Naujoji lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa reikalinga Lietuvos mokiniams (video) (2)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Gegužės 17 d., įvyko Seimo narių Rimos Baškienės ir Povilo Urbšio spaudos konferencija „Naujoji lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programa reikalinga Lietuvos mokiniams“, kurioje dalyvavo Vytauto Didžiojo universiteto Santuokos ir šeimos studijų centro vyriausioji mokslo darbuotoja prof. dr. Birutė Obelenienė, Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos atstovė, septynių vaikų mama, gydytoja pediatrė Jolita Pukelienė, Laisvos visuomenės instituto direktorė Kristina Zamarytė-Sakavičienė.

Pirmininkavusi konferencijai Seimo narė Rima Baškienė pabrėžė Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintą šeimos svarbą ir švietimui deleguojamą misiją, įtvirtintą Švietimo įstatyme. Ji paminėjo Sveikatos, lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programos reikalingumą visuomenei, ir ypač – socialiai pažeidžiamose šeimose augantiems vaikams. Atkreipdama dėmesį į rengiamos naujosios programos esminę paskirtį – išugdyti įgūdžius, kurie formuotų vertybines nuostatas, pagarbius tarpusavio santykius, meilę, šeimą, pagarbą žmogaus gyvybei, toleranciją, bei, pagal mokinių amžių, suteikti žinių apie lytiškumo aspektus, pacitavo darbo grupės narės – Lietuvos moksleivių sąjungos prezidentės Akvilės Burneikaitės žodžius, kad „programa turi ugdyti brandžią ir atsakingą asmenybę, turinčią tvirtus vertybinius pagrindus, taip pat suteiktų reikalingų žinių apie lytinę sveikatą“, pasidžiaugė, kad mokiniams yra svarbūs vertybiniai principai.

Seimo narys Povilas Urbšys retoriškai klausė, kas yra svarbiau: ar lytinis švietimas, ar lytinis ugdymas? Lytiniame ugdyme kalbama apie vertybių puoselėjimą, o lytinio švietimo šalininkai akcentuoja tik informacijos jaunam žmogui suteikimą apie lytinį gyvenimą, tačiau vyras ir moteris neturi būti padaromi tik seksualinių geidulių objektu, ir ypač, kai į tai žiūrima tik iš vartotojo savanaudiškos pozicijos.

Prof. dr. Birutė Obelenienė pabrėžė, kad socialinių mokslų įrodymais patvirtinta, jog žmogaus pasirinkto elgesio modelis priklauso nuo turimų vertybių, todėl vaikams pirmiausia turėtų būti diegiamos vertybinės nuostatos apie žmogaus lytiškumą. Lytinio švietimo propaguotojai painioja dvi skirtingas prevencijas: rizikos vengimo (pirminė) ir rizikos pasekmių mažinimo (antrinė). Rengimas šeimai ir lytiškumo ugdymas siekia, kad jaunuoliai išsiugdytų nuostatas, padėsiančias išvengti seksualinės elgsenos, o lytinis švietimas, skirtingai, nei rengimas šeimai, yra antrinė prevencija, siekianti sumažinti rizikingo elgesio pasekmes (lytiškai plintančias ligas, paauglių nėštumus). Pasak profesorės, geriausios sąlygos vaikui pasiekti emocinę brandą, prisiimti atsakomybę už savo veiksmus, yra susilaikymas nuo lytinių santykių, kartu mokslininkė akcentavo, jog vaikai privalo gauti teisingą informaciją ir lytiniai santykiai negali būti atsieti nuo įsipareigojimo ir atsakomybės, nes jeigu nėra suformuotų vertybinių nuostatų, jokios papildomos žinios apie kontracepciją nepadės keisti elgsenos.

Profesorė išreiškė pritarimą darbo grupės rengiamai programai, pažymėdama, kad ji privalo būti apsaugota nuo tam tikroms verslo grupėms naudingų įtakų, pvz. „Visuotinio lytinio švietimo gairių“, kuriomis formuojamas neigiamas požiūris į motinystę, paaugliai sudominami seksu, o seksas atskiriamas nuo meilės ir atsakomybės, ir pateikė daug įvairios moksliškai pagrįstos informacijos.

Konferencijoje kalbėjusi Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos atstovė Jolita Pukelienė pabrėžė, kad darbo grupės kritikai suabejojo, ar tėvų atstovai turėtų dalyvauti darbo grupės veikloje, pamiršdami Konstitucinę nuostatą, kad tėvų teisė ir pareiga – auklėti ir rūpintis savo vaikais, todėl tėvų dalyvavimas yra svarbus ir reikšmingas. Kaip medikė, ji atkreipė dėmesį į hormoninių kontraceptikų poveikį besivystančiam vaiko organizmui, nes jų skyrimas vaikams nėra pagrįstas moksliniais tyrimais ir neaišku, kaip tai paveiks ateityje – ar nulems masinį nevaisingumą, ar onkologinių ligų protrūkius. J. Pukelienė išreiškė nerimą, kad rengiamoje programoje formuojama  neigiama nuostata nėštumo atžvilgiu, nėštumą sugretinant su lytiniu keliu plintančiomis ligomis.

Laisvos visuomenės instituto direktorė Kristina Zamarytė-Sakavičienė pristatė dvi iniciatyvas. Daugiau kaip 50 nevyriausybinių organizacijų pasirašė kreipimąsi Švietimo ir mokslo ministrei Audronei Pitrėnienei, kuriame išreiškė susirūpinimą, kad įvairiais pasisakymais ir pareiškimais yra daromas spaudimas tiek Švietimo ir mokslo ministerijai, tiek visuomenei, siekiant propaguoti lytinį švietimą, kaip labiausiai jaunimui tinkančią lytiškai plintančių ligų ir paauglių nėštumų prevenciją. Tuo tarpu pasirašiusios nevyriausybinės organizacijos ragina lytinius santykius sieti su šeimos sukūrimu.

K. Zamarytė-Sakavičienė informavo, kad organizacijos, atliekančios prezervatyvų socialinį marketingą, pvz. Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacija, užsiima spaudimu Švietimo ir mokslo ministerijai, todėl Laisvos visuomenės institutas kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, prašydamas atlikti tyrimą dėl galimo A. M. Pavilionienės interesų konflikto, nes ši Seimo narė yra Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos tarybos pirmininkė, tačiau to nenurodė savo privačių interesų deklaracijoje.

Spaudos konferencijos dalyviai išreiškė tvirtą įsitikinimą, kad darbo grupė, rengianti Sveikatos, lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programą, nebus šališka ir atsakingai įvertins visus pasiūlymus ir parengs vertybiniais principais bei atsakomybe grįstą programą.

Visas spaudos konferencijos vaizdo įrašas:

Kategorijos: Lietuvoje, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

2 komentarai

  1. EJ:

    “Atkreipdama dėmesį į rengiamos naujosios programos esminę paskirtį – išugdyti įgūdžius, kurie formuotų vertybines nuostatas, pagarbius tarpusavio santykius, meilę, šeimą, pagarbą žmogaus gyvybei, toleranciją, bei, pagal mokinių amžių, suteikti žinių apie lytiškumo aspektus”. …Zodziai grazus. Galima pagalvoti, kad musu senoliai neturejo pagarbiu tarpusavio santykiu, negerbe seimos, negerbe gyvybes ir nezinojo is kur atsiranda vaikai. Deja, viskas atvirksciai. Visus siuos grazius zodzius veidmainiskai naudoja papirkti ir apgauti , ir trokstantys padaryti karjera ivairiu “asociaciju” atstovai ir “mokslininkai”. Uz ju nugaru slypi tos blogio jegos, kurios suinteresuotos sunaikinti vaiku tyruma, padarydami juos “visazinanciais” mazais monstrais…ka tik Airijos premjeras Enda Kenny paskyre lesbiete dirbti ministre vaiku klausimais( Katherine Zappone- Ireland’s first lesbian minister in charge of children’s affairs). Kaip taip galejo atsitikti, kad lesbiete , nezinanti kas yra motinyste ir vaiku tyrumo svarba, tapti ministre butent sioje srityje. Vykdomas salies ateities griovimas. Tas gali atsitikti ir Lietuvoje.

  2. EJ:

    Dar neseniai Airijos premjeras Enda Kenny buvo vienas is pagarba kelianciu politiku. Jis netgi atsauke is Vatikano savo ambasada, nes paaiskejo tiesa apie kataliku baznycios kunigu nuodemes. Tai buvo masinis reiskinys ir premjero sprendimas atsaukti ambasada is Vatikano buvo logiskas ir ikvepiantis. Taciau, gal po metu, ambasada buvo sugrazinta atgal i Vatikana. O dar po keliu metu ivyko referendumas del sexmazumu lygiu teisiu kurti seimas, kuris 60% balsavo “uz”. Pastebekim, kad kataliku baznycia Airijoje agitavo piliecius pasisakyti “ne”. Airija yra labai pamaldi katalikiska salis, bet zmones pasisake “taip”. Tai visiskai nereiskia, kad tie 60% remia homosexualizma. Daugeli metu jie mate per tv ir spauda aktyviai besireiskiancias “mazumas”. Dubline yra net ju teatras. Ko gero daugelis balsavo “pries” kataliku baznycia. …..Bet dabar juodas perliukas…. Kataliku baznycios kunigas po “teigiamo” referendumo viesai pareiske, kad ko gero baznycia turi perziureti savo pozicija. Turbut, visi zinote, kad pries prezidento rinkimus ponas Obama prisizadejo remti “sexmazumas” ir taip uzsidirbti ju balsus. Tapus prezidentu, pazadus reikejo vykdyti. Visi, turbut prisimena, Obamos vizita i savo seneliu zeme Afrika, kur jis bande propaguoti “lygias teises” ir gedingai gavo atsakyma “ne”. Pagarba Afrikai .
    m.youtube.com/watch?v=CS5_RVq30js

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: