Pirmadienis, 29 gruodžio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Gamta ir ekologija

Jaunimą domina pamokos darže

Lina Bakšytė, www.alkas.lt
2012-11-29 10:00:18
89
PERŽIŪROS
1
Jaunimą domina pamokos darže
ekokarta.lt nuotr.
ekokarta.lt nuotr.

Vaikai, vietoje traškučių, su pasigardžiavimu valgantys daržoves – tikra tėvelių svajonė. Šiandien ji su kaupu pildosi Lietuvos ugdymo įstaigose, kurios jau ne pirmus metus dalyvauja jaunimo iniciatyvinės grupės „Eko karta“ ir UAB agrofirma „Sėklos“ organizuojamoje akcijoje „Eko karta žalia stotelė“.

Ugdymo įstaigose vaikai eksperimentuoja su augalais

Ankstyvą pavasarį vaikai daigina augalų sėklas, sudygusias pikuoja, tręšia, augina. Iš žemės išėjus įšalui, pradeda įprastus žemės darbus: sodina bei sėja pačius įvairiausius augalus. Atėjus rudeniui nuima derlių, paruošia žemę žiemos miegui.

Ratu besikeičiantys žemės darbai darniai įsiliejo į Lietuvos mokyklų, lopšelių darželių bei vaikų globos namų kasdienybę, kaskart vaikams sukeldami atradimų džiaugsmą. Ekologinės gyvensenos akcija „Eko karta žalia stotelė“, pradėta vykdyti 2008 m., šiandien daugelyje ugdymo įstaigų tampa vis svarbesne, visus metus besitęsiančia veikla.

Ilgametės akcijos rezultatai akivaizdūs: vaikai sodina daugiau priežiūros bei žinių reikalaujančius augalus, augina nebe pavienes gėles, o kuria jų derinius alpinariumuose, taip pat gilinasi į įvairius augalų auginimo būdus, daugelis šiemet naudojo natūralų, pačių paruoštą kompostą.

„Pavasarį visus gėlynus pabarstėme nestoru 10-15 cm komposto sluoksniu. Humusą gamino Kalifornijos sliekai. Jie visas piktžoles, sodo žolę, mėšlą, šiaudus “perdirbo” per vieną sezoną, kas komposto krūvoje buvo pūdoma 3 – 4 metus. Prie mokyklos tako molingą žemę sukasėme su dovanų gautomis durpėmis. Visi pamatėme akivaizdų skirtumą – pražydo Kanos, labai gražiai žydėjo irisai, serenčiai, žemė atsigavo, tapo derlingesnė. Vaikai praktiškai, tiesiog savo rankomis beriant žemes, pamatė skirtumą, įsitikino koks natūralių trąšų poveikis augalams bei dirvožemiui, sužinojo, kad natūralios (rūgščios) durpės tinka spanguolių ir šilauogių auginimui, neutralizuotos durpės – sėklų daiginimui, gėlių, vaismedžių, vaiskrūmių mulčiavimui, išmoko gaminti kompostą ir pan.”

Jaunieji daržininkai taip pat domėjosi, kaip patiems užsiauginti daržoves, kurias valgyti būtų saugu bei sveika. Jurbarko Vytauto Didžiojo mokyklos mokiniai ėmėsi iniciatyvos ir sulaukus pirmojo derliaus tyrė morkose esantį nitratų kiekį, aiškinosi, kodėl ir kaip jie susikaupia daržovėse, kokią įtaką tai turi mūsų sveikatai.

Projekto organizatorius nustebino jauniausi projekto dalyviai, Šiaulių lopšelio darželio „Coliukė“ komanda, kuri vaikų tyrinėjimams suformavo 60 m²  ploto erdvę, įrengdama vaistažolių labirintą bei akmenukų takelius, naudojamus vaikų masažui.

Tai vos keletas pavyzdžių, kokių iniciatyvų bei tyrinėjimų ėmėsi smalsūs augalų puoselėtojai. Moksleiviams kasmet talkinantys konsultantai pastebi, kad pradžioje tik mėginę, dabar jau drąsiai į žemės darbus kimba vaikai, mokytojai ir net jų tėveliai, o sudėtinga augalų priežiūra bei auginimas tampa sėkminga  ugdymo dalimi.

 Iššūkiai ir sėkmės paslaptis

Akcijos „Eko karta žalia stotelė“ dalyviai vieningai sutinka su tuo, jog augalų auginimas ugdymo įstaigoje yra sudėtingas darbas: reikia užtikrinti pastovią žaliųjų zonų priežiūrą, tam skirti laiko bei pastangų. Kiekviena įstaiga nuo pat dalyvavimo pradžios ieškojo savo kelio, kaip efektyviau organizuoti daržininkavimo programą mokykloje ar globos namuose, kad ji papildytų, o neapsunkintų jų pagrindinės veiklos. Įstaigos, sugebėjusios akcijos veiklą įtraukti į savo vykdomas programas, pamokų turinį ar užklasinę veiklą, šiuo metu stebina  dideliu vaikų įsitraukimu, kylančiomis naujomis idėjomis bei gilesnių žinių noru.

Pasak UAB agrofirma „Sėklos“ atstovės Ramunės Monkevičienės: „Auganti dalyvių patirtis verčia keistis ir mus pačius – organizatorius. Šiais metais be jau įprastos paramos sėklomis, mes suteikėme dalyviams galimybę konsultuotis su profesionaliu landšafto architektu, kas uždegė mokyklas imtis aplinkos gražinimo darbų. Siekiant dar labiau paskatinti – organizavome aplinkos želdinimo konkursą „Žalia žalia kur dairais…“, kurio metu buvo apdovanotos penkios „žaliausios“ ugdymo įstaigos. Ieškome būdų ir toliau glaudžiai bendrauti su kiekvienu dalyviu, padėti jiems pasisemti kuo daugiau svarbios daržininkavimo patirties“.

Sėkmingą dalyvių įsitraukimą nulėmė dar ir tai, jog kapstymasis žemėse vaikams yra natūrali, džiaugsmingą patirtį teikianti veikla. Jie savo akimis pamato visą augalų augimo ciklą, vėliau mokosi panaudoti užaugintas daržoves, prieskonius, vaistažoles – visa tai sukelia nepamirštamą patyrimą. „Mes buvome tie sodininkai, kurie puoselėjo kiekvieną daigelį, juos šildė savo darbu, prisilietimu, savo šiluma ir meile. Mes kūrėme grožį sau ir kitiems.“ – savo išgyvenimais dalinosi  dalyvė Gabrielė iš Širvintų rajono Bartkuškio mokyklos. ,,Buvo labai gera ir smagu, jaučiausi pakylėta, kad galėjau padėti. Išmokiau kitus vaikus sodinti gėles, nes mūsų klasė tai daro jau antrus metus. Sukūrėme labai gražią aplinką ir tai yra neapsakomas jausmas (Justė, Jurbarko Vytauto Didžiojo mokyklos moksleivė).“

Kiekvienas žingsnis – šventė

Besimokantieji augalų auginimo turi atlikti daug dalykų: valdyti, stebėti, fiksuoti, vertinti augalus ir su jais susijusius procesus, tačiau pasak organizatorių – svarbiausia džiaugtis procesu! Augalų sodinimas bei derliaus nuėmimas, kai kuriose ugdymo įstaigose jau tapo bendruomenių šventėmis, o metų eigoje vaikai kūrybiškai reiškia savo mintis „Žalios stotelės“ stenduose, rašo daržininko, sodininko dienoraščius.

Užbaigdami šių metų akciją „Eko karta žalia stotelė“, organizatoriai, kartu su savanoriais aplankė dalį ugdymo įstaigų, kur vaikams atskleidė, kaip iš natūralių, kiekviename kieme bei miške randamų gamtos gėrybių pasidaryti samanų eglutes, papuošusias kiekvieno kambarį bei klasę, globos namuose vaikams buvo itin smagu kurti bei marginti ekologiškus žaislus – kartono namukus.

Didelį džiaugsmą vaikams sukėlė vaišių gamyba. Šiais metais vaikai iš savo užauginto derliaus gamino įvairius patiekalus: virė tradicija tapusią moliūgų sriubą, kepė įdarytą cukiniją, obuolių desertus, svogūnų pyragą, degustavo vaistažolių arbatas ir patys kūrė vaistinių augalų mišinius.

Pasak organizatorių – kiekvienas mažas žingsnelis, lydimas įprasminančios linksmos veiklos, skatina pamatyti kiek jau nueita, o šiais metais dalyviai įrodė, kad jie gali nuveikti tikrai labai daug.  Belieka laukti pavasario – naujos šventės ir darbymečio lysvėse.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Globos namų auklėtiniai mokėsi daržininkystės
  2. Tautiškas jaunimas palaiko savo poziciją išreiškusius Kauno moksleivius

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. Mielės says:
    4 metai ago

    Pirmųjų daigų tręšimas – kaip naudojamos mielės
    – delfi.lt/agro/sodinu-auginu/pirmuju-daigu-tresimas-kaip-naudojamos-mieles.d?id=89591603

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Krašto apsauga
Lietuvoje

Vyriausybė pritarė Nacionalinės saugumo strategijos projektui

2025 12 29
Audra, lietus
Lietuvoje

Nuo audros labiausiai nukentėjo vakarų Lietuva, nuostoliai gali siekti 250 tūkst. eurų

2025 12 29
EIMIN nuotr.
Lietuvoje

Skelbiama atranka pirmojo Žaliojo pramonės parko vystymui

2025 12 29
Išmokos
Lietuvoje

Vyriausybė patvirtino – kitais metais išmokos augs

2025 12 29
Kelias, žiema
Gamta ir žmogus

Kelininkai įspėja paie sudėtingas eismo sąlygas

2025 12 29
Pinigai
Lietuvoje

Planuojami pokyčiai vartojimo paslaugų rinkoje: kas keisis gyventojams?

2025 12 29
Birutė Vėsaitė
Politika ir ekonomika

B. Vėsaitė prašo LRT duomenų apie protesto organizavimo kaštus

2025 12 29
Dovanos
Gamta ir žmogus

Jei Kalėdų senelis nepataikė su dovanomis

2025 12 29

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Jesse Kelly apie Mokslininkai duomenis apie galimybių paso žalingumą perduos KT
  • Naivus klausimas apie Zelenskio ir Trampo derybos Mar-a-Lagoje: ar pavyks sutarti dėl 20 punktų taikos metmenų?
  • +++ apie Mokslininkai duomenis apie galimybių paso žalingumą perduos KT
  • Kuršis apie Mokslininkai duomenis apie galimybių paso žalingumą perduos KT

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Vyriausybė pritarė Nacionalinės saugumo strategijos projektui
  • Nuo audros labiausiai nukentėjo vakarų Lietuva, nuostoliai gali siekti 250 tūkst. eurų
  • Skelbiama atranka pirmojo Žaliojo pramonės parko vystymui
  • Vyriausybė patvirtino – kitais metais išmokos augs

Kiti Straipsniai

Rudens derlius žiemai

Rudens derlius: kaip tinkamai paruošti ir laikyti daržoves žiemai?

2025 12 07
Daržovės, bulvės

Pusryčiams, pietums ir vakarienei: 3 išradingi patiekalai iš bulvių

2025 12 07
Vaisiai

Geriausi natūralūs vitamino C šaltiniai – kokie jie?

2025 11 29
Daržovės

Vaisiai ir daržovės šaltuoju metu: kad šviežumas džiugintų ilgiau

2025 11 22
Augalai

Kaip sugalvojami augalų veislių pavadinimai?

2025 11 16
Bulvių plokštainis

Sotūs ir taupūs bulvių apkepo receptai, kurie pavyks kiekvienam

2025 11 15
Daržovės, bulvės

Bulvės – ne tik cepelinams

2025 11 09
Rauginti kopūstai

Atėjo metas raugti kopūstus – taip pagaminus, jų neliks iki Kalėdų

2025 11 08
Moksleiviai 2024 m. Lietuvos dainų šventėje

Tūkstančiai norinčių dalyvauti moksleivių dainų šventėje: ar susidomėjimas auga?

2025 11 06
Moliūgai

Moliūgai – ne tik į sriubai, bet ir į pyragui

2025 11 02

Skaitytojų nuomonės:

  • Jesse Kelly apie Mokslininkai duomenis apie galimybių paso žalingumą perduos KT
  • Naivus klausimas apie Zelenskio ir Trampo derybos Mar-a-Lagoje: ar pavyks sutarti dėl 20 punktų taikos metmenų?
  • +++ apie Mokslininkai duomenis apie galimybių paso žalingumą perduos KT
  • Kuršis apie Mokslininkai duomenis apie galimybių paso žalingumą perduos KT
  • Kuršis apie Vienas spalvingiausių Dainų šventės renginių – Folkloro diena
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
„Solaris Urbino 12 Hybrid “

Į Panevėžio gatves išriedės 15 modernių ir taupių miesto autobusų

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai