvos neatitinkantį asmenvardžių rašybos projektą, kuriuo siekiama suteikti privilegiją tam tikroms išskirtinėms Lietuvos piliečių grupėms atsisakyti įrašų valstybine kalba pirmame, oficialiame asmens dokumento puslapyje. Tam nepritaria ne tik TALKA, bet jau ir tautinių mažumų atstovai pareiškę, kad  šis LVŽS siūlymas yra nedemokratiškas, antikonstitucinis ir Lietuvos piliečius diskriminuojantis. O LVŽS vadovybė tyli – vadinasi tam pritaria…“

Pasak renginio „Apginkime baltų kalbas“ rengėjų, TALKOS iniciatyvinė grupė Baltų vienybės dieną sutelkusi lietuvių ir latvių kalbų likimui neabejingus piliečius į oficialų judėjimą, dar kartą paragins valdžioje esančius LVŽS narius laikytis įsipareigojimų, su kurias jie laimėjo rinkimus ir atėjo į Seimą. Kitų partijų atstovai Seime taip pat bus raginami  būti ištikimais Seimo nario priesaikai ir Lietuvos Respublikos Konstitucijai – neleisti Lietuvos valstybinės kalbos paversti politinių sandorių, objektu ir politinių interesų įkaite.

Asmenvardžiai kitame paso įrašų skyriuje bei kitoje tapatybės kortelės pusėje nevalstybine kalba jau kurį laiką rašomi Latvijoje. Nei Lenkijos Respublika, nei kitos užsienio valstybės Latvijai jokių pastabų dėl to niekada nepareiškė.

Iniciatyvinė grupė „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ prie VRK | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Iniciatyvinė grupė „TALKA: už Lietuvos valstybinė kalbą“ prie VRK | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

22 komentarai

 1. Žemyna:

  Užsirašykime į kalendorių, kad nesupainiotume datų,
  iš anksto pasirūpinkime, kad tądien nebūtų trukdžių dalyvauti!
  SUSIRINKIME KUO GAUSIAU – jei nepavyks į pasitarimą ateiti, tai bent į aikštę kad spėtume!
  Nepalikime kalbos likimo valiai ar dosniojo premjero dovanų krepšelyje…
  Gal verslininkai galėtų padėti iš rajonų atvykti – autobusą užpirktų. Juk ne kiekvienas turi pinigų kelionei.

 2. Edas:

  Svarbiausia, kad Latvija laimėjo visus mažumų skundus Europos žmogaus teisių teisme. Teismas pripažino, kad kiekviena valstybė turi teisę rašyti pagal savo šalies Konstitucija, pagal kitus įstatymus. Tai yra valstybės reikalas ir jokie tarptautiniai dokumentai neįpareigoja keisti savo šalies rašybos arba abėcėlės.
  Kodėl Lietuvos politikai: Premjeras, Seimo pirmininkas, konservatoriai, liberalai, socdemai nori įrašydami į pirmą puslapį svetimas raides, sukelti chaosą, sumaištį ir nepatogumus pagrindinei lietuvių tautai – lietuviams, kurie nemokės, nesugebės ir neprivalo mokėti skaityti kažin kaip nelietuviškai užrašytų pavardžių. Kam to reikia? Varšuvai? Tai strateginė partnerė, padedat lenkų akcijai, kubilininkams, kirkilams, liberalams nori pakeitę pavardes vadinamų Lietuvos lenkų atsižymėti rytinę Lietuvos teritoriją ir taip klastoti istoriją, kad “čia lenkų žemės”.
  Pavardžių rašyba nelietuviškais rašmenimis veda tiesiai į rytų Lietuvos autonomiją.

  • tiek:

   todėl ,kad tai tik socdemų ,konservatorių,liberalų,etc…iškamšos ,gyvenančios šios dienos nauda. Nė viena tų grupuočių šiukštu negali būti prileidžiama anei prie rinkimų ,anei iš vis darbui valstybinėse Lietuvos įstaigose.

 3. Kemblys:

  …sakė vienas iš TALKOS iniciatyvinės grupės narių politologas Vytautas Sinica: ,,projektą, sistemas, tradicijas, geopolitinius (?)”

 4. EJ:

  ZaliejiValstieciai zadejo vykdyti tautos valia, bet negali pasipriesinti Kirkilo-Kubiliaus “iniciatyvai”. Tai ar jie isvis ka nors gali? Kirkilas ir Kubilius yra seni tautos priesai, bet turi prezidentes palaiminima (kaip ir kiti konsai). Jie (prezidente ir konsai) yra viena gauja, besiruosianti nusluoti ZaliuosiusValstiecius i siukslyna. Tas buvo matyti jau po seimo rinkimu. Kol ZalValai vykdys prisitaikeliska politika, tol ju reitingai zmoniu akyse kris. Toks ir buvo konsu planas, kad ZalValai patys save sukompromituotu. Tuomet visa tauta pamatys, kad tik konsai gali “patikimai” valdyti (galutinai suzlugdyti) sali. ……

 5. Č.Z.:

  Koks paradoksas,kad lietuviui Lietuvoje reikia ginti lietuvių kalbą.Už lango XXI a.,o lietuvių kalbai ir vėl kyla pavojus.
  Ar kai kas tikrai nežino Lietuvos istorijos???O K.Kalinauskas su Z.Sierakausku dėl ko buvo nužudyti,ponai skverneliai
  su kubiliais?Juk lietuviui net iki 19o3 metų buvo uždrausta ne tik skaityti ir leisti lietuviškas knygas ir laikraščius,mokyti
  vaikus lietuviškose mokyklose.Juk P.Vileišio gigantiškų pastangų dėka pavyko išprašyti pas carą “malonės”lietuvių
  kalbai.Ypač labai smarkiai kentėjo dėl lietuvių kalbos draudimų Rytų Lietuva – Vilniaus kraštas,kitaip sakant,Vilnija.
  Pilsuckis,kuriam šią žiemą netoli Pabradės-Zalave politiniai neišmanėliai pastatė paminklą,uždraudė vėl lietuvių kalbą.
  Ypač kentėjo tuomet lietuviškos mokyklos,skaityklos.Buvo nuolat uždarinėjamos,o turtas išgrobstomas.O juk mokyklos
  buvo steigiamos paprastų kaimiečių ir miestiečių lėšomis.Tuomet įsisteigusi “Ryto”draugija per didžiulius vargus
  siekė steigti lietuviškas mokyklas,mokyti lietuviškai Vilnijos lietuviukus.Iki pat antrojo pasaulinio karo vaikai negalėjo
  mokytis lietuviškose mokyklose,nes jas jau visas lenkų valdžia buvo uždariusi 1939 m.
  Kai Vilniaus kraštas buvo grąžintas Lietuvai 1939 m.spalį,tuomet Lietuvos valdžia suskubo atidarinėti, steigti ir statyti
  lietuviškas mokyklas.Dėja ,nauja okupacija ir prasidėjęs karas sustabdė mokyklų statybas.Prasidėję represijos
  negailestingai retino mokytojų gretas.Visa kita jūs jau žinote.Kam įdomu,Mokslų Akademijos bibliotekos rankraščių skyriuje yra “Ryto”draugijos fondas.Kai aš prieš 20 metų varčiau to fondo bylas,man drebėjo rankos.
  Lietuvi,Tavo didžiausias turtas yra ne auksas,ne pinigai,ne dvarai,o LIETUVIŲ KALBA.Saugok ją ir gink,perduok
  savo vaikams ir anūkams.Lenkiu galvą prieš Lietuvių kalbos gynėjus.

 6. Žemyna:

  Pažiūrėkite dabar LRT Miliūtės laidą – pritrūksite žodžių.
  Kažkada buvo normalu perkelti rusiškas konstrukcijas į sakinius, dabar – angliškas. Ir „kalbai nieko nenutiks”…

 7. Taip:

  Neteko žiūrėti ir klausyti bjauresnės laidos kaip LRT ,,Teisė žinoti” /šeštadieny-2017.09.09,vad. R.Miliūtė /, kurios metu žiauriai ir paniekinamai buvo kalbama apie bendrinę lietuvių kalbą ir jos norminimo reikalus. Tai buvo,deja, ,,stribinis” valstybinės lietuvių kalbos norminimo išsityčiojimas. Šios laidos nevykusios pašnekovės tai: dr. Loreta Vaicekauskienė , Elžbieta Banytė-literatūros krikė,liet.k. mokytoja.

 8. Vytis:

  Visi į Mokslų akademiją!!!

 9. Žemyna:

  Beje, norėčiau atkreipti dėmesį LRyte į
  Jonas Vaitkus užsimojo paklausti: „Kas paneigtų, kad vykdoma antroji Lietuvos okupacija“
  kultura.lrytas.lt/scena/2017/09/13/news/rezisierius-jonas-vaitkus-uzsimojo-paklausti-kas-galetu-paneigti-kad-vykdoma-antroji-lietuvos-okupacija–2537323/

 10. Varas:

  Ir taip nuo XIX a. pradžios Dionizo Poškos sentencija tebeskamba kaip priesakai: „Garbink tėvišką kalbą ir anos kalbrėdą, / Nes prigimto liežuvio nemokėti gėda“.

 11. Eirimas:

  1. Kodėl prūsiškai žodis „Dievas“ yra rašomas su dviguba W raide – Deiws? Prūsams ta raidė netrukdo, ir rašymas su ja yra prūsiškumo (= baltiškumo) ženklas.
  2. Ir kaip čia taip atsitiko, kad nuo lietuviškos raštijos pradžios ta raidė lietuviams niekuomet netrukdė, o dabar jau pradėjo trukdyti? Juk netrukdė nei Mažvydui, nei Donelaičiui, nei L. Rėzai, nei netgi Jonui Basanavičiui. O juk tai – labai didžiulis lietuvių kalbos istorijos tarpsnis, kur kas didesnis, negu be tos raidės. Tai ar mes patys savo valia norime atsisakyti savo pačių istorijos? Kaip čia yra su ta logika?

  • Algimantas:

   Tai ką, nori pasakyti,kad reikia grįžti į praėjusius caro laikus,kai Lietuvių kalba buvo uždrausta ir apie kažkokį
   Lietuvių kalbos rašto puoselėjimą negalėjo būti nė kalbos.O dėl Prūsų kalbos-viena iš priežaščių,kodėl jie ,kaip tauta išnyko,nes naudojo tą prakeiktą W.

  • Žemyna:

   Jei iš tiesų domėtumeis savo kalbos ateitimi, jau seniai tamsta ir sau būtumei išsiaiškinęs, ir kitiems gebėtum paaiškinti.

  • Gustavas.:

   Eirimai, kaip tik seimas pritars w minimali alga tapsi 800 e. Mes iš Europs užpakalio pakilsime į viršugalvį. Pragyvenimo bėdos ims spręstis pačios. Grįš visi emigrantai. Taip, taip Eirimai didesnės svarbos Seimui kaip priimti w q x. nėra. Ar bent diskutavo atvirai , ne partijos viduje, Seimo nariai savo rinkimų apygardose tuo klausimu. Domiuosi ,bet neteko girdėt.Tačiau spaudoje teko skaityt, kad tuo labai susirūpine lenkų rinkimų akcijos( kai kurie buvę Jedinstvo’ siekusios atskirtiViniaus kraštą nuo Lietuvos)nariai ir Lenkijos politikai.Gal čia visai ne Rėzos, Basanavičiaus, Donelaičio ar Mažvydo pageidavimas. Šypt.

 12. Žemyna:

  Ar žiūrite „Generalinį planą”? Jei nežiūrite, būtinai mediatekoje susiraskite. Kaip puikiai organizuota jų veikla! Ir tas pat visur veikia – Rusijos finansuojami „europarlamentarai” iš buvusio soclagerio ir daugybė kt. „visuomeninių” org-jų ne tik tose šalyse, bet visuose Vakaruose!

 13. Skalvis:

  ”…ginti baltų kalbas ” – šaunu, bet: kam rūpės tos baltų kalbos , kai žemė priklausys svetimųjų korporacijoms, o ją dirbs genetiniai Zika mutantai ? Jei ginam kalbą, ginkim ir savo žemę, bei nemodifikuotą DNR. Ko verta apginta Ąžuolo šaka, jei leidom kirsti šaknis ?

  • Algimantas:

   Kalba yra šaknis,nes žodis buvo pirmiausia ir nustokim priešinti šaknį ,šaką,žemę,orą,vandenį,dangų ,saulę-visi jie reikalingi,(o pirmiausia Meilė Lietuvai), kad išliktų mūsų Tėvynė Lietuva.

   • Skalvis:

    ”žodis buvo pirmiausia” na, Biblija sako taip, bet: ? O kodėl raginimas ginti ne tik vieną Medžio dalį, bet visą Medį – ” nustokim priešinti šaknį ,šaką,žemę,orą,vandenį,dangų ,saulę-visi jie …” Kur čia priešinimas ?

 14. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Draudžiama išniekinti konstituciją.
  Griežtai draudžiama asmenvardžius Lietuvos oficialiuose dokumentuose rašyti taip kaip Latvijoje.

  Konstitucija. 14 straipsnis.
  Valstybinė kalba – lietuvių kalba.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: