R. Baškienė. Imigrantai vietoje emigrantų: ar esate nuoširdus, ponas R.Dargi? (14)

Rasa Baskiene.asmen.nuotrauka

Rasa Baškienė | asmen. nuotr.

Siekdama paskatinti darbo vietų kūrimą Vyriausybė pateikė Seimui pataisas, palengvinančias gauti leidimus greičiau apsigyventi Lietuvoje verslus kuriantiems startuoliams bei aukštos kvalifikacijos darbuotojams.  Neseniai išgirdome, kad ir Lietuvos pramonininkų konfederacija rimtai ėmėsi spręsti darbuotojų deficito klausimą ir padėjo Vyriausybei ant stalo 67 pasiūlymus, skirtus Lietuvos ekonomikos gerinimui. Kertinis viso paketo pasiūlymas – palengvintos sąlygos atsivežti pigesnę darbo jėgą iš trečiųjų šalių. Teigiant, kad Lietuvai trūksta aukštos kvalifikacijos profesijų atstovų, pateiktas ir tokių „aukštą pridėtinę vertę“ kuriančių profesijų sąrašas: betonuotojai, suvirintojai, tinkuotojai, ekskavatorininkai, elektrikai, siuvėjai ir kt. Gerbiu profesionalus, savo rankomis sukuriančius nuostabius, gyvybiškai mums reikalingus dalykus, tačiau ne šių specialybių atstovai XXI-ajame amžiuje sukuria pačią aukščiausią pridėtinę vertę.

Keistas sutapimas – sprendžiant iš pramonininkų pateikto sąrašo, labiausiai Lietuvoje, pasirodo, trūksta statybinių profesijų atstovų. O kur tie darbuotojai pasidėjo? Kas juos išvarė taip toli, kad dabar tokius reikia atsivežti iš besivystančių šalių? Kalbame apie emigrantų sugrąžinimą, bet panašu, kad jų vietas pas mus tuoj užpildys imigrantai. O imigrantus reikės integruoti. Integruoti reikės ir jų šeimų narius. Ši našta kris ant valstybės, taigi ir mūsų visų, mokančių mokesčius, pečių. Tuo tarpu statybos verslas, užsiimantis nesibaigiančių A ir B klasės biurų bei X ir Y klasės butų statybomis, klestės ir toliau, savo pelnus didindamas mažesnių atlyginimų savo darbuotojams sąskaita. Sutinku, kad biurų ir butų labai mums reikia, bet ne mažiau reikia ir vaikų darželių, mokyklų ir senelių namų. Įdomu, kiek privatus verslas pastatė darželių, mokyklų ar senelių namų per 25 Lietuvos nepriklausomybės metus?

Pasaulyje vyksta didžiulė konkurencija dėl vadinamojo protų pritraukimo, tad teisus yra ekonomistas Nerijus Mačiulis, teigdamas, jog nepakanka tik pasikviesti iš tiesų aukštą pridėtinę vertę kuriančius ypač gabius asmenis. Juos reikia ir privilioti, pasiūlant išskirtines sąlygas gyventi ir dirbti Lietuvoje. Nesame turtingi žaliavomis, o ir turistai dar tik pradeda mus atrasti, tad išgyventi galime teikdami paslaugas aukštų technologijų vystymo srityse, taip pat ne žodžiais, o darbais skatindami smulkų verslą bei paslaugų teikimą. Lietuva dūsta nuo magistrų ir bakalaurų pertekliaus, kurį mielai paruošiame kitoms šalims. Ponai pramonininkai kartu su vyriausybe turėtų dėti visas pastangas, kad profesinio rengimo mokyklos ruoštų reikalingiausius Lietuvai darbininkiškų specialybių atstovus. Gi ne visi nori per jėgą tą aukštąjį mokslą krimsti. Tačiau einama lengviausiu keliu – deficitą siūloma užpildyti atvežtiniais darbuotojais.

Škotų ekonomistas Adamas Smitas rašė apie „ nematomąją ranką“, garantuosiančią sklandų rinkos mechanizmo funkcionavimą. Pasak jo, jei valstybė nesikiš į rinkos reikalus, tai principas „leiskite veikti“ puikiai sutvarkys visos visuomenės gerovę.  Kaip ši teorija veikia – pamatėme per neseniai pasaulį ištikusią ekonominę krizę. Gelbėjantis nuo visuotinio kolapso šalių vyriausybėms teko įsikišti ir gelbėti verslininkų ir bankininkų, tą krizę sukėlusių, uodegas. Pasaulis galų gale pamatė, kur gali nuvesti nevaldomas godulys turtui.

Tiek gamtoje, tiek žmonių visuomenėje turi galioti balansas. Valstybėje verslas turi būti suinteresuotas nauda, valdžia – visuomenės gerove. Sutrikus šiam balansui ima buksuoti atskiros viso visuomenės mechanizmo dalys. Pavyzdys – Lietuvos Viešbučių ir restoranų asociacijos vadovės parypavimai apie tai, kad Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis Lietuva pirmauja Europoje ir yra trečioje vietoje pasaulyje pagal suvartojamo alkoholio kiekį. Pasirodo, tokie rodikliai kenkia mūsų valstybės įvaizdžiui – tampame girtuoklių šalimi. O ar ne šios pramonės šakos lobistai, neišlendantys iš valdžios koridorių ir kabinetų, prisidėjo prie tokio, atsiprašant, įvaizdžio? Už ką kovojote, ponai lobistai, tą ir iškovojote.

Rašydama apie sutrikusį balansą turiu mintyje ir pastangas dirbtinai palengvinti gyvenimą vieniems kitų sąskaita. Norite pavyzdžių? Prašom: darbo apmokestinimas mūsų valstybėje viršija Europos Sąjungos vidurkį, mokesčiai nuo kapitalo – dukart mažesni. Tačiau net ir tokie maži mokesčiai mūsų didžiajam verslui atrodo per dideli – įmonės registruojamos Estijoje, Olandijoje, ofšoruose – kad tik mažiau sumokėti kapitalo mokesčių. Išvada: liūto dalį mokesčių valstybei sumoka samdomi darbuotojai. Ir čia jau reikalingi protingi valdančiųjų sprendimai apie tai, kaip, neišvarant kapitalo iš Lietuvos, galutinai neišvaryti ir mūsų piliečių.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .

14 komentarų

 1. Tas ššš Dargis nuolankus globalistų tarnas,Lietuvos priešas .

 2. VILNIETIS:

  Lietuva per daug konservatyvi bei jaunimui visiškai neptraukli šalis.
  Jaunimo emgraciją labiausiai visai ne ekonominės priežastys lemia, o Lietuvos neptrauklumas, konservatyvumas, nepamatuotai užkelti reikalavimai ir t.t.
  O jūsų, gerbiama Baškiene, partija – Valstiečių ir žaliųjų partija – prie to itin prisideda.
  Formuodami pensininkų kultūrą bei mentalitetą jaunimo tikrai nsulaikysite.

  O Dargis mąsto teisingai – jam visiškai pritariu. Galit nepritarti man. Tačiau atsikvošėsite tik tuomet, kai Lietuvoje iš viso neliks jaunimo. Panašu, kad greitai taiop ir nutiks…

  • Valstiečių ir žaliųjų partija tikrai prie to neprisidėjo, nes seime turi tik vieną narę, o praeitose kadencijose taip pat neturėjo jokios sprendžiamosios galios. Šį kartą ne tuos apkaltinote, ponas vilnieti. Jau dvidešimt šešti metai, kaip iš Lietuvos jaunimas bėga ir jūsų palaikomi dargiai yra akli ir kurti Lietuvos nykimui. Gal kartais pasisukite į liberalus ar konservatorius, kurie praeitoje kadencijoje “labai gerai” tvarkėsi, o ir nuo nepriklausomybės pradžios valdžiose arba socialdemokratai, arba konservatoriai su liberalais sėdi. Tad ne ten “šuo pakastas” arba ne ten kaltų ieškote, pone vilnieti.

  • S:

   Tai ko tu čia nuolat vis gasdini tuo išvažiavimu jaunimo, o pats vis neišvažiuoji ir neišvažiuoji? Dink iš Lietuvos ir kuo greičiau – tuo geriau, mes tavęs nelaikom. Laukia patrauklusis pažangus pasaulis Tavęs, kiek mums dar ant sprando tupėsi? 🙂

 3. Taip:

  Dargis užsibrėžė kurti Lietuvą be lietuvių,deja.Nejaugi šis pramoninkas tampa antruoju ,,suslovu”?

 4. S:

  Geriau ne pigią darbo jėgą vežti čia, o tegul patys tie verslininkai važiuoja į trečias šalis ir naudoja tą darbo jėgą ten. Ir savo tą “kapitalą” tegul visą išsiveža po velnių, jis Lietuvai tik kenkia, nes blogų rankų valdomas. Atsiras kiti vietiniai “kapitalistai”, šilta vieta ilgai tuščia nebūna, nepakeičiamų nėra.

  Baškienei čia reikia ne aimanuoti, o ruošti savo siūlymus. Pagaliau reikia tą “kapitalą” apmokestinti dvigubai, kaip kitose šalyse. Karbauskis čia gali parodyti pavyzdį, tegul sako “padidinkim turtuoliams mokesčius, aš sutinku”. Taip Amerikoj pradėjo Trampas, ir tai veikia… LVŽS daug laimės rinkimuose, galite tai padaryti, tegul tie Dargiai susimoka. Mums reikia vaikų darželių ir taip toliau – už jų pinigus! Aišku, kitos partijos priešinsis, tačiau, jei bandys grasinti, tai skųskitės Skverneliui, tas mentas išverstom akim apgins, tarkim už vertybes. 🙂 Aišku, aš nieko iš LVŽS nesitikiu, čia juokais patarimas. Nors… 🙂

 5. Vytautas iš Šlavėnų kaimo (Sodininkas ANTANINIS):

  Laikykite ”frontą”. Daugiau aiškumo ir konkretumo kuriant rinkiminę programą. AIŠKŲ LIETUVOS VALSTYBĖS (tame tarpe ir MŪSŲ [žmonių]) ĮVAIZDĮ – VIZIJĄ. Nes, štai jau dvidešimt penktus metus esame ”valdomi” be VALSTYBĖS vizijos. ES ir NATO – štai ir visos vizijos. Lyg tos organizacijos išspręs visus Lietuvos ir jos žmonių gyvenimo ir vystymosi problemas. Nepasilikite tik kovoje prieš alkoholizmą. Tai tik pasekmės, o esmė labai konkrečios gyvenimo ir AUKLĖJIMO [švietimo, kurio kaip ir nelikę] sistemų nebuvimo. Nors, stebint nomenklatūros ir naujųjų oligarchų madas, Lietuva kaip Valstybė, o jos žmonės – lietuviai – nebereikalingi. Tai kam juos auklėti….
  Prasidėjęs ANTIRINKIMINIS vajus, demonstruoja ypatingą dėmėsi, visaip paniekinant Valstiečių partiją. Nepamirškime, kad esame trečia (trečiokai….) karta nuo žagrės, o tokie ”suinteligetėję” individai, kratosi savo prigimties. Jiems ir žodis VALSTIETIS ir net šnekta lietuviška, kaip koks prakeiksmas, žengiant globalizacijos keliais, nors ten tėra tik išsigimstančios civilizacijos šunkeliai.
  Nepasiduokit euforijai…Laikykit frontą ir tauta patikės [bet reiks ir įrodyti…].
  p.s.
  Tauta tinginti išsišluoti savo kiemą, bus nušluota kitų. Ponas Dargi…..ir Co

  • Kemblys:

   Meluoji ‘Vytautai iš Šlavėnų kaimo (Sodininke ANTANINIS)’: ,,Jiems ir žodis VALSTIETIS ir net šnekta lietuviška, kaip koks prakeiksmas…” – ne ,,jiems”, o tau šnekta lietuviška, kaip koks prakeiksmas…

   Vytautas iš Šlavėnų kaimo (Sodininkas ANTANINIS):
   ,,konkretumo, programą, VIZIJĄ, vizijos, vizijos, organizacijos, problemas, alkoholizmą, konkrečios, sistemų, nomenklatūros, oligarchų madas, demonstruoja, partiją, ”suinteligetėję” individai, globalizacijos, civilizacijos, euforijai, frontą”.

   ,,Tauta tinginti išsišluoti savo kiemą” – šluoti reikėtų svetimžodžius iš tavo galvelės.

 6. Dronas:

  Geras, savalaikis straipsnis. Reikia suprasti, kad sitiem sitiem pinigu maisam, nusispjaut. Nusispjaut kaip ir kas bus Lietuvoje. Jiem svarbu pelnas, pinigai, turtai. Jus paklausytut ka tarpusavi jie sneka. Negirdejot? O as girdejau, nusisikt jiem ant Lietuvos, jie senai gyvena uzsieniuose, o cia tik spaudzia sultis. Tai parazitai, verslas turi tarnauti valstybei, valstybes pilieciam. O dabar kas? Verslas parazituoja valstybes ir jos pilieciu saskaita ir tarnauja tik sau. Paziurekit kas darosi su bankais? Bankai Lietuvoje tapo tikrais parazitais, is kuriu jokios naudos, tik nuostoliai, kuriami vis nauji banku ikainiai, naujos “paslaugos”, zinoma mokamos, kuriu kazi kodel, negalima atsisakyti. Ir taip be galo. Kad tu laikai banke savo pinigus (is esmes skolini juos bankui), dar lieki skolingas!. Visas kitas stambus verslas ne geresnis. Yra isimciu, bet labai nedaug. Ir nereikia virkavimu kaip jiem sunku, nieko panasaus. Sunku zmogui, kuris atsidare garaziuka ir kazka ten taiso, sunku batsiuviui, sunku visiem amatininkam ir kitiem labai smulkiem. O stambus ir vidutiniokai labai neblogai tunka. Kam sunkmetis, o kam virspelniai. Verslas turi duot nauda, nauda valstybei, jos pilieciam, jeigu neduoda, jeigu pasiima nauda sau, o valstybei ir zmonem numeta nuostolius, velniop ji. Manot tuscia vieta ilgai bus? Nebus, nebus vieno, bus kitas, kuris mokes mokescius ir normalius alyginimus. JAV kazkodel ta versla ir bankus, kietai uz zabtu laiko ir nieko, ziurekit kaip sukasi. Tik nereikia apie liberalizmus JAV, jei idemiaia paziuret, tai tam “liberalizme” yra labai kietas apynasris godiem ir piktavaliam. Kaip minu lauke, gali vaiksciot takeliu kiek nori, zingsnis i sona ir tau galas ir nesvarbu koks tu turtingas ir itakingas. Net tokius kaip Obuolys teisme skalpuoja. Nusizengei, stai tau istatymas, stai teisejas, stai bauda pradedant nuo desimciu milijonu ir dar su galimybe susispazint su kalejimu is vidaus. Kita kart susimastysi ar verta. Paprastai labai neapsimoka. Manot ten verslo samoningumas igimtas? Nieko panasaus, ten tokie patys godus sudziai kaip ir cia, tiesiog jiem duoda pievele su grieztai apibreztom ribom ir taisyklem, kur jie pakankamai laisvai ganosi, bet juos uztai ir melzia (verslas turi tarnaut valstybei), perzengsi ribas, pats kaltas. Ir tai, tu ribu tvirtuma ir bausmes gireztuma vis tikrina, o gal si kart pelnas bus didesnis nei nuostolis nuo teismu ir baudu. O pas mus vis reikia siltnamio salygu. Mokesciu moka kates asaras, atlyginimai kaip kokioj afrikoj, kainos europines. Verslai registuoti visokiuose mokesciu rojuose. Net kinieciai jau daugiau atlyginimo gauna. Susikta geda. Ir vis maza, vis verkia. Visu situ dargiu ir panasiu nereikia klausyt, jie savo dainele gieda, savo naudos iesko.

 7. Jules:

  Manyčiau, kad nemažai daliai Lietuvos verslininkų labiau rūpi Rusų pasaulio plėtra ir galimybė jį jėga ateityje čia ginti – vėl mus okupuoti nei eiliniai mūsų, galo su galu nebesuduriantys, žmonės. Labai jau įsijautė okupacijos laikų brokdariai į tą Rusų pasaulį ir jo plėtros galimybes čia, Lietuvoje, neatrodo? Tegu papasakoja, kaip jie tais vedančiais verslininkais tapo ir kokiu būdu, kieno sąskaita? Kokios konspiracijos dėka? Jei ne okupacija ir ne Maskvos malonės, kažin kuo jie būtų? Gal kiemsargių padėjėjais?

  • Dronas:

   Daugeliui is ju tiesiog nusispjaut. Jie pinigus laiko uzsienio bankuose, ju vaikai kaip beje ir rusijos verslo, bei politikos atstovu, gyvena ir mokosi uzsienyje. Dejo jie ant Lietuvos, po ju nors ir tvanas. Jiem reikia apynasri uzdet, gerai praravet ir laikyt ant pakankamai trumpo pavadzio. Tada jie bus naudingi Lietuvai. Taip vakaruose buvo daroma saltojo karo metu ir tai pasiteisino, valstybes tapo vis turtingesnes ir galingesnes. Net galejo islaikyt milziniskas kariuomenes, o paskui atejo laisvarinkiniai dundukai-fundamentalistai. Juos prastume verslo lobistai, kad galetu logti nevarzomai, pasekmes matom. Skolos, betvarke, krizes, socialinis nepasitenkinimas ir auganti nelygybe. Ir tai tada, kai didziules kariuomenes europoje, jau kokiu 20 metu praeitis. O juk jos surydavo kruvas lesu. O dabar ir tom nuograuzom kur liko “neuztenka”. Bet uztat atsirado labai nemazai nuosavu jachtu, kurios dydziu ir kaina, laisvai perspjautu koki vidutinio dydzio karo laiva. Stai kur pinigeliai nuejo. JAV sita reikala pradejo pamazu, bet uztikrintai grazint i saltojo karo laiku busena. Daugiau prieziuros, grieztesnes taisykles, jokio gailescio svaistunam, sukciam ir visokiem trintukam. ES dar iki sito nedasilo, na nebent britam, bet su jais dar neaisku.

 8. as:

  ka uz mazesni atl visai nemokekit kaip hrusciovo laikais isvirkit balandos katila i viskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: