D. Tamošaitytė. Lietuvos vizija: kokios Tėvynės mes norime? (34)

respublika.lt nuotr.

respublika.lt nuotr.

Šių metų Vasario 16-osios minėjimo iškilmingame koncerte Nacionalinėje filharmonijoje baigiamajame kūrinyje choras fortissimo skandavo paeiliui: „Lietuva, Tėvyne mūsų! Litwa, ojczyzna moja!“ Ir taip paeiliui daug kartų. Labai garsiai, iki euforijos.

Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos finalas skambėjo būtent taip. Užteko autonomininkui Valdemarui Tomaševskiui per skylėtą kaip rėtis Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) neteisėtai prasibrauti su Rusų aljansu į Seimą, ir jau savo svarbiausią Valstybės dieną girdime Žečpospolitos laikų šūkius. Juk viskas vyksta pagal patarlę: „Kieno vežime sėdi, to ir giesmę giedi.“ Nežinia, kaip jautėsi Jos Ekscelencija prezidentė, bet publika paplojo, kaip visada. Niekas net nesušvilpė. Beliko pagalvoti: ar mes jau galimai esame Lenkijos sudėtyje? Gal jau rengiami naujųjų laikų dviejų tautų unijos planai?

Manytum, kad tai blogas sapnas. Bet ne, juk kompozitorius su teksto autore kitų Lietuvos mažumų žodžių į skanduotę neįdėjo. Užuodžia, kipšas, kur link vėjas pučia. Tačiau tų žodžių programėlėje, kaip tyčia, ir nėra, lyg nukąsta. Apdairu. Tai gal nereikia į vatą vynioti Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) galimybių: gal kažkur, kažkokiuose užkulisiniuose pasitarimuose, jau esame de facto Lenkijos dalis. Kaip XX amžiaus pradžioje. Ir kaip tada juokingai atrodo gąsdinimas Rusija…

Rodos, visi gąsdinimai Eurazijos projektu yra tiesiog nesusipratimas. Dėl to, kad ir pats Eurazijos projektas galbūt tėra antis lengvatikiams. Toks spec. tarnybų projektėlis, jei neišdegtų dabar vykdomas ES perkeitimas. Juk tai, kas dabar vyksta Europos Sąjungos kuluaruose, yra tų pačių Europos po Antrojo pasaulinio karo nepasmerktų bolševikų perversmo „planas B“. O komisarai – viršūnėlėse. Bent jau jų programa su neoliberalizmo kryptimis daug kur sutampa. Tautos niekas neklausia, kokios šalies provincija ketinama paversti valstybę, jos suverenumo sandus išlaikant tik butaforiškai, kol lietuviai ir jų sąmonė kartu su genofondu sunyks. Bet tauta tai jaučia, žino ir tai, kad pagrindinė kliūtis tokiems naujiems paktams įgyvendinti – referendumai.

Sunku net suvokti, kad šiandien tenka rašyti tokius žodžius ir kad su jais sutinka žmonės. Net valdančiųjų cinizmo, savo veidą atskleidusių „sąjūdininkų“ ir savo abejingumo pakirsta jaunoji karta, kuri iš esmės jau rezignavusi. Ji nelaukia, kaip 1990-aisiais, stebuklo, mat yra realistė. Realistė, nes turi kažkaip išmokti išgyventi. Tačiau stebuklai vyksta, lauki jų ar nelauki. O tada – tik laikykis…

Pagal tikimybių teoriją mums kasama duobė tėra viena iš nesuskaičiuojamų galimybių. Visada yra tokia galimybė, kurios nenumato joks strategas. (Dabar jau nutylėsiu, kas yra pagrindinis žmonių gyvenimo Strategas). Mūsų protėvių dėti pamatai sunkiai, bet kryptingai skinasi kelią. Neseniai atrasta 1949 metų vasario 16-osios Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos deklaracija yra vienas pamatinių lietuvių tautos dokumentų, kurie privalo įgauti tęstinumą. O jo ir 1941 metų birželio 21 dienos sukilimo fone dabartinės Lietuvos valstybės vedlių pozicija, žvelgianti į praeitį (tai yra į šonus), atrodo kaip visiškas nesusipratimas ir totalus anachronizmas. Tais iškiliais momentais šviesuomenės sutelkta tauta aiškiai pasisakė už modernią nacionalinę valstybę ir draugiškus santykius su kaimyninėmis bei viso pasaulio tautomis lygiais pagrindais. Negana to, kad krikščioniškai atleido neprieteliams visas skriaudas ir nesidera dėl aneksuotų žemių, tai dar siūlo draugišką bendrabūvį. Bet to jiems, matyt, nereikia?

Užtat lietuvių tautai – reikia. Ir tą poreikį ji ketina išsakyti referendumuose, patinka tai kvislingams ar ne. Tų referendumų bus ne vienas, galime būti tikri. Kiekvienu gyvybiškai svarbiu klausimu teks pasisakyti. Ar lietuviai prastesni už šveicarus ar vengrus?

Įsivaizduokime vieną iš scenarijų, jei šis laisvėjimo procesas sustotų. Po poros metų švenčiant Vasario 16-ąją iškilmingame koncerte, prieš giedant Vinco Kudirkos himną su pakeistais žodžiais išgirstume, kad jo apsisprendimas būti lietuviu tebuvo istorinė klastotė, nes jis buvo lenkas. Ir kad vasario 16-ąją didinga lenkų tauta grąžino savo provincijai Lietuvai laisvę. Štai taip. Nes tai, ką visai neseniai Nacionalinėje filharmonijoje išgirdo visa Lietuva, yra simboliškas, jei ne tikroviškas tokios slinkties ženklas. Bet vietoj tarptautinio skandalo, kaip ir po valstybinių simbolių ir paminklų išniekinimų, bus išsisukta kad ir tokia pastabėle: „Tai meninė išmonė“. Ir bus atsiprašyta, kad per mažai pašlovinta. Juk ne veltui lechai ordinus istorikams-kvislingams dalija. Ar jau įsignybote sau į ausį?  O kokį scenarijų nūnai rašo lietuvių tauta, pamatysime per rinkimus.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Kategorijos: Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

34 komentarai

 1. inteligentai ...:

  Ir nė vienas muzikantas neatsikėlė ir neišėjo! Nekalbant jau apie žiūrovus. Lietuvos “inteligentas” bet kokį š… gali praryti tos evro “pažangos” vardan! Stipri dar Didžiojo Muzikanto įtaka!

 2. one:

  Na šitie tai kiekvienu atveju, kur tik lenkų kalba, įžiūrės sąmokslą. Gal jūs pabendraukit pagaliau su tikrais lenkais. Nes dabar Jūsų primityvus supratimas tesiekia Vilniaus krašto apsišaukėlių pažinojimą. Gėdingi esat.

  • Dalė:

   Esmė ne lenko tikrume ar netikrume, o renginio režisieriaus iškeltoje ir renginio finale nuskambėjusioje idėjoje; “Lietuva – lenkų ir lietuvių gimtinė’
   Jei būčiau Lietuvos žemėje gimusi karaimė, rusė ar žydė, jausčiausi atstumta ir paniekinta.

 3. kaip:

  Įdomu, kokia reakcija Varšuvoj būtų. Neįmanomas dalykas, tiesa?

 4. bartas:

  buvo, yra ir bus dalis ,vadinamos “šviesuomenės” , kuri niekada nesidžiaugs, lietuviškumu, Lietuvių Tauta . Tokia TIESA. Praeitis apie tai sako.

 5. Kęstutis:

  Pagarba autorei, kaip visada – laiku, vietoje ir iš esmės… Įdomu ar į tokius renginius įleidžia paprastus mirtinguosius, jei ką, reikia ruoštis ir kovo 11 d renginiams, nors pašvylpauti, paskanduoti gėda, gėda, gėda…

 6. nieko naujo ir stebetino:

  taigi jus paziurekite, kas sudaro ta musu “inteligentija”- sovietiniai MANKURTAI, okupanto ir kolaborantu pakalikai, issigimeliai ir ju dar labiau korumpuotos atliekos.
  Juk jie ir dabar tik taip ir elgiasi- lenda be muilo valdziai i uzpakali, laizo ir dziaugiasi gave apgrazutus kaulus (“premijas”). O uz ka skiriamos tos “premijos”- uz Tautos ir Tevynes dergima, niekinima, uz “kulturos ir inteligentijos laiskus” (nieko neprimena?)

  • Dalė:

   Na, jau nereikėtų taip negražiai kalbėti apie VISĄ inteligentiją 🙂
   Yra joje atvejų, kuriuos minite, bet tikrai yra daug darbščių, protingų, mylinčių savo žemę ir tautą žmonių.
   Taip kalbėdamas, matote tik tuos lengvus “darinius”, kurie visada plūduriuoja paviršiuje.
   Šio straipsnio autorė – t.p. inteligentė.
   Kas būtų Lietuva be gydytojų, mokytojų, kultūros darbuotojų?

   • pusnteligentis:

    Visiški niekai, miela ponia. Pirkti diplomai inteligentais nedaro. Pusė jų net veidelių išraiška nesiskiria nuo turgininkų.
    Manau, mūsų dabartinė padėtis ir visos problemos būtent randasi iš to, kad inteligentų po sovietmečio yra mažiau, negu jų turėjome 1918 metais.
    O, jūsų galva, koks nuošimtis Lietuvos gydytojų, mokytojų, kultūros darbuotojų priskirtini prie tikrų inteligentų?

 7. dzūkas:

  ar pastebėjote, kaip į LRT ir kitus tv kanalus sėkmingai įsitrynė visokie levickiai, Katažynos, beatos, ir pan., ? Ir plauna smegenis, oj plauna, . O Lenkų kultūros instutitas tapo beveik Lietuvos kultūros ministerijos filialu

  • Grasilda:

   O kodėl Jūsų minimi asmenys negali ten būti? Beje, per “Auksinio balso” finalą p. Levickis kaip tik ir pagyrė L. Mikalauską už tai, kad jis rinkosi tik lietuvišką repertuarą. Kažkodėl daugeliui mūsų tariamųjų tautininkų visiškai nekliūva, kad koncertuose beveik nebeliko lietuviškos muzikos.

   • dzūkas:

    ogi todėl man nepatinka
    Levickis su Katažyna, nes jiekartu su Adomėnu ir panašiais kvislingais reikalauja dviems iš Lenkijos atkeliavusiems pranciškonams konventualams Marekui ir Jarekui atiduoti vienuolyną Vilniuje, Trakų gatvėje. Įsidėmėtina, kad lenkų pranciškonų reikalavimas pagrįstas Lenkijos okupacinės valdžios 1938 m. suteikta jiems nuosavybe. Kaip gali okupantas duoti tai, kas jam nepriklausė ir nepriklauso.

  • Kažin:

   Kad LRT yra lenkizmo gūžta, net aklam matosi… Tačiau to “nemato” nei Seimas, nei Prezidentė!
   Apskritai, manau, kad Grybauskaitei tapus prezidente antrai kadencijai, oi, koks tirasis prolenkiškas veidelis bus parodytas… Juk kitai kadencijai kandidaduoti jau negalės, taigi nebus prasmės tai slėpti…

   • Tuteiša:

    Prezidentė kaip tik vienintelė skelia antausius tutakų naciams. Kai visi kiti šlovina šlėktiškąją kamizelką.

    • Kažin:

     Apie tokius jos “antausius” neteko girdėti…
     O kodėl. pvz., Grybauskaitė viešai nepasako tiems “tutakų naciams”, kad darinių, kurie atitiktų tarptautinės teisės sąvoką “tautinė mažuma” Lietuvoje nėra, todėl negali būti ir “tautinių mažumų” įstatymo. O kodėl Grybauskaitei neskėlus būtent tokio antausio…
     Lietuvoje gyvena kitataučių, todėl gali būti Kitataustystės Lietuvoje įstatymas, o ne “tautinių mažumų” įstatymas.
     Taigi, kalbėdami pirmiausiai tiksliai vartokime sąvokas. Manau, kad viešai patikslinti “tautinių mažumų” sąvokos prasmę, padėti tuo klausimu tašką pirmiausiai būtų Prezidentės pareiga.

 8. Kažin:

  O ką, ar autorei nežinoma, kas to choro vadovas. Kodėl jo pavardė slepiama nuo Tautos. Išeitų, kad pagal autorę, Tauta neverta, kad sužinotų to chorvedžio pavardę. Juk tai okupanto atplėšusio Lietuvos širdį – Vilnių ir teritoriją nuo Lietuvos kalba, okupanto, nuo kurio gindami Tėvynę krito mūsų kariai, savanoriai. Tai lietuvių, kritusių karių savigarbos įžeidimas. Pagaliau, tai įžeidimas vilniečių savo atkaklumu, meile Tėvynei Lietuvai atgaivinusių ir išpuoselėjusių Vilniuje lietuvybę, t.y. įvykdžiusių tai ko siekė Tauta Lenkijos okupacijos laikotarpiu. Apskritai, tuo lenkišku skandavimu mestas iššūkis Lietuvai, žinant, kad Lenkija iki šiol nėra pripažinusi Vasario 16-ąją paskelbtos Lietuvos Nepriklausomybės.
  Taigi kyla klausimas, ar, autorė, nesakanti kas tas chorvedys, yra su Tauta. Labiau panašu, kad taip ir ji “kvislingauja” Lenkijai, kaip ir tie istorikai jau apdovanoti Lenkijos ordinais.

 9. dzūkas:

  minėto koncerto programa ir atlikėjai: įdomu, kuris kompozitorius, atlikėjas, tuos žodžius parašė, neatrodo, kad tai galėtų būti Brazdžionis . Tad kas sugalvojo tą lenkišką skanduotę – gal autorė galėtų nurodyti:
  IETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS
  Solistai:
  ASTA KRIKŠČIŪNAITĖ (sopranas)
  TADAS GIRININKAS (bosas)
  KAUNO VALSTYBINIS CHORAS
  Meno vadovas ir vyr. dirigentas Petras Bingelis
  Dalyvauja vaikų chorų “LIEPAITĖS” ir “ĄŽUOLIUKAS” grupės
  Dirigentas ROBERTAS ŠERVENIKAS
  Vedantysis RIMANTAS BAGDZEVIČIUS

  Programa:
  Lietuvos Respublikos himnas – Vinco Kudirkos „Tautiška giesmė“
  VIDMANTAS BARTULIS – „Muzika“ (ž. M.Katilūtės)
  DONATAS ZAKARAS – Pjesė iš ciklo „Dvi pjesės“
  VACLOVAS AUGUSTINAS – “Gloria”
  GIEDRIUS KUPREVIČIUS – fragmentas iš baleto „Čiurlionis“
  VIDMANTAS BARTULIS – „Giesmė ateičiai“ (premjera, ž. Saadi, B.Brazdžionio)

  Ir suaidi vėl iš praeities
  Dainos, mįslės, pasakos nutilę,
  Ir pakyla tiltai iš nakties
  Į didžiųjų kunigaikščių pilį.
  Ir einu tais tiltais į tave,
  Lietuva – trys tyro aukso saulės!
  Ir skaitau: – Tėvyne, be tavęs
  Tuščias ir beprasmis šis pasaulis.
  (Bernardo Brazdžionio eilėraščio „Lietuvos vardas“ ištrauka)

  Paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną Filharmonijos scenoje renkasi solistai Asta Krikščiūnaitė ir Tadas Girininkas, Kauno valstybinis choras ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojami maestro Roberto Šerveniko. Koncerto programoje – Lietuvos kompozitorių kūriniai ir Vidmanto Bartulio oratorijos „Giesmė ateičiai“ sopranui, baritonui (bosui), mišriam ir vaikų chorams ir simfoniniam orkestrui premjera.

  Koncerto globėja – Jos Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė
  Koncertą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

  • Dalė:

   “Koncerto globėja – Jos Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė”
   O GAL TAI BUVO ATSAKAS PREZIDENTEI UŽ JOS ANTAUSĮ TOMAŠEVSKIUI EUROPARLAMENTE?

   • Kažin:

    Manau, kad greičiau tai – atsakas ministrui Biručiui, kuris neseniai pasisakė prieš “Lenkijos ranką” Lietuvoje. Juk koncertui apmokėti lėšų skyrė ir Kultūros ministerija, be to, muzikinis gyvenimas apskritai yra šios ministerijos kuruojama veiklos sritis.

 10. Nepolitikas:

  Eilinis kurstymas. Jaučiu autorė narkotikų pririjo…

  • dzūkas:

   taip- neapykantą kursto Bartulis ir to renginio organizatoriai. Ar kas galite isivaizduoti, kad per Lenkijos nepriklausomybės minėjimą Varšuvos didžiąjame teatre artistai skanduotų vokiškai: Lenkija – vokiečių gimtinė?
   Net prasižioti nespėtų, ir būtų nušvilpti.

   • Nepolitikas:

    Tu bent pats supranti, ką parašei ir palyginai? Jog jeigu vokiečiai yra Lenkijos piliečiai, gimė Lenkijoje, tai kur yra jų gimtinė? Vokietijoje? Manau jeigu tai nuskambėtu angliškai viskas butu – „ok“? Kaip būna per koncertus. Jog net per LRT girdėjau pastoviai, kaip Lietuvos piliečiai – baltarusiai, rusai, žydai kalbėjo savo kalba – Lietuva Tėvynė mūsų… Supranti, kada vien lenkiškas žodis (net išreiškiantis šlovę Lietuvai, pripažinimą…) iššaukė tokią isteriją-tai jau šizofrenija, arba narkomanija. Jeigu lenkai(Lenkijos piliečiai) Lenkijoje taip skandavo – tai jau šovinizmas. O dabar viena nevisai protinga parašė ir visi pagavo euforiją.

 11. Jurgis Bielinis:

  Eščio polša ne sginelo, eščio kura v riabče…
  Ir kaip nei vienas muzikantas neatsikėlė ir nepaliko scenos.
  Dėkokim zuokams, linkevičiams, brazauskams, liansbergiams, visiems perkrikštams

 12. jo:

  Neatsitiktinai atsiranda tokios „meninės išmonės“. Lenkijos strategai dirba. Jie masto kokios nori Lenkijos, masto ne 4-5 metų kadencijai, 50 ir 100 metų į priekį. Kai mūsų mankurtai iš kailio neriasi, kad tik neatrodytų „siaurais“ ar „šiaudiniais“ patriotais, tuo metu Lenkijos strategai mums kalbėdami apie europietiškus standartus „tautinėms mažumoms“ patys kuria labai tautišką lenkišką Lenkiją ne tik dabartinėse Lenkijos ribose, bet ir savo svajojamose didžiosios Žečpospolitos teritorijose.

 13. Migla LTS gretose ir kitur...?:

  Migla LTS gretose ir kitur..:

  2014 02 25 18:01

  Vienas tautininkas vilnietis man teigė manantis , kad LTS priėmė sprendimą remti vieną- N.Puteikį…Bet tokio sprendimo niekur nėra paviešinta (nei alkas.lt, nei kitur ).
  Kitas tautininkas kaunietis man teigė prieš savaitę sužinojęs, kad LTS remia R.Paulauską..Todėl to kauniečio ir kitų negaliu prikalbinti rinkti parašus už Puteikį… Kaip aš galiu tautininkus prikalbinti parašų rinkimui už vieną gerietį, kai LTS laukia ….Ko – GODO pasirodymo???:) 🙂
  Kas darosi su LTS konstruktyvumu , garbingu apsisprendimu ir tiesiog konstruktyviu protu?
  Ar gerbiamas J.Panka , pavaduotojas IDEOLOGIJAI …M, Kundrotas ir Ko laukia, kas iš būrelio geriečių kandidatų savaime ,,nuskęs” rinkdami parašus ar kitaip?
  Ir tada parodys savo vertybinį sprendimą, už ką ji ? 🙂 Beje, būdamas atviru ir padorumą vertinančiu žmogumi ,M. Kundroto gerbiamu nevadinu , nes taip vadinti žmogų , kuris konformistą auksaburnį Paulauską vertina aukščiau už Puteikį, negaliu…
  LTS paskelbė sąrašą į ES ir tuo jų pasirinkimas baigtas???:)

  Nuvilia smarkiai ir D.Kuolio vadovaujama LS partija …Užuot paskebę apie rėmimą ir viešai savo žmones paraginę rinkti parašus už Naglį, jos rėmėjai laukia ir tik vienas kitas iš jų dirba Naglio parašų vajui,..Tiesos portalas dvelkia šiuo klausimu visiška ramybe, tuo metu, kai turi būti pats darbymetis vieno kandidato naudai…
  Apie DK partiją ir Varkalos klystkelius išv iso neimanoma ramiai rašyti…..Varkala deklaruoja paramą naudos ir prisitaikymo meistrui Rolandui P.,bet regis, viešo mirštančios (bet pinigų reklamai turinčios…), partijos sprendimo nėra…)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: