L. Petkevičiūtė. Rudens lygiadienio dieną Neries krantai švytėjo baltų vienybės ženklais (nuotraukos) (25)

Rugsėjo 22, Vilniuje, švęsdami rudens lygę ir baltų vienybę, susirinkome prie šventos mūsų upės Neries, kad jos tėkmė primintų mums nepaliaujamą laiko tėkmę, o du jos krantai – mūsų, gyvųjų, pasaulį ir Dausas, kur iškeliavo anie milžinai ir kūrybos galiūnai, mūsų protėvių protėviai.

Dausų krante šį kartą pleškėjo septynetas ugnies stovylų kovose kritusioms baltų tautoms atminti: KURŠIAMS, ŽIEMGALIAMS, SĖLIAMS, GALINDAMS, PRŪSAMS, JOTVINGIAMS (kitaip DAINUVIAMS, POLEKSĖNAMS, SŪDUVIAMS) ir toms, kurių net pavadinimų nebeprisimename. Stovylas sukūrė skulptorius Vytautas Musteikis.

Gyvųjų krante Pasaulio, kitaip Gyvybės, medžiais buvo pagerbti vis dar gyvuojantys lietuviai ir latviai.

Latvių skulptoriai Karlis Ilė, Maja Punculė ir Karlis Krols pagamino nuostabų atminimo ženklą, atkilusį iš praamžės latvių Dievturybos, vardu Austras koks (Aušrinės medis). Šis amžinai ataugantis, svajomis ir godomis dangų remiantis milžinas yra ženklas, kad po tamsiausios nakties vis tiek išaušta rytas ir kad kiekvieną žūtį lydi nauja gimtis.

Trys to medžio lajos žymi požemį, žemę ir dangų, o keturios virtinės šakų – keturis metų laikus, keturias pasaulio kryptis, keturis žmogaus gyvenimo tarpsnius.

Lietuvių skulptoriai Kęstutis ir Vytautas Musteikiai savo ruožtu aukojo lietuvių Pasaulio medį – skirtingus pasaulius jungiančią praamžės lietuvių Lietos (vienovės) jungtį, mįslingąjį Lietos tiltą tarp gyvųjų ir mirusiųjų. Tai įmantrus, raitytas, visokia gyvastim knibždantis vešlus gražuolis, žymintis prigimtinę, iš protėvių prabaltų paveldėtą lietuvių Lietą – vienovę su gamta: žemės gelmes siekiančios to medžio šaknys glaudžia roplius ir šliužus, po vandenis, tas šaknis skalaujančius, plauko žuvys, apie galingą medžio kamieną glaustosi žvėrys ir žmonės, o jo šakas svarina aibės įvairiausių sparnuočių.

Nešinas visais, kas tik gyvas, tasai medis randa vietos ir mirusiųjų vėlėms saugiai nutūpti, kai per apeigas jos aplanko mus tuo metu, kai jas minime.

Pagaminti meno kūrinį, sudėti į jį savo išmonę, širdį, skirti jam nemažai laiko, jėgų ir kantrybės, o paskui sudeginti jį, kad trumpam plykstelėjusi liepsna pakerėtų apeigos dalyvius, pakylėtų jų dvasią – tokia tapo šių dienų Lygės ir sykiu Baltų vienybės apeiga, tokia jos auka.

Tenuskaistina ji mūsų, gyvųjų, širdis, tepripildo jas dėkingumo už tai, kad vis dėlto esame, kad tebeturime save ir per mus atgyjančius dievotus protėvių pradus ir papročius. O labiausiai už tai, kad iš viso to, ką pelnėme, ką paveldėjom ar patys kada nors sukūrėme, iš visos buvusios didybės ir platybės brangiausia taip ir liko su mumis: dievų skirta Ugnis, Kalba ir Žemė.

Tad vis dar kalbėdami savo Šventąją Kalba, tvirtai stovėdami Šventojoje savo protėvių Žemėje ir nepamiršę dievų dovanotos Ugnies šventumo, skaistinamės Ugnimi, ja pagerbiam ir ją Užkurdami dėkojame.

Kategorijos: Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos, Skaitiniai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

25 komentarai

 1. suduvis:

  Tai nera kazkokiu niekada neegzistavusiu baltu zenklai,tai yra Aisciu ir Venedu zenklai. Veliau,visus bendrai,Romenai vadino Vandalais. Venedai buvo pagrindine Vandalu gentis, todel galite ir Vandalu zenklais vadinti.

 2. neziniukas:

  Pridedu jums ,kad jus galetumete paskaityti,kas tuo metu priklause Venedams – Aisciams.
  https://books.google.de/books?id=d-RCAQAAMAAJ&pg=RA1-PA193&dq=Aestyer&hl=de&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=Aestyer&f=false

  https://books.google.de/books?pg=RA1-PA193&dq=Aestyer&redir_esc=y&id=d-RCAQAAMAAJ&hl=de&output=text

  Be to ,galite dirstelti i viso to likucius:
  https://de.wikipedia.org/wiki/Kreis_Dithmarschen

  https://de.wikipedia.org/wiki/Provinz_Pommern#/media/File:Wappen_Preu%C3%9Fische_Provinzen_-_Pommern.png
  – Siulau sulyginti Vytauto karuna su Pommern herbe pavaizduota karuna.
  -https://books.google.de/books?id=WHUEAu9sjuoC&pg=PT113&dq=Lituanos+atque+Ruthenos&hl=de&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=Lituanos%20atque%20Ruthenos&f=false

 3. neziniukas:

  Jokiu problemu nematau , naudokite ka tik jus norite. 🙂 O kas del barbaro ,yra labai grazus moteriskas vardas Barbara,na o vyrisko tokio dar negirdejau ,tad palikime siandien ta tema barbaras ir eikime ilsetis. 😉 Gal ryt dangus kitaip atrodys….

  • neziniukas:

   Malonu ,kad jus tokia maloni Liūne 😉
   Tik noreciau jus patikinti,kad tai nera jokie svaisciojimai,tai yra sena mokslininku pripazinta istorine medziaga ,kurios mums, musu paciu istorikai, del kazkokiu man neaiskiu priezasciu, ant lekstutes nepadeda… Juolab jums to ant lekstues nepades ir tie,kurie iprato niekuo nesidometi ir patogiai priimti viska taip,kaip kad siandien jau yra “atsijota ir ant lekstutes padeta”. Kada ismoksime savarankiskumo ?

 4. Klodas:

  Baltų pavadinimas neatsiejamas nuo Baltijos, todėl įvardijimą baltais prisiėmė mūsų kalbininkai, kad atskirtų nuo slavakalbių. Daukantas, aptardamas Lietuvos vardo kilmę pagal Plinijaus raštų antrame m.e. amžiuje pažymėtą „latovici“ specialiai pažymėjo šaltinį (Plinijus, Hist.,lib. IV.cap. 25.). Tai jautru, nes Lietuvos ir Latvijos pavadinimo kilmę žymi nuo deivės Latos, bet tai dėl slavofilų priešpriešos nutylima, nes šis nurodymas atskleidžia, jog II a. Europoje slavų dar nebuvo.

  • neziniukas:

   Nezinau kaip gerai ta Lata pazinojo Romos imperatoriai 🙂 ,bet Lietuva – Litua, jie pavadino del paprastesniu priezasciu.

   https://www.frag-caesar.de/lateinwoerterbuch/Litus-uebersetzung-2.html

  • LosAngeles:

   Tokiu atveju baltai- tai ir danai, suomiai, ir … neverta plestis, nes tai nesamone. Baltais pavadinio, nes norejo kazka israsti. Kam kazko ieskoti, jei tai jau yra atrasta? Vis bandote atrasti dvirati, kai juo kazkas jau seniai vazineja? Kaip pavadinti toki zmogu pasiklauskite bet kurios mazarastes kaimo bobeles (senuko), neminesiu to zodzio. Ir kazin ar baltu ‘autorius’ save tokiu laike, greiciausiai tuo vardu pavadintas isizeistu. Mokslininkas gi buvo (keista kad mokslininkais vadinami zmones, nematantys kad tai jau yra ir toliau ‘kuriantys’… 🙂 ). Taigi, mokslininkas tikrai nebuvo kva…. (sakiau neminesiu, atsiprasau), kam jis visgi uzsieme dviracio ‘isradimu’? Savanaudiskame pasaulyje telieka vienas motyvas, apibudinamas paprastai: ziurek kam tai naudinga 🙂 Ziurekime ka turime: lieka garbingi vardai ir (gal net svrabiau uz vardu) – teritorijos, kurios pasirodo… taigi ‘isskonno slavianskije’ (germanskije) zemes. O kas tie baltai, jei jie tik 19a. viduryje atsirado? Vienos pelkes kelios genteles…
   Tiksla Neselmanas, panasu, turejo labai paprasta: iteisinti teritorines ir kulturines pretenzijas ir sumenkinti senaji ir garbinga teritoriju valdytoja. Tuo laiku tai nebuvo itin sunku, kadangi senasis valdytojas ‘sedejo po padu’, ir jo sumenkinimas naudingas buvo visiems aplinkiniams: vokieciams ir rusams (lenkams taip pat). Dabar mes patys save taip vadiname ir tuo didziuojames!!!
   Is tikruju tai pats pavadinimas kaip nebuvo. Gal ir neblogesnis uz visus kitus, bet… ji tegalioma vartoti bendrame kontekste, tai yra kaip teseja senuju vardu. Tik tokioje sviesoje jis tegali buti naudojamas. O tam musu istoriografijos mokslas turi aiskiai ivardinti kad tai naujadaras, ir kad musu proteviai buvo vadinami ilgus amzius iki to visai kitais vardais

   • neziniukas:

    Didziausia problema yra ta,kad didzioji dauguma to nebesupranta,o suprantatys ir galintys suprasti ,nebenori nieko keisti… Lietuvoje vyke sukilimai pries “Carine Rusija”,ginklai sukileliams gabenami laivais is uzsienio,po 1831 sukilimo pralaimejimo,dalies sukileliu pasitraukimas i Prusija… Kaip manote,kieno tai zaidimas buvo ? Nejaugi tik paciu lietuviu,ar lenku ? Ir stai staiga ideja Fix! Suduviai =Suvalkai,Lietuva = Baltai ! Ir sukilimu daugiau jokiu kaip nebuta ….Kaip po 1794 metu sukilimo Prusijos ir Rusijos Vyriausybes susitare,taip manau ir po 1831 metu sukilimo ivyko lygiai tas pats,o lenkai kaip ir visada – sulindo giliai giliai …. Stai ir turime siandien ,ka turime ….

    • LosAngeles:

     Taip, labai liudna kad galintys keisti nenori ar nemato prasmes. Atsiranda kazkokie po to ‘genai’, kazkoks supratimas kad tai ‘kalbines grupes pavadinimas’…
     Pavadinimas ‘baltai’ is tos pacios serijos kaip ir kiti naujadarai. Dabar gi labai populiaru ‘tolerancija’, ‘homofobija’ ir pan. naujadarai. Tai tusti zodziai, nenesantys jokios informacijos (kol kas). Taip buvo ir su aptarinejamu terminu ‘baltai’. Tiems laikams jis buvo ‘tuscias’, tabula rasa, ir jo uzklijavimo tikslas tikrai ne rupestis ar beribe meile musu pavergtai tautai. Siai dienai jis jau nera tuscias, matosi idirbis. Paseta sekla sudygo. Bet per ta ‘idirbi’ jau nesimato kas buvo pries tai, jis uzstoja gyli. Ir gaunames tokie lyg pakabinti ore: is vienos puses kazkas buvo, is kitos puses mes kaip ir tik nuo 19a. atsirade. O tuo laiku tai- jau Rusijos imperija. Vat ir uzgincyk zmogau, kad ‘pribaltika- eto slavianskije zemli’. Ir tokiu ‘istoriku’ pilna (bent jau rytuose, pradedant Zadornovu ir baigiant Zirinovskiu 🙂 ) Beje, slavai panasu tokiu pat metodu idiegtas terminas, kazkada tuscias naujadaras dabar jau su idirbiu
     Teisingai rasote ‘turime ka turime’. Labai idomios jusu nuorodos, gaila vokiskai nelabai suprantu, tai tik pavirsutiniskai galiu perzvelgti. Bet islikusiu ziniu dar yra, akivaizdu… Ar atsiras galiunas kad jas ‘pakeltu’? 🙂
     Del naujadaru ir pervadinimu, tai panasu yra pakankamai senas triukas politiniams tikslams siekti, ir atidziai zvelgiant i praeiti panasu mes ne pirmieji (aisku ir ne paskutiniai) patyre ant saves ‘propagandos masinos’ darba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: