A. Zolubas. „Kryptis Lietuva“ – susirūpinimo ir veiklos regimybė (33)

Pixabay.com nuotr.

Pixabay.com nuotr.

Vyriausybės tinklapis 2017 07 20 paskelbė, kad Vyriausybės kanceliarija organizuoja apdovanojimus „Kryptis Lietuva“ ir kviečia visuomenę teikti iniciatyvas, kuriomis užsienio lietuviai skatinami sugrįžti ir dirbti Lietuvoje arba jiems padeda lengviau integruotis sugrįžus po daugelio metų, praleistų svetur. Apdovanojimuose kviečiamos dalyvauti biudžetinės ir viešosios įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, bendruomenės, verslo įmonės ir privatūs asmenys. 

Bendrauju su išvykusia į JAV asmenybe, kuri, kiek man žinoma, ten dirba grynai Lietuvai naudingą darbą ir tik mažą savo laiko dalį skiria darbui savo buities reikmėms tenkinti. Kadangi ją domina reikalai Lietuvoje, jai pasiunčiau mūsų Vyriausybės kanceliarijos projektą „Kryptis Lietuva“.

Pasirodo, pasiųsta žinia smogiau jai į paširdžius, nes sulaukiau tokio atsakymo:

Ačiū  už informaciją. Keliolika minučių nerimavau, ar atsakyti Jums, ar vyriausybei ar iš viso šitą laišką ištinti. Mano darbo grafikas labiau negu pilnas ir jau daug ką darau miego sąskaita. 

Pasisakysiu.

Perskaičius, mane išpylė prakaitas. Kas ir kada vyriausybėje ir valstybės galvų lygyje supras, kad visos šios iniciatyvos „sudarančios spec. sąlygas diasporai grįžti“ yra ne kas kitas kaip tautos kiršinimas. Bolševikai per okupaciją kai pradėjo, tai dar nebuvo sustoję, aiškinti, kad diaspora yra išdavikai, ir tas yra pasėta tautos pasąmonėje, ir toliau laistoma. Argi nėra aišku, kad bet kuriam galą su galu vos suduriančiam LT gyventojui tokios iniciatyvos yra kaip spjūvis į veidą. Kodėl tam, kuris galėjo išvažiuoti ir atsistoti ant kojų, sudaromos spec. sąlygos, o jam, kuris negalėjo išvažiuoti (dėl sergančių tėvų ar mažų vaikų) ne tik nebuvo žmogiškų sąlygų gyventi, bet ir jis vėl tampa mažiau reikšmingu… Spjūvis į veidą yra ir man, gyvenančiai diasporoje, būtent dėl vienos priežasties, kad ši iniciatyva bolševikiškai nematomai ir nekaltai sudaro sąlygas LT gyventojui nekęsti manęs, ir kerta per švenčiausią tautos dalyką –  žmogiškus santykius … 

O kur Vyriausybės konkursas: „Vyriausybė skelbia apdovanojimus Kryptis LIETUVA ir kviečia visuomenę teikti iniciatyvas, kuriomis LIETUVOS GYVENTOJAI skatinami NEEMIGRUOTI ir LIKTI dirbti Lietuvoje  ir jiems padeda lengviau suprasti globalią ekonomiką ir persikvalifikuoti į geriau apmokamas specialybes“.

Tuo tarpu atsakymas yra labai paprastas. Ką mes visi (Valstybėje ir Diasporoje) galėtumėm padaryti, kad Lietuvoje gyventi būtų gerai, kad būtų vertinamas žmogus, kad būtų investuojama į žmogų (jo protą per švietimo sistemą), kaip į vienintelį lietuvių tautos turtą (Lietuva neturi naftos kraniuko), kad žmonės rinktųsi pačias inovatyviausias ir pažangiausias pasaulines specialybes, būtų patys inovatyvūs, ir Lietuva galėtų konkuruoti pasaulinėje rinkoje, kad visiems užtektų duonos ir niekas iš Lietuvos nevažiuotų, jeigu susikrovė lagaminus – išsikrautų, o jeigu išvažiavo, – sugrįžtų. 

Ir dar: 

– emigracija nėra nuotykis, tai yra didžiulė trauma tiek išvažiuojantiesiems, tiek pasiliekantiesiems, t.y. visai tautai,

– Lietuvai gyvybiškai reikalinga stipri diaspora – Atsarginė Lietuva. Visada buvo reikalinga, visada bus. 

Ką gi turėjau jai atsakyti?

Iš tikrųjų Amerika į negandas patekusiems lietuviams visais laikais buvo saugi pastogė ir ramybės uostas, prasigyvenimo savo butį pagerinti Lietuvoje šaltinis. Juk nuo raudonojo tvano pasitraukę lietuviai išliko, likę laisvėje be Tėvynės, ją nešiojo širdyse, įvairiais būdais veikė nepriklausomybės atgavimo kryptimi. Tik ne kokie neišmanėliai, o tikri Lietuvos priešai teigia, kad Smetona pabėgo, kad Lietuvos inteligentija be reikalo emigravo, tarsi kūjis virš jos galvos ir pjautuvas po kaklu nieko nereiškė; tai patvirtino čia likusių ministrų, karininkų bei eilinių karių ir iškilių civilių gyventojų tragiški likimai.

Atsakiau taip:

Esu viena proga parašęs: „Kur lietuvis ar jo kapas, ten dalelė Lietuvos“. Todėl nesisielokite, Jūs esat dalelė Lietuvos.

Vyriausybė iš tikrųjų kurpia susirūpinimo ir veiklos regimybę, o iš tikrųjų kiršina čia pasilikusius ir išvykusius lietuvius, jokių pastangų užtvenkti bėgančią iš Lietuvos upę nededa. Girdi, patys susigrąžinkite, nes nebebus kas uždirbti galėtų jums pensijas.

Tiesioginiai procesai vyksta lengviau nei grįžtamieji: sudėti lengviau nei atimti, dauginti lengviau nei dalinti, eiti į priekį lengviau nei eiti atbulom, o yra procesų, grįžtamojo veiksmo neturinčių. Sprogus bombai, ją sudarančios medžiagos neišnyksta, tačiau jų surinkti jau neįmanoma.

Beveik tris dešimtmečius valdžios vartėsi ir tebesivarto pertekliuje, stebėjo sprogstančią emigracijos bombą tarsi linksmą fejerverką ir staiga … „praregėjo“. Nematė lavininės emigracijos, žudymų ir savižudybių, neviltį malšinančiųjų alkoholiu.

Nuo krypties rodyklės sukiojimo ten ar atgal, keleivis savo kelio krypties nebepakeis, nes „kas tik klausė kvailo vado, tas tikrai nelaimę rado“ („Apuoko ir asilo“ moralas“). Ne kanceliarija premijomis už siūlymus „grįžkit į Tėvynę“ turi rodykle manipuliuoti, o Vyriausybė turi išgirsti mano čia paminėtos „emigrantės“ balsą.

Teisi laiško autorė kad paskelbtos iniciatyvos yra ne kas kitas kaip tautos kiršinimas. Nuo savęs pridursiu, – blogai užmaskuotas skatinimas emigruoti, nes absurdiškas veiksmas sukelia atitinkamą atoveiksmį.

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , .

33 komentarai

 1. Žemyna:

  Lietuviai išmandrėjo, nori uždirbti tiek, kiek senoji Europa savo žmonėms už darbą moka. O fon komjaunimas kilmės prasisiekėliai nepratę sąžiningai atsiskaityti už tai, kas KITŲ rankomis uždirbta. Juos lietuvių evakuacija net labai tenkina – LIEPS seimūnams priimti atitinkamus įstatymus ir prisiveš imigrantų, dirbsiančių už skatikus…
  Jau mokame vergus priverčiamiesiems darbams svetur išvežti, tai išmoksime surakintų vergų ir sau įsivežt… Ir stebinsime Europą savo šuoliuojančiu BVP. Taip pat ir šešėliniu BVP…
  Tam, beje, vergų ūkio apskaitos dokumentuose QWXinti pavardė labai pasitarnaus – pagal tokį parašymą vergo kilmės ir tikrosios pavardės taip paprastai nenustatysi, straipsnio „neprisiūsi” …

 2. Lamatas:

  manau, emigracija turi dar vieną teigiamą poveikį valdžios veikėjams. Jų rūpinimosi jais prispausti, žmonės, ypač aktyvesni, kraunasi lagaminus ir išvyksta. Jei tokios galimybės neturėtu, greičiausiai, patys eitu ir kitus kviestu į gatves ir aikštes. O gal ir grindinio akmenys lupti pradėtu.

 3. aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį:

  Lietuviškame ES pakraštyje maisto ir daiktų kainos yra bemaž tokios pat kaip vakariniame ES pakraštyje, o algos ir pensijos yra apie keturis kartus mažesnės nei vakariniame ES pakraštyje.
  __________
  Tokiu būdu Tauta varoma iš Lietuvos. Daug ženklų rodo, kad Ramūno Karbauskio vadovaujamai grupuotei tokios Tautos marinimo sąlygos yra tinkamos. _

 4. aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį:

  (2017 kovo skaičiai)
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga – 1222 eURAi (į rankas).
  ————– // —————————— miltai – 0.35 e/kg (35 eurocentai/kg).
  Lietuviškame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga – 335 eURAi (į rankas).
  ————– // —————————— miltai – 0.54 e/kg (54 eurocentai/kg).
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga ir vėl didinama kaip ir kasmet nuo balandžio mėn.
  ____
  Vakariniame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga didėja kasmet, o miltų kaina nekinta jau k_e_l_i_s metus iš eilės.
  **************************************************
  Lietuviškame ES pakraštyje mažiausia mėn. alga nekinta kelis metus, o miltų kaina didėja nuolat.
  ____
  Štai kokia yra mūsų duona kasdieninė.

  • Gustavas.:

   Gerb.gyvatvore,iš jūsų komentaro kaip tik ir matosi ,kad Jono Vaiškūno komentaras prieštarauja jūsų sudarytai lentelei.Tad kuo greičiau reikia išlydinti mūsų Tautą prie ES vakarinės pakrantės, kad gautume pigesnių miltų ir didesnį minimalų atlyginimą.Paskutiniai pralaimi.Nei terbakrauckio, nei kitokios vyriausybės didžiųjų kapitalistų norų neignoruos. Didžiuliai srautai slavakalbių darbininkų už mažesnį atlygį jau įsitvirtina Lietuvoje. Tuojau reikės darželių,mokyklų ir t.t. Storarūrės lietuvaitės ims bet ką. Atsiras mišrūnų šeimos, kurioms Lietuva tik tarpinė stotelė. Gaila, bet tautų kraustymasis vyksta.

   • Žemyna:

    Na, dėl šito būkite ramūs, „apie viską pagalvota”.
    Po mano langais sukiojasi ir mūsų ir gretimo daugiabučio vaikai. Dauguma iš mišrių šeimų, lietuvis (lietuvė) + kitatautis. Atspėkite, kokia kalba jų vaikai kalba? Atspėkite, ar moka lietuviškai kalbėti? Neturi įgūdžių ne tik kalbėti lietuviškai, bet ir nelabai supranta, kas jiems lietuviškai sakoma. Bandau keisti padėtį – su jais bendraudama kalbu lietuviškai, o man atsakyti prašau taip, kaip geba, kad ir maišytai. Tada jiems jų atsakymą išverčiu, paprašau pakartoti.
    Taigi, viskas vyksta soglasno planu.

    • Gintaras:

     Kaip būtų įdomu, jeigu kalbininkai susidomėtų ir patyrinėtų mišrių šeimų vaikų žodyną. Gal atrastų kokią besiformuojančią tarmę?

     • Žemyna:

      Kad jau sočiai to turime – net ir mišrių šeimų nereiktų. – Pakanka TV, pakanka kaimynų, kurie nepadeda tau gimtosios kalbos mokytis, netrukdomai jos nustatomomis schemomis mąstyti, ją turtinti, nes apskritai tik kita kalba ar jų mišiniu bendrauja… Pakanka, kad specialiąją literatūrą tenka skaityti ne gimtąja, bet svetima k.
      Rezultatą stebime visame pasaulyje – žmonijos ateičiai, mokslo tyrimams VERTINGIAUSIOS, seniausios kalbos ir jų prokalbės (beveik) išnyko, tad visur bujoja daugkartinio vis naujų invazinių kalbų susikryžminimo su naujoje teritorijoje rastais kalbų hibridais padariniai.
      Bėda ta, kad kalba ne tik susižinojimo įrankis. Ji ir mąstymo ,pasaulėvokos, pažiūrų formavimo, nesudarkytų tradicijų išsaugojimo įrankis. Kai žmogus auklėjamas viso to atplaišomis, kalbų „gamybos atliekomis” – ar iš jo gali susiformuoti tvirta asmenybė, „neoliberaliai” nesiblaškanti tarp gėrio ir blogio, tiesos ir melo sampratų?
      Kaip išlaikyti tautos solidarumą tikslu ją išsaugoti, kai žmogaus giminė – Babelio bokštas, kuriame kiekvienas kitaip kalba, viską savaip supranta: vieni valo dulkes nuo stalo, o kiti reikalauja „stalą nuo dulkių greičiau nuvalyti”?
      Kiekviena kalba yra pasaulio tyrinėjimo įrankis vis kitu supratimu, vis kitu kampu, požiūriu.
      Jei pasaulis matomas tik vieno mąstymo būdu – rezultatas užtruks. Vertinimas visų tautų bendromis pastangomis (kai kiekviena tauta sau būdingu mąstymu jį vertina), pasaulio mįslės įminimas paspartės. Toks kolektyvinis mįslės narpliojimas panašus į jo tyrimų iš fiziko, astronomo, chemiko, geologo ir t.t. pozicijų. Visų rezultatus sudėjus, gaunamas išsamus bendras vaizdas.

    • Gustavas.:

     Gerb. Žemyna, kai tu pasensi kas bemokins lietuviškai tuos mišrūnus. O ar beverčiant ausis nekaista?

 5. aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį:

  Lietuviškame ES pakraštyje, prie šiek tiek didesnio nei MMA dydžio, mokesčiai socialiniam draudimui yra 440 litų.
  Vakariniame ES pakraštyje, prie bemaž keturis kartus didesnio nei lietuviško MMA dydžio, mokesčiai socialiniam draudimui yra 225 litai.
  (2015 lapkričio skaičiai)

 6. aptverta spygliuota viela, Lietuva būtų panaši į konclagerį:

  Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) yra neliečiamybė ir laikytinas kaip skurdo ribos dydis. Kodėl lietuviškame ES pakraštyje NPD=541 litas, o vakariniame ES pakraštyje NPD=4284 litai???
  (2015 lapkričio skaičiai)
  ************************************************
  Lietuviškame ES pakraštyje ir vakariniame ES pakraštyje maisto ir daiktų kainos panašios.

 7. Gintaras:

  Parašysiu sensacingai, bet realiai. Astravo atominė elektrinė atplukdys radioaktyvius vandenis. Pienininkystė sugriauta, vadinasi, galime tikėtis Lietuvoje bado – 2032 – 2034 metais, kai Lietuvoje tegyvens pusantro milijono žmonių. IŠVADA: PROTINGI ŽMONĖS EMIGRUOJA.

 8. Žmogus:

  Teisingas straipsnis emigrantų gražinimo programos ir šūkiai – muilo burbulai.Sukurkit programą :5 Lietuvos miestuose pastatysit didžiules aukšto techninio lygio gamyklas su visa infrastruktūra, tada kvieskit emigrantus grįžt.
  O dabar pažiūrėkit skelbiamus reikalingų darbuotojų poreikius:šimtais reikalingi, valytojai(os), pardavėjai ir kasininkai maksimose ir rimiuose, slaugės, dar kur ne kur inžinierius, gydytojas, biuro darbuotojas. Tai ką pasiūlysit sakykim,jei atvyks 1000 emigrantų , ogi nieko, jei ir grįžta tai nesigarsindami suka atgal.

 9. Gintaras:

  Neturintys pragyvenimo šaltinio iš nevilties net savo šeimas apleidžia, kas yra nusikalstama, bet tai gyvenimo realybė. Pasižiūrėkime, kiek “našlaičių”, turinčių gyvus tėvus. O jeigu dar feministės kariauja su alkoholikais, tai tokioje šeimoje visiškai nepakenčiamos sąlygos vaikams gyventi. Policininkai dirba psichologų darbą. Senatvėje tokių žmonių laukia didelė didelė vienatvė. Bet ar tai susimąstoma, kol esi jaunas ir gali “mandravoti”?

 10. Beviltiška kovoti su valdžia, nes kaip sakė vienas senovės Romos imperijos filosofas – žmogus, kuris turi valdžią yra Dievas, o paprastas žmogus be valdžios yra niekas.

 11. D Ė M E S I O !:

  Jei teisingai išgirdau, ŠĮ VAKARĄ „savininkams grąžintame” vienuolyne rengiamos pamaldos, bus pašventintas. Kaip suprantu, laukiami visi…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: