Pavasarinio ledonešio išdaiga – naujas didžiulis riedulys (0)

Riedulys-Suris Elektrenu sav_G. Mikalausko nuotr

Riedulys-Sūris Elektrėnų sav. | G. Mikalausko nuotr.

Praėjusią savaitę Neries kairiajame krante ties Pugainių kaimu (Elektrėnų sav.), apie 1,3-1,5 km žemiau Bražuolės žiočių, buvo aptiktas didžiulis – 2,3 m ilgio ir 0,9 m aukščio – riedulys. Savo forma jis primena milžinišką sūrį, smailiu galu atsuktą aukštupio link.

Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos (LGT) specialistai nustatė, kad tai smulkiagrūdis biotitinis plagiogranito gneisas. Manoma, pasak LGT Inžinerinių geologinių tyrimų poskyrio vedėjo Vido Mikulėno, kad šis įspūdingas „sūris“ –šiemetinio pavasarinio ledonešio išdaiga. Ledonešio būta pakankamai stipraus, kad iš upės vagos išstumtų tokį riedulį. Jeigu šio „sūrio“ kitas ledonešis nenuneš gilyn į Nerį, jis bus įtrauktas į Lietuvos geotopų sąrašą.

Geotopus LGT tiria ir registruoja jau trečią dešimtmetį – nuo 1995 m. Jų sąraše dabar galima rasti informacijos apie 597 geologinius, geomorfologinius, hidrogeologinius ir hidrografinius gamtos paveldo objektus. Į šį sąrašą, be šaltinių, atodangų, atragių, daubų, griovų, kopų, olų, ozų, smegduobių ir kitų objektų įrašyti ir 175 rieduliai bei 10 jų ekspozicijų, 19 riedulynų.

Rastas riedulys nemenkas: 2,3 m ilgio ir 0,9 m aukščio, plačiausioje vietoje – 1,7 m, perimetras 6,3 metro. Forma primena didžiulį sūrį, smailiu galu atsuktą aukštupio link. Netoliese, aukštupio kryptimi, lygiagrečiai krantui matyti negilus įrėžis.

Manoma, kad šį įspūdingą „sūrį“ atnešė ar atvilko šio pavasario ledonešis, kuris, tikėtina, buvo pakankamai stiprus, jei iš upės vagos išstumė tokį riedulį. Lietuvos geologijos specialistai nustatė, kad jie kitas ledonešis „sūrio“ nenuneš gilyn į upę, tikėtina, kad jis bus įtrauktas į Lietuvos Geotopų sąrašą. 

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: