Lietuvos lenkų pedagogai raginami nepaisyti naujojo Švietimo įstatymo (7)

www.delfi.lt

Lietuvos lenkų mokyklų mokytojų draugija „Macierz Szkolna“ išplatino kreipimąsi, kuriuo lenkiškų mokyklų Lietuvoje pedagogai raginami nepaisyti Švietimo įstatymo nuostatų ir moksleivius auklėti pagal senąją tvarką.

Kaip skelbia Lenkijos naujienų agentūra PAP, lenkų mokytojų draugija „kviečia tęsti mokymą pagal praktikoje jau patikrintas taisykles iš ankstesnio įstatymo“. „Macierz Szkolna“ taip pat ragina „konstruktyviai priešintis“ Švietimo įstatymui.

Anot PAP, tokį kreipimąsi trečiadienį gavo lenkiškų Lietuvos mokyklų mokytojai bei direktoriai. 

Lenkus Švietimo įstatyme bene labiausiai piktina nuostata, įpareigojanti lenkiškose mokyklose Lietuvos istorijos ir Lietuvos geografijos pamokas vesti lietuvių kalba.

Taip pat piktinamasi lietuvių kalbos brandos egzamino suvienodinimu lietuviškose ir lenkiškose mokyklose – teigiama, kad lenkų tautybės būsimieji abiturientai neturi pakankamai laiko prisivyti lietuvių tautybės bendraamžius.

PAP cituojamas „Macierz Szkolną“ vadovas Juzefas Kvetkovskis teigia, kad Švietimo įstatymo nuostatos yra diskriminacinės, kelia grėsmę lenkų tautinės mažumos švietimui, riboja tėvų teisę auklėti savo atžalas gimtąja kalba ir pažeidžia vaikų teises.

ŠMM: tai tas pats, kas nepaisyti kelio ženklų

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) teigia, kad įstatymo laikytis būtina – nepriklausomai nuo to, patinka jis lenkų pedagogams ar ne.

„Nuomonę gali turėti bet kuri grupė, bet įstatymai turi būti vykdomi. Jeigu jie būtų pakeisti – būtų galima vykdyti taip, kaip pakeista. Bet kol įstatymas yra galiojantis, nepakeistas, reikia vykdyti įstatymo nuostatas. (…) Jeigu nepatinka įstatymas, galima inicijuoti įstatymo pakeitimą“, – DELFI sakė švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys.

Raginimą ignoruoti Švietimo įstatymo nuostatas jis palygino su kvietimu nepaisyti Kelių eismo taisyklių.

„Jeigu man nepatinka vienas ar kitas eismo apribojimas, tai dar nereiškia, kad aš turiu jo nesilaikyti“, – sakė V.Bacys.

ŠMM pabrėžia, kad už įstatymo nepaisymą atsakomybė guls ant mokytojų bei mokyklų direktorių, o ne ant „Macierz Szkolna“ pečių.

„Jie privalo vykdyti įstatymus. Organizacija („Macierz Szkolna“ – DELFI) yra visuomeninė. Teisininkai turėtų išaiškinti, ką reiškia raginimas nevykdyti šalies įstatymų. Nežinau, kokios čia pasekmės gali būti. Bet mokyklos, mokytojai – jie asmeniškai atsako. Sankcijos yra elementarios – iki nušalinimo nuo darbo“, – reziumavo viceministras.

Švietimo įstatymas įsigalios jau liepos 1 d.

 

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Švietimas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Algis:

  Nu bent sykį gal tvarka įves…

 2. Remigijus:

  „Macierz Szkolna“ – Lietuvoje gali būti draugija tokiu pavadinimu???

 3. Faktai:

  Teisininkas:

  jokių pasekmių nebus. Steigėjas yra savivaldybė ir tų mokytojų nebaus. O ministerija BEJĖGĖ?

 4. Žygis:

  Nesilaikančius reikia atleist iš darbo, kas per terliojimaisi.

 5. Faktai:

  atleisti gali tas kas priėmė. O priėmė Vilniaus ir Šačininkų lenkiškos savivaldybės.

 6. Arvydas Damijonaitis:

  Lietuvių kilmės “tuteišių” lenkinimas lenkiškose ( lietuvių išlaikomose ) mokyklose – galima registruoti didžiausios kvailystės Gineso rekordu.
  INFORMACIJA: Buvusių okupantų privilegijos stebina pasaulį. Lietuva išlaiko 80 lenkų mokyklų,kuriose tuteišai mokomi lenkų kalbos,lenkinami..Lenkiškas mokyklas privalo išlaikyti lenkų bendruomenė,kadangi Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos. Lenkiškų,rusiškų mokyklų finansavimas iš valstybės biudžeto – okupacijos paveldas..Tuteišių klastingas lenkinimas yra dalies lietuviško genofondo naikinimas,lietuvių savižudybė

 7. arvydas damijonaitis:

  LIETUVOJE NĖRA LENKŲ, RUSŲ, ŽYDŲ „TAUTINIŲ MAŽUMŲ“

  Terminas “Tautinė mažuma” Tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su „išorinės valstybės” sąvoka.
  Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės Lietuvoje turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija- 40 milijonų, Rusija – 150milijonų,Izraelis- 8 milijonai gyventojų) negali turėti „tautinės mažumos“ statusą Lietuvoje(3 milijonai). Tik žydai nevardina savęs „tautine mažuma“. Okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės “tuteišai“. Tai yra GINESO REKORDAS. Pvz. USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, jas išlaiko lenkų bendruomenė. Rusijoje yra tik 8 valstybės išlaikomos lenkiškos mokyklos.
  Lenkiškų mokyklų nusikalstamas valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės „ tuteišų“ polonizacijos faktas, kurie kalba ne lenkiškai “po prostu“. Tuteišų polonizacija yra lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai.
  Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos – karaimai ir totoriai, neturi išorinės valstybės. Tautinės mažumos Europos Sąjungoje turi išimtines teises, todėl darome Lietuvai meškos paslaugą neatsargiai vartodami terminą „tautinė mažuma“ vietoje tautinė grupė,bendruomenė.
  Lenkai Lietuvoje, kurie įžūliai, chamiškai laksto su tautine Lenkijos vėliava ,yra Lenkijos piliečiai ar ne? Jeigu jie yra Lietuvos piliečiai, tai lenkiškų vėliavėlių viešas brukimas yra Lietuvos pilietybės atsisakymo aktas . Kas juos klaidina? Rusijos spectarnybos, marionetes tomaševskiai. Lenkų ir rusų tautinės grupės atsirado okupacijų metu, todėl yra lietuvių priverstinės asimiliacijos baudžiamųjų bylų objektas.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: