V. Landsbergis. Dar vienas 25-metis (16)

Vytautas Landsbergis | penki.tv nuotr.

Vytautas Landsbergis | penki.tv nuotr.

Rugpjūtšio „pūtšas“ iš pradžių atrodė itin bjauriai, išties grėsmingai. Be juokų. Štai ir atėjo „diena x“,  kurios laukėme nuo pat Kovo 11-osios. Dabar tai didelė Sausio Tryliktoji nuo Baltijos iki Vladivostoko. Ims nebe Vilnių, ims viską. O Vakarai skystoki, o Maskva ar išeis į gatves? Ką gi, bent mes turim laikyti savo poziciją ir pareikšti ją iš karto. Generolui Kuzminui, kuris paskambino iš Rygos informuodamas, kad dabar jis – Pabaltijo apygardos aukščiausia valdžia, atsakiau, kad jis mums jokia valdžia, ir jo įsakymai nebus vykdomi. Susirinko mano sukviesta Aukščiausioji Taryba ir nusiuntėm paramos telegramą Borisui Jelcinui. Esame kartu su Rusijos demokratais, o pučistų veikla Lietuvoje nusikalstama.

Bet jei norim gerai suprasti 1991m. rugpjūtį, turime suvokti visą padėtį. Nepavykusi valstybė – bolševikų SSRS – nusibaiginėjo. Agonija, konvulsijos. Sovietiją būtų reikėję arba nurašyti į istorijos išlaidas, arba keisti iš esmės,iš pagrindų, kurie būtų laisvųjų tautų valia. Tačiau Kremliaus valdžia su visu „reformatoriumi“ M.Gorbačiovu nepajėgė apie tai mąstyti. Jie vis dar kliovėsi karine jėga ir smurtu, būtent prievarta, kad tik išlaikytų kas atgyvenę. Jie krapštėsi apie „naujos sąjungos“ projektą (siuntinėjo variantus, kuriuos grąžindavau kaip atėjusius klaidingu adresu), ir jame siūlė savo kolonijoms – „respublikoms“ – truputį daugiau teisių. Kodėl ne visas tautų teises?.. Ne, jų planas buvo išsaugoti imperiją su visomis valdomis ir užkariavimais, žinoma, ir su ta pačia bolševikų klika „navieki“ valdžioje, tik dabar jau orientuota į kapitalizmą.

Planą rengė pasirašymui rugpjūčio 20-ąją Maskvoje, nors Baltijos valstybės jau gruodį buvo oficialiai pareiškusios Vilniuje, kad nepriklauso prievartinei Sovietų sąjungai ir nestos į naują. Gruzija, sekdama Lietuvos pavyzdžiu, 1991-ųjų balandį irgi paskelbė apie visišką nepriklausomybę. Pietų Kaukazas neketino rašytis į naująją sovietiją. Ukraina išsiderėjo kelis mėnesius, o jai tereikėjo kelių dienų… Tad į Maskvą rugpjūčio 20-ąjai rengėsi daugiausia aštuonios delegacijos. Tiesa, kremliečiai, kad nubaustų Jelciną, ketino priimti „sąjungos subjektais“ Tatarstaną ir Čečėniją. Į ten taikėsi, berods lapkritį, ir „vilenščizna“…

Tuo pat metu garsusis „centras“, dviveidis arba jau skilęs, rengė alternatyvą – pučą. Atrodė neįtikėtina – nejau jie steigs naują mažesnę sąjungą, o mus taip lengvai paliks laisvus?
Atsakymas ir atėjo rugpūčio 19-ąją, ankstyvą rytą, berods, su „Gulbių ežeru“. Delegacijoms, gal septynioms ar devynioms, kraunantis daiktelius į Maskvą, M.Gobačiovas (prezidentas!) išvyko poilsio į Krymą… Žinojo, kad įvyks karinis komunistų perversmas. Viršūnė planavo, kad bet kuriuo atveju išsaugos Stalino imperiją, užsmaugs baltijiečius, kaukaziečius ir Ukrainą, bet išėjo kaip visuomet.

Pučas net armijoj nesukėlė jokio entuziazmo, maskviečiai išėjo į gatves už Jelciną ir demokratiją, Gorbačiovas liko už borto ir iš atostogų grįžo jau į kitą šalį.
Maidanas? Štai kas Kremliui kelia siaubą ligi šiol, iš tos baimės galima žengti net į didelį karą.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas | Žymos: , , , , , , , , .

16 komentarų

 1. Vytautas iš Šlavėnų kaimo:

  “O Vakarai skystoki”…O kada jie buvo ”tirštoki”? Kada vykdė kitų šalių plėšimą? XXI amžius įsibėgėja, o juose vis gyvi kolonizatorių įpročiai……gyvensim kaip ponai, juodus darbus darys atvykėliai – ”pabėgėliai” . Pabėgėlius rašau kabutėse, nes jau per daug akivaizdus gudrus planas ES sunaikinimui. Tame tarpe ir MŪSŲ Tėvynės, nes Valstybės jau nėra. Vaidinam, kad esame, o tai tik tam, kad ”įsisavinti” ir ES ir savas lėšas. Ir kaip būt gaila, bet mano pastebėjimas””’ – Valstybė (tauta) tinginti išsišluoti savo kiemą, bus nušluota kitų (”šlavėjų”), pildosi, deja.

 2. Kaip paprastai, Landsbergis viską mato tik žurnalistiškai…

 3. Diedas:

  Gerbiu profesorių už tai,kad nepabijojo kremliui parodyt špygą. Dabar tokių politikų nėra.
  O jeigu ir yra, tai žiniasklaidos ignoruojami kaip ir mūsų Prezidentė.
  Nūnai “populiari” agresyvi dauguma dėl visų savo nesėkmių kaltinanti vakarus, niekinanti Lietuvą ir lietuvius.

 4. LosAngeles:

  Dar vienas ‘didziojo kombinatoriaus’ ejimas e2e4… Padusavo, pasidziauge ‘narsa’ ir kas toliau? Kita sajunga 🙂

 5. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  O ar negalėtų profesorius V.Landsbergis atsakyti į klausimą, kas atsakingas: “Šnipšto demokratija – neteisėtai išrinktas 1992.10.25 Seimas”. Tikriausiai paskaito komentarus po savo straipsniu? O gal palieka likimo valiai, žinokitės?
  http://www.ekspertai.eu/snipsto-demokratija-neteisetai-isrinktas-1992-10-25-seimas/

 6. Viliuosi:

  Viliuosi, kad sugriz laikai, kada ant Gedimino pilies suplevesuos TARYBU SAJUNGOS VELIAVA!

  • Gustavas:

   Viltis- durnių motina. Ir iš kur dar tokių pašlemėkų atsirand.

   • kalvis:

    Cia ne tik esamo,bet ir buvusio sojuzo blakes dar kruta… Anksciau pries tokius buvo naudojamas toks skystas misinys “diklofos” ,ka siandien naudoja – nezinau.

    • Gustavas:

     Anuo metu buvo toks kalvis Ignotas su savo teisybėm. Tai jis pripurkšdavo celofaninį maišiuką diklofoso ir užsimoves ant galvos kvepuodavo.O prisikvėpaves eidavo neutralitėtų jieškot.Nerado. Susipiko su visu darbo kolektyvu. Pradžiai gavo nuo šaltkalvio Kurto Šmaiserio į snukį o poto ir svarščikas Vania Vatnikas atpisdino. Matosi, kad nepasimokė kalvis Ignotas.Ko gero vėl diklofoso prisiuostes neutralitetų jieško.

     • kalvis:

      Kaip suprantu is issamaus pasakojimo,pabegelis Gustavas is Omsko,pasiskunde pabegeliams is Kazakstano Smaiseriui ir Vaniai , kad kalvis Ignotas, visa gera pats vienas sunautojo, del to jie ji ir prilupo. Suprantu – sunkus laikai tada Gustavui buvo,kada kepureje pamacius 15 kapeiku, ji apimdavo euforija. Siandien jau viskas kitaip,turint kepure ir kompiuteri gali nusipirkti, ir ismanuji pokemonams vaikytis.
      Tai va – tie 3 pabegeliai su sapkomis, siandien jau yra pasiturintys verslininkai prie vienu dideliu vartu,o Ignotas vis dar tas pats lietuviskas savas kalvis. Ar gerai supratau?

  • Gustavas:

   Ar nenorėtum šalia sovietų skuduro pats suplevesuot?

   • Bartas:

    Matai, “Gustavai,” anas nieko neatsako . Arba bijjo šikną suraukęs, arba , kaip “lyvis ” pasakytų – stribas.

    • kalvis:

     Problema yra ta,kad tu Bartas pasiklydai laike. Turbut toliau savo nosies abu kartu su Gustavu nematote. Pazvelk nuo Bartininku auksciausio tasko (vandens boksto) i Pajavonio puse ir pasvilpk, jeigu matai kulniuojancius Gustava su Lyviu. Paklausk ju, kokia siandien diena,jeigu jie dar pakalba…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: