T.Skorupskis. Tautinės valstybės šalininkų per metus išaugo daugiau, negu trečdaliu (41)

Kovo 11-osios eitynės | LTJS nuotr.

Kovo 11-osios eitynės | LTJS nuotr.

Turbūt nieko nenustebinsiu, jeigu pasakysiu, kad eiliniam piliečiui žodžiai tautininkas/nacionalistas iš karto asocijuojasi su didžiausiu mūsų renginiu – kovo 11-osios eitynėmis. Jos yra mūsų vizitinė kortelė. Šios eitynės yra didžiausias nacionalistų renginys Lietuvoje. Vargu ar yra Lietuvoje kita politinė jėga, kuri sugeba savanoriškai į gatves išversti tūkstančius lietuvių, kurių dalyviai iš savo asmeninių lėšų atvažiuoja į renginį, gaminasi transparantus. Tai – tikroji lietuvių tautos šventė, atėjusi iš apačios, o ne nuleista iš viršaus. Eitynių dalyviai mainais į pastangas gauna šmeižto kampaniją, būna išvadinti visokiais negražiais vardais, jų asmeninės nuotraukos publikuojamos įvairiuose Lietuvai nedraugiškuose portaluose, tačiau kiekvienais metais eitynių dalyvių skaičius vis auga.

Tikriausiai tokį tautos žygį, išreikštą patriotinėmis eitynėmis geriausiai apibūdina šios Maironio eilės:

Nebeužtvenksi upės bėgimo,
Norint sau eitų ji pamažu;
Nebsulaikysi naujo kilimo,
Nors ji pasveikint tau ir baisu.

Kiekvienais metais eitynės sulaukia nemažai visuomenės, valstybės institucijų ir žiniasklaidos dėmesio. Prieš patriotines eitynes 2012-ais metais ir šiais metais naujienų portalas Delfi išspausdino Spinter tyrimų atliktą visuomenės nuomonės apklausą. Kaip teisingai pastebėjo Erika Drungytė, apklausos klausime jau yra užkoduotas neigiamas požiūris į eitynes.Tačiau nesutinku su bendra straipsnio nuotaika, kurioje yra nemažai nusiskundimų.

Apžvelgiant 2012 ir 2013 metų apklausas manau, jog jų rezultatai – itin džiuginantys. Nereikia tikėtis, jog sisteminė žiniasklaida rašys apie mus teigiamai. Gal būt jie tą pradės daryti tik tuomet, kada tautininkai bus valdžioje ar turės didesnę įtaką. Iki tol jie kaip įmanoma bandys neprileisti tautinių jėgų prie valstybės vairo, kadangi puikiai suvokia, jog mūsų nenupirksi, mūsų vertybės – neparduodamos. Nereikia pamiršti ir tai, jog panašūs visuomenės apklausos tyrimai yra viena iš priemonių, norint paveikti visuomenės nuomonę, o juos užsako tikrai ne tautinių jėgų draugai. Būtų naivu tikėtis kažkokio staigaus žiniasklaidos pasikeitimo, tačiau apie laipsnišką požiūrio kitimą kalbėti galime.

Kas pasikeitė per vienus metus? Tautinėms jėgoms pavyko pagerinti savo įvaizdį. 2012 metų Delfi antraštė skamba itin neigiamai “44 proc. gyventojų mano, kad Kovo 11-osios nacionalistų eitynės daro gėdą Lietuvai” , kalbama apie neigiamą požiūrį, o štai šiais metais kalba eina apie tai, jog 18% Lietuvos gyventojų mus palaiko. Neigiamas tonas sušvelnėjo.

Šie visuomenės nuomonės tyrimai atskleidė ir tai, jog žmonių, palaikančių tautinės valstybės idėją išaugo daugiau, negu trečdaliu – 38%. Tuo tarpu nepritariančių eitynėms skaičius išliko toks pats – 44%. Dėl nemažo nepritariančiųjų skaičiaus tikrai nereikėtų jaudintis – kiekvienas asmuo, grupė asmenų ar judėjimas, užimantis bet kokią poziciją susilaukia kritikos ir nepritarimo. Yra kelias, kuris patinka visiems – nieko nesakyti, nieko nedaryti ir būti niekuo. Tautininkams, siekiantiems grąžinti Lietuvą į tautinės valstybės kelią, avių kelias nėra priimtinas.

Stebint tautininkų žygius užsienio šalyse galima pastebėti tendenciją – tautininkai, ilgus metus nepatekę į parlamentą, staiga šoka į gana aukštas pozicijas. Tai patvirtina Latvijos, Prancūzijos, Ukrainos ir kitų šalių tautininkų pavyzdžiai. Lietuvoje tautininėms jėgoms politikos arenoje taip pat sekasi ne itin gerai. Senąją tautininkų kartą drasko vidiniai, dar iš Sąjūdžio laikų atėję konfliktai, vietoje vieningos lietuvių nacionalistų partijos dažnai turime neaiškius jungtinius darinius, žengiame su ta pačia retorika, su kuria nesėkmingai einama nuo nepriklausomybės atgavimo, ko pasekoje paskutiniuose Seimo rinkimuose už Paleckio frontą balsavo daugiau žmonių, negu už NS „Už Lietuvą Lietuvoje“. Galime konstatuoti tai, jog esminiai pokyčiai tautininkų politikoje dar neįvyko.

Vis dėl to toks nacionalistų eitynių palaikymas rodo šių jėgų potencialą. O jis – gana nemažas. Tuomet, kada nemažai mūsų piliečių vis dar pasitiki žiniasklaida, kurioje apie tautininkus nenutyla šmeižto kampanijos, kuomet sisteminiai politikai vieni po kitų viešai atsiriboja ir pasmerkia eitynių dalyvius, kas penktas Lietuvos pilietis jau yra pralaužęs informacinę blokadą ir palaiko lietuvių nacionalistus.

Visuomenė jau šiuo metu yra pasiruošusi tautininkų atėjimui ir jų rėmimui, tačiau ar tam yra pasiruošę lietuvių tautininkai? Lūžio taškas politikoje įvyks kartu su kartų kaita, kuomet patriotinių eitynių dalyviai ir rėmėjai įsilies į tautines organizacijas ir partijas bei su naująja tautininkų karta ateis ir amžinų tautinių, dorovės, šeimos vertybių pateikimas šiuolaikiškai, o veikla neapsiribos vien istorinių datų paminėjimais, tačiau bus keliamos ir šių dienų problemos. Reikia tikėtis, jog ateinanti tautininkų karta nežais sistemos primesto mums žaidimo, o sieks esminių reformų mūsų valstybėje.

Lūžio taškas neateis per naktį, pokyčiai įvyks palaipsniui. Kviečiu visus lietuvius patriotus nelaukti kol įvyks tas lūžis, o patiems būti juo. Už lietuvišką Lietuvą!

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

41 komentaras

 1. Cha:

  Ir kukurūzų išaugo laukuose 20 % daugiau, ir vaikų darželių ir mokyklų padaugėjų, veršelių daugiau užauginta ir iškridom į kosmosą… Tikėti Tomu Skorupskiu – absurdiška

 2. suomis:

  Taip, auga, nes negali neaugti. Dabar uždavinys pritraukti kuo daugiau jaunimo.

 3. pensininkas:

  Pritariu Tomui: “Lūžio taškas neateis per naktį, pokyčiai įvyks palaipsniui. Kviečiu visus lietuvius patriotus nelaukti kol įvyks tas lūžis, o patiems būti juo. Už lietuvišką Lietuvą!”. Turi susiburti didelė Tautiška partija, kaip alternatyva lenkų rinkimų akcijai, Tokia koalicija jau buvo UŽ LIETUVĄ LIETUVOJE. O kovo 11 d. kas tik galit dalyvaukite vaikštynėse Gedimino prospektu. Tikiuosi pradžią paskelbs Tautininkų sąjunga.

  • Vytautas:

   Ta koalicija ULL ir pražudė Tautininkus rinkimuose.

   • tikras lietuvis:

    Tai, kad ne: pagrindiniai balsuotojai už “tautiškumą” yra konservkrikdemų elektorate, todėl ULL turėjo būti kitokie, jei norėjo gauti ne tik pliko patriotiškumo norinčių, bet, svarbiausia, ir tokių, kurie nori geresnių pasiekimų ekonomikoje šalies labui.
    Kas kita, matyt, kad ULL neturėjo mases patraukiančių minčių ekonomikai pakelti, kaip, pvz., kad sumąstė Viktoras.
    Taip, kad reikia VISĄ LAIKĄ GILINTIS Į EKONOMIKOS PAKĖLIMO PROBLEMAS BEI BŪDUS, kad, atėjus rinkimų metui, būtų galima pateikti mases patraukiančių minčių.
    Ir dar.
    Ilgą laiką tautininkai baidė nuo savęs net Lietuvai atsidavusius žmones, nes kovo 11 – osios eisenoje ir kituose išstojimuose kalbėjo ne apie tai kaip pakelti šalies ekonomiką ir gyventojų gerbūvį, o apie tai, kad kažkas, sakykim tie, kurie gimė lietuvių šeimose, yra tarsi geresni nei kiti, kurie gal lietuvių šeimose negimė, bet Lietuvai atiduoda visą save, nei, kad kitas iš tų, kurie gimė lietuvių šeimose, bet lietuvišką pasą numetė į šiukšlių dėžę dėl gardesnio valgio kąsnio.

    • tikras lietuvis:

     Be to.
     Tautininkų ir pan. tiek tinklapiai, tiek gerbėjai labai kėlė “Drąsos kelią”, kuriam ir atiteko balsai.
     Kas konkurentus reklamuoja?
     Tik tas, kuris nori, kad tie konkurentai laimėtų.

 4. Artūras Gotautas:

  “Už lietuvišką Lietuvą!” su tiek svetimžodžių šioje rašliavoje…
  Ar čia iš Meilės Lietuvai ir Lietuvių Kalbai,Tomai..?
  Ar taip išreiškiama Pagarba Jai..?
  Negi svetimžodžiai tau mielesni už savuosius Lietuviškus..?
  Lyg kur nužygiuosim su svetimais žodžiais ..?
  Tai liečia dauguma Žygeivių,dėl savosios Lietuvių Kalbos niokojimo/bjaurojimo..
  Dažnai tenka susimastyti ties ta vieta,gal Lietuvių Tauta ir Jos Kalba,nėra Žygeivių Tauta ir Kalba..?
  Svetimi žodžiai (tarptautiniai) yra skirti susikalbėti tarp tautų,bet kaip kalbama/rašoma pačioje Lietuvių Tautoje su tiek svetimžodžių,beliekamas siekis vienas,susikalbėti su kitomis tautomis,bet tik ne su Sava Tauta… 🙁

 5. Atas:

  Gotautui
  Priekabiauja, reiškia ” neva antilietuviškos” kalbos “skleidėjai”.Nemalonu skaityti.

 6. daug kas paaiskes:

  artimiausiu laiku- Kovo 11-aja- kiek dalyvaus zmoniu, tautiskai nusiteikusiu Lietuvos Valstybes pilieciu. Ar bent 1000 susirinks? Ar isdrys pasipriesinti tai skleidziamam ziniasklaidos purvui? Ar nepabugs?

  • Algimantas:

   Atvažiuosim švesti Kovo 11 į Vilnių. Ar išdrįs Butkevičiaus siųsti policininkai panaudoti jėgą?
   Dar prisimenam 1989 metų milicininkų užtvaras prie Katedros – o jaunimas tegul grūdinasi.

 7. Pikc:

  Tomas rašo taip, tarsi tos “apklausos” išvis ko nors vertos būtų. 🙂 Iš piršto laužtas brudas, skirtas ne atspindėti, o formuoti visuomenės nuomonę: maždaug, va, kiek daug jų nepalaiko – būk ir tu su visais – negi dabar prie mažumos plaksies? O tų 44 proc. nepritariančiųjų skaičių ir sudėtį mes kasmet matom – tiek per Vasario 16-os, tiek per Kovo 11-os eitynes 🙂 Va, ir Zūhofas pastebėjo, kas tie nepritariantieji (http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/ezuroffas-piktinasi-kad-lietuvoje-neonaciams-priesinasi-tik-gejai-ir-lesbietes.d?id=60681613) 😀

 8. Lamatas:

  Tikrai džiugina ,kad auga tautiškumą remiančių gretos . Ypač aktyvi dalies jaunimo nuostata . Tačiau tikrų rezultatų , keičiant daugumos gyvenimą, manau galima pasiekti , tik turint išties įtakingą tautiškai nusistačiusę politinę jėgą. Tautininkų partijai , norint tokia jėga tapti ,mano galva, reikėtų nesitenkinti kovojimu “PRIEŠ”. Daugumai paprastų balsuotojų labiau domina partijos “UŽ”. Todėl ir laimi įvairios žadėtojų partijos . Tautininkams drysčiau patarti , nors tai ir ne mano idėja , daugiau dėmesio skirti savos ekonominės programos kurimui. Čia visiškai neužtenka tūrėti kokias tai rinkiminės programos tezes. Jų dauguma manau iš vis neskaito .Jei nėra prikišamai kas žadama iš televizorių ekranų ,tai jos kaip ir nėra .Gal būtų neblogai , kol dar toli rinkimai , atidaryti internete ,kad ir tame pačiame Alkas.lt , kokį forumą , kuriame Tautininkų ekonomistai siūlytų savo idėjas . Bei išklausytų žmonių nuomonęs . Gautusi toks savotiškas ,dviejų krypčių ,idėjų judėjimas. Tada rinkimams būtų paruošta, tikrai daugumos lūkesčius atitinkanti , ekonominė programa.Suprantu, ginčų būtų daug, bet juose gimsta tiesa.

 9. Taip, aš irgi susimąstau, kodėl lietuviai nebalsuoja už tikrą lietuvišką tautininkų partiją. Mano balsas po kiekvienų rinkimų nueina į šiūkšliadėžę. Manau, kad šiuolaikinio lietuvio mentalitetas susiformavo per ilgą laiką, nuo sovietmečio ir perduodamas vaikams bei vaikaičiams. O galvoja dauguma mano brolių taip – jei balsuosiu už kairiuosius, už Viktorą, tai gal pakels pensiją, gal duos darbą, pridės prie algos, gal ištiesins kelius, įrengs kokį stadioną, žodžiu kažką duos. O ką tie patriotai, jie nieko neturi ir nieko neduos, tai kam už juos balsuoti. Ir manau, kad šita tautiečių nuostata yra labai gaji ir ji išliks dar ilgai. Apie Tėvynę, gimtos kalbos išsaugojimą jie nekalba, nes jie šito dalyko nesuvokia, bet patriotiškai mąstantys žmonės turi suprasti, kad lengva mums niekada nebuvo ir nebus. Reikia Tėvynės meile užkrėsti šeimos narius, draugus, draugų šeimas, bendramokslius, bendradarbius ir t.t. Mūsų ratas, manau, tik didės, nes šita valdžia, kuri į koaliciją priėmė lenkus ir jau dabar daro jiems nuolaidas, privers abejingus, miegančius prabusti. Tiesa, per kažkurias žinias išgirdau, kad Vilniuje, prie V. Kudirkos paminklo, vidury baltos dienos, grupė žmonių dainavo sovietų himną. Ir nieko. Ramu. Taip pat, kaip suplėšius Trispalvę Garliavoje. Palaiminga ramybė.

 10. Saulius Kulvičius-tautininkas:

  Labai trūksta žmionių . Čia ne vien Lietuvių bėda. Ne tik męs , bet ir visos Europos( ne tik)tautos susidūrėme su šita nauja pasauline pinigų valdžia. Sistema paremta tuo ,kad savi marškiiniai arčiau kūno . Vos tik žmogelis pasidaro kiek turtingesnis ,-iškart jam pradeda atrodyti ,kad kitas bendratautietis gali dirbti už pavalgyma. Sukuria visokias asociacijas ,kurios neturi kitų įgaliojimų,kaip tik besąlygiškai ginti jų interesus . Ir baigta – juodas darbas padarytas . Interesai,ir tik interesai – nauja pasaulinė tvarka. Bėgom nuo nacizmo , bėgom nuo marksizmo-leninizmo, ir atbėgom į GLOBALIZMĄ.

 11. stotis rytai:

  nesvarbu kaip balsuoja, svarbu kas balsus skaičiuoja, ir tikras koalicijas – kaip ne koalicijas apgaulingai registruoja

 12. stotis:

  nesvarbu kaip balsuoja, svarbu kas balsus skaičiuoja, ir tikras koalicijas – kaip ne koalicijas apgaulingai registruoja

 13. Nepolitikas:

  Taip ir yra : „Tautinės valstybės šalininkų per metus išaugo daugiau, negu trečdaliu“, tai ir bus! Taip pasakė didysis Vadas.

  • Amelija:

   Puiki citata “Visuomenė jau šiuo metu yra pasiruošusi tautininkų atėjimui ir jų rėmimui”, ją pagrindžia praėjusių rinkimų rezultatai. Tautininkai mirė, kai jų partijoje neliko intelekto: a. a. M. Treinio, J. Mačio, signatarų L. Milčiaus, E. Grakausko, A. Baleženčio ir kitų. Smetona ir Songaila nulėks ten, kur geriau moka, labiau pataikauja. Prarasta gal 10-15 metų, ir per tą laiką užaugo nauja dešiniųjų karta, kurie aktyviai veikia Tėvynės sąjungos jaunimo lygoje. Konservatoriai auginasi išsilavinusių, veiklių, atsakingų jaunų žmonių pamainą, o tautininkai? Plikių su kerziniais batais ir nusvaigusių pagoniukų? Patriotizmas nuo nacionalizmo ryškiai skiriasi, ir protingesni dešinieji rinksis patriotizmą, o ne nacizmą. Liūdni popieriukai, belieka tapti populistais, bet dar po vienerių rinkimų ir jais niekas nebetikės – nepadės nei tūkstantinės eisenos, kuriose, deja, tiek daug intelekto nesužalotų veidų…

   • Algimantas:

    Matėme, kaip prie paminklo mūsų dainiui Vincui Kudirkai staipėsi jaunųjų konservatorių lyderis ir jų kompanijos atstovas per megafoną transliavo LTSR himną. Tikrai išsiskiria intelektu jaunieji konservatoriai :). Jau keletą metų vyksta konservatorių partijos moralinė degradacija. Labai norėtųsi, kad sugrįžtų prie Tautos ir Valstybės reikalų, o ne nuosavų piniginių reikalų tvarkymo.
    Be pykčio, bet su apgailestavimu.
    Darnos ir supratimo…

   • Grasilda:

    Na, jaunųjų dešiniųjų pamainą matėme priešrinkiminiame Adomėno inicijuotame klipuke.

   • Visiškas kliedesys jūsų komentare. Todėl ir triumfuoja kairiosios jėgos, kurie gali susijungti, net su lenkais draugauti, nes jiems svarbiausias tikslas – valdžia, pinigai. O dešinieji išsiskaidė, pagal jus dar turi labiau išsiskaidyti, nes tautininkai – pagal jus naciai ( daug metų taip jums kala į galvą, kad ir patikėjote), dar naudojate žodį “pagoniukai”, nesupratau ar tai pagal jus gerai ar blogai, dar yra atskira žmonių grupė, kurie Daukanto gatvėje rašinėja vieną žodį “Tiesos”, nors ir labai svarbų žodį, dar yra signatarai, kurie kalbasi tarp savęs…O dabartiniai konservatoriai yra be spalvos ir be veido. Gal įvyks kadrų kaita, gal išsirinks naują valdžią, gal pasikeis. Šiandien konservatoriai ir opozicijoje yra labai silpni. Tai ir yra Lietuvos tragedija, kad nėra vienybės vardan kilnių tikslų, o yra priešų ieškojimai, prasivardžiavimai, vieni per daug katalikai, kiti per daug pagonys. Tai kas tada turi ginti Tėvynę, jos kalbą, papročius?

   • faktas:

    Atsisakę bet kokių moralinių ir tautinių vertybių, konservai bus nukonkuruoti liberalų ir liks prie suskilusios geldos.

   • Naujas:

    Jums eisenose per daug “intelekto nesužalotų veidų”? Tai, kad tie jūsų mylimi “intelekto sužaloti veikėjai” padarė viską, kad Lietuva turbūt jau negrįžtamai yra įstatyta į susinaikinimą vedantį kelią. Būtent jūsų, ponia “Amelija” mylimi euroentuziastai katalikų “intelektualai” ir gal mažiau mylimi liberalūs veikėjai atsakingi už intelektualinio ir moralinio klimato sukūrimą, kurio dėka tapo įmanoma katastrofiška savo pasekmėmis emigracija, tebesitęsianti iki šiol. Būtent šie jūsų mylimi veikėjai atsakingi už tai, kad tauta prarado bet kokius idealus ir prasmę temato primityvioje egzistencijoje (darbas, televizorius, Maxima) Ar ne intelektualai sukūrė istorines koncepcijas, pagal kurias vienintelė Lietuvos išeitis atsisakyti savo etnolingvistinio savitumo ir šlietis prie Lenkijos? Deja, nematau jokio skirtumo tarp jūsų dievinamų intelektualų ir Salomėjos Nėries 1940 – 1941 m.

   • Nepolitikas:

    Amelija, ar tu dar galvoji, kad pamatysi kitokius, nei „daug intelekto nesužalotų veidų…“, na ne bent kur nors giliam, giliam miške, kur neprasisuko „globalizacijos ir naujos vizijos“. Tautinis Maras Lietuvoje….

 14. tikras lietuvis:

  Paskutinis sakinys rodo, kad autorius pats dar neišsiaiškino apie ką šneka: Lietuva ir tegali būti tik lietuviška – jei nebus lietuviška, tai nebus ir Lietuva.

 15. Naujas:

  Čia buvo komentaras “Amelijai”.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: