XXI etninės kultūros seminare gilintasi į šventumo raišką tautinėje kultūroje (0)

Armėnijos Istorijos ir archeologijos instituto vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Arusiak Saakian | LNKC nuotr.

Armėnijos Istorijos ir archeologijos instituto vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Arusiak Saakian | LNKC nuotr.

Kasmet žmonės, saugantys savo krašto kultūros tradicijas, renkasi į savo „krivūlę“. Šiemet jau XXI etninės kultūros seminaras, kurio tema „Šventumo dėmuo – iš paveldėtosios kultūros“, vyko Kernavėje. Renginyje dalyvavo net 137 specialistai iš 46 savivaldybių – tai etninės kultūros centrų, muziejų, nacionalinių bei regioninių parkų etninės kultūros darbuotojai, taip pat Tautodailininkų sąjungos skyrių, amatų centrų atstovai. Juos kasmet sukviečia Lietuvos nacionalinis kultūros centras.

Paskaitas pasirinkta seminaro tema skaitė žymūs mūsų kultūros tyrinėtojai. Archeologas, Klaipėdos universiteto profesorius dr. Vykintas Vaitkevičius apžvelgė Lietuvos šventviečių raidą ir atskleidė iki šiol tebegyvą jų šventumą, tautosakininkė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Dainyno skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Bronė Stundžienė kvietė sugrįžti prie tolstančių liaudies dainos prasmių, menotyrininkas, Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotojas dr. Vytautas Tumėnas pabrėžė sakraliuosius tradicinių amatų aspektus, apie šventumą kasdienybės akivaizdoje kalbėjo literatūrologė, profesorė hab. dr. Viktorija Daujotytė-Pakerienė, mintimis apie tai, kaip vyksta šiandienos kūrėjo, visuomenės, kartų dialogas, be kita ko, ir šventumo sampratoje, dalijosi aktorius, režisierius Valentinas Masalskis, apie mūsų pasaulėvaizdį ir pasaulyje pasklidusį šventumą kalbėjo LNKC direktoriaus pavaduotoja Vida Šatkauskienė.

Šiųmečio renginio dalyviai turėjo išskirtinę progą susipažinti su viešnia iš Armėnijos – Istorijos ir archeologijos instituto vyriausiąja mokslo darbuotoja dr. Arusiak Saakian (Արուսյակ Սահակյան)  ir išklausyti jos paskaitų „Kalbantis su laiku“ ir „Protėvių dialogas su laiku“.

Seminare buvo skirta laiko ir dalykiniams klausimams aptarti: Etninės kultūros plėtros 2015–2018 m. veiksmų plano įgyvendinimą 2016 m. apžvelgė Kultūros ministerijos Regionų skyriaus vyriausioji specialistė Irena Kezienė, apie svarbiausius šio laikotarpio uždavinius kalbėjo ir į rūpimus klausimus atsakė LNKC specialistai. Seminarą užbaigė diskusija visuomet aktualiu klausimu – ko siekiame ir ką pasiekiame etninės kultūros renginiais? Savo patirtį pristatė ugnies renginių sumanytoja ir organizatorė Eglė Valentė, senosios baltiškos kultūros gaivintojas, jaukių bendruomeninių švenčių, apeigų rengėjas, muzikantas Gediminas Žilys, aktyvus jaunimo vedlys į tradicinę kultūrą, „Suklegų“ festivalio organizatorius Artūras Sinkevičius.

Seminaro dalyviams daug peno suteikia galimybė pažinti kraštą, kuriame vyksta renginys, ir perimti patirtį plėtojant istorinio paveldo ir gyvąsias etninės kultūros tradicijas. Jie aplankė Valstybinį Kernavės archeologijos ir istorijos muziejų ir Valstybinį Kernavės kultūrinį rezervatą, lydimi profesionalių šios įstaigos darbuotojų, su ekskursija apsuko ratą maršrutu Musninkai–Čiobiškis–Gelvonai–Liukonys, pasivaikščiojo ir po Kernavės miestelį. Širvintų kultūros centro etninės kultūros specialistė Laima Bikulčienė seminare išsamiai pristatė rajono etninės kultūros veiklą, o vakarais visi maloniai vakarojo dainuodami, šokdami su Širvintų krašto muzikantais, Širvintų kultūros centro folkloro ansambliu „Gojus“, Gelvonų folkloro ansambliu „Savingė“, Čiobiškio dainininkėmis.

XXI etninės kultūros seminaras Kernavėje | LNKC nuotr.

XXI etninės kultūros seminaras Kernavėje | LNKC nuotr.

Seminaro dalyviai ir rengėjai nuoširdžiai dėkoja Širvintų rajono savivaldybės administracijai, Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijai, kaimo turizmo sodybai „Kernavės bajorynė“ ir ypač Širvintų kultūros centrui bei jo darbuotojoms už didžiulį indėlį organizuojant renginį, už puikias darbo ir poilsio sąlygas, už nuoširdumą, rūpestį ir dėmesį.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: