M. Kundrotas. Lietuva – lietuviams. O ką tai reiškia? (68)

Alkas.lt, A. Sartanavičiasu nuotr.

Alkas.lt, A. Sartanavičiasu nuotr.

Septintus metus žygiuojame Nepriklausomybės marše. Kai kurie ir ilgiau. Juose drąsiai skelbiame šūkį: Lietuva – lietuviams! Nuo tol, kai šis Vinco Kudirkos laikų šūkis grįžo į viešą vartoseną, žiniasklaidos, politikų ir politologų retorika mirga tekstais, tarp kurių daug smerkiančių, gerokai mažiau – pritariančių ir mažiausiai – aiškinančių.

Nepriklausomybės maršų pradžioje suformuluoti trys pagrindiniai principai, išplaukiantys dar iš „Varpo“ keltų idealų. Pirmas – Lietuvos valstybės pagrindą sudaro lietuvių tauta, aplink kurią telkiasi visos kitos istorinės bendrijos, kartu su ja sudarydamos bendrą pilietinę visumą. Antras – Lietuvos valstybė turi būti suvereni, kur lietuvių tauta, išplėsta iki pilietinės visumos, pati spręstų savo likimą, be direktyvų iš Rytų ar Vakarų. Trečias – Lietuvos valstybė turi būti demokratinė tiesiogine šio žodžio prasme, kur aukščiausia valdžia būtų jos piliečiai.

Dabar šie principai reikalauja tiek patvirtinimo, tiek papildymo. Nes įsivyravo nuomonė, kad šūkis „Lietuva – lietuviams“ – veikiau neigiantis, nei teigiantis. Lietuva – lietuviams pirmiausiai traktuojama šitaip: ne lenkams, ne rusams, ne žydams, ne afrikiečiams. Atskiras klausimas, jog trys pirmosios grupės įeina į Lietuvos istorinių tautinių bendrijų sąrašą, o afrikiečiai, arabai, kinai čia – svetimi. Pagrindiniu klausimu tampa tai, ar šiuo šūkiu pirmiau skelbiama, kam Lietuva skirta, ar kam ji neskirta.

Iliustracija šiam klausimui gali būti šeimos vertybės. Ne taip seniai teko išgirsti versiją: šeimos vertybės – tai kova su „pyderais“. Iš dalies taip, jei turėsime galvoje kovą su iškrypimų propaganda, kai šis reiškinys primetamas visuomenei, kaip norma. Kai kas tai supranta kaip kovą su ligotais žmonėmis, bet tai vėl – antraeilis klausimas. Svarbiau, jog tokiems kovotojams už šeimos vertybes seksas be santuokos – normalu, seksas be pasekmių – normalu, abortai – irgi normalu. Priimama visa liberalioji paradigma, atmetant vienintelį jos aspektą. Bet svarbiausia, kad „už“ šioje vertybių sistemoje iš esmės keičia „prieš“.

Stebint kai kuriuos Nepriklausomybės maršo žygeivius, pykčio perkreiptais veidais skanduojančius šventą varpininkų šūkį, natūraliai kyla klausimų. Kiek toks žygeivis paaukojo vaikų ar senelių namams? Kuris iš jų moka bent dvi-tris lietuviškas dainas, išskyrus vienintelį stulpelį apie mūrus ant kalno, išgirstą sporto rungtynėse ir nuvalkiotą iki nuobodumo? O gal kuris nors iš jų sutvarkė kokį piliakalnį ar bent medelį pasodino? Žinoma, yra tokių – jiems pagarba. Tačiau ar kiekvienam šūkis „Lietuva – lietuviams“ turi teigiamą reikšmę?

„Lietuva – lietuviams“, tarp viso kito, reiškia Lietuvą, kurioje lietuviui būtų gera. Tai reiškia rūpestį, visapusę atsakomybę tarp lietuvių ir jų visų – už Lietuvą. Tai apima tiek moralę, tiek kultūrinę tapatybę, tiek socialinį teisingumą. Gyvybės apsauga, šeimos aprūpinimas, orus atlyginimas, užsitarnauta senatvės pensija – viskas įeina į šūkį „Lietuva – lietuviams“. Jei lengva ranka numoji į tautietį, kuriam reikia tavo rūpesčio ir kuriam gali jį suteikti, šis šūkis praranda prasmę. Tada jį reiktų performuluoti. Pavyzdžiui: kitataučiai – lauk.

Taip, „Lietuva – lietuviams“ apima kovą su masine imigracija, Europos Sąjungos diktatu, Rusijos agresija ir tam tikromis politinėmis jėgomis. Ne su tautomis, nes tikras tautininkas gerbia tautą kaip tokią, o tai reiškia – kiekvieną tautą. Bet esminis klausimas – kas iš ko išplaukia: teiginys iš neiginio ar atvirkščiai? Kas vardan ko?

Šiandien liberalioji ir kairioji konjunktūra visais būdais stengiasi pateikti patriotus kaip „heiterius“. Neapykantos skleidėjus. Vargu, ar bereikia jai padėti. Verčiau įrodyti, kad ji klysta arba dar daugiau – meluoja. Kasdieniai artimo meilės darbai – kultūrinėje, socialinėje, politinėje ar tiesiog buitinėje srityje – geriausias patriotizmo pagrindimas.

Tad vis dėlto: Lietuva – lietuviams.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

68 komentarai

 1. Pirma reikia pasakyti kas yra lietuvis?
  V.Landsbergis: lietuvis yra tas, kuris tiki, kad Lietuva gali būti graži ir teisinga!
  Lietuvis yra komandos, kuri vadinasi Lietuva, narys, kuris dirba jai, jai augina savo vaikus, ją gina, dėl ko tiems, kurie nenori būti lietuviais yra aiškus kelias – ieškoti eldoradų kitose šalyse.
  Iš čia: Lietuva – T I K lietuviams!

  Tą ir turėjo omenyje V.Kudirka, pats, kaip daugelis to meto inteligentų, lietuvybėn pasukęs iš lenkybės.
  Ir tai yra logiška: Lietuva, kaip ir kiekviena organizuota struktūra, gali gyvuoti ir sėkmingai tik tada, jei jos nariai dirbs jai.
  Štai kodėl išvykėliai yra nebelietuviai – jie Lietuvai nebedirba, per laiką – per kartas jie gali pereiti (ir taip dažniausiai nutinka) į vietinę tos šalies, kurioje gyvena, teritorijos tautą (pavyzdys Gilgudas).
  Jei jie grįš, tuomet vėl galės būti Lietuvos nariais, lygiai taip pat lietuviais gali patapti atvykėliai iš kitų tautų teritorijų, kuriems jau teks įsilietuvinti.
  Kartu ši formulė puikiai paaiškina, kad tie, kurie gyvena čia, bet nenori būti lietuviais (pvz.Kurliandsky ir pan. personos, nors, pvz., Vinokurą jau išmokėme ir jis save įvardija kaip žydų kilmės lietuvį :), t.y. iš esmės būtų teisingai, tik, va, žydų tautos nėra, nes taip nuo seno yra vadinami blogiečiai, todėl tiksliau būtų, jei įsivardintų ne pagal kilmę, o kitaip. Pvz., lietuviai judėjų tikybos), veikia tiesiog prieš Lietuvą, nes pati formulė Lietuva lietuviams! nieko nežeidžia tol, kol niekas nieko neišsigalvoja ir neprideda to, ko joje nėra.
  Štai kodėl žymiai aiškesnė būtų jau minėta formulė Lietuva – TIK lietuviams!

  • Perkūno Paukštis:

   Sakote, kad lietuviai nori dirbti Lietuvai, t. y. Lietuvoje ?
   Pamirškit.
   Na, nebent gal kokie pensininkai pasargauti-prisidurti “nori” šitoje kapitalistinėje santvarkoje.
   ———
   Dar stojasi klausimas, kaip tamsta-temsta pratempiat nuo mėnpradžios lig mėnbaigos ? Kiba kuo nelegaliai užsiimat, jei nepaslaptis ?

   • Žinai kaip man, dirbusiam tuo metu milicijoj, pasakė pažįstamas įgaliotinis: naktimis nepamiegosi – viską turėsi. 🙂

    • Kemblys:

     Gali pasirašinėti ‘tikras milicininkas’.

     • Kai tik tave pagausiu, tuomet ir spręsiu : gal pasivadinsiu policininku, kuris Alke išgaudė Lietuvos priešus – kemblius, amelijas, vilniečius, kauniečius ir panašų brudą.

      • Kaunietis:

       O už bazarą reikės atsakyti, mente!!!

       • Žodis mentas yra rusicizmas – prašome čia nesikeikti. 🙂
        Alkas – šventvietė, nežinojai?

        • Kaunietis:

         Nežinojau, kad buvai komuniagų kovinio būrio kovotojas, t.y., milicininkas.

         • O kas tu toks esi, kad tau nepatinka milicija – policija?
          Piauniai, kaunietiškas žulikas?
          Iš kurios grupuotės? 🙂

          • Kaunietis:

           Milicija – tai ne policija, mažarašti!!!

          • Perkūno Paukštis:

           Žiūrėjau, kuo skiriasi Kaunietis nuo Kaviansko:
           —————-
           Bachuriukų rūšis, kurie gimė ir augo Kaune. Atpažįstami iš lakierkų, treninginių kelnių, blizgančios striukės, plaukų, sušukuotų ant šono bei soliariuminio įdegio. Kartais nešioja portmaniokus (tipo tašė per šoną ar papilvėje). O veido išraiška – amžinai nepatenkinto.

          • Milicija, tai ta pati įstaiga, vėliau virtusi policija, mažarašti 🙂 :
           kaip tik dirbau milicijoje 9m., o paskui beveik 13 metų policijoje.
           Ir dar galiu pasakyti: milicija geriau dirbo – niekada nekalto neapkaltindavo, nes buvo įstatymas, kad jei iškėlei bylą nekaltam, tai tau pačiam iškels bylą, o dabar to nėra, todėl daro ką nori (žmogus pakvietė policiją dėl užpuolimo viešoj vietoj ir pavojingo vairavimo, o policija, vietoj to, kad vadovautųsi, visų pirma, nukentėjusiojo pareiškime nurodytom aplinkybėm, visaip suko žuliką, net apkaltino nukentėjusyjį, nors vieta buvo filmujama, 5 teismai parodė, kad nukentėjusysis sakė tiesą, bet policija iki šiol net neatsiprašė – atvejis iš gyvenimo).
           Ilga pasaka, bet, atėmus iš policijos šių dienų kiek geresnį techninį aprūpinimą, tai nelieka svarbiausio – moralės.
           Ir štai dar pavyzdys: ką tik skaičiau internete, kad žmonės naktį per Palangą, nesant gatvėje nei vienos mašinos, važiavo mašina, bet gale sėdėję nebuvo prisisegę. Sustabdė policija, surašė protokolus ir pasakė: nesurašyti negalim.
           O kaip tik gali!
           Bet dirba dėl štukos, kas buvo visiškai neįsivaizduojama milicijoje.

          • Dar papildysiu, kad tas žulikas buvo antiek baustas, kad baudimai vos tilpo į 5 lapus. 🙂
           Bet policijai gera, matyt – agentas ar sobutynikas, ar kieno tai proteguojamas, nes iš įvykio vietos buvo išleistas neapklausus – matyt tam, kad kurtų versijas. Buvo parašytas skundas VRM ministrui Skverneliui, bet nieko jiems nedarė: nei už tai, kad net nenagrinėjo to žuliko vairavimo, kada jis vos sustojo neatsitrenkęs į nukentėjusiojo mašinos vidurį, policija pristatė į teismą jo pateiktą “liudininkę”, kuri įvykio metu pagal vaizdo įrašą buvo parduotuvėje ir nieko negalėjo matyti, ir t.t.
           Žodžiu, nors žulikas bent tris kartus keitė parodymus, “liudytojus” atsivedė tik po 2 mėn. (juk, jei jie buvo, tai galėjo iškart pristatyti, bet vienas iš jų įraše matosi, kad matė netgi užpuolimą, kurį įvykdė žulikas, bet sako, kad nematė, o kito iš viso nėra įraše – net nebuvo ten).
           Ir policijai viskas gerai, skverneliams irgi, matyt.
           Nes varnas varnui akies nekerta – po rašto Skverneliui pasiūlė skųsti teismui policijos betvarkę ir darbą žulikui.
           Na, argi begali būti didesnis cinizmas?.

          • Dar pridėsiu, kad tas žulikas sudavė ne tik nukentėjusiąjam, bet ir šalia stovėjusiai jo motinai apie 90m. amžiaus, kurios (kaip ir nukentėjusiojo, beje) policija net nenorėjo apklausti (nors kelių eilučių pareiškimą priėmė, bet kelių eilučių formoje niekaip neišaiškinsi smulkiai to, ką gali aprašyti tik keliuose lapuose), vėliau tikino, kad ji, būk, sako teisme netiesą (nors, jei kas buvo neaišku, tai galėjo daryti vaizdo medžiagos ekspertizę – ko jų nuolat buvo prašoma ir žodžiu, ir raštu, bet tyčia nedarė, nes reikėtų žulikui kelti bylą – o dabar atsipirko tik administracine BAUDA IR TIK TODĖL TEISMAS NUBAUDĖ, KAD NUKENTĖJUSYSIS ĮNIRTINGAI ĮRODINĖJO ANO KALTĘ), nors į įvykio vietą atvykę policininkai , kurie už senikę jaunesni apie 4 su viršum karto, skundėsi, kad, būk, nebeatsimena 🙂 kas buvo , kada jie atvyko į įvykio vietą, nors tai jie privalėjo tuojau pat po atvykimo kuo smulkiausiai aprašyti raportuose.
           Bet nerašė – nenorėjo, matyt, pakenkti draugeliui (žulikui).
           Va, tokia dabartinė policija.

       • Perkūno Paukštis:

        Policininkai ar milicininkai šiaip tikrai šventos pagarbos verti žmonės. Jų dėka dar galima saugiau gyventi.
        Įsivaizduokite, kas būtų, jei jų nebūtų… (visoks mėšlas subujotų).

 2. Kodėl nelietuvių negali būti Lietuvoje pagal sąvoką?
  Imkim pavyzdį iš gamtos: jei žmogaus kūne (pavyzdys pavyzdinės struktūros) atsiras ląstelės, kurios veiks ne taip, kaip dauguma, tuomet jos bus vėžinės.
  Lygiai tas pats bus ir tie, kurie, gyvendami Lietuvoje, veikia ne Lietuvos labui, nes tai yra veikimas priešingai Lietuvos interesams.

 3. bet:

  “Stebint kai kuriuos Nepriklausomybės maršo žygeivius,pykčio perkreiptais veidais skanduojančius šventą varpininkų šūkį…”neįtikėtina,kad tai rašo Marius?Lyg praėjusiais metais buvo pasakyta”geriau anglėti”,tai prieš žygiuojant pasakote susirinkusiems “Čyz” ir visi žygiuoja nušviesti amerikoniškų šypsenų.Kame problemos?Jaunimas drausmingai elgias eisenose,tai matomai čia ne jų bėda.
  “Kiek toks žygeivis paaukojo vaikų ar senelių namams”.Gal užtenka galimai Lietuvoje propaguoti ubagystę.Gruzijoje nėra nei vaikų namų,nei senelių.Ugdyti reik Lietuvoje atsakomybę,pagarbą žmogui,tradiciją pasirūpinti savo artimu,gelbėti Lietuvos žmones iš girtuoklystės,ne nuskurdinti,paskui vaidint geradarį ,šelpiantį.O galima ir simboliškai klausti subendrintai: kodėl jis skurde,o Tu ne?Gal jo dalis pas Tave?
  Prieš rinkimus daug kalbų apie reikalą paguosti,”paglostyti”.Rankos dvi,o kaimynų daug,susikaupusių,liūdnokų,tai kaip juos visus”paglostyti? Ir kas jiems iš to vienkartinio,priešrinkiminio dėmesio?
  IĮdomiausias paskutinis sakinys,kai jau šalia patriotizmo,liberalizmas stojos,Mariaus Kundroto rašinyje.

 4. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  “M. Kundrotas. Lietuva – lietuviams. O ką tai reiškia?” Man tai reiskia, kad kur lietuvis bebutu yra atsakingas uz Lietuvos valstybe.

 5. Marius:

  Dėl “patriotizmas.liberalizmas” – čia kažkokia redakcijos klaida. Originaliame tekste to nėra.

 6. Kemblys:

  Marius Kundrotas:
  ,,marše, politikų ir politologų retorika, tekstais, suformuluoti, principai, idealų, istorinės, suvereni, direktyvų, demokratinė, principai, traktuojama, grupės, Iliustracija, versiją, propaganda, norma, normalu, seksas, normalu, abortai, normalu, liberalioji paradigma, aspektą, sistemoje, natūraliai, sporto, moralę, kultūrinę, socialinį, pensija, performuluoti, masine imigracija, diktatu, agresija, politinėmis, liberalioji, konjunktūra, patriotus, kultūrinėje, socialinėje, politinėje (3 svetimžodžiai iš eilės!), patriotizmo…”

  Keista, kad mažiau svetimžodžių Mariaus Kundroto rašte – abejingai rašė ,,Lietuva – lietuviams!”
  😀 😀

 7. Kaunietis:

  Štai pagaliau ir išlindo yla iš maišo: “Tikras lietuvis” – buvęs milicininkas (“Milicija – ginkluotas Partijos būrys”)… Būtų juokinga, jei nebūtų graudu…

 8. Vilniukas:

  “Tikras lietuvis” – buvęs milicininkas?! Kaip gražu, kaip lietuviška…

 9. Dronas:

  Siap leftistu snekose kur kas daugiau pykcio ir kazkaip visai nesimato ju dievinamos tolerancijos. Zinoma nevisu, su kai kuriais net yra prasme pasigincyti ir siaip pasikalbet. Deja tokiu labai nedaug. Kas beje liecia ir patriotus tarp kuriu dalis “patriotai”. Kodel kabutese? Todel, kad toks zmogus neretai net pats nesupranta ka jis sako, kodel ir ka tai reiskia. Toks kazkur kazka girdejo, bet nieko nezino, nesupranta ir kas blogiausia NENORI. Tokie labai gera terpe visokiom kremliaus manipuliacijom. Zmones sviesti reikia. Jeigu to nedaryt, dalis, net nemaza dalis piktavaliu, o gal ir kvailiu bus nuvesti klystkeliais. Siaip reikia prisimint Lietuvos sviesuliu patirti ir darbus. Daryt kaip jie ir tada galbut viskas pamazu prades keistis i gera. Lietuvoje pasigendu tokios placios, kryptingos ir atkaklios svietejiskos veiklos. O juk niekas nieko nedraudzia, neriboja, imk i daryk, daugelis sunkiais Lietuvai laikais veikusiu Lietuvos sviesuoliu, apie tai galejo tik pasvajot.

 10. Kaip matome, Alke leidžiama laisvai – be moderacijos rašinėti visokiems Kauno žulikams?
  Ar Alką nupirko Kauno žulikai?

 11. Vilniukas:

  Čia – Lietuva, tikrais čia… mentais lyja…”

 12. Vilniukas:

  Žiūriu, tas “tikras lietuvis- milicininkas-policininkas” labai jau ėmė nervintis… Gal toje milicijoje-policijoje ko nors prisidirbęs buvo?.. Romėnai sakydavo: “Jupiteri, tu pyksti? Reiškia, kaltas esi.”

 13. alksnaitis:

  Marius Kundrotas vis dar mato skirtumus tarp kairės ir dešinės.Koks skirtumas kairieji ar dešinieji koncervatoriai? Ką konservatoriai gina?. Pradžioje jie lik palaikė tremtinius, lietuvybę…Bet ištikro jie – už stambų kapitalą, tarptautines bankines korporacijas, Lietuvos žemės, stambių Lietuvos įmonių pardavimą užsieniečiams, jų vadovybė vykdo užsienio bankinių korporacijų valią, naujus nurodymus dar uoliau nei kitos partijos esančios valdžioje. Darbo rezultatai :lietuvių tauta neteko virš milijono lietuvių, dar nevisam. Bet laikas bėga,išvykusių lietuvių vaikai auga užsienyje ir po truputį papildo didžiųjų tautų skaitlingumą… Yra koncervatoriaus Vytauto Landsbergio pasirašytas dokumentas, Ignalinos atominę elektrinę elektrinę reikia visiškai užgesinti 2009-aisiais… po uždarymo energijos kainos lietuvių tautai ženkliai pakilo to sekoje užsienio kompanijom įvežti prekęs į Lietuvą palengvėjo, lietuvių tautai konkuravimas su užsieniu pasunkėjo, užsienio metropolis gavo naujo lietuviško kraujo, lietuvių tauta dar daugiau nukraujavo…Konservatorius Lanzbergis dar 1992 siūlė parduoti Lietuvių žemę užsieniečiams,…prisiminus Mažeikių naftos perdibimo gamyklos, telekomo privatizacijas…pelnas iškeliauja… Tai kam dirba konservatorių vadai?

 14. SUDUVIS:

  Pagalvojau – jeigu Lietuva lietuviams ,tada ir Zemaitija turetu buti zemaiciams,o Suduva suduviams. Kuo lietuviu gentis yra geresne ! Be to ,as sutikciau ir su tuo,jeigu jie skanduotu: “grazinkite mums musu zemes Zbignievai ir Grzegorzai !” .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: