Spaudos konferencija „Baltų vienybė išsaugant valstybinę kalbą“ (tiesioginė transliacija, video) (57)

talka-uz-lietuvos-valstybine-kalbaRugsėjo 22 d. 9 val. Vilniuje, Seimo spaudos konferencijų salėje įvyko Seimo narių Povilo Urbšio ir Rimos Baškienės spaudos konferencija „Baltų vienybė išsaugant valstybinę kalbą“.

Spaudos konferencijoje dalyvavo akademikas Eugenijus Jovaiša, aktorius Gediminas Storpirštis, kalbinikė dr. Danguolė Mikulėnienė.

Spaudos konferencijos dalyviai pristatė visuomeninę iniciatyvą „TALKA: už Lietuvos valstybinę kalbą“ ir  rugsėjo 22 d. 19 val. Vilniaus Mokytojų namų kiemelyje (Vilniaus g. 39) rengiamą koncertą Baltų vienybės dienai paminėti „Kalbėti kalba kuria kalba.. Mama“

Tiesioginę spaudos konferencijos transliaciją iš Seimo galima buvo stebėti internetu ČIA arba ČIA.

Spaudos konferencijos dalyviams galima buvo klausimus užduoti internetu.

Nuoroda į klausimų uždavimo sistemą (veikė spaudos konferencijos metu) ČIA.

Žiūrėkite spaudos konferencijos tiesioginės transliacijos vaizdo įrašą:

Alkas.lt primena, kad Lietuvos piliečių iniciatyvinė grupė šių metų rugpjūčio 19 d. VRK užregistravo Lietuvos respublikos asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo pakeitimo projektą, pagal kurį pagrindiniame asmens dokumentų puslapyje galimi įrašai tik valstybinės lietuvių kalbos abėcėlės raidėmis pagal tarimą, o įrašai nevalstybine kalba gali būti rašomi paso papildomų įrašų puslapyje arba tapatybės kortelės antroje pusėje.

Piliečių iniciatyvinė grupė siekia pasinaudoti Lietuvos Konstitucijoje įtvirtinta piliečių įstatymo iniciatyvos teise ir pateikti Seimui šį siūlymą svarstyti privaloma tvarka. Tam reikia, kad šią iniciatyvą iki lapkričio 4 d. savo parašais paremtų 50 000 šalies piliečių.

Pagrindinis iniciatyvinės grupės koordinatorius, politologas Vytautas Sinica apie iniciatyvą „TALKA: už Lietuvos valstybinę kalbą“:

Gauti iniciatyvos „TALKA: už Lietuvos valstybinę kalbą“ parašų rinkimo lapus bei pasirašyti galite ČIA.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

57 komentarai

 1. alksnaitis:

  Mintys vertos dėmesio:Pradžioje įrašai ne valstybine kalba bus ne pirmajame, o antrajame paso puslapyje. Skubėti neverta, minėtų socialdemokratų skuba atnešė didelį visuomenės pasipriešinimą, o tai parodė, kad Overtono lango principu veikianti sistema yra nuosekli ir negalima peršokti joje numatytų etapų. Visuomenė to neleis. Tačiau pasinaudojant visuomenine iniciatyvine grupe, kurioje yra žinomų visuomenei asmenų, pradedant iš tolo ir prisidengus kilniais tikslais, galima pasiekti beveik viską.

  Todėl, mano nuomone, jeigu „Talkos“ iniciatyvinė parašų rinkimo grupė tikrai rūpinasi lietuvių kalbos išsaugojimu, jos iniciatoriams reikėtų gerai pagalvoti, ko jie iš tiesų siekia – mat kartą pradėjus rašyti nelietuviškais rašmenimis oficialiuose LR asmens dokumentuose, kitas tų dokumentų savininkų ar kokių „iniciatyvinių grupių“ siūlymas-reikalavimas gali būti įteisintus dokumentų įrašus įteisinti ir gydymo įstaigose, ligonių kasose, moksleivių mokyklų dokumentuose. Po to, suprantama ir logiška bus įrašus automatiškai įteisinti visur kitur – juk negalės žmogus, gyvenantis Lietuvos Respublikoje, skirtingose įstaigose turėti skirtingus įrašus apie savo paties asmenį. Taip prieitume iki absurdo.

  Pasakę „A“ turėsime tarti ir „B“. Mat kartą nuleidus kartelę – vėliau ji bus lenkiama vis žemiau. Iki dugno.

  Ir nors iniciatyva skelbiasi siekianti išsaugoti lietuvių kalbą, iš tiesų siekia prastumti nelietuviškus įrašus antrajame paso puslapyje ir kitoje asmens kortelės pusėje. Nieko daugiau – absoliučiai nieko! – ši iniciatyva nepasieks.

  Ji negali garantuoti kitų iniciatyvų užkardymo, iniciatyvų, kuriomis bus siekiama tolimesnių žingsnių. Tai tik pagreitins nelietuviškų asmenvardžių įrašų atsiradimą kituose oficialiuose LR dokumentuose.

  • S:

   “Visuomenė to neleis.” Nusišneki, viską ji leis. Nubalsuos tuoj už Kirkilo variantą ir niekas nieko neklaus. Apie “A” ir “B” vėl kažkokie paistalai. Tam reiktų vėl keist visus įstatymus, tegul tos grupės pasiūlo – pažiūrėsim… Dabar nelietuviškais rašmenimis Lietuvos pase rašoma 23 kalbomis, bus dar vienas 2-am puslapy, na ir kas?

 2. alksnaitis:

  mintys vertos dėmesio:Lietuviai daugybę amžių gynėsi nuo pavergimo, valstybės praradimo, nutautėjimo. O dabar kaip zombiai siūlosi tai įteisinti savo rankomis. Esą ginsis nuo tų, kurie nevalstybine kalba siūlo rašyti pirmame puslapyje, todėl, norėdami anuos perspjauti, rašys antrame.

  Ar dar žinote panašių pavyzdžių, kai tokiu būdu valstybės „saugoja“ savo kalbą?

 3. alksnaitis:

  mintys vertos dėmesio:Ar tai galima pavadinti lietuvių kalbos išsaugojimu? Žinoma, ne. Nes tai yra tik pirmas žingsnis naikinant lietuvių kalbos viršenybę prieš kitas kalbas Lietuvos teritorijoje.

  Kodėl taip tvirtinu? Nežinantiems priminsiu tokį visuomenės poveikio įrankį-technologiją, kurią daugelis (tikiuosi) pažįsta kaip Overtono langą (jei yra nežinančių – Overtono langas arba apie naikinimo technologiją). Tai yra sistemingų žingsnelių technologija, kurios tikslas – parengti visuomenę pozityviai priimti tai, ką ji iki tol vertino neigiamai. Pradžioje pristatomas tikslas. Apie jį kalbama, tačiau niekas jo net nesvarsto. Atmeta. Vėliau visuomenė įtraukiama į diskusiją apie tai. Kitu žingsniu jau pradedami svarstyti pliusai ir minusai, o vieną dieną visuomenei tai pristatoma kaip įtvirtintas faktas. Viskas. Bet visi prie reiškinio, kuris įtvirtinamas visuomenėje kokių nors interesų grupių iniciatyva, jau yra įpratinti – atpažįsta pavadinimą, ilgos ir nuolatinės diskusijos visus išvarginusios, dėmesys atlėgęs, ir apskritai – viskas atsibodę ir įkyrėję. Taigi – langas pilnai atvertas. Reiškinys tapo norma.

  Tad mūsų svarstomu lietuvių kalbos darkymo atveju daromas jau trečias žingsnis – pristatymas ir svarstymai jau praeityje, dabar pradedami (ar jau įpusėję) rinkti pritariančių (arba tiesiog suklaidintų ir nesuvokiančių, ką daro) žmonių parašai, siekiant pateikti „alternatyvų“ G. Kirkilo ir I. Šiaulienės projektui variantą.

  Iš tiesų jis joks alternatyvus – siūlo tą patį, tik labiau ištempiant laike. Pradžioje įrašai ne valstybine kalba bus ne pirmajame, o antrajame paso puslapyje. Skubėti neverta, minėtų socialdemokratų skuba atnešė didelį visuomenės pasipriešinimą, o tai parodė, kad Overtono lango principu veikianti sistema yra nuosekli ir negalima peršokti joje numatytų etapų. Visuomenė to neleis. Tačiau pasinaudojant visuomenine iniciatyvine grupe, kurioje yra žinomų visuomenei asmenų, pradedant iš tolo ir prisidengus kilniais tikslais, galima pasiekti beveik viską.

  • S:

   Aš galiu tau paaiškinti, kas buvo pirmas tas “Overtono langas”. Narystės primetimas ES-oje, po to 23 kalbų pase surašymas (kaip TSRS 15-os) ir dokumentų esminis pakeitimas. Čia net kalbos nereikia – pasas tapo raudonas (vėl kaip TSRS) ir kažkokią kortelę dar pagamino vietiniam “lageriui” (už ES ribų neišvažiuosi).

   Tik todėl “langas” ir atsivėrė. O šitas pasiūlymas geras, Kirkilui nebus lengva dabar prastumti savo. Alksnaiti, jei tu galvoji, kad mūsų padėtis tokia, kad šito Tautos genocido atveju dar kažką galime rinktis, tai kreipkis į Seimą. Juk jie sprendžia viską. Gal apsispręs atmesti bet kokius pakeitimus, ir Kirkilo, ir šitą. Būsim dėkingi. 😉

   • alksnaitis:

    Kažin atsakė į klausymą rinkti , nerikti parašus 2015 09 24 12:00 . 1. Valstybė turi pasakyti kad nėra jokio pagrindo rašyti asmens pavardes nelietuviškai. 2. tie kas bando stumti rašyti nelietuviškai antrame ar pirmame puslapyje tiesiog yra žadėtojai , savanaudžiai siekia savo tikslų šitais darbais prieš rinkimus. Štai ir visa kova už lietuvių kalbą.

    • Pikc:

     “Valstybė turi pasakyti kad nėra jokio pagrindo rašyti asmens pavardes nelietuviškai.” – Pirma, valstybė ar valdžia? Antra – tam buvo daugybė laiko – o ilgametė patirtis akivaizdžiai rodo, kad jie nei sakė, nei ketina sakyti, tad argumentacija “jūs nieko nedarykit, nes anie TURĖTŲ daryti” yra tiesiog absurdiška. Čia maždaug – “negesinam degančio namo, nes jis ir nedega iš tikro, o ir šiaip – gaisrininkai turi gesint”. Kaip ir sakiau – piktybiška demagogija, ir tiek.

 4. alksnaitis:

  mintys vertos dėmesio:jeigu „Talkos“ iniciatyvinė parašų rinkimo grupė tikrai rūpinasi lietuvių kalbos išsaugojimu, jos iniciatoriams reikėtų gerai pagalvoti, ko jie iš tiesų siekia – mat kartą pradėjus rašyti nelietuviškais rašmenimis oficialiuose LR asmens dokumentuose, kitas tų dokumentų savininkų ar kokių „iniciatyvinių grupių“ siūlymas-reikalavimas gali būti įteisintus dokumentų įrašus įteisinti ir gydymo įstaigose, ligonių kasose, moksleivių mokyklų dokumentuose. Po to, suprantama ir logiška bus įrašus automatiškai įteisinti visur kitur – juk negalės žmogus, gyvenantis Lietuvos Respublikoje, skirtingose įstaigose turėti skirtingus įrašus apie savo paties asmenį. Taip prieitume iki absurdo.

  Pasakę „A“ turėsime tarti ir „B“. Mat kartą nuleidus kartelę – vėliau ji bus lenkiama vis žemiau. Iki dugno.

  Ir nors iniciatyva skelbiasi siekianti išsaugoti lietuvių kalbą, iš tiesų siekia prastumti nelietuviškus įrašus antrajame paso puslapyje ir kitoje asmens kortelės pusėje

  • Arūnas:

   pritardamas šiam parašų rinkimui, noriu paklausti visų, kurie tuo piktinasi:
   kodėl iki šiol tylėjimu pritarėte kirkiliniam įstatymo projektui, o netelkėte tautos pasipriešinimui ir nepasiūlėte rinkti parašų, dėl Jūsų vis dar nepasiūlyto įstatymo projekto

 5. Šiaip:

  Kiek melo ir demagogijos! Šiap tai jų sąžinės ir kompetencijos reikalas. Be gaila, kad kompromituojama mums visiems labai svarbi valstybinės kalbos puoselėjimo idėja.

  • S:

   Išmok kalbėt lietuviškai, nė sakinio be tarptautinio žodžio. Aš mačiau ten kitur pasisakei už Ananjevos ir kirkilo pasiūlymus. Žinai, mes nenorime sukryžminti kalbų, o susikryžminę su svetimtaučiais žmonės juo labiau lietuviams ne pavyzdys… 🙂

   • Pikc:

    Tai šitas gi demagogas – jis apsimeta “savu” ir varo propagandą tiek už masišką nelegalų importą, tiek už lenkiškus įrašus pase. 🙂
    “Alksnaitis”, įtariu, irgi to paties lizdo paukštis.

 6. nediskrim:

  kodėl tik lotyvu kalbos pagrindu kitame dokumento lape? Te(įsi)rašo bele kokia kalba tame nesvarbiame puslapyje – nors ir hieroglifais ar paveikslėliais….

  • Juozas:

   va, va, toks ir bus rezultatas. Tautininkai moka kovoti ir laimi- prieš balvonus ant tilto, prieš raidelę ar dvi pavardėj, nedaug liko laukti, gaus atpildą už įrašus antram lape. Partija tai bus kur ir pridera.

   • S:

    Bus kur pridera tada, kai pasisakys už narystės ES-e panaikinimą. Visa kita – kova su pasekmėmis, bėgimas iš paskos. Anksčiau ar vėliau bus ir vėl Lietuvos Nepriklausoma Valstybė, be jokių Lenkijų, Rusijų ir panašių “Sąjungų” su svetimais.

    • Juozas:

     Aha, nepriklausoma visiškai priešų apsupty. Su braliukais susipyksim dėl naftos telkinio, su gudais dėl istorijos, o lenkai jau dabar Nr.2, rusai – amžinai Nr.1.

     Vienžo, pilna liuosybė 🙂 , o mes – svieto bamba.

     • S:

      Su braliukais draugausim, su estais ir suomiais galima karinė sąjunga, neatmesčiau ir NATO. Po šluota ta Lenkija su Rusija galės būti. Nereiks niekam lįst į užpakalį, ir patys visada galim gintis – kuo blogai čia tau? 🙂

      • Juozas:

       Estai JAU su mumis nedraugauja. 🙁 Jie paliko mus – šiaurės atėniečius, baltijos tigrus, vienžo pagyrūnus toli toli. Toli. Jei ES nesubyrės su Lenkija mes amžiais kartu.
       DVYRAČIO ŽYNIOS labai sėkmingai kala pleištą, tiksliau jau įkalė su tais “juokingais” liankų personažais WILNO NASZE. Kaip kad rodydavo tą labai juokingą lėtapėdį mėlynšvarkį estą.
       O faktiškai gi (koks sutapimas !) – gyvenimas tiek Lenkijoj, tiek Estijoj 1,5 karto geresnis. Deja. 🙁

       • Pikc:

        “Pleištą kala” tomaševskio neojedinstviniai separatistai ir juos palaikantys Lenkijos politikai, vis dar tebesvaigstantys apie “kresus”. 😉

        • Juozas:

         žynias žiūri žymiai- gal 100 kart daugiau piliečių, nei aplamai yra tų nenaudėlių už LLRA balsuojančių.
         Tikri politikai supranta, kad Lenkija apsieis be Lietuvos ir atvirkščiai. Ir kad tai naudinga tik Putinui.

         • S:

          Labiausiai Lietuvai naudinga. Po sąjungos su Lenkija Lietuva ir pakliuvo į Rusiją (1795 m.). Be to, 80 tūkst. x 100 = 8 milijonai “dvyračio” žiūrovų. Nežinot praeities, skaičiuoklis neveikia, sunku Tamstai?

          • Juozas:

           Kas tas 80? LLRA rinkėjai? Ir arkliui, ne tik man aišku – priešprieša naudinga tik RUSIJAI. Carinei, bolševikinei, net – demokratinei, jeigu tokia kada nors bus.
           Tamsta paskaityk, ką sako Orbanas.

 7. Mintis:

  Būtų labai gerai išgirsti konkrečią nuomonę baltiškos pasaulėžiūros puoselėtojų gerbiamo J.Vaiškūno ,A.Butkaus.Jie geriausiai suvokia esmę einančią iš protėvių pasaulėžiūros.Kaip Vaiškūnas suprato esmę B.Burgio gimnazijos puoselėjamų vertybių,kas buvo galimai nesuprantama T.Baranauskui.Manau dėl valstybinės kalbos turėtų lemiamą žodį tartį Baltų pasaulėžiūros atstovai.Jie žino geriausiai kas yra lietuviškas onoras-orumas,savos kalbos,Tautos išlikimo esmė, ką žinojo mūsų tėvai.Su “atkišk kitą veidą ,gavus į vieną”gali būti ir paklydimų,nes visokio prisitaikėliškumo jau išgyvenom visi tiek ir tiek,todėl atsargumas padidėjęs.

 8. Pikc:

  Mintys vertos dėmesio: vat, pravilnai tvindymo komentarais meistras sako: boikotuokim tą Talką – nėr čia ko Kirkilo projektui trukdyti! 🙂

 9. alksnaitis:

  Pikc – Juliau Panka- Tautininkų sąjungos pirmininke, paskaityk dar kartą :Ir nors iniciatyva skelbiasi siekianti išsaugoti lietuvių kalbą, iš tiesų siekia prastumti nelietuviškus įrašus antrajame paso puslapyje ir kitoje asmens kortelės pusėje.Tai darbas kuris bus atliktas jei ,,Talka už Lietuvos valstybinę kalbą ” pavyks.

 10. alksnaitis:

  o prieš Kirkilo projektą juk galima piketuoti, kviesti žmones į demonstracijas.PVZ; kad palikti, taip kaip yra dabar ir nieko nekeisti.

 11. alksnaitis:

  kartą pradėjus rašyti nelietuviškais rašmenimis oficialiuose LR asmens dokumentuose, kitas tų dokumentų savininkų ar kokių „iniciatyvinių grupių“ siūlymas-reikalavimas gali būti įteisintus dokumentų įrašus įteisinti ir gydymo įstaigose, ligonių kasose, moksleivių mokyklų dokumentuose. Po to, suprantama ir logiška bus įrašus automatiškai įteisinti visur kitur

  • TOMOKAUKAS:

   Talka už kalbą yra gyvybiškai būtina.
   “alksnaitis” – manau, jūs sąmoningai klaidinate, kurstote (provokuojate) neveikti. Jeigu būtų viskas paprasta, vienareikšmiška, tai pažvelgi į LR konstitucijos 14 str., kur sakoma “Valstybinė kalba – lietuvių kalba” ir aišku. Bet sabatauskai, šiaulienės, kirkilai, šimašiai ir panašūs į juos sulenda į tarybinių laikų tanką ir traukia internacionalą. Ir ką gi tiems kurie tanke galima priešpastatyti? Tik dar ir dar karta kantriai aiškinti kas yra lietuvių Tautos kalba. Jei reikia 50 tūkstančių ir daugiau mokytojų tam reikalui sukviesti.

   • Pikc:

    BŪTENT. Normaliomis sąlygomis jokios Talkos nereiktų- tik kad sąlygos NĖRA normalios. Mano galva, postringavimai, tarsi viskas būtų normalu, yra demagogija – ir greičiausiai tai daroma piktybiškai.

 12. Tamara:

  Kaip tai suprasti? Tik 3 spaudos žmonės spaudos konferencijoje? Atrodo, Žurnalistų sąjungą reikia pradėti nuo 1-os klasės ugdyti, kad suvoktų tokios konferencijos svarbą?

  • Pikc:

   Čia tokia izoliavimo politika – masinės dezinformavimo priemonės (pagal nurodymą ar savo iniciatyva – nežinau) deda visas pastangas, kad žmonės kuo mažiau žinotų, kad tokia Talka apskritai egzistuoja. O visokie “alksnaičiai” jiems padeda iš kitos pusės.

 13. S:

  Aš jau pasirašiau. Pats rinkti šį kartą negaliu, bet pakankamai pririnkau tada už Žemę. Abejoju, ar pavyks surinkti tiek parašų, bet reikia stengtis ir kitiems siūlyčiau pasirašyti.

 14. Užuot į politinius reikalavimus rašyti pase asmens pavardes ir nelietuviškai – atsakius trumpai, kaip ir derėtų save gerbenčiai valstybei, – nėra teisinio pagrindo, to reikalautojams siūloma galimybė jų pavardes rašyti nelietuviškai kitame asmens dokumento (paso) puslapyje. Šios galimybės siūlymas gali būti palaikytas sąmoningu vadinamu “makaronų kabinimu”, galinčiu būti pagrindu byloms dėl savigarbos, orumo įžeidimo tarptautinėse instancijose kelti. Taigi nepasirodykime pasauliui su tokiais neišmanėliškais siūlymais “nežinančiais ką darome”… Apskritai jau vien klausimo dėl Lietuvos valstybinės kalbos kėlimas, kai valstybine yra lietuvių kalba, yra nerimta, primityvu, o gal net piktybiška. Tai panašiau į populistines savanaudiškas politines spekulacijas prieš rinkimus negu į tikrą rūpestį. Seimas turėtų šį klausimą kuo greičiau dėti į stalčių mažiausiai 20-čiai metų ir užsiimti Lietuvos kūrimo, o ne griovimo dalykais.

  • S:

   Tikėkimės, kad seimas tap ir padarys. Bet viltis – durnių motina. 😉 Jeigu surinks šituos parašus, o seimūnai vis tiek balsuos už Kirkilo-ananjevos-sabatausko pasiūlymą, tai bent jau pasirodys, kad yra visiški benkartai.

  • Pikc:

   “Seimas turėtų šį klausimą kuo greičiau dėti į stalčių mažiausiai 20-čiai metų ir užsiimti Lietuvos kūrimo, o ne griovimo dalykais.” Tarp “turėtų daryti” ir “daro” yra šioks skirtumas, nemanote? 😉

   • S:

    Juokingiausia, kad “Kažin” čia teisus, ir dr. Jonas Ramanauskas (?) rašė teisingai, ir net alksnaitis daug kur teisingai viską čia sudėliojo. Turėti likti kaip yra, ir jokių kitų nelietuviškų įrašų nereikia… Žmonės negali patikėt turbūt, kokioj Lietuva padėtyje atsidūrė…

    • Pikc:

     Jie BŪTŲ teisūs, jei būtų NORMALI situacija – t.y. jei nebūtų kėsinamasi į lietuvių kaip valstybinės kalbos statusą, nebūtų ignoruojami KT sprendimai dėl valstybinės kalbos statuso, pats KT nebūtų pradėjęs permetinėti atsakomybę VLKK, nebūtų tos VLKK pozicija “apvalinama”, o galiausiai – ignoruojama, nebūtų “prastūminėjami” visokie kirkiliniai įstatymai, tuo pačiu blokuojant jų “gesinimui” skirtas iniciatyvas… Kaip ir sakiau, normalioje situacijoje nereiktų jokios Talkos – ir apskritai nebūtų čia apie ką diskutuoti. Bet situacija NĖRA normali – o apsimetinėti, kad situacija normali, kai ji tokia akivaizdžiai nėra (o juo labiau kitiems piršti mintį, kad reikia elgtis taip, tarsi ji būtų normali)…

     • S:

      Taip, čia aišku. Jeigu nebus šito “latviško” pasiūlymo, bus greitai priimtas Ananjevos-Kirkilo-Tomaševskio įstatymas, nes išdavikai valdo valstybę. Tik dar ne visi tai suprato.

      • Kemblys:

       Tu tik dabar supratai, kad po tarybmečio jų rankose liko įstatymų leidimas, valstybės iždas, slaptos tarnybos ir vals. jėgos sandaros?

       Dabar pamąstyk ko verti mūsų visų čia rašomi ‘atsiliepimai’ po straipsniais – vaikų smėlio dėžutė.
       Jei norime kažką keisti, reikia STIPRINTI vidinę jėgą. Pirmiau auginti stiprius žmones (neturi reikšmės jų pažiūros). Stiprūs patys sukurs Tautos jėgą be mūsų.

 15. Keista ta talkinimo intencijos logika – prie suklypusių projektų kišti pačių talkininkų beviltišku laikomam Seimui dar vieną tokį pat suklypėlį projektą, užuot griebusis už to klausimo padėjimo į stalčių apskritai arba tais 50 tūkst. parašų inicijavus Seimo nutarimo dėl pirmalaikių Seimo rinkimų privalomą svarstymą. Žodžiu, užuot ėmusis valstybės kūrimo veiksmų, o ne jos tolesnio klišinimo padėties tęsimo…

 16. Žemyna:

  Nesuprantamas buvo teisėjo sprendimas dėl santuokinės pavardės, nes Europos raštvedyba stovi ant Bismarko kanceliarijos įvestų labai tvarkingų, logiškų ir toliaregiškų pamatų. Būtent jais paremta ir mūsų raštvedyba, ir ji nesiskiria nuo kitų šalių raštvedybos.
  Nesuvokiama, kad net Seimo teisininkas negebėjo išaiškinti savo dukrai, kaip reikia daryti, kad neturėtum problemų Lietuvoje su savo kitokia pavarde. Santuokos liudijimą turi parašyti šalies – kalbos savininkės metrikacijos skyrius. Nes tik jis kompetentingas ją parašyti pagal tos šalies įstatymus bei valstybinės kalbos taisykles! Jie, bent ne mes.
  O mums, kad išduotume pasą su originaliai įrašyta užsienietiška pavarde, reikalingas šaltinis, iš kurio galime taisyklingai kalbos prasme ir nesuklastotai teisės prasme pavardę perrašyti, t. y., užsienyje išduotas santuokos liudijimas.
  Juo remiantis jau bus galima daryti įrašus ir kituose šeimos dokumentuose. Taigi, šiuo atveju laužiamasi į atviras duris. Paties asmens problema laikinai lyg ir išspręsta – santuokos liudijimas yra, pasas su svetimkalbės pavardės originalia forma irgi yra.
  Tačiau turime ir kitataučių piliečių.
  Žmonės naiviai ir supaprastintai įsivaizduoja, jog viskas baigiasi vien kitokiu įrašu pase. Bet taip nėra!
  Pakeitus pavardę pase (būtent taip praktiškai yra – pavardė bus KEIČIAMA), jeigu jame neišsaugomi įrašai ir valstybine kalba, prasidės žmogaus maratonas per kančias, laiko, nervų ir pinigų švaistymas, vos tik jam prireiks sutvarkyti bent kiek rimtesnius reikalus, susijusius su jo praeitimi, nuosavybe, kitais reikalais, kai valstybės archyvuose protokoluota ar saugomi dokumentai su ligšioline pavardės grafine forma.
  Jam teks įrodinėti, kad tuose popieriuose minimas būtent jis. O tai nebus lengva, greitai nei pigu.
  Tie, kas norėtų keisti pavardės rašybą į originalią kitakalbę, labiausiai turėtų būti suinteresuoti ALTERNATYVIU paso įstatymo projektu, nes būtent toks įstatymas gelbės žmogų nuo būtinybės ATEITYJE įrodinėti, jog jis yra jis! Toks pasas ir toks įrašas registruose ir archyvuose nenutrauks ryšio tarp žmogaus buvusio ir esamo gyvenimo. Taip pat jis pasitarnaus ir asmens palikuoniams, jeigu jiems reikėtų „teisybės ieškoti” tėvų, senelių dokumentų archyvuose, ypač, jei jau nebus likę gyvų liudininkų (kurių liudijimai kainuoja 🙂 )…

  • Pikc:

   “Pakeitus pavardę pase (būtent taip praktiškai yra – pavardė bus KEIČIAMA) […]” – BŪTENT! Kažkaip polonofilai įnirtingai atsisako tą suprasti. Tiksliau, įinirtingai stengiasi tai ginoruoti. 😉

   • Žemyna:

    Bet yra ir džiugus spindulėlis – berinkdama parašus sutikau lenkaitę, kuri suvokia šio sumanymo absurdą, suvokia, ką užkrauna savo pačių ir palikuonių ateičiai tie, kas sugalvotų keisti „formą”, o iš tiesų – pavardę, kiek bereikalingo darbo ir išlaidų savo ateičiai užsikrauna iš tuščių ambicijų… Ji tai tiesiai vadina tamsių žmonių mulkinimu.
    Sakyčiau, bėda ta, kad MES NETURIME AIŠKINTOJŲ, kurie nusileistų iš savo mokslinių aukštybių ir labai pagarbiai + praktiškai, ūkiškai, „ant pirštų” žmonėms išaiškintų, ką jiems kemša už gerą daiktą jų „sąžiningi” (ar gal patys pusiau raštingi?) partiniai vedliai. Kad ir per tą patį „Znad Wili”, per TV laidas kitakalbiams…

    • Pikc:

     Dar vienas dalykas: grynai pragmatiškai mąstant – jei kirkilinis projektas būtų priimtas, kaip būtų aiškinama “liankams”, kad Tomaševskis savo pavardę lenkiškai užsirašyti gali, o Žulpinskis – ne? 🙂

    • Pikc:

     Dar vienas – grynai praktinis aspektas: jeigu būtų priimtas kirkilinis projektas, kaip reiktų paaiškinti “liankams”, kad Tomaševskis (Tomaszewski) savo pavardę lenkiškai Lietuvos pase užsirašyti gali, o Žulpinskins (Żółpiński) – ne? 🙂

     • Kemblys:

      Pikc, ar esi įsitikinęs, kad teisinga prasme parašei ,,praktinis aspektas”?

      • Pikc:

       Taip – bet tamstai gi ne prasmė užkliuvo, ne? 😉

       • Kemblys:

        Pastebėjau, ‘prašauni’ kartais vartodamas svetimų kalbų žodžius ir net rašydamas posakius svetimomis kalbomis. Išsilavinimo trūksta…
        Pikc, tu, kaip rašei, nusileidi iki ‘koloradinių’ lygio tam, kad tave suprastų. Pabandyk kartais parašyti taip, kad ir ‘kemblys’ tave suprastų – lietuviškai 🙂 Manau nesugebėtum.

        • Pikc:

         Nustebinsiu: įsitikinimas “jei aš prašaunu suprasdamas – reiškia, kiti prašauna vartodami” yra iš esmės klaidingas. Gal išsilavinimo (nors, kiek prisimenu, mano studijų laikais dėstytojai ragino sakyti “išsimokslinimas”, o ne “išsilavinimas”) spragų ne ten ieškoma? 😉
         Beje, jei jau apie supratimą prakalbom: “Pikc, tu, kaip rašei, nusileidi iki ‘koloradinių’ lygio tam, kad tave suprastų.” – gal malonėtumėte citatą, KUR aš taip rašiau? 😉
         Pabaigai – pasikartosiu: Kemblio sugebėjimas ar nesugebėjimas suprasti yra paties Kemblio problema. 😉

 17. Algis:

  Nežinau, ar gerai supratau, ties kokia drama atsidūrė mūsų gimtoji kalba. Ar tikrai antrame oficialaus dokumento puslapyje turi būti įsileisti svetimkūniai užrašai? Gal tai mūsų interesus išprievartavęs kompromisas? Gal todėl, kad dėl rinkėjų nesąmoningumo į seimą patekę netikri pranašai pajėgtų tik tokį variantą priimti kaip vienintelį galimą kompromisą? Jei taip, tuomet rankos nupuola, ir reikia tylėti, jei tuo būdu gelbstima tai, kas įmanoma dar gelbėti. Bet iš kur Europos užsieniui žinoti, kuriame puslapyje yra autentiški ir tikri asmens kodo duomenys? Ar tyai nėra dokumento dviveidystė? Sakau tai be pykčio, o tik iš rūpesčio.

  • Žemyna:

   Na, kur bus kokia eilutė ar taškelis – tai jau techniniai, todėl antraeiliai dalykai. O štai pasas visai BE VALSTYBINĖS kalbos – tai svarbu, tai esminga! Ypač dabar svarbu, kai siekiama tai tą, tai aną prastumti, teisinantis, jog tai niekai lyginant su artėjančia musulmonų banga…

  • Pikc:

   Na, sajūziniame pase pagrindiniai duomenys surašyti plastikinėje kortelėje, o puslapių “kiti įrašai” yra daug – ir juose niekas asmens tapatybės informacijos neieško. Tas įrašas juridinės galios neturėtų – tiesiog jei kokiam svaiguliui taip jau norisi pamatyti nelietuviškai užrašytą savo pavardę, tai ten jis ir galės grožėtis – bet oficialiai bus vartojamas tik valstybine kalba padarytas įrašas pagrindiniame puslapyje.
   Jau pasikartosiu – mano galva, jokių nelietuviškų užrašų išvis nereikia, bet situacija tokia, kad šiuo metu riekia priešnuodžio, o latviai tokiu pačiu ėjimu neutralizavo gerokai gausesnę ir ne mažiau piktybišką penktąją koloną savo šalyje. Tiesa, jie apskritai buvo gudresni ir nedalino pilietybės bet kam, todėl ten visokie tomaševskiai ir cytackos neturėtų progos šakotis dėl įrašų pase, nes piliečio paso kaipo tokio ir neturėtų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: