K. Daukšys. Gana žmones vyti į Lenkiją (6)

K.Daukšys | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

K.Daukšys | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Dėl akis badančių aukštų kainų vis daugiau lietuvių pigesnių prekių ieškoti keliauja į Lenkiją. Mūsų kaimynė jau seniai tapo sutaupyti norinčių Lietuvos gyventojų rojumi. Dėl tokios situacijos kenčia mūsų šalies biudžetas, nes Lietuvoje uždirbti pinigai išleidžiami svetimoje valstybėje. Turime mąstyti blaiviai: atlyginimai žemi, o kainos aukštos, tad privalome nedelsiant imtis priemonių, kad būtiniausi maisto produktai kainuotų pigiau ir žmonėms nereikėtų sukti galvos, kaip jų įsigyti arba taupyti maisto sąskaita norint sumokėti mokesčius.

Suprasdama žmonių padėtį ir matydama neadekvatų kainų ir uždarbio santykį, Darbo partijos frakcija įregistravo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma būtiniausiems maisto produktams vietoje dabar esamo 21 proc. taikyti lengvatinį 5 proc. PVM tarifą. Jis būtų taikomas duonai, makaronams, kruopoms, pienui, kefyrui, sviestui, šviežiai mėsai, šviežiai žuviai, aliejui, miltams, daržovėms, vaisiams ir cukrui. Tai būtiniausios maisto prekės, kurios sudaro pagrindinį pirkėjų krepšelį.

Pripažinkime, didelės gyventojų dalies atlyginimai – nedideli. Neretai tenka rinktis – nusipirkti skanesnį kąsnį ar vaistus, o dažnam algos sunkiai pakanka ir būsto nuomai susimokėti. Dėl didelių kainų tenka aukoti kokybę ir pirkti prastesnes prekes, o kartais ir nepirkti visai.

Tad Darbo partijos frakcijos siūlomos įstatymo pataisos ypač pagelbėtų pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms: pensininkams, daugiavaikėms šeimoms, mažiausių atlyginimų gavėjams.

Turime rūpintis gyventojų gerove, tad pirmas žingsnis šio kelio link – PVM tarifo mažinimas būtiniausioms prekėms.

Dėl mažesnių kainų dažnas lietuvis pasiryžta važiuoti apsipirkti į Lenkiją. Tačiau neturėtume stebėtis tokiu gyventojų elgesiu. Juk Lietuvoje taikomas 21 procento PVM tarifas yra vienas aukščiausių Europoje. Štai kaimynė Lenkija mėsai, pienui ir neperdirbtiems maisto produktams taiko 5 proc. PVM lengvatą, kitoms maisto prekėms – 8 proc. O ką bekalbėti apie tokią šalį, kaip Didžioji Britanija, kur atlyginimai gerokai aukštesni, o pagrindiniams maisto produktams taikomas PVM tarifas – 0 procentų?
Sumažinus PVM tarifą ir Lietuvoje atpigus maisto prekėms, žmonėms nebereikės keliauti į svetimą valstybę bei kelti jos ekonomiką. Pripažinkime, kad mūsų tautiečiai gerokai pakėlė kaimyninės šalies prekybos centrų pelną. O juk lietuvių pinigai turėtų cirkuliuoti čia – gimtinėje.

Sumažinę PVM tarifą būtiniausiems maisto gaminiams, 15 procentų atpigintume reikalingiausias prekes. Taip susigrąžintume svetur pinigus leidžiančius tautiečius, nes jiems tiesiog neapsimokėtų apsipirkinėti svečioje šalyje.

Mūsų įregistruotos įstatymo pataisos Lietuvos gyventojams sudarytų sąlygas išleisti mažiau ir taip sutaupyti. Išloštų ir valstybė, ir gyventojai – žmonės išleistų mažiau, o jų pinigai liktų Lietuvoje. Numatoma, kad lengvatinis 5 proc. PVM tarifas būtiniausioms maisto prekėms būtų pradėtas taikyti nuo 2017 m. sausio 1 d. Tad priėmus įstatymo pataisas jau sekančiais metais žmonės produktus galėtų įsigyti pigiau. Esu įsitikinę, kad toks sprendimas palengvintų mūsų piliečių kasdienybę.

Autorius yra Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. O ar ne Lenkijai eis didesnės Lietuvos gyventojų dalies (Vilniaus, Pietryčių Lietuvos) uždirbti pinigai, kai jie esant “Rail Baltica” maršrutui per Kauną, Kazlų Rūdą, Suvalkus, Elką, Balstogę vyks šiuo traukiniu į Berlyną, Briuselį, Vakarus. Juk tokiu atveju keleiviams iš šios dalies Lietuvos žymiai labiau apsimokės pirkti bilietą ne nuo Kauno Lietuvoje, o nuo Balstogės Lenkijoje! Juk keliaujant per Kauną, pvz., Vilniui iki Balstogės susidarytų apie 400 km atstumas, kai ji nuo Vilniaus važiuojant per Druskininkus, t.y. tiesiu keliu, yra už apie 170 km. Beje, “Rail Baltica” maršrutas per Kauną, Kazlų Rūdą, o ne per Vilnių, Alytų (Druskininkus), daro Lietuvą mažiau konkurencingą ir tranzitiniams kroviniams. Kodėl Daukšys Alke.lt argumentuotai nekelia šio klausimo, kodėl tyli… Juk čia yra strateginiai, kur kas didesni Lietuvos ekonominiai ir politiniai interesai.

 2. pagaliau:

  Seniai laukėm panašių žingsnių, K. Daukšys išsakė vargingų lietuvių norus. Visi norime pirkti Lietuvoje, bet pažiūrėkit kokie maži atlyginimai, dar mažesnės pensijos. Neįmanoma išgyventi, tai ir bėga iš Lietuvos kas dar turi sveikatos.

 3. Pikc:

  Įdomi tendencija – partijų atstovų kalbose rūpestis “paprastais žmonėmis” atvirkščiai proporcingas laikui, likusiam iki rinkimų. 🙂

 4. Pensininke:

  Darbo partija dabar yra valdzios koalicijoje , o si klausima reikejo pries 15 metu sutvarkyti. Dabar pries rinkimus visi bus geri, idiotu grupes.

 5. Vidas:

  Na ir išmintingas tas Daukšys. Geniali mintis! Tiek metų galvojo – ir sugalvojo. Išmintingesnis net už patį Kim Čin Yrą. Kai bus rinkimai tiktai už JĮ balsuosiu. Pačiu laiku pasireiškė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: