Dainų šventėje kanklininkai stebins ir netikėtais muzikiniais sąskambiais (0)

Kankliu koncertas Šv.Jonų bažnyčioje | rengėjų nuotr.

Kankliu koncertas Šv.Jonų bažnyčioje | rengėjų nuotr.

Jau penktą kartą Dainų šventėje rengiamas kanklių koncertas džiugins gerai žinomomis melodijomis ir netikėtais muzikiniais sprendimais. Liepos 4 d. sostinės Šv. Jonų bažnyčioje vyksiančio pasirodymo metu per 600 geriausių Lietuvos kanklininkių ne tik virpins kanklių stygas, bet ir žais netikėtais sąskambiais. Tai jos bandys atlikti ir netradiciniais būdais – plojimu, beldimu akmenukais ir lazdelėmis bei skrabalų tembrą atkartojančiais liežuvio pliaukšėjimais. Koncerto atlikėjai susirinkusiems dovanos aukso fondo ir specialiai jubiliejinei Dainų šventei sukurtus kūrinius.

„Dainų šventės, o ypač kanklių muzikos koncertai pirmiausia išsiskiria tuo, kad čia galima išgirsti laiko patikrintus kūrinius, kurie yra mūsų kraujyje ir be kurių negalime gyventi – tai kas ketveri metai mus aplankanti atgaiva sielai, kurią ir esame pasirengę pasiūlyti savo klausytojui. Kita vertus, norime pristatyti kankles ir kaip modernų instrumentą, randantį savo vietą šiuolaikiniame mene. Todėl įtraukėme ir specialiai kanklėms sukurtus kūrinius, kurie šių metų pasirodymui suteiks naujų spalvų“, – sakė Kanklių koncerto kūrybinės grupės vadovė Lina Naikelienė.

Jos teigimu, modernieji kūriniai yra ir tam tikras iššūkis atlikėjams, o dar ir kiekvienas instrumentas turi savų grojimo sibtilybių, ne išimtis ir kanklės, kurios pritaikytos labiau tradicinei lietuvių liaudies muzikai, todėl naujosios muzikos atlikimas reikalauja ir tam tikro profesionalumo.

Beveik dvi valandas truksiančiame „Skambėkite, kanklės“ koncerte bus galima išgirsti daugiau nei 20 kūrinių – iš lietuvių klasikos ir visiškai naujų, tik šiai Dainų šventei sukurtų kūrinių. „Šiemet į koncerto programos rengimą įtraukėme naujus kompozitorius, rašančius savo kalba. Giedrius Svilainis ir Vidmantas Virbickas naudoja pabeldimus į kankles, plojimus, liežuvio pliaukšėjimus ir kitas raiškos priemones. Tačiau Vaida Sriaupaitė-Beinorienė šiuolaikiškai pritaiko aukštaičių sutartinių motyvą ir dovanoja spalvingą archaiškai skambantį kūrinį Kas tenai kalnelį“, – pasakojo L. Naikelienė.

Kanklės nuo seno yra vienas pagrindinių lietuvių instrumentų – rašytiniuose šaltiniuose jos pirmą kartą paminėtos jau XVI a. Pasak L.Naikelienės, anksčiau kanklėmis grodavo kaimo gryčiose savo malonumui, ir tik vyrai, kanklių meistrai. Įdomu, kad tik Dzūkijos krašte nebuvo grojama kanklėmis. „Lyginant atskirus Lietuvos regionus, skiriasi ne tik instrumentai, bet ir pats senovinės muzikos repertuaras – aukštaičiai grodavo sutartines, o žemaičiai dažnai grodavo ir šokiams skirtą muziką“, – teigia L. Naikelienė. Ji sako, kad šiuo metu kanklėmis grojama visuose šalies regionuose, o pastaruoju metu susidomėjimas šiuo instrumentu auga.

Koncertinėmis kanklėmis gros per 200 kanklininkių, o likusios – tradicinėmis kanklėmis. Atskirai prisistatys dar 1906 m. įsteigtas seniausias Lietuvoje „Skriaudžių ansamblis“, atstovausiantis Suvalkijos regionui. Jau daugiau nei 100 m. gyvuojantis kolektyvas puoselėja savo kankliavimo meistriškumą, saugo instrumentų gamybos paslaptis ir tradicijas. Taip pat pasirodys Užpaliuose, Utenos r., rengiamų stovyklų dalyvės su mažosiomis kanklėmis; stygas virpins ir stovykloje Mažeikiuose besitobulinantys Žemaitijos atstovai, taip pat Vilniaus mokytojų namų ansamblis „Kankleliai“. Kadangi nemažai kūrinių yra ir vokalinės partijos, prie dalyvių taip pat prisijungs Lietuvos muzikos ir teatro akademijos merginų choras, vadovaujamas profesoriaus Tado Šumsko ir lektoriaus Andriaus Gilio, ir Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos vokalinis ansamblis, vadovaujamas Jurgitos Juozūnienės. Įėjimas į Kanklių koncertą – nemokamas.

Dainų šventės organizatoriai kviečia užsukti ir į kitus renginius. Tą pačią liepos 4-ąją 22 val. vyks unikalus reginys Valdovų rūmuose – Baltų genčių kostiumų pristatymas, kurio metu bus galima išvysti specialiai jubiliejinei Dainų šventei atkurtą I–XIV a. baltų genčių kostiumų kolekciją. Bilietai į šį renginį jau parduodami visose „Ticketpro“ kasose ir internetu. Be to, visą liepos 4 d. Bernardinų sode, pilių teritorijoje, vyks Dainų šventės Folkloro diena „Laimužės lemta“, o 19 val. – koncertas-vakaronė Katedros aikštėje. Bilietus jau galima įsigyti ir į Ansamblių vakarą Kalnų parke, Šokių dieną Lietuvos futbolo federacijos stadione ir Dainų dieną Vingio parke (sėdimas vietas).

Lietuvos dainų šventė – svarbiausias šalies kultūros įvykis, jungiantis visas kartas ir visus žmones, stiprinantis šalies tapatybę ir garsinantis jos vardą pasaulyje. Šalies tautines dainas, šokius, ansamblių, pučiamųjų orkestrų, kanklių muzikos ir teatro programas, amatus pristatantys atlikėjai 2014 m. liepos 2–6 d. Vilniuje ištars „Čia – mano namai“. Šventė taip pat pakvies dalyvauti įvairiose pramogose, išbandyti senuosius amatus. Birželio 28 d. Kaune, Dainų slėnyje, vyks Dainų šventės 90-mečio minėjimas.

Kanklių koncertas „Skambėkite, kanklės“ Šv. Jonų bažnyčioje, liepos 4 d. 18 val. Renginys nemokamas.

2014 m. Lietuvos dainų šventės programa

 Kaune

Birželio 28 d.

18:00 val. Dainų diena. Dainų šventės 90-mečio minėjimas Dainų slėnyje

 Vilniuje

Liepos 2 d.

21:00 val. Dainų šventės atidarymo koncertas „Dainos namai“ Katedros aikštėje

Liepos 3 d.

14:00 val. Vaikų tradicinių amatų miestelio atidarymas prie Valdovų rūmų

16:00 val. Liaudies meno parodos atidarymas Taikomosios dailės muziejuje

22:00 val. Ansamblių vakaras „Krantai Nemunėlio“ Kalnų parke

Liepos 4 d.

10:00–23:00 val. Folkloro diena „Laimužės lemta“ Bernardinų sode, pilių teritorijoje

18:00 val. Kanklių koncertas „Skambėkite, kanklės“ Šv. Jonų bažnyčioje

19:00 val. Koncertas-vakaronė Katedros aikštėje

22:00 val. Baltų genčių kostiumų pristatymas Valdovų rūmų kieme

Liepos 5 d.

12:00 val. Teatro diena „Dyvų dyvai“ Bernardinų sode, pilių teritorijoje

17:00 val. Teatro dienos finalas „Jau saulelė…“ Katedros aikštėje

17:00 val. Pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertas „Vario audra“ Kalnų parke

21:00 val. Šokių diena „Sodauto“ Lietuvos futbolo federacijos stadione (Stadiono g. 2)

Liepos 6 d.

15:00 val. Šventės dalyvių eitynės iš Katedros aikštės į Vingio parką

18:00 val. Dainų diena „Čia – mūsų namai“ Vingio parke

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: