S.Jokūbaitis. Kas kala pleištą tarp Lietuvos ir Lenkijos? (13)

Stasys Jokūbaitis

Stasys Jokūbaitis

Kažin ar daug pasaulyje rasime valstybių, kurių piliečiai nemoka valstybinės kalbos, nenori jos išmokti ir netgi protestuoja, kai sudaromos sąlygos ją išmokti. Tačiau ar ne taip dabar atrodo situacija Lietuvoje?

Antrą prasidėjusių mokslo metų dieną, kai kurių politikierių suorganizuota dalis Lietuvos lenkų mokinių patraukė ne į mokyklas, o buvo nugabenti prie prezidentūros rūmų protestuoti prieš naująjį Švietimo įstatymą. Kuo jis taip papiktino lenkų tautybės Lietuvos piliečius?

Pasirodo, tuo, kad nuo šių mokslo metų pradinėse ir pagrindinėse mokyklose tautinės mažumos stipriau bus mokomos lietuvių kalbos. Be to, visų Lietuvos mokyklų vienuoliktokai mokysis pagal tą pačią lietuvių kalbos ir literatūros bendrąją programą. Lietuviškai bus dėstomos ir Lietuvos istorija, geografija ir pilietiškumo pagrindai. Visos kitos pamokos, kaip ir anksčiau, vyks gimtosiomis lenkų, rusų, baltarusių ir kitomis tautinių mažumų kalbomis, nebent tėvai ir vaikai pageidautų, kad kai kurie dalykai būtų dėstomi lietuviškai.

Šiais pakeitimais tiesiog artėjama prie Europos standartų – vidutiniškai Europoje tautinių mažumų mokyklose 60 proc. programų dėstoma tautinės mažumos kalba, o 40 proc. programų – valstybine kalba. Lenkiškose mokyklose iki šiol lenkiškai buvo dėstoma apie 90 proc. pamokų.

Be to, naujasis įstatymas yra analogiškas Lenkijoje jau daug metų galiojančioms nuostatoms – čia lietuviai laiko vienodą valstybinės lenkų kalbos egzaminą ir kai kurių dalykų mokosi lenkiškai.

Ar to nežinojo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos, Lietuvos lenkų sąjungos politikai, savo tikslams pasiekti panaudoję šlykščiausią būdą – prisidengę savotišku vaikų skydu įtraukė į šias insinuacijas nepilnamečius mokinius, užuot leidę jiems ramiai mokytis, suorganizavę jų tariamą streiką?

Dauguma prie prezidentūros suvežtų moksleivių buvo nekalbūs, paklausti, kodėl atvyko į protesto akciją, sakė atvažiavę aplankyti Vilniaus… Matyt, jiems buvo gėda prisipažinti, kas ir kodėl juos čia atgabeno. Tik šio mitingo organizatoriams buvo ne gėda. Jie rėžė ugningas pasipiktinimo kalbas, į šuns dienas dėjo šalies valdžią, kvietė „pasisakyti“ į S.Daukanto aikštę suvežtus vaikus ir jų tėvus. Tokie neadekvatūs kai kurių Lietuvos lenkų politikų veiksmai tik gilina nesantaiką tarp mūsų valstybėje gyvenančių įvairių tautybių žmonių.

Vėliau viena šios akcijos organizatorių, Lietuvos lenkų sąjunga, „kilniaširdiškai“ pareiškė , kad pirmomis naujų mokslo metų dienomis lenkų mokyklose vykęs vadinamasis streikas sulaukė atgarsio, todėl reikia jį bent laikinai nutraukti ir laukti reakcijos. Ir sulaukė. Jau tą patį penktadienį Lenkijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad paskaičius naująjį Švietimo įstatymą sunku atsispirti įspūdžiui, kad Lietuvos lenkai asimiliuojami prieš jų valią. O po poros dieną Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas susiruošė skubiai vykti į Lietuvą ir gelbėti neva skriaudžiamos ir asimiliuojamos lenkų tautinės mažumos.

Ką visa tai rodo? O tai, kad Lietuvos lenkų ir Lenkijos valdžios veiksmai tikriausiai buvo suderinti iš anksto. Jūs čia suvežę vaikus iš lenkiškų mokyklų patriukšmaukite, o mes parodysime savo susirūpinimą, paspausime Lietuvos valdžią.

Ar ne taip viskas atrodo žvelgiant į šį atseit „neplanuotą“ Lenkijos premjero vizitą, anot mūsų politologų, peržengusį bet kokias diplomatijos ribas? Vilniuje jis dalyvavo lenkų kalba laikytose šv. Mišiose bažnyčioje ir netgi pasakė kalbą. Ne taip dažnai kitų valstybių vyriausybių vadovai rėžia kalbas tautinių mažumų atstovams bažnyčiose. Akivaizdu, kad Lenkijos premjeras Vilniuje jautėsi kaip namuose.

Tiesa, atvykęs į mūsų šalį jis ragino nepolitizuoti tautinių mažumų švietimo klausimo. Tik ar tas kvietimas buvo nuoširdus? Ir kas iš tiesų politizuoja tą iš esmės rutininį Švietimo įstatymo klausimą? Ar ne kai kurie savo tikslų turintys, Varšuvos remiami, Lietuvoje gyvenantys ir veikiantys lenkų kilmės politikai su Valdemaru Tomaševskiu priešakyje?

Anksčiau, anot žinomo politologo Kęstučio Girnius, tik užsienio reikalų ministras Radoslavas Sikorskis vadovavo savotiškam kryžiaus karui prieš Lietuvą. Ši premjero D.Tusko kelionė sudaro įspūdį, kad ir Lenkijos vyriausybė daugiau ar mažiau tam pritaria. Duok Dieve, kad tai būtų tik apžvalgininko klaida, o Lenkijos premjero žodžiai, jog valstybinę kalbą mokėti vis dėlto reikia, būtų nuoširdūs, o ne reveransas šalies visuomenei. Tuomet tikrai nereikėtų kurti bendrų darbo grupių ir aiškintis tai, kas Lietuvoje seniai visiems aišku.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
alko-2-proc

13 komentarų

 1. suomis:

  Pšekai tik prieš mažesnius yra dideli “bohaterai” o vat prieš Guderijano tankus Lenkijos lietuviai rodė pšekams pavizdį.
  http://www.rp.pl/artykul/153227,713683-Pogrzeb-bohatera-polskich-Termopili.html

 2. senis:

  Mane stebina katalikų bažnyčios laikysena: tai parama armijos krajovos (nusikalstamos organizacijos Lietuvos teritorijoje) pagerbimo renginiams, tai suteikiama sakykla politiniams pareiškimams, nukreiptiems prieš mūsų Valstybę. Iš atsakingų Lietuvos institucijų – spengianti tyla. Primenu, kad Lietuvoje bažnyčia yra atskirta nuo valstybės. Taigi Lenkijos veiksmai berods gerai dera ir su Vatikano politika. Ar atremsim kryžiaus žygį prieš Lietuvą šį kartą? Ar atsilaikysim?

 3. LLA:

  Stop lenkų demagogijai. Melas, apgaulė ir veidmainystė lieka nuolatinė lenkų politikos kasdienybė šimtus metų. Kai po-lenkijoje moko lenkiškai apie 50 proc. dalykų, tose vis palaipsniui uždaromose keliose lietuviškose mokyklose jau n metų, tai lenkai “visai nenori” sulenkinti keliolikos tūkstančių, dar likusių lietuvių po okupantų etnocido iš kelių milijonų lietuvių, jotvingių, prūsų, sudūvių.
  Bet kai Lietuvoje mokys tik 20 proc. lietuviškai tai baisus “lietuvinimas”, tuteišų pavardėmis – kirvel, kardel, norvil, davgelo, dovgird, tevel, pirstel, gyntovt, gintovt, giedroyc, gaydel, haydel, plokšto, narvyd, lazdyn, domeyko, dovmant ir pan.

 4. Varguolis:

  Viena gerai – Europos hiena parodė savo tikrąjį veidą, o tai visokie bumblowskiai ilgą laiką mulkino mūsų tautą, norėdami jai įteigti, kad lenkai yra mums broliai.

 5. abc:

  kaip bebutu turim buti ramus ir ziureti kas bus toliai…didziausia mano svajone sudaryti sajunga su skandinavu krastais,nes net musu genetika ta pati,,,ir nepamirskim musu Radvilu,kurie buvo protestantai,ir norejo,kad lietuva eitu protestantizmo keliu,kitaip lenkai per kataliku baznycias mus suvalgys..ir ka mes matom,Tuskas baznycioje sako kalbas…lenkai sako,kad katalikybe tai religija ,tai kuo mes cia deti tada,grizkim prie savo saknu,gal tai ir bus musu stiprybe,nes musu senasis tikejimas arciau zvaigzdziu ,menulio ,saules ,todel ir auksciau ….

  • kaimietis:

   Senasis “mūsų” tikėjimas yra toks pat tikėjimas pasakomis, kaip ir katalikų, na, gal tik mūsų ausims gražesnėmis. Ir nenoriu aš gryžt prie jokių šaknų, tegu jos ramiai dulka bibliotekų lentynose, o prie tikėjimo- dar mažiau. Man įdomios senosios žinios, tikriausiai daug gerų dalykų užmiršta ir reikėtų tai atnaujinti. O tikėjimas visais laikais buvo manipuliavimo įrankis galingųjų rankose. Pavyzdžiui, Jokūbaitis tiki, kad lietuvos lenkų ir Lenkijos valdžios veiksmai buvo suderinti iš anksto ir daro grėsmingas, bet iš esmės iš piršto laužtas išvadas. Kitaip tariant- tikėkite, nes ir aš tuo tikiu! 🙂 O turėtų būti- tikrinkite, nes man taip pasirodė ir aš tuo patikėjau…

 6. Arvydas Damijonaitis:

  INFORMACIJA:Baltarusijoje tuteišų (“lenkų”) bendruomenė yra Batkos išdraskyta.Apie kažkokią asimiliaciją čia “lenkai” nekalba. Matomai tuteišų bendruomenei Baltarusijoje rusiškos spec tarnybos paskirsto kitas nei Lietuvoje funkcijas..Tomaševskiai drasiai manipuliuoja antilietuviškais stereotipais,sušaudė lietuvišką Draučių kaimelį…Lietuviai ,kaip medžiojami tetervinai,nereaguoja į pasiutlenkių siautėjimą Rytų Lietuvoje..20 Vilniaus lenkiškos okupacijos ir 50 rusiškos okupacijos metų gerokai išplovė lietuviams smegenis,jie tapo tetervinais..

 7. Arvydas Damijonaitis:

  INFORMACIJA: LIETUVOJE NĖRA LENKŲ TAUTINĖS MAŽUMOS,YRA LIETUVOS
  LENKŲ BENDRUOMENĖ IR LENKIJA.
  Teisiškai Lietuvoje
  negali būti įvardinta “lenkų tautinė mažuma”.Yra Lietuvos lenkų
  bendruomenė.. Lenkija yra lenkų valstybė,todėl Lietuvoje negali būti
  tokios tautinės mažumos,kaip ir Lenkijoje negali būti lietuvių
  tautinės mažumos..Tomaševskiai drąsiai manipuliuoja
  antilietuviškais stereotipais,sušaudė lietuvišką Draučių kaimelį.Yra
  įrodymų,kad signataro R.Ozolo sūnų prie Vilniaus žiauriai nužudė
  pritvinkęs neapykanta lietuviams fanatikas pasiutlenkis
  tuteišas…Lietuviai ,lyg medžiojami tetervinai,nereaguoja į
  pasiutlenkių siautėjimą Rytų Lietuvoje..20 Vilniaus lenkiškos
  okupacijos ir 50 rusiškos okupacijos metų gerokai išplovė lietuviams
  smegenis,jie tapo tetervinais,abejingais savo likimui…Arvydas
  Damijonaitis

 8. Arvydas Damijonaitis:

  INFORMACIJA:J.Pilsudskis – niekingiausias lietuvių kilmės lenkų politikas. Kokiu teisiniu pagrindu Jaltos konferencija atidavė
  paranoikui J.Stalinui visą Rytų Europą? Kokiu teisiniu pagrindu
  Prūsijos gyventojai,apie 1,5 milijono senių,vaikų 1944 m buvo
  masiškai išžudyti?Tai yra karo nusikaltimai,neturintys senaties
  termino.Taip ir Vilniaus okupacija,buvo J. Pilsudskio suderinta su
  Vokietija,mainais už Dancigo koridorių. Lenkija teisiog buvo
  “įspirta” į Lietuvą.J.Pilsudskis buvo Vokietijos slaptai
  angažuotas.J.Pilsudskio Lenkija leido vokiečiams realizuoti Dancigo
  koridoriaus idėją ,todėl J.Pilsudskis yra vienas iš niekingiausių
  Europos politikų,klastingai okupavęs Rytų Lietuvą,mainais atidavęs
  vokiečiams Lenkijos pajūrio sritis. Arvydas Damijonaitis

 9. Arvydas Damijonaitis:

  Lietuvių kilmės “tuteišių” lenkinimas lenkiškose ( lietuvių išlaikomose ) mokyklose – galima registruoti didžiausios kvailystės Gineso rekordu.
  INFORMACIJA: Buvusių okupantų privilegijos stebina pasaulį. Lietuva išlaiko 80 lenkų mokyklų,kuriose tuteišai mokomi lenkų kalbos,lenkinami..Lenkiškas mokyklas privalo išlaikyti lenkų bendruomenė,kadangi Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos. Lenkiškų,rusiškų mokyklų finansavimas iš valstybės biudžeto – okupacijos paveldas..Tuteišių klastingas lenkinimas yra dalies lietuviško genofondo naikinimas,lietuvių savižudybė

 10. Audrius:

  Šūdlenkiai, per amžius jie mito baltų genčių sąskaita ir dabar tebeminta. Išgamų liaudis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *