Europinis kukmedis (Taxus baccata) (6)

Europinis kukmedis Karoliniškių draustinyje | A. Stabrausko nuotr.

Europinis kukmedis Karoliniškių draustinyje | A. Stabrausko nuotr.

Lietuvos raudonojoje knygoje rašoma, kad europinis kukmedis yra 0 (Ex) kategorija (visiškai išnykęs).

Kukmedžiai Lietuvoje kadaise augo miškuose, bet dėl labai vertingos, kietos, patvarios medienos, kuri net buvo eksportuojama į Vakarų Europą, išnaikintas jau XIX a. pab. Dabar randamas tik sodybose, kai kur auginamas parkuose, kapinėse. Tai ilgaamžis medis.

Pasak legendos, Fortingalo (Škotija) kukmedžio pavėsyje gimė ir čia vaikystėje žaidė dar Pontijus Pilotas… Nustatyta, jog šiam medžiui jau daugiau nei 2000 m. ir įvardijamas jis kaip seniausias augantis medis Eropoje.

Trys savaiminiai kukmedžiukai prieš trejus metus rasti Vilniuje, Karoliniškių draustinyje, ūksmingame miškelyje į pietryčius nuo laidojimo namų „Nutrūkusi styga“, tarp baltalksnių ir beržų, pušų, kaukazinių slyvų (1–3 nuotr.). „Pasėjo“, aišku, paukščiai, kurie lesa jų kankorėžiukus. Šiais metais aptikta dar viena augimvietė – prie Šeškinės ežerėlio, medžiais apaugusiame ozo šlaite (4 nuotr.).

P. S. Dėmesio! Visos europinio kukmedžio dalys yra labai nuodingos! Nenuodingos tik į uogas panašios sėklamakštės, tačiau jų kauliukai nuodingi! Dėkui komentatoriams už pastabą.

4 (1)-1200-1200

Europinis kukmedis Šeškinės oze | A. Stabrausko nuotr.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas, Saulės arkliukai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: