V.V.Landsbergis. Be pykčio (16)

Vytautas V. Landsbergis

Vytautas V. Landsbergis

Sausio 13-ąją mano vienuolikametė dukra stebėjo bemaž visus filmus, kuriuos rodė LTV.  Paskui paklausė – o kodėl Rusijai visąlaik taip norisi užimti tą mūsų Lietuvą? Dėl ko? Ar čia daug turtų?

Klausimas lyg ir paprastas, logiškas. Tačiau tokio pat paprasto, vaikui suprantamo atsakymo nesugalvojau. Turtų nedaug… Tiesiog jiems kartais labai patinka ką nors užimti. Dažniausiai šią procedūrą jie vadina išvadavimu. Tai didelė ir labai užimta valstybė. Tai daugelio didelių valstybių problema, tik vienos su ja susitvarko, kitas sutvarko kitos, o štai trečios ir lieka trečios.

II

Paskui mintyse ėmiau įsivaizduoti tą laiką, kai buvo užimama Lietuva. Įdomu – kaip atrodė Lietuvos prezidentas, kaip jautėsi Salomėja Nėris – suprato ji, ką daro ar ne? Kaip atrodė veidai žmonių, kurie 1940-aisiais Kaune pasitiko sovietinius tankus, mojuodami raudonais gvazdikais? Nelengva įsivaizduoti visa tai – ypač žmogui, gimusiam vėlyvesnio sovietmečio laikais.

Bet štai 2012 metų sausio 13-osios vakarą per „Panoramą“ buvo parodytos V.Gergijevo koncerto ištraukos, kuriose panašaus naivumo veidus jau galėjo pamatyti visa nepriklausoma Lietuva.

III

Pagrindinis organizatorių ir p. V.Gergijevo argumentas – „nepainiokit kultūros su politika“ – tai puikiai atspindi tai, apie ką kalbama. (Neveltui sakoma, kad kalboje žmogus išsiduoda. Ypač tada, kai slėpdamas nepatogų teiginį, prikabina neiginį „ne“. ) Kultūros su politika išties nederėtų painioti – nei Rusijos okupuotame Chinvalyje, nei Kaune. Jei neklystu, vis dar laisvame…

Pažiūrėjus koncerto ištraukas, galvon šovė dvi išcentruotos mintys. Pirmoji: koncertas pavyko abiem prasmėm. Tas, kas planavo, gali tik džiaugtis – Kaunas paimtas, kultūringai ir nesunkiai. Kartu su kai kuriom iškiliom, netgi simbolinėm Lietuvos laisvėjimo asmenybėm… Nebent vienas režisūrinis netikėtumas – nė pats to nenorėdamas V.Gergijevas šiuo koncertu pagerbė ir sovietų agresijos aukas.

Kita mintis tokia – o ką, jeigu dabar kam nors reikėtų nuvažiuoti į Maskvą ir parvežti Putino saulę? Kas keliautų dabar?

Paleckiukas – savaime aišku, bet visad įdomesni lydintys asmenys.

IV

Paskui pabandžiau įsivaizduoti kur nors Izraelyje holokausto aukų pagerbimo dieną koncertuojantį Irano orkestrą su dirigentu, kuris pasisako pvz., už Izraelio valstybės sunaikinimą. Ir kažkodėl neįsivaizdavau. Vaizduotės stygius, sakant…

V

Šiame kontekste įdomus pasirodė filosofo Leonido Donskio pasažas apie kontekstą, išspausdintas Kauno žiniasklaidoje:

„Sukeltos diskusijos dėl dirigento Valerijaus Gergijevo atvykimo į Lietuvą yra grynai konteksto problema. Jeigu Lietuvoje daugelį metų nebūtų tokių dalykų, kai per Sausio 13-ąją ar Vasario 16-ąją atvyksta koncertuoti prastos ar keistos reputacijos grupės iš Rusijos, kaip, pavyzdžiui, „Liube“ ir panašios, jei ne iš to kylantys įtarimai, kad Rusija mini mums svarbias dienas ir aptarnauja mūsų istorinę atmintį, niekas net nekalbėtų apie politinius dalykus, iškilaus dirigento politines pažiūras, nors jos ir yra kontraversiškos.

Jeigu ne šie minėti konteksto dalykai, būtų kvaila apie V.Gergijevo koncertą kalbėti kaip nors kitaip, nei kaip apie iškilų šalies kultūros įvykį: juk atvyksta garsiausias pasaulyje dirigentas.

Visur, kur V.Gergijevas tik nuvyktų – į Briuselį, Paryžių, Niujorką – prie kasų įsigyti bilietų į jo koncertus stovi didelės žmonių eilės. Na, o mes, deja, patenkame į konteksto paspęstus spąstus. Tas kontekstas gimė ne vakar ir ne užvakar, todėl ši užsitęsusi ir neišspręsta problema dabar ir kelia tas diskusijas.“

VI

Šešta vertus – kaip ten bebūtų – turime savo valstybę, joje turi teisę egzistuoti ir reikštis daugybė įvairiausių pažiūrų. Net ir tos (Paleckiuko atveju), kurios primena Tėvynės išdavimą. (Nors tūli Lietuvos teisėjai, ko gero, pareikštų, jog sausio 13-ąją įvykęs draugiškas draugo Paleckio pokalbis su Golovatovu per Rusijos TV – tik nuomonė.)

O šiaip žiūrėti TV sveika, net rekomenduotina. Ypač nemiegančioms gražuolėms:

P.S.
O gal ateina laikas nebebijoti ir dažniau teigti laisvą, garbingą, savimi pasitikinčią Lietuvą – kaip sausio 13-ąją tai padarė LTV? O ne neigti kontekstus, kuriuos kas nors atveža su tankais, o vėliau – ir su simfoniniais orkestrais.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

16 komentarų

 1. Svaesas:

  O mane bando okupuoti visokie šilumos tiekėjai . Bando išvyti iš Lietuvos. Bažnyčia neagresyviai stovi šalia .Jos šventoriuje ilsisi mano prosenelis. Ten ir lietuviški kryžiai . O lietuvių kunigų jau nebelikę. Pamokslauja vienuolis su gan ryškiu akcentu. Kartais nueinu , į tą bažnyčią , prie kurios statybos prosenelis prisidėjo . Ir man ji sava . Savesnė už tuščius šalia stovinčius buvusio J.Janonio popieriaus fabriko buvusius kultūros rūmus . Rūmai , kaip ir pridera, dvigubai didesni už bažnyčią. Panašiai , kaip kairį Neries krantą okupavę stikliniai dangoraižiai , lyginant su Katedra ir Gedimino pilimi . Jaučiu , kaip mus nori okupuoti maximos ir dalkijos , zuokai ir uspaskichai. Kišene jaučiu , ir visu retkarčiais į šiltą vandenį panyrančiu kūnu. O vat bažnytininkų ar žydų – na , nejaučiu. Net sakyčiau trūksta jų , kaip ir milijono-kito kitų lietuvių . Trūksta .

 2. Gal ir...:

  Pamaniau, kad vienuolikmetei būčiau atšovęs, – o ką, vaikeli, ar tavo senelis ne Lietuvos turtas!… Bet ne…, o gal jis ne Lietuvos, gal Lenkijos… Juk Žalgiris – Lenkijos, Vilnius – “Wilno nasza”, tai gal ir…

 3. Vilmantas Rutkauskas:

  Akivaizdu, kad 1990 m. įsivaizduota ir įvardinta “VISUS mylinčios Marjos LT Žemė”, kaip netikėtasi, dabar tapo tran zitine dar ir kitiems visokio plauko perėjūnams. Panašu, kad anuomet Įvardinta tokia Lietuvos jehumevangelinė “globa” vėliau šiais TOKIAIS straipsniais, vis tik, jau apibrėžia pagonines, tačiau vis dar sukrikščionintos visų ir visameilės ribas – iki lig vos ne dabar visuotinio išnykimo tragedijos. Nuo tokio pirmapradžio jehumidų evangelinio kaip nors Lietuvai priklijavimo – likusiems lietuviams dabar šiaušiasi plaukai. TOKS tuomet suevangelizuotas “atgiminas” ir toliau, kaip ir visus tuos 600 metų rudnosiukais ar kitais nosiukais krikščionybėje, šiai subažnytinintai LT dienai tapo tiesiog krikščioniškai tragiškas. Panašu, kad Baltai – tebenukryžiuoti.

 4. janušonis evaldas:

  Rusai yra rusai,lenkai yra lenkai,na ką dabar padarysi……bent apturėjom gražu koncerta 🙂 ,tiesiog viskas priklauso tik nuo mūsu pačių-kas mes,kokie norim būti ir kuom norim,kad pasaulis(,o ypač kaimynai ) mus laikytu 🙂

 5. O aš kartą apturėjau labai juokingą anekdotą per draugo laidotuves – juokiausi susiriesdamas.

  • janušonis evaldas:

   Neužsigaukit Jonai būtu juokinga jei nebūt liūdna,tiesiog ne visi ėjo saugot seima,tv bokšta,ne visi tiesė baltijos kelia.Todėl dabar tokie mieliau klauso gergijevu .Noriu pasakyt ,kad Lietuvos ateitis priklauso tik nuo mūsų kaip TAUTOS ir kiekvieno atskirai sprendimų.Pagyvensim pažiurėsim,bet rodos vengrai sprendžia.

 6. tikras lietuvis:

  Neblogas video.
  Bet žinot kokia išvada atėjo į galvą?
  Tai, kad tie jarmalavičiai ir C’o liko … teisūs – ekonomiškai lietuviai nieko nepasiekė (mūsų į ateitį vedėjai neprisiėmė atsakomybės už lietuvių ateitį – paliko šalies ekonomiką likimo valiai).
  O galėjo, manau, pasiekti.
  Bent jau tiek, kad nereikėtų lietuviams duonos kąsnio ieškoti, bastantis po pasaulį.
  Tik pritrūko sąžinės, nesavanaudiškumo ir pan. dalykų.

 7. zemaiciu zydas:

  saziningas poelgis-visuomet avantiura, uztai avantiura nevisad lydima sazines…:D

 8. zemaiciu zydas:

  Nuosirdus tikejimas, kad gali aiskiai atskirti blogi nuo gerio yra silpnaprotyste. As tikiu kad visi be isimties didieji pasaulio socialiniai ivykiai prasidejo kaip avantiura:)

 9. Nežinia… bet skaudu, ir po 21-rių metų ne mažiau
  nei 1991-ųjų sausio 10-13 dienų/naktų gynybos metu.
  Tada, nugalėjome;
  tačiau, – dar nesuvokiame. Dar pasauliui neparodėme;
  dar nerandam to, KĄ 1940 m. birželio 15 d. praradom tada
  – dėl 1917 m. lapkričio 7-osios pasaulio nelaimės padaro
  Na to, kur niekam nereikalingas dar tebesimėto Maskvoj,
  aikštėj nuo aukų milijonų paRAUDonavusioj… be pykčio?

 10. Patrimpas:

  V. Lenino vadovaujamos proletarinės revoliucijos aidai skamba ir šiandien. Kadangi proletariato vadas buvo paskelbęs jog kinas yra pats svarbiausias menas, ištikimi pasekėjai nuolat tai patvirtina. Šiuo metu (Sausio 13 -Vasario 16) Norvegijoje bus rodomas neobolševikų kūrinys “Blinda”. Filmas apie realų žemaitijos proletarą, plėšiką (tovar išči), kuris nenorėjęs arti nuosavos 30 hektarų žemės išėjo plėšikauti ir ištvirkauti. Norvegai niekuomet neįsijautė virš realybės ir neprašovė vadindami mus komunistais. Jie ir dabar kenčia nuo jų parduotuvėse plėšikaujančių nepilnamečių Blindos pasekėjų, nuo visur grėsmę keliančių degradų ir prievartautojų, atvykusių iš Lietuvos. Kai protingi norvegai pamatys ir sužinos koks yra Lietuvos žiūrimiausias filmas, tada jie visiems laikams įsitikins, kad Lietuvoje komunistinė ideologija yra vyraujanti, kad mūsų jaunuoliai yra visiški idiotai ir seksualiniai maniakai. Mes patys save dūrinam ir rū…… , ir tai yra apgailėtina. Gergijevai ir “liubės” atvažiuoja ir išvažiuoja, bet mes patys nešiojam treningus ir manomės jog tai smokingai. Tegyvuoja lietuviško naujoviško Blindžiaus auksinės prabos subinė, tovar išči. Su šventėmis.

 11. zemaiciu zydas:

  Sprendziant is paskutinio komentaro idiotu tikrai Lietuvoje netruksta. Apsiveme kaip koks Uzpakalnis. Gerai kad komentaru norvegai negali perskaityti. Sakytu kaip idomu, mes cia va su naciu maniakais vargstam, o pabaltijo desiniokai mus laiko isrinktaja teisti ir vertinti tauta:D

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: