Sąjūdininkai ir „Vilnijos“ draugija socialdemokratus ragina nekviesti į valdančią koaliciją lenkų rinkimų akcijos atstovų (9)

DELFI, T.Vinicko nuotr.

Delfi.lt, T.Vinicko nuotr.

Lapkričio 2 d.  „Vilnijos“ draugija ir Lietuvos Sąjūdis kreipėsi į Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininką Algirdą Butkevičių ragindami nesudaryti koalicijos su Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) atstovais naujai išrinktame Seime.

Kaip žinia spalio 30 d. prie trijų partijų formuojamos valdančiosios koalicijos buvo pakviesti prisijungti ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) atstovai.

Tokį valdančiąją koaliciją siekiančių sudaryti Lietuvos socialdemokratų (LSDP), Darbo partijos (DP) ir „Tvarkos ir teisingumo“ (TT)  partijų apsisprendimą sąjūdininkai ir „Vilnijos“ draugijos nariai įvertino, kaip valstybės ir rinkėjų išdavystę.

Rinkimų programose ne viena iš trijų pagrindinių koaliciją sudarančių partijų „neskelbė, kad po rinkimų bendradarbiaus su partija, kuri pažeidinėja LR įstatymus“, – rašoma Lietuvos Sąjūdžio pirmininko Ryto Kupčinsko ir „Vilnijos“ draugijos pirmininko hab. dr. Kazimiero Garšvos pasirašytame rašte. Pasak kreipimosi autorių LLRA atstovų įtraukimas į valdančią koaliciją būtų tolygus pritarimui šios politinės organizacijos bandymams „kurti teritorinę autonomiją, organizuoti priešvalstybinius mitingus, skundus prieš Lietuvos Respubliką, garbinti Lietuvos okupaciją, Tėvynės priešus, vykdyti lietuvių kultūros naikinimą, trukdyti veikti švietimo įstaigoms valstybine kalba Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose“.

Kreipimesi teigiama, kad „LLRA nesilaiko Konstitucijos,  pažeidžia Valstybinės kalbos, Švietimo  įstatymus, Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo sutartį, nevykdo teismų sprendimų, dirba pagal 1988 – 1991 m. autonomininkų programą ir reikalauja pavardes, vardus dokumentuose rašyti ne pagal valstybinės kalbos raidyną, neteisėtai kuriamoje teritorinėje autonomijoje gatvių pavadinimus rašyti dviem ar keliomis kalbomis, etninėse lietuvių žemėse iškraipo autentiškus lietuviškus vietovardžius, kaip tai buvo daroma carinės Rusijos bei Lenkijos okupacijų laikotarpiais, siekia įvesti užsienio regioninę kalbą, kurią turės mokėti visi Lietuvos Respublikos valdininkai“.

Kreipimosi autoriai primena, kad Prieš Voldemaro Tomaševskio vadovaujamą partiją LR Generalinėje prokuratūroje yra pradėtos ir dar neišnagrinėtos 3 bylos: Dėl V.Tomaševskio, bei kitų 3 jo partijos Seimo narių priesaikos sulaužymo, valstybės teritorinio vientisumo pažeidimo; Dėl Vilniaus rajono autonomininkų nusikaltimų, kuriose minimi Vilniaus rajono vicemeras J.Mincevičius, V.Tomaševskio tėvas bei kai kurie Vilniaus rajono tarybos nariai; Dėl Armijos krajovos karo nusikaltimų.

Kreipimesi atkreipiamas dėmesys ir į tai, kad daugelis į Seimą išrinktų LLRA narių  yra Lenko kortos (liudijimo) turėtojai. Kreipimosi autoriai cituoja dar 2008 06 13 d. LR Valstybės saugumo departamento išvadą, dėl lenko kortos kurioje teigiama, jog: „Lietuvos valstybei būtų nenaudinga, kad lenkų liudijimo siektų ir tokį statusą įgytų Lietuvos Respublikos renkamosios ir vykdomosios valdžios, valstybės ir vietos savivaldos institucijų, viešųjų įstaigų (tarp jų ir švietimo, kultūros, teisėsaugos, sveikatos apsaugos sistemos) vadovaujantys pareigūnai. Lietuvos Respublikos interesų požiūriu, tokie jų veiksmai laikytini tam tikro nelojalumo valstybei išraiška“.

„LLRA nariai pirmiau turi pakeisti savo programą, teisingai paliudyti Lietuvos generalinei prokuratūrai nebaigtose bylose, atsisakyti Lenko kortos, atitaisyti padarytus įstatymų pažeidimus, pilnai įvykdyti teismų sprendimus. Todėl manome, kad šiuo metu LLRA neturi įeiti į jokios valdančiosios koalicijos sudėtį“, – sako Lietuvos Sąjūdžio pirmininkas, Seimo narys Rytas Kupčinsks.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

9 komentarai

 1. Gediminas:

  Visiškai pritariu.Tai labai reikalingas raginimas.Esu įsistikinęs,kad nėra pasaulyje valstybės,kurioje rinkimus laimėję lojalūs valstybei politikai,darytų koalicijas su valstybės priešais.Čia tik Lietuvoje toki “fokusai” yra galimi,nes Lietuva jau kai kuriais požymiais pradeda darytis unikalia valstybe.

 2. Algirdas:

  Pritariu Sąjūdžio ir Vilnijos draugijos pozicijai.Šitaip politikuoti negalima.Jūs teisus Gediminai.

 3. G.P.:

  Jau pats lenkų RA pakvietimas į koalicija – tai sunkiai sergančios mūsų politinės sistemos ženklas.

 4. Kažin:

  Juk Lenkijos valstybė “Lenko kortos” davimu Lietuvos Respublikos piliečiui pažeidžia ją turinčio asmens LR piliečio teisinį statusą, t.y. jame nustatytą lojalumą LIetuvos Respublikai. Tokiu atveju šie asmenys pagal lojalumo pareigą yra kartu Lietuvos ir Lenkijos piliečiai, kas pagal Konstituciją yra negalima (12 str.). Dėl to “Lenko kortą” priėmęs asmuo yra tapęs suvaržyto teisinio statuso kategorijos piliečiu. Akivaizdu, kad toks suvaržyto statusas pilietis nėra tapatus LR piliečiui.
  Pagal Konstituciją rinkimų teisė, vienijimasis į politines partijas priklauso LR piliečio statuso asmenims (34, 35 str.). “Lenko kortą” priėmęs asmuo, kaip minėta, yra tapę netapačiu LR piliečio pilietiškumui, tad tokiu atveju jie negali būti laikomi turinčiais rinkimų ir vienijimosi į politines partijas konstitucinę teisę.
  Pilietybės klausimai pagal Konstituciją priklauso Prezidento kompetencijai, tačiau Grybauskaitė šios Konstitucijai prieštaraujančios teisinės padėties, susidariusios dėl “Lenko kortos”, nemato, atitinkamų politinių partijų ir rinkimų įstatymų pataisų Seimui neteikia.
  Taigi LLRA politinio funkcionavimo teisiniai dalykai yra kurkas gilesni. Deja, “Vilnijos” draugija ir Lietuvos Sąjūdis jų nepastebi ir, užuot dėl jų kreipęsi į Grybauskaitę, prikišę jai dėl dvigubų standarų taikymo LLRA atžvilgiu, ragina Butkevičių imtis patį veiksmų, kurie kažin, ar būtų politiškai korektiški.

 5. Galindas:

  pritariu Sąjūdžio ir Vilnijos kreipimuisi dėl Lietuvos pseudolenkų rinkimų akcijos į valstybės valdymą nekviesti. Tačiau atkreipiu dėmesį, kad dėl bylų, kurios iškeltos Darbo partijai, mūsų Konstitucijos garantė – Prezidentė Grybauskaitė pareiškė savo nuomonę, o dėl trijų bylų iškeltų pseudolenkų rinkmų akcijai prezidentės nuomonės negirdime. Juolab, kad šiose bylose yra kalbama apie Konstitucijos ir įstatymų pažeidimą. Štai kur Prezidentės naudojami dvigubi standartai.

  • įsivaizduokite:

   Nereikėtų taip nepagrįstai užsipulti prezidentės. Manau, kad prezidentė nieko nepasisakė apie lenkų partiją, nes jie nesudaro didelės grupės ir nėra esminės jėga sudarant koaliciją. Manau, kad prezidentė susidariusioje politinių jėgų konfigūracijoje ko gero bus pozityviausia valdžios šaka (dar gal KT), kuri gal kažkiek stabdys naujosios koalicijos kenksmingus Lietuvai darbus.

   • Kažin:

    Jokių nuolaidų, nenumatytų įstatyme, demokratinėje šalyje negali būti, taigi jų negali būti ir prezidentei. Jau vien tai, kad iki naujų Seimo rinkimų prezidentė nepateikė būtino Politinių partijų ir organizacijų įstatymo pakeitimo, atižvelgiant į Lenko kortos teisinį statusą ir LLRA įsteigimą tautiniu principu, yra laikytinas aplaidaus pareigų nevykdymo faktu.
    Būkime “biedni”, bet teisingi.

 6. įsivaizduokite:

  įsivaizduokite, kiek skiriasi netgi žiauriai kolonizuotos latvių visuomenės sveikumas – ten niekada po nepriklausomybės atgavimo Latvijos valdančioje koalicijoje nebuvo interfrontininkų palikuonių, nors jie ten nuolat sudaro labai didelę frakciją (apie 20-30%). Bet latviai iki šiol visada sugebėjo sudaryti valdančią koaliciją vien iš latviškų partijų.

 7. Antanas:

  Skaitykit Stefano Dombskio knygą “Egzekutorius.Armijos krakovos žudiko išpažintis”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: