V. Rubavičius. Konservatoriai pradeda ir… pralaimi? (23)

Vytautas Rubavičius | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vytautas Rubavičius | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Po pirmojo turo partijų ateitis daugeliui atrodė jau aiški: konservatoriai su liberalais gauna daugumą, tad jie ir formuoja vyriausybę, o žalieji valstiečiai imami koalicijon mažojo brolio teisėmis. Todėl konservatorių lyderis ir jo nekantriausi rėmėjai jau galėjo švęsti skambų sugrįžimą valdžion, kurį laimina pati Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Liberalams toje koalicijoje turėjo atitekti nemaža valdžios pyrago dalis jau vien dėl to, kad be jų konservatoriai negalėtų imtis didžiojo brolio vaidmens.  Žaliesiems valstiečiams net su geriausiais prognostiniais rezultatais – na, apie 40 mandatų, – tektų imti tai, kas duodama. Tad beliko sulaukti antrojo rinkimų turo pabaigos, o per tą laukimo laiką įsigyventi į naujus pagrindinius valdžios vyrų vaidmenis. Tačiau rinkimų rezultatai ne tik sumaišė visas kortas, bet paprasčiausiai šokiravo. Labiausiai – konservatorius. Rinkėjai pasirodė esą sukaupę didžiulę neapykantą vadinamosioms sisteminėms partijoms –  neįtikėtinai drausmingai sudalyvavo antrame rinkimų ture ir nubalsavo prieš konservatorių ir socialdemokratų kandidatus.

Dabar jau galima numanyti, kad pirmieji atsitokėjo žalieji valstiečiai ir ėmėsi įgyvendinti savąją koalicijos formavimo strategiją, kurią iki tam tikro laiko turėjo įvairiai maskuoti. Kokia ta strategija? Suprantama, ji nėra užrašyta jokiuose popieriuose, o ir žinoma tik patiems patikimiausiems partijos atstovams, tad lieka bendresnį vaizdą susidaryti iš viešumoje pasklidusių detalių, kurias jungiant ryškėja tam tikra logika.

Pirmiausia paklauskime savęs – ar žaliesiems valstiečiams po tokio laimėjimo būtų praktiškai naudinga koalicija su konservatoriais? Visiškai nenaudinga. Kodėl? Dėl daugelio priežasčių. Konservatoriai yra labai patyrusi valdžios partija, kuri niekaip nesutiktų groti antruoju smuiku, net jei jai tektų prisiimti tokį vaidmenį. Tad ne tik derybos, bet ir santykiai koalicijoje – nesiliaujanti įtampa. Juolab kad konservatoriams už nugaros – pats Vytautas Landsbergis ir Prezidentūra. Neinant į koaliciją su konservatoriais – abi šios figūros atsiduria šone. Su konservatoriais jokios realios permainos neįmanomas – net kalbėdamas apie Lietuvos grįžimą į vakarietiškos demokratijos kelią Andrius Kubilius nė žodžiu neužsimena apie demokratijos plėtojimą Lietuvoje, nes yra vakarietiškos demokratijos principų diegimo priešininkas. Jam nereikalingas nei tiesioginio atstovavimo lauko plėtimas savivaldoje, nei visuomenės dalyvavimas vykdant teisingumą. Didžiausia demokratija, kaip galima suprasti iš plačiai nuskambėjusių pasisakymų, – laimėjusių partijų lyderių tikrinimas specialiųjų tarnybų „prietaisais“. Kitaip tariant, „pažymų“ demokratijos plėtra aukščiausiu politiniu lygiu.

Tačiau laimėjusieji niekaip negalėjo atvirai tokios strategijos dėstyti, nes daugelis laukė jų ir konservatorių jungtuvių. Abi partijos, atrodė, tokių jungtuvių ir siekė. Tačiau konservatoriai nutarė pasibranginti – parodyti savo derybinį „kietumą“ ir politinę patirtį. Galima numanyti, kad jaunajam jų vedliui sunku buvo atsikratyti įtikėto laimėtojo vaizdinio, kuris neleido greitai „nusileisti ant žemės“. Šiuo atžvilgiu labiau būtų pravertusi ne senųjų konservatorių patirtis, o politinė vaizduotė. Žalieji valstiečiai nesnaudė – Ramūnas Karbauskis subtiliai provokavo konservatorius, ypač jų vadovą. Juolab kad konservatoriai ėmė ir pamėtėjo rinkimus laimėjusiems puikią kortą – užsispyrė derybose dalyvauti jungtinėmis pajėgomis – kartu su liberalais. Tačiau Karbauskis jau nesyk buvo išsakęs savo nuomonę, kad su liberalais dėl aiškių vertybinių skirtumų – na, kad ir gėjų partnerystės bei gyvybės apsaugos klausimais—nebendrausiąs. Tad žaliesiems valstiečiams beliko tik lenkti savo pusėn, o jau viešumoje visiems matėsi, kad patys konservatoriai neina koalicijon. Jei pas Prezidentę pirmojo pokalbio nuėjęs Gabrielius Landsbergis būtų pasakę, kad sutinkąs dalyvauti koalicijoje be jokių išankstinių sąlygų – Lietuvos politinė scena būtų kitokia. Suprantama, vargu ar jiems būtų pavykę valdžios pyrago atsiriekti tiek, kiek norėtųsi, vis dėlto konservatorių partija būtų įgavusi daugiau galimybių stiprėti atsinaujindama. O dabar gali tekti dar ketverius metus trinti opozicijos suolus, bandant numaldyti vidinio skilimo ir nepasitenkinimo židinius. Žaliesiems valstiečiams vertybiškai visiškai tiko krikdemiškasis konservatorių sparnas, tačiau niekaip netiko Landsbergio vedamas atsijauninusiųjų – jame visiškai neliko konservatyviųjų vertybių. Ne tik Landsbergis, bet ir kai kurie kiti jaunesnieji atvirai dėstė savo palankumą gėjų santuokoms, naujiems lytiškumams. Galima numanyti, jog kaip tik šis vertybinis poslinkis privertė nuo jų nusisukti didžią dalį konservatyviųjų kauniečių.

Socialdemokratams beliko tik palūkėti. Išgyvenę stiprų į nokautą panašų nokdauną, jie puikiai suvokia, kad gaiveliotis geriau būnant valdžioje. Juk gyvenimas šiais rinkimais nesibaigia – ne už kalnų savivaldos, merų, taip pat ir Prezidento. Valdanti partija visokiuose rinkimuose turi tam tikrų pranašumų. Kitas dalykas, buvimas valdžioje padeda išlaikyti ir tam tikrą suformuoto valdininkijos tinklo dalį. Šiuo atžvilgiu ne tiek jau svarbu, ką pavyks iš Karbauskio išplėšti, – žvirblis rankoje vis geriau nei opozicijoje „imtis“ su kitais pralaimėjusiais. O konservatoriai juk neturi savo rankose jokio didmiesčio, tad šiuo atžvilgiu net nelygintini su Vilnių ir Klaipėdą valdančiais liberalais. Boikotuoti žaliuosius valstiečius didžiosioms partijoms gali būti pavojinga – juk pakartotiniuose rinkimuose jos apskritai gali būti nušluotos kaip savanaudiškai trukdančios Lietuvos atgimimui.

Politinėse dėlionėse daug netikėtumų. Tad ir į konservatorių rankas gali netikėtai patekti stiprus koziris. Tačiau kol kas jų lyderių kalbose daugiau dejonių laukiant aukštesnių instancijų malonės. Atrodo, kad jiems lieka vienintelė viltis – ponios Pažymos pasirodymas. Tam pasirodymui būtinas „įsakymas iš aukštybių“. Tačiau tokiu atveju nesunku numatyti politinę krizę. Kam ji būtų naudinga vis didėjant Rusijos grėsmei ir vis daugėjant darbų su mūsų kariniais partneriais? Manau, atsakymas aiškus. Tad visiems yra apie ką pagalvoti prieš kimbant vieni kitiems į atlapus. Nereikia ir didelės vaizduotės suvokti, kas rinkėjų akyse pasirodytų esąs kaltas dėl tokios Lietuvai visokeriopai žalingos krizės.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

23 komentarai

 1. Juozas:

  “vienintelė viltis – ponios Pažymos pasirodymas. Tam pasirodymui būtinas „įsakymas iš aukštybių“. ” – GERAZZZ

 2. Geriau jau autorius būtų ėmęsis aiškinti, kaip galėjo liberalais „tapti“ dauguma kaime gyvenančių rinkėjų, išrinkusiųjų net 5 liberalus iš šešių, kurie varžėsi vienmandatėse apygrdose pakartotiniame balsavime. Juolab, kad nei Vilniuje, nei Kaune nebuvo išrinktas nė vienas liberalas. Štai mįslė, kurios įminti dar nesiimta iki šiol, nors tai meta šešėlį rinkimų rezultatams apskritai. Visiška tyla…, nors tai – viešasis intersas, taigi aiškintis, ar jis nepažeistas yra pačios prokuratūros pareiga, juolab tokiu atveju, kai liberalų lyderiui iškelta byla įtariant kyšininkavimu ir kai nerasi žmogaus tuo nesipiktinusio.

 3. lyvis:

  Pastebėjau tokį dėsnį kai kurie nešioja odinius apdarus kepures, švarkus ir t t aišku nevisi bet kai kurie priklauso stribų klanui nusiteikia prieš Lietuvą, konservatorius. Su savo rašliavon galima įtarti prie jų priklauso ir Rubavičius. lyvis

 4. Diedas:

  Konsevatoriai turėjo daugumą ir valdė tik dvi kadencijas. Pirmajį kartą jų valdymas sutapo su rusų, antrajį su Pasauline krize. Pastaruosius ketverius metus valdė ne koncervatoriai. Jie buvo opozicijoje,pralaimėjusiūjų vietoje. Ir dabar nelaimėjo. Jų stovykloje niekas nepsikeitė. Jų pralaimėjusiais negalima vadint. Pralaimėjo tie, kurie buvo patraukti nuo lovio.
  Lietuvą valdę komunistai prakišo juodai, beveik sausu rezultatu. Prieš ketverta metų jų rinkimų kompanija buvo pati įspūdingiausia iš visų. Tiek melo, tiek skiedalų ir tokiais kiekias dar niekas nebuvo skleidęs ir vargu ar ateityje išdrys.
  Realybėje vietoj šimtų tūkstančių darbo vietų, turtingų pensininkų, viskuo aptekusių bedarbių, sugražintos praeities ir laimingos jaunystės, buvo tik prastumtas Baltarusijos AE projektas ir pasirūpinta pirmiausia savais senais partiečiais,oligarcais ir privatizuotojais.

 5. Diedas:

  Koncervatoriai biedniokų partija neturinti jokios įtakos tam kas vyksta Lietuvoje, todėl ant jų kariami visi šunys. Kas turi pinigų, valdo žiniasklaidą ir daro įtaką valdžiai, lojimu ant nustekentų “koncervų”uždengia savo aferas.
  Pastarieji straipsniai tą puikiai įliustruoja. Pralošė komunistai. Juos keičia milijonierių ir kremliaus remiamas neaiškus darinys su dar neaiškiasniais tikslais, bet puolami koncervatoriai.
  O jie turėtų būti pavyzdys. Per savo trumpą valdymo laikotarpį turėjo tvarkytis krizių sąlygomis, bet į Lietuvą ėjo investicijos, buvo kuriamos darbo vietos, vyko kažkokie pokyčiai. Ir svarbiausia, jie nekelklupčiavo prieš Kremliaus vykdomą “švelnią” kaimyninių šalių užvaldymo politiką.
  Už tokį požiūrį dabar tenka brangiai mokėt.
  Labai ryškus žiniasklaidos parsidavėliškumo pavyzdys yra Kaunas.
  Kol valdė Kupčinskas, visa žiniasklaida su visais politologais ir samdomais komentatoriais dergė šį miestą išsijuosdami. Kas tik norėjo išsivemt, tai galėjo padaryt ant Kauno.
  Bet tik valdžią paėmė Maskvos remiamas oligarchas, Kaunas tapo gražiausiau miestu Lietuvoje. Apie jį tik teigiamos žinios. Kas nepritapęs prie nudienos politikos pabandė tuo pačiu stilium pakritikuot naujajį merą, atsidūrė teismuose.

  • Juozas:

   Ar Tamsta buvai Kaune. Kai valdė Kupčinskas gatvės buvo protu nesuvokiamos. Kaip Rusijos provincijos miestelyje. Milicnikas, oligarchas, vatnikas – kaip ten iš bejėgiškumo vadinat dar mokantį DIRBTI merą – gavo pinigų iš Maskvos ir gatvių tiesiog nepažinti.

  • lietuvis:

   dieduk, tavo savaičiojimus žino daug kas, gali grįžti į Globos namus, biezdariau

  • S:

   O kur įrodymai, kad kažkas yra “kremliaus remiamas” arba “Maskvos remiamas”? Ar jau visi, kurie nepritaria konservų partijai, yra “kremliaus remiami”? Su šmeižtu jūs toli nenuvažiuosit.

   • lietuvis:

    bet nereikia melstis ir oligarchi Karbauskiui, kuris plėtoja verslą Rusijoje, vadinasi, įtinka Maskvai, jaM NETAIKOMOS SANKCIJOS IR KT. Jeigu čia kai kurie įniršę ant koncervų, tai dar nereiškia, kad VŽS ar socdemai baltutėliai (šitie tai tikri parsidavėliai ir batlaižiai). Būkit išmintingi, juk Alke suisirinkę žmonės su patirtim, vėtyti ir mėtyti, tai kodėl jie taip nekenčia tų, kurie atvedė į Nepriklausomybę? Su Vėlinėm! (bet čia kai kas sakys, kad tai kryžeivių šventė).

    • Kemblys:

     Į nepriklausomybę ‘atvedė’ Sąjūdis M. Gorbačiovo persitvarkymo politikai remti. Rusai skaldė tsrs ir tam ruošėsi iš anksto.

     • lietuvis:

      kas kas kas???- “Sąjūdis M. Gorbačiovo persitvarkymo politikai remti”? Tai Sąjūdis rėmė Gorbačiovą, o dabar Lietuva kviečia jį liūdyti teisme dėl Sausio 13-os? kažkokios nesąmonės. Jau geriau, Kambly, kalba domėtumeis…

      • Kemblys:

       Sąjūdis buvo SUKURTAS 1987 metais, o Lietuvos nepriklausomybė buvo paskelbta 1990 metais.

       Kiek tau metukų, ‘lietuvi’? Ar manai, kad tsrs laikais galėjo kurtis sąjūdis be kgb palaiminimo?

      • psl. 27
       http://antologija.lt/pdf/20.pdf
       “Trūskimės, broliai! Iš tos sėklos, kurią mes Lietuvoj išbarstysim, išaugs gražūs vaisiai. Kada jau mes į dulkes pavirsim, jei lietuviška kalba bus tvirta pastojus, jei per mūsų darbus Lietuvos dvasia atsikvošės, – tąsyk mums ir kapuose bus lengviau, smagiau ilsėtis, o mūsų dvasios gėrėsis savo darbu draugystėje mūsų prabočių, stiprių Lietuvos apgynėjų ir mylėtojų”!

       Šiais metais užmegzta korespondencijos ryšiai su J.A. Višteliausku ir J. Mikšu, su kuriais kiek vėliau sutarėme įsteigti laikraštį “Auszrą”. Apie įvairius reikalus ir įvairiems žmonėms parašyta metų bėgyje 118 laiškų.
       ***
       Bulgarijoj 1880-1882 m. gyvendamas uoliai susirašinėjau su prof. Kuršačiu Karaliaučiuje, Einariu, Šernium, Jakobu Klaipėdoje, prof. Völkeliu, Reyländeriu – Tilžėje, J. Mikšu – Virkytuose, J.A. Višteliausku – Orlinece, M. Akelaičiu – Paryžiuje, J. Miklaševičium – Heidelberge, vėliau Paryžiuje, Jasinskiu, Aglinskiu – Maskvoje, Petru Kraučūnu – Peterburge, vėliau Marijampolėje, Dagilium – Sumy’je, Petru Vileišiu – Belgijoj, kun. S. Narkevičium – Gelgaudiškyje, vėliau Punske, Miliausku – Rygoje, karininku Smilgiu – Kaune, M. Davainiu-Silvestravičium – Davainavoje, d-ru V. Pietariu -Ustiužnoje, Kybelka ir k.

       Sąjūdis Sąjūdžiu, Jonas Basanavičius visoj atminty (nors ir nepripažintas lig šiol! kaip pirmasis atkurtos mūsų Valstybės Vadovas, valandų eigoj po Nepriklausomybės Akto
       į s i g a l ė j i m o, vadovavimą jau atkurtai ir viešai pasauliui parašais patvirtinus tai – Laisvai Lietuvai vest iš vokiečių-rusų glėbių perdavęs Antanui Smetonai, – kitam, jau antram Mūsų
       vadovui po Vasario 16 d. Akto a k i m i r k o s), su visa savą aplinka, savais “Auszros” ir jau Aušra valstybei į v y k i n t o s
       aplinkos bendruma, nuo pat pat “””Op Op Nemunėlio atkrantės, kur ILGUVOS šventviete perneš vandenį Nyka, su tuo
       pat Andriaus Vištelio-Višteliausko atminimu užatlantėse
       …pereik, tiesiog, tiesiog gryn paprastutėlaičiais Vėlių varteliais,
       tarpe…
       k o p l y t s t u l p i ų Jonui Kriaučiūnui ir Stasiui Šilingui
       (iš kurios pusės visai tas pat,
       kaip ir Vyčio mūsų krypties,
       – pirmyn…tik).
       Ir tikėk tuo labiau, j u o labiau,
       be įrodymo ar rodymo SAU.

       Tik …širdyse ir atveri – Vėlių
       vartelius. Ilgėjimo…tikėjimo.

     • Lamatas:

      kažkodėl labai jau slepiamas tas pirminis sąjūdžio pavadinimas…..deja tiesa yra tokia .ir ne sąjūdis vedė Tautą į nepriklausomybę, bet Tauta stūmė jį ta linkme …..

    • Juozas:

     va, būtent, kad visi tie politikai beveik vienodi – vieningai apvagia Lietuvą. Na, beveik visi. Ir susivienija žaibiškai prieš “baltą varną”. Dabar tai Karbauskis.
     Kokių tik nesąmonių apie jį :
     * brolis Maskvoje ir Maskvai dirba. Tai tiesa 100 procentų. Teatro režisieriumi. Tie berašantys taip “politologai” – anei žodžio apie Karbauskio spektaklius.

     *biznis Rusijoje. Net jei taip – tai kas čia baisaus? Putinas neamžinas gi. Kiek žinau tas biznis – perka iš Rusijos salietrą. Kol kas dar nerašo – bomboms.
     Atsiminkit, po velnių suomius. Jų veiksmus 1940 ir 1946 metais. Valdant Stalinui.
     Tik “raudonojo Stalino pakaliko” Prezidento Kekoneno veiksmų dėka Suomija, smetoniniais laikais skurdesnė už Lietuva, tapo tokia, kokia yra – TURTINGA.

     * kitas reikalas – Karbauskio tūkstančiai ha. Čia rimtas reikalas – iš kur, už ką, bet manau tikrino šitą jau ir ne kartą. Kubiliaus prašymas VSD patikrinimo – tiesiog nepadorus – juk tuos ha tada ir supirko, kai Kubilius premjeravo.

     * Masiulio Eligijaus tūkstančiai – ir arkliui aišku kieno ir kam. Bet garas bus nuleistas pagal AMB “vsio zakonno”

     *Dėl Vėlinių. Man labai nekokį įspūdį padarė tai, kad Prof.Landsbergis velionio Prezidento Brazausko laidotuvėse nesiteikė sudalyvauti.

     Juk bent kiek protaujančiam asmeniui aišku – jeigu 1991 metų pučas būtų tikras, pagal “geriausias” 1937 metų ir ankstesnes tradicijas ČK/OGPU/NKVD/KGBistai būtų pastatę prie sienos abu – ir Tatą ir AMB.

     Nesugebėjo Profesorius per save perlipt ir tuo pačiu nors kiek mus suvienyti.
     Deja.

 6. Pikc:

  Et, tie libkonų fanatikai… 🙂

 7. Kęstutis:

  Rubavičius kaip ir teisingai apibendrino rinkimų rezultatus, bet taip niekas ir nepastebėjo pgr. priežasties – dėl ko pralaimėjo konservatoriai?… Konservatoriai užmiršo prisisegti “Neužmirštuoles” :)…

 8. Balys:

  Tegul sėdi ausis suglaudę liberalūs konservatoriai ir neprovokuoja nestabilumo valstybėje. Reikia netrukdyti formuojant koaliciją ir pozityviai prisidėti būnant opozicijoje. Bet Landsbergiai nerimsta, tikriausiai kuria planus, kokias pažymas reikia sukurpti.

 9. Diedas:

  Kauno merų pasiketimo istorija labai ryškus pavyzdys kaip pasikeičia žiniasklaida sulaukusi kremliui palankaus veikėjo.
  Bet už Kauną daug daugiau puolama Palanga. Daugelis tautiečių užsienyje ir didžioji dalis Lietuvoje paklausti apie Palagą pradeda svaičiot apie girtus budulius, betvarkę, kosmines kainas ir t.t.
  Iš tikrūjų, Palanga dar niekada nebuvo tokia tvarkinga kaip dabar. Ir su kiekvienais metais gražėja.
  Esu matęs nemažai kurortų. Kiekvienas savitas, Palanga turi savo veidą ir jis nusipelnė labai gero įvertinimo. Lietuvoje aplamai švaru, nes žmonės neapsileidę, bet Palanga tviska ir kainos visai ne kurortinės. Basanavičiaus gatvėje dienos pietus gali suvalgyt už tiek pat, kiek ir bet kurioje rajoninėje valgykloje. Už dvi dešimtis eurų išsinuomot tvarkingą kambarį dviems su galimybe gamintis valgį.
  Bet žiniasklaida taip tautai nudrožusi smegenis kad niekas tokias žodžiais netiki.
  Kol nuvažiavę neįsitikina savo akimis ir supranta kaip žiauriai buvo apgauti.
  tai gyvas pavyzdys, kaip lengva galima mulkinti žmones sutartinai kartojant melą.
  Vyksta tai todėl, kad Palangos meras neįtinka Lietuvą valdančiai gaujai. Jeigu per sekančius rinkimus išriks kokį nors milijonierių kremliaus klapčiuką, Palanga kaip ir Kaunas iš bjauriojo ančiuko per vieną naktį pavirs gulbe.

  • S:

   Kiek suprantu, tai Palangos meras turbūt yra konservatorius? 🙂 Įdomu, o kodėl visa Lietuva nesutvisko, kai konservai valdė 08-12 metais? Ar po to jų neberinko todėl, kad Lietuva pavargo nuo savo grožio? 🙂

   • Pikc:

    Geras komentaras! 🙂
    Apskritai, pasižiūriu aš į “konservus”, vis drožiančius tą pačią plokštelę “kas ne su libkonais – tas rusū agentas”, paskui pasižiūriu į “vatnikus”, lygiai taip pat drožiančių savo “gėjropos/amerikosū klapčiukū” plokštelę – ir nelabai įžiūriu skirtumo. O sykį išgirdau smagų epitetą – “konservatnikai”. Ir nepasakysi, kad netinka. 🙂

 10. Juozas:

  Labai įdomu, tiesiog Velniškai įdomu- ką pasakys kolegos, pasivadinę keisčiausias, na, įvairiais vardais – Kažin, Diedas, lyvis, lietuvis, ir tikras lietuvis, Kemblys, Pikc …. jei aįš pareikšiu:

  Vienintelė nesusitepusi korupcijom partija – Lenkų rinkimų akcija, ar kaip ten vadinasi ta Tamašausko nukrypėlio partija. Valdo jau keli dešimtmečiai patį didžiausią respublikoje Vilniaus rajoną – ir jokio skandalo,

  Kaliegos, išvardinti ir neišvardinti, pakomentuokite.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: